Komornik (Komornik 1.) 1 csillagozás

Michał Gołkowski: Komornik

Nadchodzi ​Koniec.

Ale taki w cholerę prawdziwy, biblijny. Ziemia zatrzymuje się, gwiazdy spadają, woda zamienia się w krew. Umarli wstają z grobów, otwiera się otchłań. Państwa upadają, brat powstaje przeciw bratu, a dzieci podnoszą rękę na rodziców. Widać, że lada chwila świat spłonie.

Tylko że coś w systemie nie zaskoczyło. Generalnie, zasadniczo i pobieżnie: zamiast bomby termojądrowej wychodzi fajerwerk.

Bo ludzi jest dużo za dużo, o wiele więcej, niż gdy święty Jan spisywał ostatnie wersety swego dzieła. Technologia poszła mocno naprzód, więc przed rydwanem jeźdźca Apokalipsy można uciec, pedałując na rowerze. O dziwo, w ogóle nikt nie chce umierać, nawet jeśli plakaty i ulotki reklamowe obiecują Życie Wieczne w jaskrawych barwach pasteli.

I tak to zostaje – na wpół rozbabrana Apokalipsa.

W końcu ktoś na Górze decyduje, że trzeba ten burdel ogarnąć.

Powołani zostają do życia Aniołowie Apokryficzni. Postawione zostaje przed nimi… (tovább)

Fabryka Słów, Warszawa, 2016
486 oldal · ISBN: 9788379641338 · Illusztrálta: Jan Marek

Fairymysz>!
Michał Gołkowski: Komornik

Itt a Vég.
Bibliai értelemben.

Kétezer évvel a Jelenések könyvének megírása után, a Földön élő emberek száma sokkal-sokkal több, mint, amikor János megírta az eljövendő Apokalipszist. A technológia nagy mértékben fejlődött, az emberek egyre inkább belemerülnek a bűnbe – minden bűnnek számít, ami a Biblia szerint az, illetve minden olyan eszköz és technika használata, ami nem létezett János idejében.

Végül a Mennyben valaki úgy dönt, hogy ezt a kuplerájt el kell törölni.

Az emberek nem veszik észre a figyelmeztető jeleket, pedig ott van az orruk előtt a bizonyíték, hogy közeleg a Vég. Járványok, háborúk, sáskák lepik el a Földet. A víz megkeseredik. Végül a csillagok lehullnak az égből, a Föld forgása lelassul, míg egy napon végleg megáll.
És megjelennek a Földön az Apokalipszis angyalai és az Ég egyéb bosszúálló teremtményei: Kerubok, Sáskák, Skorpók, Nefilimek és Szeráfok… meg, amit még el tudtok képzelni.
Az emberek nagy része elpusztul, de az életben maradtak harcolnak és nem adják meg magukat. Még akkor is, ha az Apokalipszis óta gyermekek nem születnek és az angyalok simán kivárhatnák, hogy az emberek természetes úton kihaljanak. De az emberek nem akarnak meghalni.
Míg aztán az Angyalok egy napon úgy döntenek, hogy tojnak az egészbe. És az egész piszkos melót az emberekre ruházzák.
És a Földön megjelennek a Végrehajtók.

Történetünk is egy ilyen Végrehajtó, név szerint Hetedik Ezekiel (Zek) mindennapjait mutatja be.
Visszaemlékezéseiből ismerjük meg milyen volt az élete Azelőtt és milyen a munkája Azután.
Egy napon bekopogott az ajtaján az Apokalipszis. Méghozzá egy Azrael nevű angyal képében, aki tudatja vele, hogy kinevezték Végrehajtónak. Ezekiel pedig – mivel nincs más választása – elvállalja a munkát. És ezzel elveszíti feleségét és kislányát.
Azóta évek telhettek el. Mivel a Föld nem forog, nincs idő. Zek csak érzi, hogy évek teltek el. Zek úgy-ahogy halhatatlan. Ember nem ölheti meg… jobban mondva megölheti, de akkor regenerálódik.
Azraeltől kapja a feladatokat, hogy éppen ki a következő célpont, akin az ítéletet végre kell hajtani, mivel vétett a Menny törvényei ellen.
Ezekiel pedig eleinte magányosan, majd társakkal teszi, amit tennie kell és a maga szarkasztikus, humoros módján kommentálva az Égiek tetteit.
Természetesen, ahogy a Menny leküldte a maga seregeit, a Sötétség is a sajátjait. Könnyen megosztoztak a Földön, hiszen a bolygó fele világos, a másik fele sötét. Azonban a Sötétség egyre inkább terjed és egyre több jel mutat arra, hogy az angyaloknak nagy gondjaik lesznek még.
Ezért aztán egy nap, maga Mihály Arkangyal jön le a Földre, hogy átvegye a Citadella – az Égiek „főhadiszállásának” vezetését. Ezekiel pedig olyan feladatot kap, amivel egyre több és több rejtélybe fut bele.

És most kíváncsian és köröm rágva várom, hogy mi történik még majd a következő két kötetben.
És bár elég sokáig tartott végeznem az első könyvvel, ez egyáltalán nem a könyv hibája. Az író stílusa fantasztikus, a történetet imádom – brutális, szókimondó, izgalmas és emellett humoros. Ezekiel pedig igazi hős/antihős – még nem tudtam eldönteni melyik. :)

Azért bízom abban, hogy előbb-utóbb valamelyik magyar könyvkiadó is rábukkan erre a fantasztikusan jó sorozatra és magyarul is megjelenik. Biztos vagyok benne, hogy a poszt-apokaliptikus könyvek itthoni rajongói is nagyon örülnének neki.

Komornik sorozat · Összehasonlítás