Korábbi köteteihez hasonlóan Michael White ezúttal is egy olyan személyiség arcképét rajzolja meg, aki a felvilágosodás előfutáraként kimagasló szerepet játszott a tudomány- és szellemtörténetben. Galilei a tudomány forradalmának kulcsfigurája volt, sokak szemében pedig olyan vértanú, akit eredményei és meggyőződése miatt ítélt el a katolikus egyház. Galilei, aki egy időben maga is papnak készült, az inkvizíció áldozataként végezte – beteg, vak öregemberként, aki utolsó napjait házi őrizetben töltötte, műveit betiltották, eszméit pedig az egész katolikus világban háttérbe szorították.
Michael White olyan korszak kontextusában vizsgálja Galilei munkásságát, amikor a vallási és tudományos felfogás veszedelmesen egybefonódott. Azt az utat, amely a Galilei elleni eretnekvádhoz vezetett, az ellenreformációval és a harmincéves háborúval a háttérben tárja elénk, és az elbeszélésből olyan történet kerekedik ki, amelyet összeesküvés és titkolózás szennyez be. Michal White azt is… (tovább)
Galilei, az antikrisztus 5 csillagozás
Eredeti cím: Galileo Antichrist
Eredeti megjelenés éve: 2007
Enciklopédia 4
Kedvencelte 1
Várólistára tette 6
Kívánságlistára tette 6
Népszerű idézetek




[…] a világ 1564-ben alig különbözött az 1364-estől. A várható átlagos élettartam huszonnégy év volt a nők, és talán huszonhét a férfiak esetében. Az emberek többsége ebben a korban éhezett és betegeskedett.
36. oldal




… Arkhimédész jelentős eredményeket ért el. Nagy pontossággal kiszámolta a pi értékét, nagy számok kifejezésére a tíz hatványain alapuló számrendszert talált ki, és az integrálszámításra is rájött, amelyeket pedig csak húsz évszázaddal később fedezett fel újra Newton és Leibniz.
49. oldal, A tudomány Galilei előtt




1208-ban a római egyház keresztes hadsereget küldött a kathar közösségek felszámolására.
1209 júliusában a pápai legátus, Citeaux apátja által vezetett sereg megostromolta Béziers városát. Az apát állítólag arra a kérdésre, amely arra irányult, hogy miképpen lehet megkülönböztetni egy kathart egy katolikustól , így felelt : „ Öljétek meg mindet, Isten majd megismeri az övéit.”
32. oldal, A vallás szorításában




Habár semmiképpen sem volt szokatlan dolog, ha valakinek házasságon kívül született gyermeke, ez jobbára a nemességre és a legszegényebb, paraszti rétegre korlátozódott. Ezekben a társadalmi rétegekben jóformán semmilyen bélyeg nem illette a gyermeket vagy szüleit. Azonban a középosztályban az ilyen viselkedést illetlen dolognak tekintették.
126. oldal




A hetvenéves V.Pál pápa 1621 januárjában – miközben a harmincéves háború egyik legjelentősebb ütközetében, a fehér-hegyi csatában aratott katolikus győzelmet ünnepelték – túl sok bort ivott és túl sok nehéz ételt fogyasztott. Gutaütést kapott, és arccal előre rábukott az ebédlőasztalra.
240. oldal, Vihar előtti csend




Csakis a gazdagok voltak írástudók, a köznép tagjainak többsége pedig életében nem utazott messzebbre tizenöt kilométernél szülőhelyétől.
37. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Boszorkánykönyv ·
Összehasonlítás - Bödők Zsigmond: Nobel-díjas magyarok ·
Összehasonlítás - Benedek Elek: Nagy magyarok élete 93% ·
Összehasonlítás - Simon Gindikin: Történetek fizikusokról és matematikusokról ·
Összehasonlítás - Maticsák Sándor (szerk.): Ki kicsoda Finnországban? ·
Összehasonlítás - Bitskey István: Pázmány Péter ·
Összehasonlítás - John Simmons: 100 híres tudós ·
Összehasonlítás - Siegfried Niese: Hevesy György ·
Összehasonlítás - Velner András: Jedlik Ányos ·
Összehasonlítás - Hubert Mania: Isten mégis kockázik! 85% ·
Összehasonlítás