Michael Goheen könyve átfogó bevezetést kínál a missziológiával foglalkozó hallgatók és lelkészek, illetve a téma iránt érdeklődők számára. A keresztyén misszió új megközelítéséből kiindulva vázolja a bibliai és teológiai kiindulópontokat, feldolgozza a történelmi, ökumenikus, illetve globális valóságból eredő lehetőségeket és kihívásokat, majd ezekre alapozva keresi Jézus Krisztus mai egyházának teljességre törekvő tanúskodásának lehetőségeit élettel, szóval és tettel.
Michael W. Goheen (PhD) kanadai református lelkipásztor, missziológus. Gyülekezetplántáló lelkészként hét évig szolgált hazájában, majd a kilencvenes évek óta több intézményben oktatóként tevékenykedik. Számos cikk és könyv szerzője, illetve társszerzője. 2015 óta rendszeresen tart missziológiai továbbképzéseket Magyarországon lelkipásztorok számára.
Keresztyén misszió ma 2 csillagozás
Enciklopédia 6
Kívánságlistára tette 1
Kölcsönkérné 1
Népszerű idézetek




Fennáll a veszélye, hogy különféle felekezeti és felekezetközi szervezetek, bizottságok és programok fogják a felelősségüknek tekinteni az irgalomért és igazságért végzett munkát. Ez tűnik a leghatékonyabbnak, viszont ennek következtében a gyülekezet elveszítheti önértelmezését, hogy tudniillik olyan missziói közösségként kell élnie, amely a saját környezetében munkálkodik az irgalomért és az igazságért.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Ez az individualizmus meggyengült ekkléziológiát eredményez, ami egyúttál a keresztyén egységet sem tekinti elsődleges fontosságúnak. Sőt, az egységet spirituális és földöntúli valóságként kezelik. Emellett az individualizmus nem veszi tudomásul azt a bűnt, amely elnyomó és igazságtálán struktúrákban ölt testet. Azt a megközelítést, amely ezt szem előtt tartja, gyakran azonosítják a ״társadalmi evangéliummal", és mint ilyet, elutasítják. E gondolkozás szerint a bűn gyakran az egyénre korlátozódik.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Az, hogy ragaszkodunk Krisztus kizárólagosságához, még nem fog felmenteni bennünket a felelősség alól, hogy tisztázzuk a keresztyénség és más vallások közti kapcsolatot.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




A világegyház áttekintése tartják fenn a reménytelen szegénységet, az olyan evangélium, mely nem foglalkozik ezzel a valósággal, nem a Biblia teljes evangéliuma.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Hogyan ünnepelhetjük és testesíthetjük meg a modern technológia kínálta szabadságot úgy, hogy ugyanakkor elutasítjuk az ezen szabadsággal járó gyökértelenséget?
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Minden vitán felül áll, hogy a keresztyén korszak a Nyugatra igen pozitív és meghatározó befolyással volt. Jürgen Habermas megerősíti ezt, amikor például azt állítja, hogy a szabadság, a társadalmi szolidaritás, az egyén lelkiismereti erkölcsisége, az emberi jogok és a demokrácia ״az igazságosság zsidó etikájának és a szeretet keresztyén etikájának a közvetlen öröksége. Ez az örökség lényegében változatlan formában a folyamatos kritikai alkalmazás és újraértelmezés tárgya.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Ahogy a keresztyén egyház behódolt ennek a nem biblikus dichotómiának, az evangélium az élet nagy részéről kiszorult. Ez a misszióra három módon hatott. Először is, a missziói parancsból kimaradt két dolog: az evangelizáció előnyben részesítése következtében kimaradt a társadalmi felelősségvállalás és a módszeres, holisztikus tanítványság. Másodszor, az értelem, a technológia és a jól szervezett intézmények révén megvalósuló, haladásba vetett derűlátó és szekuláris bizalom olyan „menedzsment-missziológiát” eredményezett, amely kitűnően szervezett volt, központosított bürokratikus struktúrák jellemezték, valamint stratégiák és módszerek játszották munkájában a főszerepet. Harmadszor, a nyugati individualizmus kritikátlan elfogadása következtében a missziói fáradozás kizárólag egyénekkel volt elfoglalva: a misszió feladata az egyének elérése és evangelizálása volt. Ennek során az egyház, Istennek a misszióban használt eszköze, elvesztette Istentől kijelölt helyét.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




A kontextualizáció nem agytorna, amelyben két valóságot, az evangéliumot és a kultúrát próbáljuk egymással kapcsolatba hozni, hanem olyan konkrét napi feladat, amelyben igyekszünk megélni az evangéliumot az élet megannyi területén egy olyan kultúra közepette, amelyet valamilyen idegen vallási hitrendszer határoz meg.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




Sőt, a humanizmus alapja az emberről alkotott olyan felfogás volt, amely az autonómiát és az egyéni szabadságot dicsőítette, s amely rendkívül derűlátó és naivan bizakodó volt az emberi jóság és képességek tekintetében.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés




A missziói találkozás olyan magatartás, amely ezt a vallásfelfogást komolyán veszi. Négy, egymással összefonódó valóságból ered: 1. a vallás a világ megértésének és a világban való életnek átfogó módja; 2. az emberi élet vallásos szemléletének számtalan fajtája van, aszerint, hogy közös kultúránkat milyen vallásos meggyőződés formálja; 3. minden vallási felfogás igaznak tekinti magát; 4. ezeknek a vallásoknak a követői átfogó meggyőződésüket meg akarják élni. A hűség tehát az egymással ütköző vallási meggyőződésekkel való missziói találkozásban, az ehhez vezető magatartásban keresendő.
Michael W. Goheen: Keresztyén misszió ma Bevezetés
Hasonló könyvek címkék alapján
- David J. Bosch: Paradigmaváltások a misszió teológiájában ·
Összehasonlítás - C. S. Lewis: Keresztény vagyok 96% ·
Összehasonlítás - Liu Csen-Jing: A Mennyei Ember 95% ·
Összehasonlítás - Alister E. McGrath: Bevezetés a keresztény teológiába 96% ·
Összehasonlítás - Hodász András: Praliné a léleknek 93% ·
Összehasonlítás - Ursinus Zakariás – Olevianus Gáspár: Heidelbergi Káté ·
Összehasonlítás - Eckhart mester: Az értelem fénye ·
Összehasonlítás - Philip Yancey: Hová tűnt az örömhír? 95% ·
Összehasonlítás - Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Elmélkedések az isteni liturgiáról ·
Összehasonlítás - Joseph Ratzinger (XVI. Benedek): A Názáreti Jézus III. ·
Összehasonlítás