Meryl ​Streep 24 csillagozás

Az ezerarcú színésznő
Michael Schulman: Meryl Streep

Egy nő, egy korszak és egy hivatás portréja: az első, kutatásokon és dokumentumokon alapuló Meryl Streep-életrajz, amely feltárja a pálya kezdeteit, és bemutatja, hogy az 1970-es években fiatal nőként hogyan nőtt fel a szerelemhez, a feminizmushoz és saját páratlan tehetségéhez.

Eredeti cím: Her Again: Becoming Meryl Streep

Eredeti megjelenés éve: 2016

Kossuth, Budapest, 2016
324 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630986168 · Fordította: Medgyesy Zsófia
Kossuth, Budapest, 2016
342 oldal · ISBN: 9789630986908 · Fordította: Medgyesy Zsófia

Baráth_Zsuzsanna P>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Meryl Streep korunk egyik legjobb és legismertebb színésznője, nem kell bemutatni senkinek, nincs év, amikor ne jelölnék Oscar-díjra, tuti biztos, hogy be fog gyűjteni még néhány szobrocskát a már otthon lévő három mellé. Amióta az eszünket tudjuk, ismerjük és szeretjük a kiváló színésznőt, aki olyan régen része már az életünknek és a filmiparnak, hogy szinte családtag, mindent tudunk róla, vagy legalábbis azt gondoljuk. Mert a pályakezdő színésznőről és a gyerekévekről bizony elég hézagosak az ismereteink, és Michael Schulman könyve éppen erre az időszakra fókuszál, azt ismerhetjük meg belőle, mi történt a fiatal Meryl Streep-pel A szarvasvadász bemutatójáig, és amíg férjhez nem ment Don Gummerhez (akivel hosszú évtizedek óta él boldog házasságban, minden botránytól mentesen neveltek fel három gyereket). Hiánypótló darab, nemcsak rajongóknak érdemes elolvasni!
A teljes kritika itt olvasható:

Mpattus P>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

A kötet meglátásom szerint, jóval inkább (életrajzi) dokumentumregény, mintsem „szimpla” életrajzi kötet. Ez persze nem baj, a kötet kiváló kordokumentum lehet a jelen vagy épp a jövő filmtörténeti kutatói számára, hiszen rengeteg releváns és megbízható forrásanyagot használ, és az egyes filmek kapcsán is részletesen ír a szereplőkről, forgatási helyzetekről, kapcsolati hálókról.

Részletesebben:

Flora_The_Sweaterist>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

A Michael Schulman által írt életrajzban a fiatal Meryl jelenik meg a szemünk előtt. Megismerhetjük a színésznőnek azt az énjét, amelyet még a fiatal nő identitáskeresése jellemez. Betekintést nyerhetünk azokba a nehézségekbe, melyekkel a Vassar Főiskolában és a Yale dráma tagozatán kellett megküzdenie, de részesei lehetünk első sikereinek is. A könyvet olvasva az ember azt kívánja, bár nemcsak az oldalakon lehetne tanúja Meryl Streep fiatalkori színpadi szerepléseinek, hanem valaki gyorsan kölcsönadna egy időgépet, és így valóban ott is ülhetnénk a nézőközönség soraiban. spoiler

Az író bevezet minket a múlt század színészvilágába: bár könyvének témája és centruma Merly Streep, nem csak kizárólag az őt közvetlenül érintő események vagy anekdoták kapnak helyet a műben. Persze ezek élveznek elsőbbséget, de Schulman egy lelkiismeretes íróhoz illően nem egy nagyon kép megcsonkított változatát tárja a szemünk elé, hanem igyekszik mindent kontextusba helyezni, kitekintést nyújtani arra is, ami talán nem feltétlenül nélkülözhetetlen információ az életrajz szempontjából.

De Schulman a színészet világát behálózó anekdoták mellett külön hangsúlyt fektet a személyes kapcsolatokra is. Nagy körültekintéssel és együttérzéssel mutatja be Meryl Streep és a korán elhunyt John Cazale (A Keresztapa Fredo Corleonéja) kapcsolatát, majd rövidebben ír a színésznő és férje, Don Gummer, megismerkedéséről is. A szerelemi kapcsolatok mellet a színészek közötti barátság és egymás felkarolása is megjelenik a műben, többek között jó példa erre a Merylt támogató Joseph Papp is. Persze a színészek között is előfordulnak negatív töltetű találkozások, és a Kramer kontra Kramerben Meryl volt férjét játszó Dustin Hoffman viselkedéséről kendőzetlen őszinteséggel ír a szerző.

Az életrajz fejezetei a Meryl Streep életének egyes időszakait meghatározó szerepek után lettek elnevezve, és így már a címadás is elárulhatja, hogy rengeteg különféle jellemet és karaktert formált meg a színésznő, ezzel bizonyítva, hogy nem egy beskatulyázható naiva. A könyvnek külön előnye a végén megtalálható kis összesítés a lapokon felbukkanó mellékszereplőkről, ez segíthet tájékozódni a hírességek világában. A kiadvány közepe felé megtalálható képeket imádtam, csak az a nagy kár, hogy nincs belőlük még több.

Michael Schulman művében dicséretesen ötvözi az olvasót megragadó személyes hangnemet az objektív tudósítóéval; szükség szerint alkalmazva hol egyik, hol másik megközelítést. Igaz, életrajza nem követi napjainkig, csupán 1980-ig a színésznő pályafutását és életét, mégis egy meghatározó mű, melynek helye van minden Meryl Streep rajongó polcán.

Teljes értékelés itt: https://florathesweaterist.wordpress.com/2018/08/04/kon…

Thaliaxixi>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Érdekes könyv, a szó minden értelmében. Nagy erénye, hogy a szerző szinte tudományosságig menően ragaszkodott a tényekhez, és ellenállt a kísértésnek, hogy a valóságtól elrugaszkodott forgatókönyvet gyártson Meryl Streep életéből. Tiszteletben tartotta a színésznő magánszféráját is, és karrierjére összpontosított. A cím azonban megtévesztő; a könyv ugyanis inkább egy sokszereplős korkép, mintsem a híres színésznőre koncentráló alkotás. Még a pár oldal erejéig felbukkanó személyek életrajzát is megismerjük, és a könyv egyes részein maga a címszereplő alig-alig bukkan fel. Mikor az olvasó már végleg azt kérdezi magától: „na jó, de hogy fogunk Merylhez visszakanyarodni?”, olyankor hirtelen mégis értelmet nyernek a korábban feleslegesnek tűnő exkurzusok. A könyv végletekig fokozott tárgyilagossága itt-ott egymásra hányt tényhalmazokat eredményez, mely nehezíti a befogadást, azonban távol tartja az alkotást attól, hogy bulvár-szerzeménynek minősüljön. Aki elolvassa, hiteles képet kaphat a Meryl Streep szakmai felemelkedését végigkísérő társadalmi jelenségekről: egyetemi életről, színházról, a filmforgatások realitásairól.

doszka >!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Meryl Streep a nagy kedvencem, de ez a könyv sajnos nem hozta, amit vártam. Alapvetően gyengének tartom a könyvet ebben a műfajban, olvastam már jobbat (pl. Alan Rickmanről íródottat). Nagyon nem tetszett, hogy a történet csak a hetvenes évek végéig tart. Meryl munkássága nem ott állt meg, és igazán kíváncsi lettem volna még a szakmai és magánéletének folytatására. Úgy gondolom sok részt simán kivághattak volna belőle, ami nem Merylről szólt (ezeket át is lapoztam) és annyival hosszabban lehetett volna írni magáról a színésznőről.
Összegezve én ezt egy nagyon harmatgyenge könyvnek tartom a műfajában.

Tshylli>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Stílusában tartózkodott a bulvártól. Könnyen feldolgozható. Az elejét jellemző talán túlzott alapossághoz képest a vége nagyon felgyorsult. Kár, hogy maga a történet csak az első Oscarig tart, szívesen olvastam volna még tovább és tovább… Jó volt olyan filmek hátterébe látni, amiket ismerek, kedvelek, de az igazi kedvenceim még ezután jöttek volna. Véleményem szerint folytatásért kiált!

Ildikó_Libor>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Vitathatatlan, hogy rendkívüli színésznő Meryl Streep. A könyv a pályája elejét mutatja be igen nagy részletességgel, abszolút tényekre, adatokra támaszkodva, mindenféle bulvár fogástól mentesen. Talán kicsit nehéz is olvasni a rengeteg (kevésbé ismert) név miatt, cserébe sokat megtudhatunk a pályatársakról is. Néha eléggé el is távolodik a történet Meryltől. Sok film forgatásáról nagyon szemléletes számol be, kedvet is kaptam olvasás közben néhány film megtekintésére.
Meryl Streep rajongóinak mindenképp ajánlott, azonban aki nem kedveli különösebben, az a könyvet sem fogja érdekesnek találni.

brillco>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Nagy kedvencem a színésznő, így valahogy adta magát, hogy ez a könyv nekem kell feltétlenül.
Nagyon részletesen ír az életéről ami jó, de csak az első oscar-ig nyerhetünk betekintést az életébe, munkáságába, ami rossz.
A részletesség miatt le a kalappal az író előtt. Nagyon sok emberrel, körülménnyel, ténnyel ismerkedhetünk meg. De ennek van egy hátránya is, hogy vannak részek amikor már nem is a színésznőről olvasunk, teljesen elkalandozunk máshová és engem ez zavart.
Ezeket az oldalakat egy az egybe elhagytam volna.
Ennek ellenére mégis imádtam a könyvet mert kaptam valamit Merly Streep-ből.

Horváth_Szabó_Angéla>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

A színésznőt kedvelem, de az túlzás lenne, hogy szeretem is.
Kíváncsi voltam a pályafutására, hogy honnan indult és hová is érkezett meg. Ez motivált ennek a könyvnek az elolvasására – amit őszintén bevallok – nagyon nehezen ment.
Michael Schulman férfi, és férfi ésszel ír.
Rengeteg adat, dátum, helyiségnév ömlik a nyakunkba szinte minden oldalon, a temérdek ember nevét nem is említem.
Nehezen olvasható, kevés cselekménnyel és a könyv végére nem ismertem meg jobban a színésznőt.
Rajongóknak ajánlott, de szórakoztató és kortárs irodalmat kedvelők messziről kerüljék!

zsazsa07>!

Michael Schulman: Meryl Streep Az ezerarcú színésznő

Meryl Streep az egyik kedvenc színésznőm. Nagyon kíváncsi voltam rá hol nőtt fel, hogyan élt gyermekkorában, mi alakította úgy az életét, hogy színésznő legyen. A válaszokat megkaptam, sőt, korábbi filmjeiből még titkokat is elárul. Számos fotó is található a könyvben. Összességében tetszett a könyv.

BambooStoffer>!

Nem minden filmcsillag született egyenlőnek.