A ​népvándorlás 12 csillagozás

Michael Schmauder: A népvándorlás Michael Schmauder: A népvándorlás

Honnan jöttek a hunok és miért volt rettentő hírük? Hogyan szorongatták a nyugati gótok a Római Birodalmat? Hogyan válaszoltak a rómaiak a „barbárok" támadásaira? Miért dúlták fel Rómát a vandálok? Milyenek voltak a honfoglalás kori magyarok? A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. Michael Schmauder történész, egyúttal a Bonnban működő Rajnai Tartományi Múzeum régésze izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot – az első hun támadásoktól a germán néptörzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében olvashatunk a korabeli magyarokról: van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus, miről árulkodnak a régi sírok?

A könyv első kiadását Hans Reichardt írta.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2007
56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639446380 · Fordította: Frenkel Éva
Tessloff és Babilon, Budapest, 2003
56 oldal · ISBN: 9639446386 · Fordította: Frenkel Gergely Máté
Tessloff és Babilon, Budapest, 1992

kolika>!
Michael Schmauder: A népvándorlás

Felnőttként is érdeklődve forgattam ezt a könyvet. Nagyon rövid, leegyszerűsített, tömör változat a történelem nagy, fontos korszakáról. Néhol éreztem, hogy a mű rövidsége korlátok közé szorítja a tartalmat. Tárgyal sok-sok fontos részt a népvándorlás korából, de némelyiket csak érintőlegesen. Az illusztrációk segítenek az olvasottak megértésében.
A magyar részre különösen kíváncsi voltam, s szerintem sikerült jól összeszedni a lényeget.
A könyvet inkább figyelem felkeltő írásnak gondolnám, ami meghozhatja az iskolás kedvét, hogy olvasson más műveket is ebből a témakörből.

kuliga>!
Michael Schmauder: A népvándorlás

A sorozat kötetei közül (mármint amit most volt szerencsém olvasni) ez tetszett a legjobban…hiába a történelem az történelem…bár még mindig az a véleményem, hogy nem kellően érdekes a gyerekek számára, de ez legalább engem érdekelt, és szívesen olvastam. Sok mindent felkarolt, és azért sok mindennel nagyvonalúan bánt, de igazán el tudom képzelni, mint diák kutatómunka forrásanyagát…

lepetitlys P>!
Michael Schmauder: A népvándorlás

Igazából történelemkönyv a népvándorlás korából, alig bírtam valamit megjegyezni belőle.
Nem hiszem, hogy egy gyereknek érthető, izgalmas lenne.

Michael Schmauder: A népvándorlás

Hasznos volt, magyar aktualizálása különösen. Érdekfeszítően és pontosítva tárgyalja a sokszor hangoztatott, közismert neveket, népeket (gepidák, vandálok, avarok, Attila…)

A barbárok
A „barbár” (barbarosz) megnevezéssel eredetileg a görögök illettek minden, nem görög anyanyelvű embert. A barbarosz szó jelentése: hebegő, dadogó, érthetetlen beszédű. Mintha a megszólalók azt mondanák: „bar-bar”. A rómaiak mindenkit barbárnak neveztek, aki nem a görög-római világban élt. A szóhoz csak később kapcsolódott a vad, civilizálatlan ember képzete.

6. oldal - Európa a népvándorlás előtt (Tessloff Babilon Kiadó, 2007)

padamak>!

Geiserich vandál király… tehetséges hadvezér volt, kiváló szervező és remek diplomata. Ezeket a tulajdonságait ellenfelei is elismerték. Kortársai őt nevezték az Isten ostorának, és nem Attilát, a hunok királyát, ahogyan gyakran állítják.

35. oldal - A vandálok (Tessloff Babilon Kiadó, 2007)

padamak>!

Mindezek miatt megnőtt az egyház szerepe, mert egyedül ez az intézmény gondoskodott arról, hogy a Római Birodalom eredményei (a nyelv, az irodalom, az állami élet megszervezése terén) fennmaradjanak a beköszöntő középkorban.

47. oldal - Európa a népvándorlás után (Tessloff Babilon Kiadó, 2007)

padamak>!

A magyarok hamarosan a nyugati határgyepűt is kitolták, egészen az Enns folyóig (a mesebeli Óperenciás-tenger kifejezés a német „ober Enns” szókapcsolat félrehallásából ered).

52. oldal - A magyarok vándorlása (Tessloff Babilon Kiadó, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: Enns

Vallás
A magyarok vallása sokat változott az idők során. Az ősi magyar sámánhit meglepően sokáig megmaradt: a népvándorlás korában, a honfoglalásig csak néhány előkelő tért át más – főleg keresztény – hitre. A magyarság mitikus hitében kiemelt szerepet játszott a Nap és a Hold tisztelete, s általában az égitestek (csillagok) kultusza. A világmindenség három részre oszlott: az Égre (istenek birodalma), a Földre (emberek országa) és az alvilágra (halottak, démonok, hüllők, békák, sárkányok lakhelye). A három világot a Világfa kötötte össze, melyen azonban csak a sámán (táltos) tudott közlekedni. Hitük szerint két emberi lélek létezett: a halhatatlan álomlélek és a testlélek. Az ősi magyar hit minden bizonnyal totemisztikus vallás volt.

55. oldal - Hogy éltek a honfoglaló magyarok? (Tessloff Babilon Kiadó, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: vallás