Altató (Joseph O'Loughlin 8.) 66 csillagozás

Michael Robotham: Altató

Anyát ​és lányát holtan találják egy dél-angliai tanyán. Az asszony holttestét a halálos döfésen kívül harmincöt késszúrással gyalázták meg, a lányt viszont megfojtották, mégis úgy fest, mintha csak békésen aludna. Mintha a gyilkos egy idealizált, mesebeli nyughelyet rendezett volna be neki.
Ronnie Cray főfelügyelő az esethez Joe O'Loughlin pszichológus segítségét kéri, hátha a régi munkatársa felfedez valamilyen jelet a helyszínen, vagy árulkodó szóra bukkan a tanúvallomások között, ami kibillentheti a holtpontra jutott nyomozást, és elvezetheti a rendőrséget az elkövetőhöz.
Joe mindent megtesz, vissza-visszatér a tetthelyre, próbál közelebb kerülni az áldozatokhoz, hogy őket megismerve a gyilkoshoz is közelebb férkőzhessen. De mit csinál akkor, ha ezúttal nemcsak ő figyel meg másokat, hanem őt és az övéit is figyelik? És mihez kezdjen, ha az egyedüli nyomon elindulva újabb áldozatok és néma tanúk bukkannak fel, és az ügy egész más irányt vesz?

Michael Robotham… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

General Press, Budapest, 2016
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636439231 · Fordította: Seregi Márton
General Press, Budapest, 2016
368 oldal · ISBN: 9789636439552 · Fordította: Seregi Márton

Michael Robotham: Altató

Remek koncepció és izgalmasan megválasztott történet, mindez pedig az általam kedvelt, kiszámíthatatlanul intelligens krimi elemekkel társulva. Az „Altató” ugyanis csak a felszínen thriller. Robotham a műfaji jellegzetességeket szinte ironikusan használja, valójában sokrétegű drámát olvashatunk, amely szépen, fokozatosan vezetett el engem a sötét útvesztőbe. A sztori egyes szám első személyben íródott, ettől egészen közelről figyelhettem, hogyan kezdi el feldolgozni a Parkinson-kórban szenvedő Joe O'Loughlin a saját lelki traumáját is. Eleinte tudomást sem venne róla, ám apránként egyre inkább rákényszerül a saját érzéseiben való vájkálásra, és ez talán számára még nehezebb, mint a nyomozása által elébe került szereplők cselekedeteinek, vallomásainak kutakodása. Mintha két, egymással hadakozó énje lenne: a szakemberé és a magánemberé. A folyamatos feszültséget pedig éppen az adja, ahogy lassan a saját félelmeivel kénytelen szembenézni. A karakterek életszerűek, nem hagynak lyukat maguk mögött az események, bár kicsit ziláltak, azért a könyv végére összerakhatóak. Itt cseppet sem az akción van a hangsúly (bár abból is kapunk néhány szeletet), inkább a karaktereken, azok viselkedésein, a hangulaton, és nem utolsósorban a remek humoron. Robotham csavaros thrillere hosszan és okosan szórakozott velem, végül spoiler csúnyán becsapott, és mindezt még élveztem is.

smetalin>!
Michael Robotham: Altató

Ez a jobbik krimijei közül való. Minden a helyén volt, szörnyű gyilkosság, sok gyanúsított egy mellékszál ami talán nem is az. Magánélete is folytatódik pszichológusunknak, sőt, elég nagy szerepet kap. Krimi kedvelőknek szerintem jó választás.

Navi>!
Michael Robotham: Altató

Robotham regényeival úgy vagyok, hogy vagy imádom (Fulladás, Angyalarc) vagy sajnálom a rá áldozott időmet, mint például ez is. Hosszú, vontatott, túl sok magánéleti nyűggel, kevés „akcióval”. Sajnálom a halottakat, főleg az utolsót, de ha a sorozat többi kötete is ilyen, akkor arra nem vagyok kíváncsi, esetleg ha a lánya a főszereplő, ő húzta fel ennyire a könyvet.

Kyrana P>!
Michael Robotham: Altató

Az első könyvem az írótól, de egészen biztosan nem az utolsó.

Igazán izgalmas regényt olvashattam egy sorozatgyilkosságról (meg egyebekről) egy borzasztóan szimpatikus pszichológussal a főszerepben. A nyomozás, a rejtély megoldása mellett képet kaphattunk ennek az embernek az életéről, családjáról is, illetve betegségekkel folytatott küzdelmeknek is részesei lehetünk.

Bár sok különböző téma és élethelyzet is megjelenik a történetben a fő motívum, a sorozatgyilkosság mellett, egyszer sem kellett kapkodnom a fejemet, hiszen logikusan, érthetően van felépítve a kötet. Végig izgultam a szereplőkért. Feszültséggel teli, fordulatos cselekményű kötet ez, amiben a gyilkos oldaláról is megismerhetjük a történéseket, azok okait. Nagyon szerettem olvasni.

Bookaholic0000 P>!
Michael Robotham: Altató

Nem is tudom mit mondhatnék erről a könyvről. Iszonyatosan untam olvasni, egyszerűen nem szippantott magába a cselekmény, de mégis azt kell, hogy mondjam nem volt olyan rossz. A vége nagyon tetszett, nem számítottam arra, hogy nem lesz teljes happy end. Sajnos Chris Carter után nehéz nekem olyan krimit a kezembe adni, amit befalok pár nap alatt. :D

nagyi77>!
Michael Robotham: Altató

Olyan volt ez a krimi, mint egy lassan csordogáló erdei patak, melyet megcsodálunk, tudomásul vesszük hogy van, és megyünk tovább. Az utolsó 50 oldalnál azonban a megbúvó patakból Niagara lett, és elfedtette a kis patakot. Emiatt kapta tőlem az 5 csillagot.
Számomra úgy tűnik, hogy az író az Altató címmel a sorozatot is elaltatta. Olyan befejezést talált ki, amelyből nem igen lehet már felkelni, tovább építkezni. De talán nem is baj, mert itt van az új sorozata, a Cyrus Haven, melynek mindhárom eddig megjelent része csillagos 5-ös, nekem legalább is.

Vanda_Zsolnay P>!
Michael Robotham: Altató

Jó volt, jó volt, de valahogy Robotham eddig olvasott könyvei jobban lázba hoztak. Lehet azért, mert nem volt nagyon időm az olvasásra, nem tudtam elmerülni a történetben. Pedig jól ki lett találva, jó a történet, jó a kivitelezés, jól lett megírva. A váltott szemszög jól érvényesült, adott gondolkodnivalót rendesen. A feszültség végigvonult, és végig is izgultam.

Airyn P>!
Michael Robotham: Altató

A világsiker Joseph O’Loughlin könyvsorozat sokaknak nem ismeretlen, hiszen a neves pszichológus gyilkossági nyomozásait követhetjük nyomon immár 8 köteten át. Az Altató című könyvben ezúttal egy olyan gyilkos nyomába eredünk, aki két nőt (anyát és lányát) gyilkolt meg, az egyiket harmincöt késszúrással, a másikat viszont „csak” megfojtotta. Joe, a klinikai pszichológus nyomába ered a gyilkosnak, azonban minél közelebb kerül hozzá ő, és immár felnőtt lánya, annál nagyobb veszélybe sodorják magukat.

Talán, akik nálam szerencsésebbek, és már a sorozat korábbi köteteit is olvasták, jobban képbe kerülnek Joe eddigi életével, azonban az előzménykötetek nélkül is egy élvezhető krimit kaparintottam meg. Joe visszaemlékezéseiből nagyjából megtudtam, hogy mik történtek korábban, azokat az eseményeket legalábbis, amelyek kihatással lehetnek a jelen cselekményekre. Azok, akik végigkövették családja történetét, most igazán mélyre merülhetnek benne, hiszen a kis Charlie immár kész nő, kishúga, Emma okos kislánnyá cseperedett, Joék házassága azonban úgy tűnik, menthetetlen – vagy mégsem? A gyilkosságokkal párhuzamban a család életébe is bepillantást kapunk, hogyan alakul, változik, formálódik a korábbi eseményekhez és a mostani szomorú megpróbáltatásokhoz képest.

Mindamellett, hogy olyan régi szereplők is visszatérnek a nyomozás során, mint a már korábbi részekből jól ismert Ruiz (visszavonult) felügyelő, a mostani gyilkossággal kapcsolatban rengeteg lehetséges gyanúsítottat ismerünk meg. Utóbbi folyamodványaként egy ideig szinte lehetetlen képbe kerülni, ki kicsoda, a sok felsorolt név és az áldozatokkal való kapcsolatuk komoly figyelmet és a krimi történetekben való jártasságot igényel. Azok viszont, akik szeretik a hasonló történeteket, bizonyára örömüket lelik ebben, akárcsak én – bár a vége felé jobban örültem volna, ha jegyzetelem neveket a képben maradás érdekében. Tény, hogy akárhányszor próbáltam meg megtippelni a gyilkost, sosem jártam jó nyomon, úgyhogy ez nem egy olyan tipikus „előre kitaláltam, mi lesz benne” történet.

Egyrészről Joe nézőpontjából látjuk az eseményeket, másrészről azonban néhány fejezetenként a gyilkos fejébe is belepillantunk – ez azonban nem jelenti azt, hogy közelebb kerülünk hozzá, sőt, inkább csak tévútra vezet minket. Le a kalappal azon olvasó előtt, aki képes lenne összerakni a szálakat magától, és még a vége előtt rájönni a tettes kilétére, Robotham azonban olyan jól és ügyesen szórja el ezeket a kis morzsákat, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen.

Összességében ez egy kitalálhatatlan, jól megformált és felépített történet, ahol minden épp csak akkor derül ki az olvasó számára, amikor annak eljön az ideje. Kíváncsi vagyok, lesz-e még folytatása a történetnek, például érdemes lenne a továbbiakban Charlie-val, Joe már majdnem felnőtt lányával foglalkozni. Kicsit bánom, hogy a korábbi köteteket eddig nem olvastam, de azt hiszem, ebben az is közrejátszik, hogy ez a borító az eddigi legjobb a korábbiakhoz képest. Figyelemfelkeltő, nem túl sok, de nem is kevés. Bátran ajánlom a krimi kötetek kedvelőinek!!!

Pontozás:
Egyedi besorolásom: 5. Nagyon jó!
Karakterek: Kedveltem őket, kivéve azt, akit utálni kellett. :D
Borító: 10/10 Szuper, főleg a korábbiakhoz képest! Figyelemelkeltő és illik a történethez.
Kinek ajánlom: A krimik kedvelőinek kihagyhatatlan, vagy azoknak, akik szeretnék egy kicsit megdolgoztatni az agyukat.
+ pont: Mert nem tudtam kitalálni, ki lehet a gyilkos.
– pont: Mert nehéz volt megjegyeznem, ki kicsoda és épp milyen kapcsolatban állt az áldozatokkal, annyira sok volt a lehetséges gyanúsított.

www.konyveskucko.reblog.hu

dome613>!
Michael Robotham: Altató

Nem is szépítem, szinte fürdünk az olyan történetekben, amikor egy híres pszichológus, orvos, vagy volt rendőr segíti a hatóságok munkáját, és minden bizonnyal ez a téma elég rendesen ki is van aknázva, azonban Robotham valahogy mégis el tudta csípni azt az apróságot, amivel különbözővé teszi a történetét a tömegtől. Egy sorozatról van ugyan szó, melynek az Altató a 8. köteteként jelent meg, és bár nem olvastam a sorozat többi részét, így is egy önálló és érthető képet kaptam (néhány magyarázattal a múltra, és nyilván a korábbi könyvekre), tehát az író ügyesen alakította ki a mű önállóságát és mégis függését a sorozat darabjaihoz.

A teljes kritika itt olvasható: http://smokingbarrels.blog.hu/2017/01/11/konyvkritika_m…

augusztinmelinda>!
Michael Robotham: Altató

Sok hozzá fűzni valót nem tudok írni egyszer olvasható könyv. Vontatott .

mate55>!

Szokás azt mondani, hogy a két legerősebb szó a nyelvünkben a szeretlek téged.
Ez azonban tévedés. A két legerősebb szó a segíts rajtam.

mate55>!

A szerelem vagy kölcsönös, vagy tragikus.

pribrgre P>!

Hogyan lehet gyűlölni valakit, és egyszerre vágyni a szeretetére? A szeretet és a gyűlölet nem ugyannak az érzelemnek a színe és a fonákja. Az egyik a szív által keltett illúzió, a másik az elárult szeretet. A kettő között nincs más, csak közöny.

smetalin>!

Az öregkor már nem egy távoli ország, amelyet majd egyszer meglátogatok. Még túl van a láthatáron, de már mutatja a térkép.

mate55>!

Édesanyám fejét egy férfi ölébe temetve halt meg.

mate55>!

Nyakig gázoltam az emberi nyomorúság mélységeiben, és mégis rá kellett jönnöm, hogy mindig van egy még sötétebb és még veszélyesebb réteg, akármilyen mélyre is ássak.

– Ez az utolsó napom. Elmehetnénk biciklizni. Fel kell fújnod a kereket, és meg kell javítanod a csengőt. Justin Barclay összetörte, amikor belehajtott a folyóba.
– Miért csinált ilyet?
– Mert azt mondtam, nem meri.
Hiszen ez nyilvánvaló.

Édesanyám fejét egy férfi ölébe temetve halt meg. […] Mr. Shearer elveszítette egy részét, én elvesztettem az édesanyámat. A sors kikacagja a valószínűséget.

pribrgre P>!

A képernyőre nézek, ahol Szíriáról, Irakról vagy Ukrajnáról készült felvételek villódznak. Olyan, mintha a híreket is újrahasznosítanák manapság. Úgy ismétlik a háborúkat, mint a régi Simpsons család epizódokat.

pribrgre P>!

A Walton Park Hotel a Severn torkolatára néző egyik magaslaton áll. Igazán kiváló díszlet lenne egy Agatha Christie-regényhez, amelyben valakit mondjuk partra mosott hullaként találnak a sziklákon, vagy megmérgezve a spájzban.