Fagyos ​múlt (Magnus Jonson 2.) 12 csillagozás

Michael Ridpath: Fagyos múlt

2009 ​január, Reykjavík. Izlandon, akárcsak az ország gejzírei, forrongnak az indulatok. Javában tart a serpenyős forradalom: az amúgy békés izlandi nép a hangját hallatja, és kiállva magáért példa nélküli bátorságról tesz tanúbizonyságot. A tüntetők között alkalmi klikkek születnek, amelyek az anarchista tettektől sem riadnak vissza. Egy kis csoport a tömegből kiválva véletlenül megöl egy bankárt . Nyolc hónappal később egy idősebb izlandi bankárt ölnek meg Londonban. Látszólag nincs kapcsolat a két eset között, de Magnus Jonson gyanút fog. Szokás szerint kockáztatva, saját szakállára dolgozik az ügyön, titkos szövetségben a brit rendőrséggel. Mikor felfedezi a két bankár halála közti összefüggéseket, világossá válik számára, hogy az Izlandot sújtó gazdasági válság okolható a gyilkosságokért. Magnust egyre jobban sürgeti az idő, mert újabb rejtélyes halálesetek történnek. A férfi miközben az összeesküvők után kutat, lépten-nyomon saját családi tragédiájának elejtett szálaira… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsikerek General Press

General Press, Budapest, 2011
344 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636433376 · Fordította: Tóth Bálint Péter

smetalin>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

Nagyon jól indult, 1930-as években két fiú barátságáról olvashatunk, akik súlyos titkok miatt lesznek ellenségek.
Majd jön a jelen, a krappa, munkanélküliség, csőd, elkeseredett emberek. A múltról már csak egy-két oldalt olvashatunk, a jelen meg sajnos nagyon nem érdekelt. Az volt a baj, hogy sokáig húzta az író azért csak kibújt a régi énje, hisz a tőzsde világában tengette napjait mielőtt az írásra adta a fejét.
Természetesen a múlt Magnus életére nagy hatással volt, hisz az ő nagyapjáról olvashatunk, de sajnos nincs lezárva a történet.
A jelenben a nyomozás meg olyan egyet előre-kettőt hátra ütemben haladt,valaki bosszút esküdött és elkezdte gyilkolni a bankárokat, hisz Ők tehetnek a csődről. Az előző része sokkal jobban sikerült. Mivel szeretném tudni, hogyan zárul a családi viszály, ezért olvasom a köv. részét is. A tájleírások viszont most is nagyon jók voltak, az ember tényleg kedvet kap, hogy ellátogasson Izlandra.

Gyöngyi0309>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

Jó volt újra olvasni Magnusról. Tipikus átvezető második rész volt, már, ami nyomozónk múltját illeti. Sok minden nem derült ki, csak csepegteti az író az információkat.
A nagypapa múltjáról kaptunk néhány gondolatot, illetve arról, hogy milyen kegyetlen ember, de igazából sokkal több új kérdés merült fel.
Maga a rendőrségi szál nem volt olyan eget rengető, mondjuk nekem nem kedvencem a politikai-gazdasági krimi, illetve nem volt túl kreatív abban, hogy ki miért mit tett. Viszont annak örülök, hogy Izlandról ismét sokat írt, illetve a sagák most is megjelentek. Jövőre folytatom.

Szédültnapraforgó>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

3. olvasásom volt az írótól. Ez tudott a legjobban lekötni, a regényei közül. Volt benne sok aktualitás, főleg a CHF hitel, a bankárok, tüntetések. Két szálon fut a cselekmény, az egyik 1934-ben, amikor megismerjük a nyomozó, Magnus nagyapjának és a szomszédjának (Hallgrímur és Benedikt) életét gyerekként.
A másik szál 2009-be visz, ahol is Harpa, Sindri, Björn és Isak egy tüntetésen találkoznak, és a végén véletlenül megölik Gabriel Ört, Harpa exét, aki szintén bankár. Ő már a második halott, mivel „valakik” megölték már Oskar Gunnersont (szintén bankár, ráadásul Harpa fiának az apja, de nem tud róla) majd később Julian Listert, őket hibáztatják a Kreppa (válság) miatt. Ezért egy fanatista csoport elhatározza, hogy sorban megölik őket.
Magnus jön rá, hogy valami kapcsolat van a halálesetek között és elkezd nyomozni.

Maate>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

Hát-hát. Gyengébb, mint az első rész, sőt szerkezetileg, történetileg gyanúsan emlékeztet az izlandi krimiírók gyöngyének egyik szintén nem túl jó krimijére.
DE! Benne éltem, utcáin, épületei előtt jártam, a főszereplő befordult a sarkon rendőrautóval, szóval személyes okokból most mehet a fünf:)

briggg>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

Mivel a nagy karácsonyi forgatagban olvastam, ezért nem tudtam kellőképpen odafigyelni, így nem tudott megint magával ragadni Izland varázslatos világa. Összességében azért nem volt rossz..

Fairymysz>!
Michael Ridpath: Fagyos múlt

Érdekes, izgalmas krimi, aminek az aktualitását a mostani gazdasági világválság adja. Jó volt egy kicsit belelátni az izlandiak világába, ahogy a válságban rosszul jártak akár a gyilkosságtól sem riadnak vissza elkeseredésükben. Valahol mélyen pedig az ember meg is érti, hogy miért tették, amit tettek a gyilkosok. Más dolog, hogy nem a legjobb módját választották annak, hogy a „bűnösök” meglakoljanak. Magnust megkedveltem, igazi kopó, aki nem hagyja magát és akkor is megy a nyom után, ha már meg van neki tiltva.
Tetszett, hogy két szálon futott a regény és a gyilkosságok mellett megtudhattunk nagyon sok mindent Magnus családjának múltjáról is. Magnus nagyapja – lett légyen is bármilyen öreg – nagyon megérdemelné, hogy valaki jól ellássa a baját, aztán meg be a dutyiba, a kulcsot meg örökre elzárni.
Kíváncsi vagyok, hogy Magnus megtudja-e valaha is, hogy mi történt az apjával?
Nagy az esélye, hogy beszerzem Magnus többi történetét is – ha kiadták nálunk. :)

Magnus Jonson sorozat · Összehasonlítás