Anil ​és a csontváz 10 csillagozás

Michael Ondaatje: Anil és a csontváz

Anil Tiszera Srí Lankán született. Ott született Matróz is. Anil törvényszéki orvos szakértő, Angliában tanult, Amerikában dolgozik. Matróz azonosítatlan csontváz, a Srí Lanka-i polgárháború egy áldozata a több ezerből. Legfeljebb annyiban rí ki sorstársai közül, hogy egy őrzött régészeti lelőhelyen bukkan fel, tehát nagy valószínűséggel kormánykatonák végeztek vele. Anil a kormány jóváhagyásával kutat a mészárlások áldozatai után. De a hatalom nem éppen Matrózt várta, mint azonosítható áldozatot. Egy elszánt asszony összeütközése egy egész ország erőszakszervezeteivel – meg lehet ezt élve úszni? Vagy a következő szakértő egy újabb csontvázat próbál majd azonosítani – Anilét?

Eredeti megjelenés éve: 2000

Európa, Budapest, 2000
312 oldal · ISBN: 9630768534 · Fordította: Greskovits Endre

Roszka>!
Michael Ondaatje: Anil és a csontváz

Gondoltam, végre egy nekem való könyv, a fülszöveg alapján. Régészet, orvosszakértő, ismeretlen csontváz…
Hiába, megtévesztettek. Érdekes, elborzasztó, lassú lefolyású. Nem volt rossz, de igazán kiemelkedő sem. Polgárháború és azok borzalmai. Emberiéletek, sorsok értelmetlen halálok. Egy távoli országban, amiről nem igazán tudunk túl sokat.

Michael Ondaatje: Anil és a csontváz

Egy küzdelmes író küzdelmes könyve. A lendületet mindenütt törésvonalak akasztják meg. A történet, az események, a jellemek mindig azt ígérik, hogy kapunk egy szokványosan elmesélt sztorit, de aztán mindig minden csak szilánkosan van elénk szórva. Végül, ha már az ember elszánja magát, akkor mezítláb is végigfakírkodik az egészen. És várná az elégedettséget, a büszkeséget, a meghatottságot. Bármit. De valahogy az érzések is töredékesek maradnak.

Michael Ondaatje: Anil és a csontváz

Nagyon távol van Sri Lanka, és szerencsére a polgárháború, a mészárlás. Ez remélem így is marad.
Talán ezért volt nehéz belerázódni. Nem bírtam beleélni magam Anil szemszögébe, az egészbe. Aztán Gáminiébe simán, aztán sajnos elmúlt ez a 40 oldal. Aztán gyorsan vége lett.
Érdekes regény, egy távoli világról, jó epizódokkal.
(Bones rajongóknak kötelező!)

balagesh I>!

Ha többet iszom hetvenkét milliméternél, bolondozik a májam. Ha kevesebbet iszom, a szívem bolondozik.

balagesh I>!

Világunkban az igazság többnyire csak vélemény.

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Izolda P>!

Szokásuk volt, hogy bíráló széljegyzeteket írtak. Felkiáltójelet olyasvalami mellé, ami pszichológiailag vagy klinikailag nem érvényes. Ha egy regényben valami égbekiáltó vagy valószínűtlen fizikai vagy szexuális teljesítmény szerepelt, Szkanda, a sebész, ezt írta a margóra a jelenet mellé: Ez velem is megtörtént egyszer… majd még több iróniával: Dambulla, 1978. augusztus. Egy olyan jelenet, melyben egy férfit a szállodai szobában egy lengén öltözött nő várt, és adott neki egy martinit, hasonló megjegyzéseket kapott. Amikor Szkande Galle mellé, a karapitíjai rákkórházba ment dolgozni, a többiek tudták, ott is így elcsúfítja majd a könyveket, az orvosi szövegeket ugyanúgy, mint a regényeket; ő volt köztük a legelvetemültebb széljegyzet-bűnöző.

balagesh I>!

Milyen szervek hiányoznak a férfiakból, amitől udvariasan hűtlen, szótlan teremtményekként csavarogják végig az életet?

Izolda P>!

– Bennünket és engem is a történelem alakított – mondta. – De a három hely, amit szeretek, megmenekült előle. Arankale. Kaludíja Pokuna. Ritigála.