Az ​ötödik kockázat 2 csillagozás

Michael Lewis: Az ötödik kockázat

Michael ​Lewis segítségével bepillantást nyerünk az amerikai kormányzat kulisszái mögé,
amely ellen saját vezetői indítottak támadást. A Mezőgazdasági Minisztériumban olyan létfontosságú programokat vágnak meg, mint az élelmiszerjegyek és az iskolaebédek.
A Kereskedelmi Minisztériumnak nem lesz elég munkatársa, hogy megfelelően levezényelje a 2020-as népszámlálást. Az Energiaminisztériumban, ahol a nemzetközi nukleáris kockázattal foglalkoznak, nem világos, hogy lesz-e elég felügyelő, aki nyomon követi és lokalizálja a feketepiaci urániumot, megelőzve a terroristákat.
A szándékos tudatlanság szerepet játszik ezekben a fenyegető katasztrófákban.
Ha maximalizálni akarjuk a rövid távú nyereséget
a hosszú távú költségekre való tekintet nélkül­, jobban járunk, ha nem ismerjük a költségeket. Ha meg akarjuk őrizni a személyes immunitásunkat a nehéz problémákkal szemben, jobb meg sem érteni a problémákat. Van a tudatlanságnak előnye, és a tudásnak… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

GABO, Budapest, 2019
272 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634068167 · Fordította: Czibik Márta

Michael Lewis: Az ötödik kockázat

Michael Lewis a tőle megszokott olvasmányos stílusban járja körül az általa kiválasztott problémát: mi történik, ha az újonnan hatalomra kerülők tudatlanságuk és önös érdekeik hajtják?
Elején tisztázni kell: ez a könyv az ellen szól, amit Donald Trump képvisel. A szerző több példán keresztül megmutatta, hogy egy-egy amerikai minisztérium mekkora feladatot lát el, olyan dolgokért felel, amire egyszerű ember nem is gondolna. Aztán jött a váltás, a felhalmozott tudás elveszett, és az új irányvonalak egy felé mutattak: nagy vállalatok érdekeit szem előtt tartani, a klímaváltozás tagadni.
A példák, amiket a szerző körbejár, pont a természeti katasztrófák és környezetvédelemről szóltak, amiket az aktuális politikai érdekeknek megfelelően szétvertek.
Nagyon szomorú és kétségbeejtő képet mutat a könyv, ami egyúttal választ akar adni arra is, hogy néha mi hajtja az emberi lelket a katasztrófák felé.

ReeseSBookClub>!

Másképpen fogalmazva: nem attól a veszélytől kell leginkább félnünk, amelyet könnyen elképzelhetünk, hanem attól, amelyet nem.

s_csaba>!

Trump költségvetését, ahogy a mögötte álló társadalmi erőket is egy perverz vágy hajtja – hogy tudatlan maradjon. Donald Trump nem feltalálója volt ennek a vágynak, csupán végső megszemélyesítője.

95. oldal - Befektetési kockázat (GABO, 2019)

s_csaba>!

Az embernek jó oka lehet, hogy tornádóért imádkozzon, akár forgószél, akár politikus formájában érkezik. Azt képzeli el, hogy olyan kárt okoz, amit látni szeretne, és nem többet. Az öli meg az embert, amit nem képes elképzelni.

271. oldal - Az elnök összes adata (GABO, 2019)

ReeseSBookClub>!

A tudatlanságnak előnye van, a tudásnak hátránya. A tudás az életet zavarosabbá teszi. Kicsit nehezebbé teszi a dolgát annak, aki a világot világnézetté akarja zsugorítani.