A ​nagy dobás 13 csillagozás

Michael Lewis: A nagy dobás Michael Lewis: A nagy dobás

Néhány ​kivételes ember látta a jövőt: a pénzügyi rendszer össze fog omlani és egy évtizedek óta nem látott válság közeleg. Felismerték az ingatlanárak folyamatos emelkedése mögötti kockázatot és a kétes jelzáloghitelekből kreált újfajta értékpapírok piacra zúdításának veszélyeit. Michael Lewis ironikus humorú portrékon keresztül vezeti be az olvasót a Wall Street világába. Napjaink gazdasági válságának történetét olyan szereplők szemszögéből ismerhetjük meg, akik megértették, de legalábbis sejtették, hogy mi folyik a háttérben, s igyekeztek profitálni is belőle közben pedig értetlenül figyelték, ahogy mások (köztük neves hitelminősítők is) elsiklanak a közelgő veszély jelei felett. A nagy dobás méltó folytatása a szerző első toplistás könyvének, a Brókerpókernek. „Rendkívül izgalmas olvasmány arról a pár emberről, akik Amerikában időben észrevették, hogy fenntarthatatlanok a pénzügyi folyamatok. Felismerték, hogy ebből nem következhet más, mint az elmúlt évtizedek legkomolyabb… (tovább)

GABO, Budapest, 2016
344 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634062660 · Fordította: Hürkecz Attila, Koncsek Gergő
GABO, Budapest, 2016
334 oldal · ISBN: 9789634063896 · Fordította: Hürkecz Attila, Koncsek Gergő
Alinea, Budapest, 2010
350 oldal · ISBN: 9789639659575 · Fordította: Hürkecz Attila, Koncsek Gergő

trufx>!
Michael Lewis: A nagy dobás

4-est kapott csak nálam. Sajnos Michael Lewis rettentő pörgős modorban akarja leírni a dolgokat, és emiatt itt-ott kicsit kapkodós a szöveg, hiányzik a fókusz. Ahol több magyarázat kellene ott elkezd másról beszélni, ill. sok helyen meg csak ismételgeti, amit pár oldallal korábban már leírt. (pl mezzanine hitelek kifejtése). Valahogy az volt az érzésem, hogy még Lewis sem érti, hogy mik azok a CDO-k egész pontosan, de hogy a fordító nem, az hótziher :)

Michael Lewis: A nagy dobás

Sok benne az ismétlés, de ez kivételesen nem feltétlenül hátrány, főleg hogy a pénzügyi kifejezéseket magyarázza el többször – ezáltal egész jól érthető a folyamat lényege olyanoknak is, akik távol állnak a pénzügyi világtól. Az is pozitívum, hogy felvázolja a főbb résztvevők hátterét és mozgatórugóit, így sokkal jobban el lehet mélyedni a könyvben.

Citrompor>!

Amikor az első könyvemet kezdtem írni, nem lebegett előttem világmegváltó cél, mindössze el akartam mesélni mindazt, amit egy rendkívüli s különös meseként éltem meg. Ha néhány pohár ital után nekem szögeznék a kérdést, hogy a művem milyen hatással volt a világra, valami olyasmi választ adnék, hogy: „Reményeim szerint az életükön töprengő egyetemisták a könyvemet olvasva rádöbbennek, hogy álomképeket kergetnek, és felhagynak szenvedélyükkel vagy bizonytalan terveikkel, hogy tőzsdecápák legyenek." Azt reméltem, hogy az a tehetséges ohiói srác, akinek az álma, hogy óceánkutató legyen, a könyvem olvasása után gondolkodás nélkül utasítja vissza a Goldman Sachs ajánlatát, s tengerre szál, hogy megvalósítsa a valódi álmát!
Az üzenetem azonban valahol elveszett. Hat hónappal a Brókerpóker megjelenése után térdig jártam az ohiói egyetemisták leveleiben, akik a Wall Street további kulisszatitkairól faggattak; a pénzügyi világ kézikönyveként használták könyvemet.

Kapcsolódó szócikkek: Wall Street
Salsita>!

Likviditás. Amikor egy vezérigazgató azt nyilatkozza, hogy cége bőséges likviditással rendelkezik, az mindig pont az ellenkezőjét jelenti.

Salsita>!

A kezdeti jelzáloghitelezőket anno a könyveikben maradt, egyébként jelentéktelen mértékű hitelállomány sodorta csődbe. A tanulság egyszerű volt: Ne hitelezz olyanoknak, akik nem képesek visszafizetni tartozásukat! A piac azonban más következtetéseket vont le az eseményekből: A hitelkihelyezéseket tovább kell pörgetni, csak arra vigyázzunk, hogy semmi ne maradjon végül a könyveinkben!