II. ​Világháború – Tervek, melyek sosem váltak valóra 6 csillagozás

Michael Kerrigan: II. Világháború – Tervek, melyek sosem váltak valóra

Náci terv a pápa elrablására, az IRA elgondolása Észak-Írország elfoglalására, brit haditerv Hitler meggyilkolására vagy épp egy japán támadás a Panama-csatorna ellen – talán hihetetlenül hangzik, ám a második világháború idején ezek a hadműveletek és sok másik – akármilyen valószínűtlennek tűnnek – komoly megfontolás tárgyai lettek a front mindkét oldalán. Ez a könyv megmutatja a legtitkosabb és legmeghökkentőbb haditerveket, melyek közül több is megtörténhetett volna, és talán meg is változtathatta volna a történelem menetét: ilyen volt a németek ötlete a brit és amerikai gazdaság tönkretételére hamis valuta kibocsátása által, vagy a britek terve a Szovjetunió 1945-ös megtámadására, esetleg a britek norvégiai és svédországi inváziója 1939-40-ben.
A kötet bemutatja minden egyes haditerv hátterét és összefüggéseit, rámutat arra, hogy vajon arathattak-e volna vele sikert, és milyen hatással lehetett volna az eseményekre, amennyiben zöld utat kap a terv.

>!
Pannon-Literatúra, Kisújszállás, 2012
192 oldal · ISBN: 9789632511979 · Fordította: Havasi Máté

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Havasi_Máté I>!
Michael Kerrigan: II. Világháború – Tervek, melyek sosem váltak valóra

Nagyon érdekes könyv, különösen azoknak, akik már jól ismerik a háború „hivatalos” történetét. De amúgy is ajánlható, mivel megmutatja, hogy milyen, sokszor életképtelen tervekkel tudnak előállni a hadvezérek és a politikusok háború idején. Egyébként angolul elérhető a folytatás, mely a hidegháború füstbe ment terveiről szól.
A címe viszont sajnos tükörfordítás… „A második világháború füstbe ment tervei” sokkal frappánsabb és magyarosabb lenne.

Rövid ajánló:
https://monty.blog.hu/2012/11/28/konyv_ii_vilaghaboru_t…


Népszerű idézetek

Havasi_Máté I>!

Mit ér egy olyan történelemkönyv, amely arról szól, hogy mi nem történt meg? Ezzel a kötettel célunk bebizonyítani, hogy igenis sokat. Részben ironikus széljegyzet a megtörtént események margójára. Mára ugyanis olyan természetes, ami megtörtént, hogy könnyedén elfelejthetjük, kis híján másképp is alakulhatott volna a történelem. Ma pedig már magától értetődőnek, elkerülhetetlennek látszanak mindezek a történések, pedig akkoriban éppen ezek a jelzők nem voltak elmondhatók róluk.
És ez túlságosan is fontos részlet ahhoz, hogy elfelejtsük. Ha a második világháborút egyszerűen csak diadalmenetként fogjuk fel, figyelmen kívül hagyva az időleges terveket, a félresikerült próbálkozásokat, a rögtönzött megoldásokat, a kiváló, de porba hullt ötleteket, akkor a háború lényegéről feledkezünk el.


Hasonló könyvek címkék alapján

Robert Kershaw: Harckocsizók
Ungváry Krisztián: Budapest ostroma
John Keegan: A parancsnoklás álarca
Norbert Hannig: A Luftwaffe szolgálatában
Walter Lord: Hihetetlen győzelem
Antony Beevor: Sztálingrád
Eugene B. Sledge: Pokol a Csendes-óceánon
Antony Beevor: A D-nap
John Keegan: Maszk – A parancsnoklás álarca
Antony Beevor: A második világháború