The ​Ethical Algorithm 1 csillagozás

The Science of Socially Aware Algorithm Design
Michael Kearns – Aaron Roth: The Ethical Algorithm

Over ​the course of a generation, algorithms have gone from mathematical abstractions to powerful mediators of daily life. Algorithms have made our lives more efficient, more entertaining, and, sometimes, better informed. At the same time, complex algorithms are increasingly violating the basic rights of individual citizens. Allegedly anonymized datasets routinely leak our most sensitive personal information; statistical models for everything from mortgages to college admissions reflect racial and gender bias. Meanwhile, users manipulate algorithms to „game” search engines, spam filters, online reviewing services, and navigation apps.

Understanding and improving the science behind the algorithms that run our lives is rapidly becoming one of the most pressing issues of this century. Traditional fixes, such as laws, regulations and watchdog groups, have proven woefully inadequate. Reporting from the cutting edge of scientific research, The Ethical Algorithm offers a new… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

>!
Oxford University Press, Oxford, 2019
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9780190948207
>!
Oxford University Press, Oxford, 2019
228 oldal · ASIN: B07XLTXBXV

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

nagydviktor>!
Michael Kearns – Aaron Roth: The Ethical Algorithm

Michael Kearns – Aaron Roth: The Ethical Algorithm The Science of Socially Aware Algorithm Design

Van egy sor kérdés, amiben az emberiség saját maga után fut. Vannak menő számítógépes rendszereink, és hozzá – az elterjedéssel párhuzamosan erősődő – koncepcióink, hogy hogyan és milyen elvek szerint kellene működniük ezeknek a rendszereknek. Jó lenne például, ha az informatika nem tennék nyomorúságosabbá az életünket, sőt, javítana rajta: jó irányba vinné a közerkölcsöt, igazságos helyzeteket teremtene. Ezek etikai kérdések, a számítógépek irányítása viszont számítástudományi (matematikai). Az algoritmus etika az a bimbózó tudományág, ami megpróbál hidat verni a kettő közé és matematikai alapokat biztosítani ahhoz, hogy a társadalmi elveinket valóban le tudjuk képezni az informatikában. Ha feltesszük a kérdést, hogy akarunk-e teljesen diszkriminációmentes közösségi média algoritmusokat, sokan rávágnánk, hogy igen, persze! Mit jelent ugyanakkor a diszkrimináció és az igazságosság, ha konkrét döntési helyzetekben kell alkalmazni őket? Szabad-e az automata egyetemi felvételi algoritmusnak pozitívan diszkriminálnia valakit és ha igen, milyen mértékben? Hogyan tudjuk kimutatni, hogy az elvek matematikai leképzése valóban megegyezik a szabályalkotói szándékkal? Át kellene-e állítani az útvonaltervező appok algoritmusait olyan módon, hogy összetársadalmi szinten jelentős időt spóroljunk az utazáson, még akkor is, ha néhány ember ezáltal lassabban ér célba?

Ezekre a kérdésekre meg egy csomó másikra is, közérthető és kurrens válaszokat ad a könyv és közben behatárolja, hogy hol tart az algoritmus etika, mint tudományterület. Nyilván a téma nagyon speciális, annyira, hogy még a réteg témák kocsmájában sem hallott róla senki, viszont annál érdekesebb, mivel fundamentálisan érinti mindennapi életünket. Egy könyvnyi idő hiányában ajánlom az egyik legjobb technológiai podcast vonatkozó adását, amiben az egyik szerzővel, Michael Kearnsel beszélget Lex Fridman (sajnos csak angolul): https://www.youtube.com/watch…


Hasonló könyvek címkék alapján

Christopher Steiner: Automate This
Marcus du Sautoy: The Creativity Code
Virginia Eubanks: Automating Inequality
Kartik Hosanagar: A Human's Guide to Machine Intelligence
HBR's 10 Must Reads on AI, Analytics, and the New Machine Age
Richard Murdoch: Robotic Process Automation
John D. Kelleher: Deep Learning
Hannah Fry: Hello World
Ed Finn: What Algorithms Want
Pedro Domingos: The Master Algorithm