Karcok 3

Ivenn P>!

Ez most csak egy random fangörcs, amit le kell írnom… Szóval spanoltam egy kicsit Michael J. Sullivannel a goodreadsen, a téma pedig a tervben lévő Riyria-krónikák tv sorozat volt. Megkérdeztem tőle, hogy számára mi lenne a „dream cast”, avagy mely színészeket szeretné Hadrian és Royce szerepére. Erre azt mondta, hogy neki az az álma, hogy Chris Hemsworth és Tom Hiddleston játssza őket!!!!
Nem mondom, elkezdtem egy kicsit hiperventillálni meg idétlenül mosolyogni. :DDD Oké, nyilván elég esélytelen, hogy pont ők egy hosszabb sorozatszerepet bevállaljanak (ami valszeg nem is lesz olyan óriási költségvetésű), de ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ. Michael J. Sullivan is szereti őket és ezek szerint egy Marvel fan? Mekkora király arc ez az ember!! Imádom! És egyébként ja, most így belegondolva Chris és Tom elég tökéletes lenne a szerepre és még szerintem élveznék is. Bárcsak. T^T
Persze a projekt még elég gyerekcipőben jár, még ezer év lesz, mire egyáltalán eljutnak a színészválasztás témájáig, de azért ez most mosolyt csalt az arcomra. :D Én azt mondom, hogy ha már Christ és Tomot veszik majd alapul a főszereplők kiválasztásához, akkor nagy bajok nem lehetnek! ;)

Kapcsolódó könyvek: Michael J. Sullivan: Trónbitorlók · Michael J. Sullivan: Avempartha – Az elfek tornya · Michael J. Sullivan: Birodalom születik · Michael J. Sullivan: A Smaragdvihar · Michael J. Sullivan: Télvíz idején · Michael J. Sullivan: Percepliquis – Az elveszett város

Michael J. Sullivan: Trónbitorlók
Michael J. Sullivan: Avempartha – Az elfek tornya
Michael J. Sullivan: Birodalom születik
Michael J. Sullivan: A Smaragdvihar
Michael J. Sullivan: Télvíz idején
Michael J. Sullivan: Percepliquis – Az elveszett város

Kapcsolódó alkotók: Michael J. Sullivan

CaptainV IP>!

Bejelöltem Goodreadsen, hogy a Percepliquist olvasom, és a könyv adatlapján érdekes dolgot találtam. (Illetve hát nekem érdekes, mert a szakdogámat részben ebből írtam, szóval bocsánat, ha senkit nem érdekel, de én durván rá tudok pörögni az ilyesmire.)

A két főszereplő neve: Royce Melborn és Hadrian Blackwater. Ez így van az eredetiben is, meg a magyar változatban is. A Goodreadsen viszont ezt láttam:

characters: Rolf Molenbeek, Hadriaan Zwartwater

Megnéztem: ezek a holland változatok. Szerintem tök érdekes, hogy a hollandok szükségét érezték hollandosítani a neveket. Ez csak két példa, ezek alapján meg fogalmam sincs, hogy ez mennyire gyakori náluk, mindenestre például itthon a 19. században volt nagy divat az irodalmi szereplők neveit fordítani vagy magyarosítani (a magyarosításból olykor aaaaannnyira vicces dolgok születtek…), ma már többnyire csak nagyon indokolt esetben, mondjuk beszélőneveknél vagy gyerekkönyvekben tesszük.

A keresztneveket abszolút lecserélték a holland szemnek és fülnek ismerősebb verzióra: Royce – Rolf, Hadrian – Hadriaan.
A Zwartwater tükörfordítással jött létre, csakúgy, mint a Blackwater, összetett szó, jelentése: 'feketevíz'.
A Molenbeek: a molen jelentése 'malom', a beek pedig 'patak'. A Melborn-t nem tudom lefordítani, a 'born'-t látom benne, de ennyi. Ha nagyon megszalad a fantáziám, akkor a mel szótagról a francia mal jut eszembe, ami 'romlottat' vagy 'gonoszat' jelent, amivel én ki tudnék egyezni, már abban az értelemben, hogy 'romlottságba(n) született', de áhh. Szerintem Sullivan fele ennyit nem rugózott ezen a néven, mint én, úgyhogy kétlem. Sőt, van még egy elméletem, de az tartalmaz egy apró spoilert, úgyhogy nem osztom meg.
Mindegy, egyelőre maradt a holland 'malompatak'. Lehet, hogy csak simán szerencsés véletlen, hogy értelmes holland szavakkal létre lehet hozni egy összetételt, aminek kb. hasonló a hangzása, mint az angol névnek, és még az adott világban elképzelhető jelentése is van, nem pedig az, hogy mondjuk 'golyósdezodor'.

Na, most hogy ezt leírtam, tuti nem fogom elfelejteni, és ha majd esetleg szükségem lesz rá, jó példa lesz belőle. Addig is hálát adok a magyar fordítói szokásoknak, hogy most Hadrian Blackwaterről és Royce Melbornról olvasok, nem pedig *fordít* Feketevízi Adriánról és *magyarosít* Mélabarna Rudolfról.

Michael J. Sullivan: Trónbitorlók
Michael J. Sullivan: Avempartha – Az elfek tornya