A ​galaxis útikalauz tudománya 12 csillagozás

Stopposoknak és bámészkodóknak
Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya

A ​nemzetközi olvasóközönség régóta a világűr nagy ismerőjeként tartja számon Michael Hanlont, aki eddigi legsikeresebb kötetében nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy Arthur Dent nyomába ered a galaxisban.
A huszadik századi science fiction kultúra egyik legismertebb könyvének felidézésével megtudhatjuk, hol tartanak ma a földi és égi természettudományok, és hol kell keresnünk mai világunkban a Bábel-halakat és a Bölcs Elméket, közben pedig az is kiderül, hogy a Galaxis útikalauz nyakatekertnek tűnő világának kozmológiája, fizikája és természetrajza bizonyos szemszögből nézve talán már nem is annyira nyakatekert, mint azt elsőre gondolnánk. Mindeközben a szerző hű marad A Galaxis útikalauz lehetetlen szellemességéhez, és könnyed hangvételű tudományos fejtegetéseit gyakran egészen a nagy kultuszkönyvhöz méltó humorral tálalja.
A kötet remek szórakozást nyújt mindazoknak, akiket mindig is érdekelt, merre is élhetnek a világegyetemben a vogonok, mikor fog lombikban nőni… (tovább)

Eredeti cím: The Science of the Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Eredeti megjelenés éve: 2005

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új Polihisztor Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 2011
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630590723 · Fordította: Kovács Levente

Trillian>!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Egy érdekfeszítő, tudományos mű szórakoztató stílussal. A Galaxis útikalauz „trilógia” olvasóinak, akik a tudomány iránt is érdeklődnek, feltétlenül ajánlom.

ppayter >!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Átlagos ismeretterjesztő könyv, a ma is legnépszerűbbnek számító természettudományos témákban.
A szerző stílusa szórakoztató, de néha túllő a célon (bizonyos esetekben hajlamos vagyok a fordítóra gyanakodni), a Galaxis Útikalauz nélkül pedig nem is lehetne eladni egy ilyen munkát. Ha viszont szereted az említett könyvet és egyébként nem nagyon lapozgatsz ilyen jellegű írásokat, érdemes lehet beleolvasni.

pulse>!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Fantasztikus. Vonz a fizika, kozmológia, bár édeskeveset értek belőle :) Douglas Adams meg hab a tortán.

Thomas_Benko>!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Egy kiváló eszmefuttatás egy kiváló sorozat alapján. Nincs mit mondnom róla, olvassa el, aki látja.

Video>!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

A könyv hangulatosra és érdekesre sikeredett, leszámítva, hogy semmi újat nem mond azoknak, akik amúgy szoktak tudományos ismeretterjesztő könyveket olvasni. Helyenként olyan érzésem volt, hogy teljes zagyvaságnak tűnne amit ír, ha nem olvastam volna a Galaxis Útikalauz Stopposoknak sorozatot. Ezen felül egyedül a szabad akaratról írottakkal kapcsolatban voltak problémáim – a fejtegetései során a könyv „elfelejti” közölni, hogy nincs ilyesmi.

Cornus P>!

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Nem rossz könyv, de van pár dolog, ami zavart. Egyrészt én nem olvastam a Galaxis útikalauz „trilógiát”, de egy percig se éreztem, hogy jelen mű megértésének előfeltétele lenne a könyvek olvasása. Inkább csak marketing fogásról van szó. Ugyanúgy szóba kerülnek más filmek (mátrix, narnia) is magyarázatként, szóval nekem kicsit erőltetettnek tűnt ez a körítés.
A másik problémám, hogy túl nagy témát akart behabzsolni, egyes elméleteket 1-2 mondatban letudott (pl. A húr-elmélet a könyv utolsó 2 oldalán kapott helyet, a kvantummechanikával meg csak magyarázott, de magát a kvantummechanikát nem magyarázta el.)
És a legnagyobb csalódás az utolsó oldalak egyikén ért, mikor rájöttem, hogy ez a könyv 2006-os. :) Tíz év alatt a tudomány ezen területe hatalmas utat járt be, így muszáj leszek egy mostani könyvet is elolvasni a témában.

Michael Hanlon: A galaxis útikalauz tudománya Stopposoknak és bámészkodóknak

Idén jutottam hozzá először a Galaxis útikalauz stopposoknak c. könyvhöz, természetesen után a filmet is rögtön megnéztem.
Amikor megláttam ezt a könyvet, rögtön tudtam, hogy el kell olvasnom, hiszen két hóbortom is találkozott: a humor és a világűr tudománya. Aki nem ismeri a Douglas Adams-féle könyvet, valószínűleg könnyen elveszti a fonalat. Azonban néha olyan mélységekbe ment bele a szerző, ahova viszont (bölcsészként) már én sem tudtam követni.
Ettől eltekintve nagyon szórakoztató kis olvasmány volt, és szerintem az Új polihisztor-sorozat összes könyvét el fogom olvasni!

neko>!

Építsünk egy időgépet, és programozzuk be, hogy vigyen vissza öt nappal korábbra. Amikor kipattanunk belőle, lépjünk oda egy járókelőhöz, kapjunk elő egy egyfontost a zsebünkből, és nyomjuk a kezébe. Kicsit magyarázzunk neki az időutazás blöffjéről, majd kérjük meg rá, hogy hozza az érmét egy adott helyre, adott időben – a hely és az idő persze nem más volna, mint az első időutazásunk kiindulópontja, öt nappal későbbről. Emberünk szépen követi az utasításokat, találkozik velünk és – ez csak természetes – átadja nekünk az egyfontos érmét. Ez ugyanaz az érme, amit a zsebünkbe csúsztatunk, és visszautazunk vele az időben, hogy odaadjuk neki. Akkor most honnan is jön az érme?

neko>!

Nincs olyan kultúra vagy embercsoport a Földön, amelynek ne volna természetfeletti lénnyel vagy lényekkel tarkított hitrendszere, ami tökéletesen bizonyítja, hogy a vallásosság valószínűleg genetikai program.

neko>!

Talán az egész tényleg átverés. Talán van isten, és csak poénkodik velünk. Ha ez a helyzet, akkor jár nekünk egy bocsánatkérés. Talán.

1. Bevezetés

neko>!

Isten létezésének problematikája sok fejfájást okozott földi és csillagközi filozófusoknak egyaránt. Több mint egy évszázaddal azután, hogy Einstein előrukkolt nagyszerű ötletével, és százhetven esztendővel Darwin felismerését követően bolygónk iskolázott populációjának komoly hányada még mindig azt hiszi, hogy az embert, de az összes többi fajt is egy közel-keleti napisten teremtette néhány ezer évvel ezelőtt… egyetlen röpke hét alatt. Látva napjaink történéseit, azt gondolhatnánk, a közel-keleti istenségek igencsak érzéketlenek a világ gondjaira. Ehelyett riasztó jelek árulkodnak róla, hogy ekkora népszerűség soha nem övezte a jóistent.

neko>!

A Biblia istene ráadásul nem az egyetlen, aki újra napirendre került. A légüres teret, ami a régimódi istentisztelet tömeges elutasítása után támadt, a „spiritualizmus” légypiszkos hitbüféje töltötte be. Vannak popsztárjaink, akik költséges szektákat támogatnak; milliárdosaink, akik buddhistának képzelik magukat; és létezik egy közhangulat, hogy „spirituálisnak” lenni márpedig Jó Dolog. Az ilyen „vallásgyanús” pozórködés talán még nagyobb veszélyt jelent a tudományra, mint a legdélebb Dél-Amerika szellemiségének visszatérése lángoló feszülettel és a hozzá tartozó régi vágású konzervativizmussal megbolondítva. Tény, hogy a természet mint olyan tanulmányozása nincs veszélyben – annál inkább az elv, miszerint a logika és a bizonyítékok többet számítanak, mint a babona és a hiszékenység. Végső soron, ha válaszút elé kerülünk, és döntenünk kell vajon a korszerű gyógyszer vagy valami maláj fakéreg rágcsálása meg a monoton kántálás segít-e rajtunk jobban, akkor a papok és a pápák hajlamosak inkább orvosokat hívni. A new age-es banda pedig szépen keblére öleli a sötétséget.

neko>!

Jobban aggódunk amiatt, hogy gyermekeinket vadidegenek gyilkolják meg, ha egyedül sétálnak az utcákon (aminek az esélye évente és gyermekenként egy az egymillióhoz), szemben azzal, hogy elgázolja őket egy szülő, aki éppen azért fuvarozza a saját csemetéjét az iskolába, mert félti szegényt az utcán leselkedő veszélyektől. Ugyanakkor az esélye annak, hogy egy gyermek motorbalesetben veszti életét, legalább százszor nagyobb, mint annak, hogy egy idegen meggyilkolja. És ha már a gyermekgyilkosságoknál tartunk: legalább hatszor nagyobb a valószínűsége, hogy a saját szülei vagy közeli hozzátartozói ölik meg a gyermeket, mintsem olyasvalaki, akit nem is ismernek. Jobban idegeskedünk a rovarirtók, mint a dohányzás miatt; azért, hogy kirabolnak a nyaralás alatt, szemben azzal, hogy részegen belezuhanunk a szálloda medencéjébe. Többet parázunk az étel-adalékanyagok miatt, mint amiatt, hogy kiegyensúlyozott és egészséges étrendet folytassunk.

13. Cethal a semmiből

neko>!

Ha nekiállunk számolgatni, hamar kiderül: az esélye, hogy valaki egy aszteroidabecsapódás során dobja fel a bakancsot, 750-szer nagyobb, mint annak, hogy megnyeri a lottóötöst, és cirka kétszer nagyobb, mint meghalni egy repülőgép-szerencsétlenségben. Mégis milliókat költünk lottószelvényekre, milliárdokat a repülőgépek biztonságára, és csupán filléreket fordítunk arra, hogy időben észrevegyük az aszteroidákat.

13. Cethal a semmiből

neko>!

Szóval nagyon úgy áll a helyzet, hogy az Isten léte vagy nemléte körüli hercehurca még sokáig nem fog megoldódni. Talán azét sem, mert az egész emberiség történetében ez a kérdés adta nekünk a legtöbb ürügyet a vitatkozásra. És nincs még egy dolog a világon, amit mi, szénalapú kétlábúak annyira imádnánk, mint egy jó kis vitát.

neko>!

Elsőként Einstein és Nathan Rosen nevű diákja és későbbi munkatársa vetette föl az 1920-as években a gondolatot, hogy a féregjáratok a tér-idő görbülésével létrejött alagutak, melyek a tér (és miként az kiderül, az idő) két távoli pontját kötik össze. A fekete lyuk igencsak kiszámíthatatlan fajtája a féregjáratoknak, ezért Sagan valami jóval stabilabbat akart. Olyat, ami elég hosszan nyitva marad ahhoz, hogy az ember átugorjon rajta, és a végén életben is maradjon.

neko>!

Úgy tűnik, a vákuum messze nem olyan üres, mint amilyennek gondolnánk. Inkább egy fortyogó energiamassza, amit John Wheeler amerikai fizikus (a „fekete lyuk” elnevezés kitalálója) „tér-idő habnak” keresztelt el. Ezen energiatömegnek az eredője nulla; így aztán makroszinten semmi nem látszik belőle. A legapróbb Plack-skálán viszont folyamatosan jönnek létre és pusztulnak el virtuális részecskék és óriási energiák; ezek egyike-másika elég erős ahhoz, hogy parányi és mulandó féregjáratokat hajlítson ki a térből. Az volna ravasz, ha nyakon csíphetnénk egy ilyen képződményt, telepumpálnánk iszonyú sok energiával, és egy hatalmas, stabil járattá tágíthatnánk, amit már rendesen lehetne használni.

Kapcsolódó szócikkek: John Wheeler