Hogy ​ne halj meg 60 csillagozás

Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Ételek, ​amelyek évekkel hosszabbíthatják meg az életedet – ismerd meg Dr. Greger napi tanácsait!
A hihetetlen népszerűségnek örvendő NutritionFacts.org weboldalt működtető orvos Hogy ne halj meg című könyvében földrengető tudományos bizonyítékokat ismerhetünk meg az egyetlen étrendről, amellyel számos halálos betegség kiváltó okai kivédhetők és visszafordíthatók.
A korai elhalálozás tizenöt vezető okaként ismert betegségek – például a szívbetegség, a rák, a cukorbetegség, a Parkinson-kór, a magas vérnyomás és egyebek – évente több millió ember életét követelik. Dr. Greger tudományos bizonyítékokkal alátámasztott tanácsait követve megtudhatod, mely ételek fogyasztása javasolt, és milyen életmódbeli változtatásokkal segítheted elő a betegségek megelőzését, illetve az ellenük folytatott harcot, hogy tovább élhess.

A Hogy ne halj meg című könyv amellett, hogy megmutatja, mit egyél, hogy legyőzd a leggyakoribb halálokokat, bemutatja Dr. Greger napi jó tanácsait is… (tovább)

Édesvíz, Budapest, 2020
536 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635296156 · Fordította: Kovács Zsuzsa
Édesvíz, Budapest, 2018
536 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635296156 · Fordította: Kovács Zsuzsa
Édesvíz, Budapest, 2016

Dr. Robert Atkins · Oprah Winfrey

eeszter>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg Tudományosan bizonyított módszerek, amelyekkel megelőzhetjük és visszafordíthatjuk a betegségeket

Nagyon élveztem a kötet olvasását, ösztönzően hatott rám. Alapos részletességgel mutatja be a különböző növényi ételek jótékony hatásait, biztos, hogy többször is előveszem majd, amikor már úgy érzem, kopnak az emlékeim. Külön hálás vagyok a könyvnek azért a nézetért, amivel rávett arra, hogy ha eszem valamit, akkor előtte gondolkodjak el rajta, hogy vajon tudnám-e valami plusz hozzávalóval még egészségesebbé tenni!

Rittus89>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Fantasztikus ez a könyv! Féltem hogy nagyon száraz lesz nekem, de egyáltalan nem volt az, sőt nem gondoltam hogy egy táplálkozástudománnyal foglalkozókönyv ilyen izgalmas is lehet! (Ezt az aggályt a Kína-tanulmányra alapoztam amivel elég nyögvenyelősen haladok)
Nagyon ajánlom mindenkinek. Találtam róla egy könyvértékelő blogbejegyzést hátha ez még ad egy kis segítséget hogy megvedd-e

Szemfelnyitós, újraolvasós, életmegváltoztatós

Sz_Flóra>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Tizennyolc évesen azért váltottam növényi alapú étkezésre, mert rádöbbentem, hogy nem akarom támogatni az állatok és a bolygó túlzott kizsákmányolását. Az egészséges táplálkozás már régebb óta foglalkoztatott, de mindig úgy éreztem, nehéz kiigazodni a rengeteg egymásnak ellentmondó információ között. Éppen ezért az elmúlt 2-3 évben nem követtem 100%-ban teljes értékű növényi étrendet (noha az életem egyéb területein, például low waste bevásárlás, kozmetikumok, öltözködés és szórakozás, tudatosan igyekeztem jelentősen kevesebb kárt okozni).
De nem bánom, hogy nem tudtam teljesen eligazodni, mert az évek során volt időm tanulni, és rálelni az útra, ami számomra az állatbarát, környezettudatos és egészséges életmód egyik alappillére, ez pedig a teljes értékű növényi étrend. Dr. Greger könyve bekerül a kedvenceim közé, az ismeretanyag lenyűgöző, a stílus olvasmányos, humoros, érdeklődéssel faltam minden sorát. A betegségekkel kapcsolatos fejezetek alatt azokra a szeretteimre gondoltam, akik már nem lehetnek velem, majd azokra, akik velem vannak, de valamelyik betegséggel élnek együtt, és az étrendjüket tekintve ezen csodálkozni sem tudok. Csupán annyit tehetek, hogy megpróbálom olyan élelmiszerek felé terelgetni őket, amelyek jótékonyan hatnak az egészségükre, ha már arról képtelenség meggyőzni őket, hogy legalább kevesebb állati eredetű és feldolgozott élelmiszert fogyasszanak…
Az ételekkel kapcsolatos fejezetek azonban olyannyira közvetlen, humoros és könnyedebb stílusban íródtak, hogy többször felnevettem, vagy szimplán csak csendben vigyorogtam. Dr. Greger rendkívül szimpatikus ember, akivel nagyon szívesen találkoznék egyszer. :) És örömmel konstatáltam, hogy egyre közelebb vagyok az általa javasolt összetevők rendszeres, napi szintű fogyasztásához, csak az adagokat kellene feljebb tornázni a hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák terén. :D Gyümölcsöt és zöldséget kilószámra tudok enni, de csak azokon nyilván nem éldegél vígan a szervezet (oké, a nyersvegánok ezt cáfolják, és ha ez nekik működik, szuper). Szóval jó irányba haladok, és remélem, hogy a szeretteimet is valamennyire inspirálhatom.

Én mindenkinek jó szívvel ajánlom Dr. Greger munkásságát és javaslatait, elvégre tudományos alapon nyugvó egészségmegőrző információkat oszt meg közérthetően, pazar humorral. Ha a biológia és kémia tankönyvekben kicsit több szerepelne ezekből, úgy vélem, nemcsak a tanyag minősége javulna. :)

piciszusz>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Vissza kellett vinnem a könyvtárba, nem sikerült befejeznem.
A könyvet egy vegán ismerősöm ajánlotta és amúgy érdekelt a téma, csak annyira nyers volt a sok adat miatt, hogy nagyon lassan tudtam csak haladni vele. A végén már néha ki is borított, hogy minden egyes ráktípusra ennyire aprólékosan kitért, de szinte mindegyiknek a megoldása ugyanaz. Egyszer talán folytatom még.

Szilvibilvi_Venczel>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

A könyv maga elég amerikai stílusú, ugyanazt az üzentetet sulykolja 15 fejezeten keresztül, szóval ha valakit nem egy specifikus betegség érdekel szerintem nyugodtan átugorhatja a könyv felét. A második fele sokkal személyesebb és emberközpontúbb segítséget nyújt, nem veti meg a földi halandókat, akik esznek cukros süteményeket és húst is, cserébe tippeket ad hogy hogyan térjünk vissza a lehető legegészségesebb verzióhoz. Alapvetően érdemes végig elolvasni a könyvet, de az elején a rengeteg betegségleírás miatt ha valaki azokat átugorja akkor sem veszít sokat. Valamit az amerikai adatokat nagyon túlzásnak érzem magyar viszonyokhoz képest, ez szintén érdekes de nem feltétlen releváns mindenhol.

Klaudia96>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Nagyon jó könyv, tele érdekes, értékes információkkal. Már 1 éve vegán vagyok, és jó tudni, hogy a teljes értékű növényi étrend ennyi előnyös hatással bír. Részemről azért csak 4,5 csillagot kapott a könyv, mert nem írt pl. a pajzsmirigybetegségről, holott ez egy igen sokakat érintő népbetegség. És nagyon sok összefüggés van ez esetben is az étrend és a betegség lefolyása között. Ezt az egyet hiányoltam, de egyébként szuper könyv. A mindenevőknek is el kellene olvasniuk, csupán azért, hogy tisztában legyenek ők is életmódjuk pusztító hatásaival. Ha azok után is ugyanolyan mértékben szeretnének állati eredetű ételeket enni, akkor lelkük rajta. De itt felmerül a kérdés, hogy ha tudjuk az igazságot, ha tudjuk, hogy valami nem jó, akkor vajon megtehetjük-e hogy a fejünket homokba dugva nem foglalkozunk azzal, és hagyjuk, hogy az egészségünk szép lassan ugyan de teljesen tönkremenjen?

zics>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Egy nagyon tultolt iromany. Eros vega propaganda, felsorolva a halalnemeket, sok szaz oldalon korbebeszelve a majdnem semmit. Vannak hasonlo irasok az allati eredetu feherjek mellett is, egy darab segito konyv nem sokat hasznal, de kinek lenne ahhoz kedve, hogy mindet vegigolvassa es megszurje a sallangoktol. Az ember halando, bar abban tokeletesen igaza van, hogy eletunk jobb minosegehez hozzajarulhatunk. Termeszetesen vannak benne hasznos tanacsok, de tulsagosan is bo lere van eresztve. De talan azert lehet ez, hogy jo alaposan belenksulykolja azt a kicsinyke mondanivalojat, amit a lelkunk melyen valamennyien tudunk: ne dohanyozzunk, probaljunk meg zoldseget es gyumolcsot enni, es mozogjunk, legalabb napi fel ora seta erejeig. Es csodat iger. Senkinek nem ajanlom onmagaban ezt a konyvet. A taplalkozas tudomany, dietika egy komoly szakma, es bar itt hemzseg a sok adat, hatalmas felkeszultseget igenyel. Csak ovatosan ezzel a konyvvel! Es akit erdekel a tema, a tobbi iranyvonalas konyvben is melyuljon el.

pillangóhatás>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

Amilyen hosszú lett ez a könyv, véleményem szerint olyan hosszan lehetne írni magáról a könyvről is.
Mindenféle előismeret nélkül vágtam bele ebben a könyvbe, semmi különöset nem tudtam a táplálkozásról. Csupán a vegetáriánus életmóddal voltam tisztában, hisz lassan 3 éve, hogy vega vagyok. A húsmentes életmód pedig azért eléggé eltér a vegántól, a teljes értékű növényi táplálkozástól.
Dr. Greger rettentően jól fogalmaz és emellett játszi könnyedséggel beszél betegségekről, azok kivédéséről, megelőzéséről, gyógyításáról. Fontos kiemelni, hogy a könyv akármennyire is tűnik szakirodalomnak, laikusoknak készült. Teljesen az alapoktól kezdi a táplálkozás bemutatását, nem orvosként beszél hozzád a könyvből, inkább tanítóként.
Ha egy idegen szó felmerült, vagy egy idegen folyamat, egyből kifejtette azt, így azért aki ezen a könyvön előbb vagy utóbb átesik és rászánja magát a könyv elolvasására, azért sok új dologgal és ismerettel bővül és bővülhet (ha minden érdekességnek utánanéz az ember és ha tényleg nyitott az új ismeret befogadására) a tudástára, ismerete.
Dr. Gregert egyébként egy nagyon empatikus embernek gondolom. Hiszen a könyvében nemcsak ezekről az egészséges táplálkozási módszerekről és a „na most akkor mit is egyek?” kérdések megválaszolásáról ír. Ír a barátja, és a nagymamája elhalálozásáról is, és a miérteket is lezárja a könyv végén.
Úgy gondolom, ez a könyv teljesen kerek egész lett.
Jól átfogó ismeretet kaphatunk, nyilván csak információ morzsákat, de ez a könyv pont arra is szolgált.Hiszen egy ekkora könyvben nem lehet megírni a világ összes betegségét, azok kiváltó okait és kezelési módjait.
Dr. Greger egyébként tényleg szinte minden témát érint ebben a könyvben. Külön tetszett, hogy a könyv végén a táplálékkiegészítőket is gorcső alá vette és nemcsak a teljes értékű növényekkel foglalkozott, hanem a vitaminok más oldalon történő pótlására is.
A recepteket sem hagyta ki, hisz hogyan próbálhatná ki otthon nemes egyszerűséggel az olvasó, ha nem recepten keresztül? Nyilván én is teszteltem párat és meg kell, hogy mondjam: Egy cseppet sem csalódtam!
Olyan embereknek ajánlom Greger könyvét akik érdeklődnek az egészséges táplálkozás témája iránt és azt fontosnak tartják. Természetesen ajánlhatnám mindenkinek, de így olvasás után nyilatkozhatom, hogy nem való mindenkinek, hisz aki nem hisz a teljes értékű növényi étredndben és a betegségek visszafordításában, azoknak hiába magyarázza egy orvos, vagy igazáából akárki is, úgysem fog hinni neki. Csak tapasztalatból írom.
De akit érdekel, az mindenképpen olvassa el, mert nagyon tanulságos írás!

Danadia>!
Michael Greger – Gene Stone: Hogy ne halj meg

A könyv arról szól, hogy növényi étrenddel minden orvosolható és a gyógyszerek nem érnek semmit. Pl. egyél koleszterincsökkentésre paradiót, tüdőrák ellen brokkolit, Alzheimer-kór ellen sáfrányt. És ezeket bizonygatja.

TribeBubu P>!

Az alapvető oka, hogy a betegségek „öröklődnek” a családokban az, hogy az étrendek „öröklődnek”.

29. oldal, Bevezető (Édesvíz Kiadó, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: betegség · család
TribeBubu P>!

A kutatások azt mutatják, hogy akármilyen rossz genetikai lapokat osztottak is neked, az étrended segítségével esetleg újrakeverheted a paklit.

84. oldal, 3. fejezet - Hogy ne halj bele az agy betegségeibe - Genetika vagy étrend? (Édesvíz, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: genetika
TribeBubu P>!

Napi egy-két ital valóban csökkentette a szívbetegség kockázatát azoknál, akik egészségtelen életmódot folytattak. Azok esetében azonban, akik valamilyen minimális szinten egészséges viselkedésmintákat követtek, már nem volt kimutatható az alkohol jótékony hatása. A tanulság: a szőlőt, az árpát és a burgonyát jobb nem lepárolt állapotban fogyasztani, és a Johnnie Walker nem helyettesíti az igazi gyaloglást.

195. oldal, 8. FEJEZET — Hogy ne halj bele a máj betegségeibe — A MÉRSÉKELT ALKOHOLFOGYASZTÁS JÓTÉKONY HATÁSÚ? (Édesvíz Kiadó, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: alkohol · árpa · bor · burgonya, krumpli · életmód · gyaloglás · Johnnie Walker · sör · szőlő · vodka · whiskey · whisky
TribeBubu P>!

Ha mindkét szülőd szívbetegségben szenvedett, te még akkor is egészségesre eheted a szívedet. A családi kórtörténetnek nem kell a saját személyes sorsoddá válnia.

30. oldal, Bevezető (Édesvíz Kiadó, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: betegség · család · egészség · sors · szülő
TribeBubu P>!

A másik oka, hogy az állati fehérje olyan káros a veseműködésre az, hogy általában több sav termelését idézi elő. Ez azért van, mert az állati fehérjében általában magasabb a kéntartalmú aminosavak, például a metionin mennyisége, mely a szervezetben zajló anyagcsere során kénsavat termel. A gyümölcsök és zöldségek azonban általában lúgokat képeznek, ami elősegíti a vesében lévő savak semlegesítését.
A szervezet táplálék révén bekerülő savasságát a savasító élelmiszerek (például hús, tojás és sajt) és a lúgosító élelmiszerek (gyümölcsök és zöldségek) egyensúlya határozza meg.

224-225. oldal, 10. FEJEZET — Hogy ne halj bele a vesebetegségbe — Az étkezési savterhelés csökkentése (Édesvíz Kiadó, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: aminosav · fehérje · gyümölcs · hús · kén · lúg · sajt · sav · tojás · vese (szerv) · zöldség
Katan>!

Milyen eredménnyel végzett a gyömbér az ibuprofenhez képest?
A kutatók egynyolcad teáskanál gyömbérport versenyeztettek meg 400 milligramm ibuprofennel, és a gyömbér ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint ez a vezető gyógyszer. A tablettától eltérően azonban a gyömbér a vérzés mennyiségét is körülbelül a felére (havi fél bögréről negyed bögrényire) csökkentette. Sőt, a menstruáció előtt egy héttel elkezdett, napi kétszeri egynyolcad kanálnyi gyömbérbevitel jelentősen enyhítette a menstruációt megelőző hangulati, fizikai és viselkedésbeli tüneteket is.

Kapcsolódó szócikkek: gyömbér · menstruáció
TribeBubu P>!

A méreganyagok blokkolásának képessége azonban nem csak a növényi élelmiszerek sajátossága. Létezik egy olyan állati termék is, amelyről kimutatták, hogy képes blokkolni a dioxinok rákkeltő hatását – a tevevizelet. Ha tehát a gyerekeid legközelebb nem akarnak gyümölcsöt és zöldséget enni, mondhatod nekik, hogy vagy brokkoli, vagy tevepisi. És választhatnak…

119. oldal, 5. FEJEZET — Hogy ne halj bele a fertőzésekbe — Brokkoli (Édesvíz Kiadó, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: brokkoli · gyümölcs · teve
TribeBubu P>!

Napi egy orvos az almát távol tarthatja…

16. oldal, Bevezető (Édesvíz, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: alma · orvos
Katan>!

Miért? Miért írnak az orvosok még mindig recepteket, és alkalmaznak vízvezeték szerelői technikákat a szívbetegség puszta tüneti kezelésére és a korai elhalálozás kivédésére, amelyről amúgy még mindig úgy gondolják, hogy elkerülhetetlen?

TribeBubu P>!

(…) a nitritek önmagukban nem rákkeltők; csak azzá válnak. A nitritek csak akkor válnak károssá, amikor nitrózaminokká és nitrózamidekké alakulnak. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, amineknek és amideknek kell jelen lenniük, az aminek és amidek pedig bőségesen megtalálhatók az állati termékekben. Ez az átalakulás megtörténhet magában a húsban vagy a gyomrodban is, miután megetted. A növényi élelmiszerek esetében a C-vitamin és más, a növényekben természetesen előforduló antioxidánsok megakadályozzák, hogy ezek a karcinogének kialakulhassanak a szervezetedben. Ez magyarázhatja, hogy miért kapcsolták össze a veserákkal a feldolgozott húskészítményekből származó nitrát- és nitritbevitelt, míg a növényei forrásokból származó nitrát és nitrit esetében nem találtak ilyen kockázatot.
Míg az állati forrásokból – nem csak a feldolgozott húsból – származó nitrit növelte a veserák előfordulásának valószínűségét, a legnagyobb nitráttartalmú zöldségek, mint például a rukkola és a kelfélék, mind a veserák jelentős mértékben csökkentett kockázatával hozhatók összefüggésbe.

235. oldal, 10. FEJEZET — Hogy ne halj bele a vesebetegségbe — TISZTÁZZUK A ZŰRZAVART: NITRÁTOK, NITRITEK ÉS NITRÓZAMINOK (Édesvíz Kiadó, 2016)