Szörnyek ​szigete (Jurassic Park 2.) 148 csillagozás

Az Őslénypark története folytatódik
Michael Crichton: Szörnyek szigete

A gyerekek szeretik a dinoszauruszokat. És úgy tűnik mindnyájunkban él egy gyerek. Legalábbis ezt bizonyítja az Őslénypark sikere. Lakik bennünk egy gyerek, akinek a gondolkodását nem kötik előítéletek, akik kiváncsi és kalandra éhes. Ezt a gyereket hívja új kalandra Michael Crichton. Costa Rica közelében egy trópusi sziget dzsungelének mélyén még élnek a történelem előtti idők kihalt ragadozói. Őrült emberi elme teremtette újjá őket, de kordába tartani már nem tudta a természetet. Két kutatócsoport érkezik titokban a szigetre. Egyikük az evolúciót akarja tanulmányozni, a másik bomba üzletet lát a hatalmas ősállatokban. Az iszonyú valóságra egyikük sem számít. Ahogy az a két gyerek sem, aki potyautasként elkíséri a tudósokat. Olyan könyv ez amit nehéz letenni – de nem is érdemes.

Az elveszett világ címen is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1995

Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
446 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635483686 · Fordította: Kertész P. Balázs

Ian Malcolm

Föld

bonnie9 P>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Szívem szerint kevesebb csillagot adnék neki az előzőnél, mert annál gyengébb könyv, viszont és de és csakazértis mégis megkapja a négyet, mert a mérleget ugyanúgy nem könnyű felállítani, mint az első résznél.
A kezdés: Bobby Ewing feltámadása óta nem dobtam ekkora hátast spoiler.
A könyv első fele: készülődünk, utazunk, barangolunk, nézelődünk, de nagyon nem történik semmi sem. Nincs miért izgulnom igazából. Ami meg történik, az meg nem hat meg. Pedig újdonság, mert a filmben nem szerepelt, de valahogy olyan semmilyen.
A könyv második fele: na végre! Egyrészt több filmes elem is visszaköszönt, másrészt végre elszabadult a káosz. Én ezt várom egy rendes Jurassic könyvtől.
Kis csapatunkért izgultam (kivéve Levinet), az ellentábor meg szimplán hidegen hagyott.
Szóval 4-4 mindkét kötet, de egészen más indokokkal.
1. rész 4+, mert zseniális mozis sztori, 1-2 apró zavaró elemmel és egy számomra megbocsáthatatlan eseménnyel.
2. rész 4-, mert az eleje vontatott, csak a második fele izgalmas, ám lehet, hogy mégis könyörületes vagyok.

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Mivel sokan úgy állnak neki olvasni, hogy a filmet látták, le kell szögeznem: ennek a könyvnek szinte semmi köze nincs hozzá. Közös pont Ian Malcolm és a dinoszauruszok, és itt ki is fújt. Számos szereplő hiányzik a filmből, és fordítva, főszereplők is. Azok a karakterek, akik mindkét helyen megjelennek, alapvetően mások (pl. a jellemük, kinézetük). A cselekmény itt-ott jelenetekben mutat némi hasonlóságot, de tényleg csak néhol…

A könyvre rátérve: az első résztől kicsivel elmarad, de alapvetően jó. A cselekmény lassan indul be, a végére talán túlontúl is felpörög, sok minden zúdul egyszerre a szereplőkre… Sok a magyarázat (mint mindig) – olyan érzés, mintha az író ebbe a könyvbe akart volna besűríteni mindent, amit a dinoszauruszokról és a hozzájuk kötődő elméleteiről még el akart mondani, de az első részbe már nem fért bele. Ez mind érdekes volt; jobban megismertem a dínókat. A sok monológ viszont óhatatlanul is a párbeszédek és a cselekmény rovására ment, rontották a jelenetek valódiságát. Összegezve: jól kiegészíti az Őslényparkot, nekem nem okozott csalódást. Aki ismeri Crichton stílusát, az tudja, mire számíthat.

Azt viszont még egyszer le kell szögeznem, hogy a könyv és a film egész más világ. Az egyik egy tudományos-fantasztikus regény sok-sok utánajárással és érdekes elméletekkel tarkítva, a másik pedig egy hollywoodi színvonalú tömegszórakoztató alkotás. (Nem azt mondom, hogy rosszabb, de teljesen más műfaj.)

ladybird12>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Előbb olvastam, de mégis miután kivégeztem az első részt, rögtön az a tipikus gondoltat járt a fejemben, hogy az első rész jobb, mint a második. Ian Malcolm aratott ebben a részben (ha az első részben nem is kedveltem meg annyira) meg a sztori is izgalmas volt és dinó is volt dögivel. De mégis valahogy nem volt meg az a szívdobogtató hatás mint a Jurassic Parknál.

paf P>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Az Őslénypark után lehet, hogy el sem olvastam volna, ha nem kaptam volna már kölcsön. Pedig ez sokkal jobban tetszett: a tudománnyal kapcsolatos elképzelések (a pár mondat az evolúcióról meg a vadászó dinoszauruszcsorda) érdekesebbek voltak, és az egész könyv valahogy jobban egyben van. Meg ennek csak kb. az utolsó harmadában volt olyan érzésem, hogy akciófilmet olvasok, és ennyi pont elég is volt belőle. Ahogy haladtam, egyre nehezebb volt letenni. Nem volt rossz, na, bár az utolsó oldala kissé méltatlan a többihez (vagy én olvastam felszínesen). Köszi, @Bence!

XX73>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Sokak értékelésével ellentétben, nekem a második rész tetszett jobban. (Ami a sorozatoknál talán valóban ritka.) Érthetőbb volt, hogy a szereplők miért pottyannak bele a szószba mindenféle felkészülés nélkül. Ezúttal sokkal kidolgozottabbak az evolúció/ökológiai fejtegetések. Ráadásul Malcolm figurája sem volt annyira fárasztó, mint az első részben.

nyolcadikutas>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Gyengébb az előzménynél, de megvallom, örültem, hogy nem bővült trilógiává.

Maate>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Többször olvastam már. Tényleg nem olyan jó, mint az eredeti JP, nem véletlen, hogy ennek a könyvnek csak mintegy 10%-át vette át Spielberg a filmbe. Nem egy logikai baki van benne, viszont továbbra is rengeteg dinoszaurusz, úgyhogy szeressük és szívesen olvasnék ilyen „gyenge” könyveket minden évben, Crichton RIP és már csak a kalózos kaland van vissza nekem.

Avely>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Egyik barátnőm anyukájának a könyvét kértem el röpke 5-6 éve és sikerült eljutni az elolvasásáig is úgy cirka pár hete.
A könyv nagyon élvezhető, sok érdekes dolog hangzik el benne, ami odatapasztja az olvasót a történethez. Élvezeti értékének csak a sematikus szereplők és a könyv „fordulatlansága” szab határt. Összességében egy jól megírt könyv, és felüdülés volt a tudományossága. Jöhet a következő.

nariagnuhtseab>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Nos, leszek én a kivétel! Nekem sokkal jobban tetszett ez mint az első rész. Sőt tovább megyek, igazából ez volt az első könyv amit élvezettel olvastam a szerzőtől. Egységes szerkezetű, nem olyan mint egy csomó egymás után következő oldal. Érdekes történet, izgalmasan elmesélve, realisztikus párbeszédek és ami kifejezetten fontos: végre jók a karakterek. Fűszerezésként pedig rengeteg elgondolkodtató fejtegetés. Míg az első részben csak egy igazán érdekes szereplő volt, itt még a gyerekek is jók. Segít szerintem hogy Crichton jobban otthon érezte magát „okos” emberek között, legyenek akár fiktívek akár valóságosak, így könnyedén tudja őket ábrázolni. Amit még fontosnak tartok kiemelni: a dinoszauruszok akár a vámpírok szörnyen unalmasak irodalmi formában, így bár ez az Őslénypark folytatása de hála istennek alig szerepeltek benne. Zárásként még egy utolsó gondolat: nem véletlenül adoptálták másként ezt a könyvet, a tartalma egyáltalán nem kompatibilis a tömegek érdeklődési körével.

Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
446 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635483686 · Fordította: Kertész P. Balázs
Bogoj>!

Michael Crichton: Szörnyek szigete Az Őslénypark története folytatódik

Sajnos nem hozza az első rész színvonalát, bár lehet, hogy csak ak a folyamatos pörgése miatt tűnik ez helyenként unalmasnak. Maguk az események elég lassan indulnak be, az elején egyszer-kétszer felmerült bennem, hogy 'Biztosan el akarom én ezt olvasni?'. De aztán persze hogy igen, és egyszer csak beindult, és utána robogott az egész, hogy alig győztem követni. Malcolm eszmefuttatásai itt is érdekfeszítőek voltak, lehet, érdemes lenne kiegészíteni még pár gondolattal a két kötetben lévőket, és önálló füzetben kiadni :-) (Ian Malcolm: Elmélkedések a világról :-)))

Damson>!

Úgyhogy, Kelly, tekintettel fiatal korodra, jobb, ha már most megjegyzel egy nagyon fontos igazságot, hogy amikor úgy alakul a helyzet, először ez jusson eszedbe. Az emberek egész életedben mindenfélét hajtogatnak, információk utasítások és tanácsok tömegével tömik a fejedet. És mindannak, amit mondanak, legalább a kilencvenöt százaléka tévedés!

276. oldal (Magyar Könyvklub, 1996)

chhaya P>!

Zavar az agyban; a neuronok a káosz küszöbére sodródtak. A megszállottság! A megszállottság végső soron csak a szenvedélyes ragaszkodás egyik megnyilvánulása. De hát melyik tudósnak volt valaha is önkontrollja?

Második konfigoráció - Az öt halál

Kapcsolódó szócikkek: megszállottság
chhaya P>!

Az emberi lények hihetetlenül kártékonyak. (…) Néha úgy érzem, egyfajta pestis vagyunk, és ilyen értelemben a Föld megtisztítói. Olyan tökéletesen tudunk bármit megsemmisíteni, hogy arra kell gondolnom, éppen ez a feladatunk. Talán mindig így történik; bizonyos földtörténeti korokban valamelyik állat az élre tör, hogy kiirtsa a világból a többieket, letakarítsa a színpadot, és előkészítse az evolúció következő szakaszát.

Hetedik konfiguráció - Elindulás

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet · evolúció · Föld
chhaya P>!

Az emberi tevékenység megsemmisíti a különböző élőhelyeket, letarolja az esőerdőket, szennyezi a levegőt és a vizet, sőt az egész bolygó éghajlatát is átalakítja. E folyamat során állat- és növényfajok sokasága pusztult és pusztul ki. Néhány tudós riadót fújt, a többség azonban legfeljebb csöndben feszengett. Nahát, morfondíroztak, ki hitte volna, hogy ilyen sérülékeny a Föld ökológiai rendszere! Lehetséges, hogy az emberi faj viselkedése törvényszerűen önnön elpusztításához vezet?

Bevezetés - Kihalás a K-T határmezsgyén

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet

Közelít a káosz.

Második konfiguráció - Az üzenet

Kapcsolódó szócikkek: káosz
chhaya P>!

Semmit nem tanulmányozhatsz anélkül, hogy megváltoztatnád.

Negyedik konfiguráció - A játékos bukása

Kapcsolódó szócikkek: változás
chhaya P>!

Ha a dolgok egyszer rosszul mennek, igyekeznek úgy is maradni. Ahogy a régi mese mondja, hármasával érkezik a rossz. Csőstül az áldás. A komplexitáselmélet azt sugallja, hogy a mese bölcsessége igaz. A rossz dolgok halmozódnak. Minden együtt jut a pokolra. Ez a világ valósága.

Negyedik konfiguráció - A játékos bukása

Kapcsolódó szócikkek: rossz
Morn>!

Ismerős magának a technomítosz fogalma? Geller találta ki, Princetonban. Az alaptétel úgy szól, hogy az emberiség elvesztette valamennyi régi mítoszát, Orpheuszt és Eurüdikét, Perszeuszt és Medúszát és mind a többieket. Így aztán modern technomítoszokkal kezdjük kitölteni a nyomukban támadt űrt. Geller több mint egy tucatot szedett össze belőlük. Az egyik szerint egy másik bolygóról származó űrhajós él a légierő egyik új-mexikói bázisán. Egy másikban valaki feltalált egy porlasztót, aminek a segítségével kétszázötven kilométert lehet megtenni öt liter benzinnel, de a nagy autótársaságok megvették a szabadalmat, és örökre elsüllyesztették. Aztán van egy történet az oroszok által kiképzett paranormális gyerekekről, akik egy szupertitkos szibériai bázison ülnek, és a puszta gondolatukkal képesek megölni bárkit a világ bármely részén. Vagy hogy a perui Nazca-fennsík vonalai valójában idegen űrhajók leszállópályái. Hogy a CIA szabadította a világra az AIDS-vírust, mert ki akarta irtani a homoszexuálisokat. Hogy Nikola Tesla felfedezett egy fantasztikus energiaforrást, ám nyoma veszett a jegyzeteinek. Hogy Isztamulban megtekinthető egy tizedik századi rajz, ami a Földet ábrázolja az űrből szemlélve. Hogy a Stanford Research Institute rábukkant egy fickóra, akinek a teste izzik a sötétben. Érti már?

25. oldal, Az elveszett világ - hipotézis (Magyar Könyvklub, 1996)

Méá>!

A gyerekek értelmesnek bizonyultak, tudtak lelkesedni, és elég fiatalok voltak, azaz az iskolának még nem sikerült lerombolnia bennük a tanulás utáni vágyat, az ismeretszerzés áhítatát. Még valóban gondolkozásra használták az agyukat, aminek a legbiztosabb jele Thorne szemében az volt, hogy nem elégedtek meg a hivatalos tanórákkal.

Tar_Szabolcs>!

A következmények eredendően megjósolhatatlanok.