Épületes ​építészet 17 csillagozás

Michael Cox: Épületes építészet

Épületes kalauzunk ablakot nyit a nagyvilágra: épületesen ügyes építészekről és építőkről tudósít.

Eredeti cím: Mind-boggling Buildings

Eredeti megjelenés éve: 1998

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Tudástár Egmont-Hungary

Egmont-Hungary, Budapest, 2001
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 963627620x · Fordította: Nagyfejeő Rita · Illusztrálta: Mike Phillips

Eiffel-torony · Empire State Building

Ratoncita P>!
Michael Cox: Épületes építészet

Humoros és érdekes kötet nagyon híres ill. számomra eddig ismeretlen épületek történetéről, sok-sok kuriózummal. Könyvtári kölcsönzéssel kezdődött, saját példány beszerzésébe torkolt. A sorozat többi kötetét is megnézem majd, hátha azok is ilyen színvonalasak.

Sydney>!
Michael Cox: Épületes építészet

Nagyon élveztem a híres épület történetét (pl. Eiffel-torony, Pisai ferde torony, Empire State Building stb.), főleg a sok érdekességet. Nagyon tetszettek azok a részek, amikor eszement ötletek megvalósításáról volt szó, pl. a jégpalota vagy a földbe süllyesztett pajta. Amikor a World Trade Center-ről olvastam borzasztóan elszomorított, hogy milyen szörnyűség történt alig 2 évvel a könyv megjelenése után.

Sceurpien I>!
Michael Cox: Épületes építészet

Cox az egyik legjobb abban, amit ez a sorozat akar/akart csinálni. Érdekes, egyedi, mindig képes feldobni a hangulatot valami játékkal, és nála egészen kevés a túlzás, mert sokan építenek arra is, azaz kevésbé nézi hülyének a gyereket/olvasót.

Carmilla >!

1979-ben egy 27 éves nő, Elvita Adams felmászott az Empire State Building tetejére, és a mélybe vetette magát. Néhány másodperccel később egy szeszélyes „szellő” felkapta, és visszalökte oda, ahonnan leugrott. Mindössze a csípőcsontja tört el a mutatványban.

146. oldal (Egmont, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: 1979 · Empire State Building

Fuller piramisa
Az őrült Jack Fuller néven ismert 19. századi angol földbirtokos és parlamenti képviselő építtette ezt a 6 m magas piramist a Sussex megyei Rose Hill templomkertjében. Az volt a kérése, hogy halála után oda temessék el cilinderben, asztal mellé ültetve, egy üveg bor és sült csirke társaságában. Azt is kikötötte, hogy szórják körbe üvegszilánkkal, hogy távol tartsák a sült csirkére áhítozó gonosz szellemeket.

72-73. oldal (Egmont, 2001)

Carmilla >!

A 13. és a 16. században Mexikóban élő aztékok vad, vérszomjas népek voltak. Előszeretettel tépték ki áldozataik még dobogó szívét, és úgy mutogatták egymásnak, mint mi a januári árleszállításon féláron vásárolt méregdrága cipőt.

80. oldal (Egmont, 2001)

Carmilla >!

A Colosseumot egy kiszáradt tó helyén építették. Az arénát vízzel is fel lehetett tölteni a vízvezetékekből, hogy a közönséget tengeri csatajelenetekkel szórakoztathassák.

28. oldal (Egmont, 2001)

Carmilla >!

Egyesek klasszikus görög oszlopokkal teszik még grandiózusabbá új házaik bejáratát, ami gyakran igen furcsa látványt nyújt.
    Ha véletlenül te is ilyen házban laksz, ne sértődj meg, és ne akarj azonnal elköltözni otthonról – nem tehetsz róla, hogy a szüleidnek nincsen stílusérzéke… Ültess inkább az oszlopok tövébe néhány gyorsan növő kúszónövényt, amikor nincs otthon senki!

43. oldal (Egmont, 2001)

A Faringdon-torony
Az 1935-ben épített, teljesen hasznavehetetlen magas torony tervezője, Lord Berners az alábbi táblát helyezte el az építményen:
A toronyból öngyilkossági szándékkal leugrók saját felelősségükre cselekszenek!
Szerencsére ez a felirat inkább megnevettette az öngyilkos-jelölteket, és inkább meg sem kísérelték a leugrást.

74. oldal (Egmont, 2001)

Carmilla >!

Évente egyszer megrendezik az Empire State lépcsőzési versenyt. A versenyzőknek meg kell mászniuk a legfelső emeletre vezető 1860 lépcsőt. A leggyorsabbaknak 11 perc alatt sikerül feljutniuk a 102-dik emeletre. Egy átlagember 30 perc alatt ér le a 102-dikről a földszintre (hacsak nem csúszik le a lépcsőkorláton!).

146. oldal (Egmont, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Empire State Building
Carmilla >!

A híres francia író, Guy de Maupassant (1850-1893) kedvenc időtöltése a toronyban található éttermek látogatása volt. Vajon miért?
a) Itt készítették a legfinomabb sült krumplit.
b) Úgy gondolta, a torony van a legközelebb a Paradicsomhoz.
c) Ez volt az egyetlen hely Párizsban, ahonnan nem látta az Eiffel-tornyot.

13. oldal (Egmont, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: Eiffel-torony · Guy de Maupassant · Párizs