Homokfirkák 4 csillagozás

Krisztus és kreativitás
Michael Card: Homokfirkák

Michael ​Card felvillanyozóan bátor kijelentései új távlatokat nyitnak keresztény világlátásunk előtt. Istent mint a világmindenség legnagyobb művészét ismerhetjük meg.

Jakus Ágnes írása a könyvről a Reformátusok lapjában:

Kreativitás, szépség és mûvészet. Megdobban a szíved, mikor ezeket a szavakat olvasod? Vagy inkább nehéz sóhaj tör fel belőled? Talán azt gondolod: „Igen, értékes dolgok. De a világiak kiváltsága lett mind. És a világ beszennyezte ezeket.” Sőt, tovább megyek: „Én nem vagyok kreatív. Még bizonyságot tenni sem tudok, semmi ötletem, hogyan közeledjem a világ felé. Alkotni valami szépet – végképp nem megy-.No, igen valamikor ábrándoztam, hogy egyszer én is mûvész leszek De hát arra rámegy az Istennel való kapcsolatom. Ami szép az vagy erkölcstelen, vagy megfizethetetlen vagy elérhetetlen. Szeretem a mûvészetet. Kár, hogy kedvenc mûvészeim világiak, a hívők, meg nem valami tehetségesek.” Istennek hála, nem kell ezekkel a feszültségekkel egyedül… (tovább)

Harmat, Budapest, 2006

KoFa>!
Michael Card: Homokfirkák

Michael Card: Homokfirkák Krisztus és kreativitás

Hát nagyon sajnáltam, hogy ez a könyv nem jött be annyira. A nyelvezete nekem túl tudományos volt a szöveg témájához, és helyenként emiatt számomra nem volt érthető. És helyenként ahol megértettem sem értettem feltétlenül egyet az íróval. Ugyanakkor voltak olyan részei a könyvnek, melyek magával ragadtak, elgondolkodtattak, feltöltöttek, ezekért megérte elolvasni a könyvet! És hát attól még, hogy ez nem volt az én világom másoknak simán lehet egy tanulságos, érdekes olvasmány!

csauperjel>!

A radikális engedelmesség nem azt jelenti, hogy nem teszem meg, amit akarok, hanem azt, hogy megteszem azt, amit a legkevésbé akarok. „Engedelmes volt a halálig, mégpedig a kereszthalálig.”

77-78. oldal, Hetedik fejezet - Az engedelmesség mint elhívás (Harmat, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: engedelmesség
csauperjel>!

Ezek az egykori alkotóközösségek, melyeket a tisztelet és a bizalom légköre hatott át, a kreativitás melegágyai voltak. A közösség magas színvonalú művészi munkára és esztétikai igényességre inspirálta tagjait. Az ifjú tanítványok fejlődését a kísérletezés, és a hibák elkövetésének szabadsága biztosította. A magányos, gyötrődő művész képe a modern kor terméke. […] Sok művész – a legismertebb talán Vincent van Gogh – szenvedett a reneszánsz alkotóközösségeket jellemző kollegialitás hiányától.

106-107. oldal, Kilencedik fejezet - Közösség az évszázadok viharaiban (Harmat, 2006)

Michael Card: Homokfirkák Krisztus és kreativitás

Kapcsolódó szócikkek: mester-tanítvány viszony · művész
csauperjel>!

A képzelet hatalmát akkor is tetten érhetjük, mikor felismerjük, hogy legmakacsabb bűneink képzeletvilágunkban gyökereznek. Jézus a paráznaság melegágyaként nem a sötét sikátorokat jelölte meg, hanem az emberi képzeletet. Nemcsak akkor esünk a kapzsiság bűnébe, ha elvesszük felebarátunk javait, hanem már akkor is, amikor eljátszunk a gondolattal, hogy másnak a tulajdona a miénk lehetne. A bűn szerzője nagyon is jól ismeri a képzelőerő hatalmát, és sötét céljai megvalósításához felhasználja a zene, a hasonlatok és a látomások erejét. Azon igyekszik, hogy elragadjon bennünket az Atyától, aki vissza akar hódítani magához.
    Mivel alkotásra kaptunk elhívást, rendkívül fontos, hogy zsigereinkig ismerjük és értsük a képzelet szerepét, mely legfőbb erősségünk éppúgy lehet, mint legmakacsabb gyengeségünk. Néha mindkettő egyszerre. Keveset beszélünk arról, és még kevesebbet imádkozunk vagy teszünk azért, hogy képzeletünket Krisztus uralma alá rendeljük. Pedig csak az újjáteremtett képzelet működik rendeltetésének megfelelően.

54-55. oldal, Ötödik fejezet - A képzelet visszahódítása (Harmat, 2006)

Kapcsolódó szócikkek: bűn · képzelet · képzelőerő