A ​mikor hatalma 14 csillagozás

Michael Breus: A mikor hatalma

Ebből ​a könyvből megtudhatod, mikor érdemes bármit is csinálnod – a kávéivástól kezdve a szexen át a kocogásig a tested kronotípusa alapján!

A szakirodalom legnagyobb része azzal foglalkozik, hogy mit csinálj, hogyan csináld, de figyelmen kívül hagyja a siker egy másik fontos összetevőjét: a mikor kérdését. Pedig az emberi biológiára és hormonokra alapozva új, izgalmas kutatások már kimutatták, hogy az életben szinte minden cselekvésre megvan a legtökéletesebb időpont. Ahogy Dr. Michael Breus bemutatja A mikor hatalmában, a tested belső órájával együttműködni nem csak egyszerű, izgalmas és szórakoztató, hanem segít a lehető legboldogabbá, legproduktívabbá és egészségesebbé válni.

A mikor hatalma egy merőben újszerű programot mutat be, amivel újra szinkronba kerülhetsz saját természetes ritmusoddal. Mindössze pár apró változtatásra van szükség a napi rutinodban. Miután Dr. Breus átfogó bioidő kvízéből megtudtad, melyik kronotípusba tartozol, elárulja a legjobb (és a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Gemini, Budapest, 2017
376 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155514784 · Fordította: Holló-Vaskó Péter

FélszipókásŐsmoly >!
Michael Breus: A mikor hatalma

Michael Breus: A mikor hatalma Fedezd fel a kronotípusodat – és azt, hogy mikor a legjobb ebédelni, fizetésemelést kérni, szexelni, regényt írni, gyógyszert bevenni, és így tovább

Hatalmas meglepetés volt ez a könyv. Könnyed olvasmány ígéretét beváltotta, ám ezoterikus elméletek helyett gondos (és korábbi hiedelmeket megkérdőjelezni merő) tudományos kutatásokon alapul, és közérthetően tálalja, azonnali alkalmazásra készen. A pacsirtás-baglyos hiedelmet lecserélte emlősös hasonlatokra – teljesen észszerűen, hiszen az emberek nem madarak –, méghozzá kettő helyett négyre (illetve ha a delfinek szélsőséges, kóros állapotát is számításba vesszük, akkor ötre). Kérdőívvel kezd, amivel pár perc alatt kideríthető a kronotípusod, vagyis az alvásigényed, alvásod mélysége, ébrenléti időszakod, sőt, ideális napirended is. A könyv végén az óralapokon szemléltetett időbeosztást nagyon imádtam.

A könyv nagy része különféle tevékenységeket (vagy épp tétlen időtöltéseket) mutat be különböző ciklusok mentén, majd a négy kronotípus szerint. Azoknál, ahol csak fél/egy óra (vagy annyi sem) volt az eltérés, nem egészen értettem a létjogosultságát a kronotípus szerinti megkülönböztetésnek, de abból a szempontból érdekes volt mind, hogy mikori a legjobb és legrosszabb időzítés az adott dologra (és miért). Továbbá a számos ciklusból némelyik elég erőltetett elgondolásnak tűnt (pl. „kegyetlenségi ciklus” :D), de legalább szórakoztatóan elgondolkodtatott.

Sajnos van benne több elgépelés is, ami első olvasásra elég zavaró az időpontoknál, de kis gondolkodással kideríthető a helyes szám.

Hasznos könyv. Kinek? Mindenkinek. Mikor? Most – pontosabban a kronotípusodnak megfelelő időben olvasva. ;)

lilla_csanyi>!
Michael Breus: A mikor hatalma

Tavaly október óta vártam ezt a megjelenést, úgyhogy természetes volt, hogy az első lehetőségnél lecsaptam rá. :)
Nagyon-nagyon érdekes könyv, telis-tele szexiséges kronobiológiával, ugyanakkor közérthető nyelven. Az igazán lényegi része az első kb. 150 oldal, ahol egy teszt alapján megtudhatod a kronotípusodat, a jellemzőidet, és az ideális napod leírását, természetesen magyarázatokkal ellátva. A könyv második fele már részletesen belemegy egy-egy cselekvés biológiájába és javaslatot tesz rá, hogy ki mikor csinálja azokat. Ezekből is érdemes szemezgetni, de egyben nagyon tömény.
Nekem eddig az ébredésre, lefekvésre, reggelire és ebédre vonatkozó tanácsokat sikerült kipróbálni, és tényleg jobban érzem így magam. (Persze hétvégén sikerült időileg szétcsapnom magam, szóval ez a része még nem megy tökéletesen. :D) Mindenképp érdemes kipróbálni a javasolt napirendet, még akkor is, ha nem minden pont megvalósítható. (Nem sokan fognak tudni pl. 7:00-kor kelni, mikor a legtöbb embernek akkor már el kell indulnia a munkahelyére…)

Én mindenkinek ajánlom: az olvasást és a tanácsok kipróbálását is. :)

Deidra_Nicthea I>!
Michael Breus: A mikor hatalma

Hát nem sok mindent fogok tudni vagy akarok majd betartani (délutáni szundi, rád nézek most), egy pár dolog azért összeegyeztethető az életemmel, és a kajálást mindenképp forszírozni kell (mert az évek óta – szerintem cirka 20 éve – egy katasztrófa), azért igyekszem tenni az ügy érdekében. :) Szerencsére nem is nyomja az ember arcába, hogy tarts be mindent, a szerző is tudja, hogy ez nem feltétlen lehetséges (és ez tetszik).

Hasznos kötet, a főórás összefoglaló külön jó, így elég csak lekapni a polcról, és felcsapni a végét. :D ez pedig meg is fog történni jó sokszor. a ripityára széttört ébresztőóra remek a borítón, tényleg

Aysa P>!
Michael Breus: A mikor hatalma

Nagyon hasznos a témája. Nem egyszer azt érzem, hogy az idő ellenem mozog, holott én dolgozom magam ellen, mert (tudatalatt vagy berögzülten) rossz szokások szerint élek.
Többször kifejti a könyv, hogy nincs „tökéletes nap”, mivel a társadalmunk életmódja, napirendje befolyásol. Ha csak azt nézzük, hogy a párunkhoz, a gyerekekhez, szülőkhöz stb. kell alkalmazkodni, akkor már történhetnek ütközések.
Ennek ellenére több apró változással elérhetjük a számunkra ideális időzítéseket.
Több teszten végighaladva kiderül, hogy melyik kronotípusba vagyunk besorolhatóak. Ha kételyeink vannak az eredménnyel, akkor akad egy újabb teszt a kétségek kizárására.
A sajátom olvastam el, a többit csak futólag kíváncsiságból.
A könyv második fele már konkrétan rátért a témákra, több kísérlettel támasztva alá őket és hátul ezeket összegyűjti. Számomra az ébredési, lefekvési idő, a kávé javasolt fogyasztási ideje és ezekhez hasonlóak épültek be a mindennapjaimba.
A legjobb, hogy mindezt nem szárazon írja le, hanem érdekesen vegyítve frappáns megjegyzésekkel, amivel akaratlanul is magunkra ismerünk.

Külön kiemelném, hogy a környezetemben élők is felfigyeltek a könyvre és csemegéztek belőle. Kétszer pedig kölcsönkérték. :D Érdemes elolvasni.

Nelli0805>!
Michael Breus: A mikor hatalma

Csak a magamra vonatkozó részeket volt időm átolvasni, és örülök, hogy volt rá lehetőségem, mert pár dologra rávilágított, amit eddig nem értettem pl., hogy miért alszom el nehezen, miért ébredek fel az alvásfázisok között stb. Szerintem érdemes megfigyelni, hogy kire mi igaz ezekből és ezek alapján csinálni egy időbeosztást, amennyire lehetséges. :-)

Michael Breus: A mikor hatalma

Ebből a könyvből megtudtam, hogy egy-két éve még farkas voltam, azóta medvévé alakultam át, végbement a metamorfózis, nem tudnék 3-4-ig fent maradni és prokasztrinálni. Pedig pár éve rezzenéstelenül megtettem, hohó, de még mennyire! A könyv szerint a medvék képezik a populáció 50%-át, úgyhogy én még a szerencsésebbek közé tartozom, nem szenvedek inszomniától, ha párnára hajtottam a fejem, általában sosem volt gond az elalvással.
A felkeléssel már annál inkább!
Ezt a januárt szeretném annak szentelni, hogy a könyvben leírt praktikákat megpróbálom hellyel-közzel véghez vinni, úgy élni, hogy „kihozzam magamból a maximumot, éljek a mikor hatalmával!” Meglátjuk, mi sül ki belőle. (Remélem, ezt az értékelést akkor írtam, amikor a legjobban tudok bánni a szavakkal, és a kronobiológiám szerint nem megy kárba az írás!)

Fumax_Gemini KU>!

Az olvasás bármely napszakban jót tesz neked. Energiával tölti meg agyadat és új idegpályákat kreál, erősítve memóriádat, kreativitásod, szókincsed, produktivitásod és empátiád. Az olvasás tájékozottá tesz a világ dolgaiban is. Lassítja az agy hanyatlását, amit az Alzheimer vagy a demencia okoz, empatikusabb, teljesebb emberré tesz. Az olvasás az az elmének, mint a jóga a testnek: erősen, rugalmasan tart, nyitottan új ötletekre és látásmódokra.

14. fejezet: Móka (Olvass saját örömödre)

Kapcsolódó szócikkek: Alzheimer-kór · demencia · olvasás
Fumax_Gemini KU>!

Őszintén megmondom, semmi értelmét nem látom, hogy évente kétszer előre-hátra állítgassuk az óráinkat. Ez a dolog egy őslény, és mint az őslények általában, hatalmas rombolást hagy maga mögött.

15. fejezet: Kronoidőszakok

Deidra_Nicthea I>!

Ahol van rá akarat, ott lesz szieszta.

markiboi>!

Egy 210, tizennyolc és hatvanöt év közti alany vizsgálatával lefolytatott brit kutatás összekötötte az internethasználatot a memória és a motoros funkciók gyengülésével. Minél több időt töltöttek el az alanyok az okostelefonjaikkal, annál több hibát vétettek a mindennapi tevékenységek folyamán. A kognitív hibáik olyasmiket foglaltak magukban, mint elfelejtett találkozók, összetévesztett beszélgetőtársak, helyek és tárgyak elfelejtése, utcanévtáblák félreolvasása…
A jelek szerint az okostelefon hülyévé tehet.

318. oldal, 14. fejezet - Móka (Fumax Gemini, 2017)

markiboi>!

Mivel a medvék képezik a többséget, a szociális napirend az ő bioidejük köré épült fel. Érthető, nem? A világ fele éhes lesz este 18.30 körül, akkor az lesz az univerzális vacsoraidő. A világ fele alvásra kész este 23.00-ra, így az lesz a lefekvési idő. A tévé főműsorideje 20.00 és 22.00 között van, mert ekkor a medvék alacsony éberségi és energiaszinten vannak, készen arra, hogy elhelyezkedjenek kicsit a kanapén.
Ha a farkasok uralnák a világot, a Botrány este tizenegykor kezdődne a tévében.
Ha az oroszlánok képeznék a többséget, az Empire este hétkor már menne.
És ha a delfinek lennének a legtöbben? Arra már most itt van a Netflix.

79. oldal, 4. fejezet - Egy tökéletes nap a medvék életében (Fumax Gemini, 2017)

FélszipókásŐsmoly >!

A kisbabák farkasként működnek: késő éjjel a legaktívabbak és legéberebbek, majd napközben alszanak. […] bár úgy születnek, hogy […] a génjeikbe kódolva ott van, hogy melyik kronotípusba tartoznak majd, az újszülöttek nem használják 2-3 hónapos korukig a biológiai órájukat. […] Három hónapos korukig az újszülöttek egyáltalán nem állítanak elő melatonint. Óra nélkül működnek. Az anyatejjel kapnak valamennyi melatonint. Megnyugtatja őket, és segít nekik pihenni, főleg éjjeli szoptatáskor, amikor az anyuka többet termel belőle, és így nagyobb mennyiségben adja át a hormont. De ahhoz nem eleget, hogy átaludják az éjszakát, mert a pocakjuk hamar kiürül, és ismét éhesek lesznek.

348-349. oldal - 16. fejezet: Kronoéletkor

markiboi>!

Gyakran kiemelem pácienseimnek a kitűzött fekvésidő fontosságát, és próbálok nem szekálósnak tűnni. Komolyan, értek mindent! A Homeland tényleg egy nagyon jó sorozat, a Candy Crushra is rá lehet szokni. A hosszú ideig való fenn maradásra vágyás pszichológiája a szüleid üvöltözéséig megy vissza: „Na feküdjél le, de k&%$# gyorsan!” Ez lázadás a társadalmi szabályrendszer ellen.

209. oldal, 9. fejezet - Alvás (Fumax Gemini, 2017)