Szellemháború (MechWarrior: Sötét kor 1.) 5 csillagozás

Sötét kor köszönt be

A Szféra Köztársaság nemzedékek óta a béke aranykorának őrzője a Belső Szférában. A hatalmas csatamechek, a harcmezők egykori királyai, mára csak a háború nyomainak eltüntetésén és a világok újjáépítésén dolgoznak. Amikor terroristák elpusztítják a csillagközi kommunikációs hálózatot, a bolygók teljesen elszigetelődnek egymástól. A régi sérelmek ismét felszínre kerülnek, és azok, akik eddig nem ismerték a háború igazi arcát, most szembesülnek vele.

Sam Donelly az egyik legjobb erdészetimechpilóta a bolygón, aki sebészi pontossággal kezeli ötméteres láncfűrészét. Amikor forradalmárok harcába keveredik, hamarosan a lázadók seregében találja magát. Ő azonban nem egy egyszerű favágó, ha valódi személyazonossága kiderül, az nemcsak rá, de az egész Köztársaságra is veszélyes lehet.

Eredeti cím: Ghost War

Eredeti megjelenés éve: 2002

Delta Vision, Budapest, 2003
330 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639474320 · Fordította: Horváth Norbert

Michael A. Stackpole: Szellemháború

Nem vagyok nagy Battletech-rajongó, de Stackpole jól keveri a kártyákat, a sztori csak a legritkább esetekben laposodik el, és a sok akció között üde színfoltokat képez a humor. A regény sorozatkezdéshez illően bővelkedik az expozícióban, de van benne noiros hangulat és jó néhány, hollywoodi filmekbe illő beszólás. Én azért helyenként elvesztem a sok szereplő között, de lehet, hogy csak túl hosszan és szaggatottan olvastam.

Noro P>!
Michael A. Stackpole: Szellemháború

A „sötét kor” bemutatkozó regénye kissé szájbarágós, de a maga módján azért szórakoztató, és még néhány, a Battletech univerzumtól szokatlan fordulattal is megpróbálkozik. Persze egy rövid akcióregénynek ritkán áll jól, ha száz év történelmét kell gyorstalpaló kurzusként bemutatnia – ezért az időnkénti görcsös infodumpokat hajlamos vagyok inkább a koncepció, mint a szerző hibájának tekinteni. Javára írom viszont, hogy mellőzi a régi sorozatban gyakran megjelenő, kockacsörgős és túlírt csatajeleneteket.

lengyeldavid I>!
Michael A. Stackpole: Szellemháború

Egész jó könyv. Bár a cím szerint a mech-ekről (illetve azok pilótáiról) szól, egy-két apró jelenetet leszámítva a könyv végéig nem vesznek részt komolyabban a cselekményben. Mondjuk ez nem feltétlenül negatívum, maga a történet nélkülük is kellően leköti az embert.
Az egyetlen negatívum, amivel találkoztam benne, hogy néhol el lehetett veszíteni a fonalat a párbeszédeknél, hogy az aktuális sort ki is mondja kinek. Meg még az nem tetszett, hogy az elején „emlékeztetve voltunk” arra, hogy egy könyvet olvasunk, vagyis volt egy írói kiszólás.
Viszont a főszereplő, Sam karaktere nagyon el lett találva. Olyan szövegeket lenyomott, hogy borultam a nevetéstől. És amit a regény végén kapunk csatajelenet, az kellően kárpótol minket a korábbi mech-szegény történetért.
Annyit még szeretnék elmondani a végén, hogy kiválóan leköti az embert a különböző szálak, érdekek, motivációk felgöngyölítése, miközben az olvasó próbálja kitalálni ezeket.
Bátran ajánlom mindenkinek, nem csak a Mechwarrior és Mech Commander játékok kedvelőinek. Bár ők biztosan fejből fogják tudni a könyvben szereplő mech-eket a neveik alapján, de a laikusok is el tudják szerintem képzelni.

atomarcú P>!

Az általánosításokkal általában az a gond, hogy a szélükön rojtosodni kezdenek.

lengyeldavid I>!

Az ARU jelvényén kívül csak egyetlen kézzel festett név, a „Maria” díszítette az oldalát, a pilótafülke fölött. A történet szerint a mech egyik korábbi pilótája a felesége után nevezte el a gépet. Ez romantikusan hangzik, amíg ki nem derül, hogy a fickót leginkább a láncfűrész sivító hangja emlékeztette az asszonyra.

atomarcú P>!

– Azt hiszem, maga sokkal okosabb, mint amit kinéztem magából. – Végigmért, aztán megcsóválta a fejét. – Nem mintha a jelenlegi állapota alátámasztaná ezt.
– Hát igen, leestem a lépcsőn… egy pöcegödörbe.

atomarcú P>!

Vagy ők ölik meg, vagy maga öli meg őket, utóbbi esetben pedig én ölöm meg magát.

MechWarrior: Sötét kor sorozat · Összehasonlítás