Egy ​komisz kölök naplója 42 csillagozás

Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

A szóbeszéd szerint a Micimackó szövege magyarul jobb, mint angolul, s ez Karinthy Frigyesnek köszönhető. Valószínű, hogy a nálunk kevésbé ismert olasz nyelvű, amerikai írónő gyermekregényével is ez a helyzet. Karinthy gyermekkori naplójának és a Tanár úr kéremnek az ismeretében talán nem is meglepő, hogy olyan ismerősek mind az alakok – családtagok, barátok, kisemberek –, mind az egyes „naplóbejegyzések” tartalma, melyek mind-mind arról árulkodnak, hogy a Bandinak elkeresztelt kiskamasz valóban komisz kölök, de ez az egyetlen lehetősége, hogy valahogy eltájékozódjon a nem teljesen érthető és nemigen logikus felnőttvilágban, s hogy helyet-figyelmet-szeretetet csikarjon ki környezetéből.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Capuccino könyvek GABO

Kávé, Budapest, 2002
200 oldal · ISBN: 9639169404 · Fordította: Karinthy Frigyes · Illusztrálta: Kerékgyártó Ivonn
Kávé, Budapest, 1997
200 oldal · ISBN: 9638559071 · Fordította: Karinthy Frigyes · Illusztrálta: Kerékgyártó Ivonn
Móra, Budapest, 1981
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631125572 · Fordította: Karinthy Frigyes · Illusztrálta: Hegedüs István

Beka12>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Nem tudom mit is mondjak. A történet alapjáraton teszettek, nagon aranyos a kis Bandi. De sajnos nekem ez a napló forma most nem jött be. Azt hittem már fejfájást kapok a sok helyesírási hibától. Bevallom őszintén néhányszor belelapoztam, mert ebben a formában nem tudtam élvezni a történetet. De egyébként egy aranyos kis regény, de szerintem egy fiú jobban értékelte volna, mint én.

KBCsilla P>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Bárki bármit is mond, nekem tetszett a könyv.
Azért vettem le egy csillagot ennek ellenére, mert rettenetesen nehéz volt olvasni, bár a végére egész belejöttem. Szegény Karinthy megszenvedhetett vele, amíg ezt így le-, de inkább elfordította.
Egy igazi vásott kölyök, keveréke Regős Bendegúznak és Tom Sawyernek.
Ha lenne fiam, biztos szerettem volna, ha ilyen vásott kölyök lett volna kiskorában. Kicsit magamra is ismerek, én is szerettem annak idején kitolni a két nővéremmel, igaz, ők meg cserébe azzal fenyegettek, hogy elásnak a kert végébe, ha nem fogadok szót nekik.
De, mint a mellékelt ábra mutatja, nem sikerült nekik…, így most tudom ajánlani nektek ezt a könyvet.

Aczeoba>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Hacker Bandi, a vérbeli „komisz kölyök” minden vásottsága ellenére ez a könyv (legalábbis Karinthy Frigyes interpretációja szerint) igazi hamisítatlan biedermeier gyermekregény. A kis Bandi – noha a fejezetek során előrébb haladva ezt egyre kevésbé hisszük el neki – nem lázadó, nem világot felforgató ördögfióka. Naplójában egyre csak azt hajtogatja, hogy ártatlanul került a slamasztikába: amit tett (Betti néninek elárulta, hogy nem szívesen látott vendég; kis barátját, Janit felküldte a magas fára, az pedig leesvén, összetörte magát; a szomszéd kislányt egy csokor léggömbbel magasba röptette; felrobbantotta a kályhát; felrobbantotta az új vasúti hidat; a nevelőintézetben Pitkins professzort „megskalpolta” – soroljuk még?) azt nem szándékosan tette, és nagyon igyekszik, hogy megjavuljon. Ez a vissza-visszatérő ellentétezés gyakran tovább fokozza az egyes jelenetek helyzetkomikumát. Bandira nem lehet igazán haragudni; gyakran „áldozatait” is megnevetteti. Hiábavaló a sok túlbuzgó próbálkozás a kisfiú ráncba szedésére: nem használ a nyakleves, a fülráncigálás, a rugdosás, szobafogság, koplaltatás. És mire a szórakoztató napló végére érünk, vele együtt mi is hisszük és reméljük, hogy hamarosan megjavul, és mire felnő, okos, talpraesett, jóravaló fiatalember válik belőle.

Emmi_Lotta I>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Egy 1920-ban kiadott példányt olvastam még gimnazista koromban, és féltem, hogy lerontja a helyesírásom. Szerintem ugyanolyan jó lett volna a könyv akkor is (sőt számomra még jobb), ha nem hemzseg a hibáktól. Így kevésbé élvezhető. Ezért csak 4 csillag.

Uránia, Budapest, 1920
162 oldal · Fordította: Karinthy Frigyes · Illusztrálta: Farkas László
alaurent P>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Metta/Karinthynak sikerült egy felettébb idegesítő kölköt választania a főhősének, azt a típust, aki hatalmas ártatlan szemekkel tud nézni, miután romba döntötte a körülötte lévők életét. A szerzőpáros második tagja valószínűleg sokat hozzátett a könyv élvezhetőségéhez. A kalandok ma már nem tűnnek eredetieknek, ha a megírásukkor azok is voltak, mára visszaköszönnek. Ezzel együtt szórakoztató volt.

brena>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Hallgattam,közben nevettem,de kicsit idejétmúlt. Fura volt,hogy pár nevet magyarosítottak,de nem mindet,így érdekes egyveleg lett. Áldom az eget, hogy az öcsém nem ilyen hétszentséges gyerek volt,bár neki is meg voltak a maga csínytevései.

Évuka>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Karinthy zsenialitását lehetetlen felülmúlni magyarításban.

jezsek P>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Többször kellett pihenőt tartanom az olvasás közben, mert fárasztott a helyesírás, és az elképesztő, életveszélyes kalandok, amiket Bandi átélt, teljes egészében a saját hibájából. Tömény.
Mivel sok név is magyarítva van – Karinthy Frigyes által –, sokszor az az érzésem volt, hogy a századfordulós Pesten játszódik, pedig kissé korábban és Amerikában, valahol Philadelphia, Buffalo és New York közelében, egy kisvárosban, amely bizonyosan el volt átkozva, hogy Bandi ott lakott.

odish>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

Nagyon sajnálom ezt a könyvet, mert cselekményében nagyon jó, és kacagtató. Bandi a legjobb szándékkal is csak rontani tud minden helyzeten. De a szövegolvasási élmény… Értem én, hogy egy gyerek stílusát kellett hozni, de hogy ne legyen egyetlen helyesen leírt szó sem…! Nagyon nehezen haladtam vele, és nagyon nem esett jól az olvasás. Mintha kódot kellett volna fejtenem közben.
És sajnos azt juttatta eszembe, hogy manapság nem kevés felnőtt ember Facebook-bejegyzésének olvasása is ugyanilyen élmény.

lilimoly>!
Metta V. Victor: Egy komisz kölök naplója

vicces könyv, de gyerek kezébe nem való ( tele van helyesírási hibákkal pl.: kastéj, juk ) :))))))

jezsek P>!

Ha minden rosz kölök korán mekhalna, nem maradna egyse hogy nagyra megnőjön és akor nem lene Ellnöke sz eggyesült Álamoknak hát azér a kis bando csolnaka rászalat egy éless Sziklára és azon fügve marat.