Elégia 7 csillagozás

Mészöly Miklós: Elégia Mészöly Miklós: Elégia

Több ​kortárs prózaírónk – mint Cseres Tibor, Bárány Tamás, Hernádi Gyula – kezdte írói pályáját költőként. Mészöly Miklósnál, jóllehet kötetcímadó bölcseleti „esszé-költeményét” kétszer is – legutóbb az Esti térképben, 810689 – megjelentette már, nem erről van szó. Most kiadott könyvéről a szerző maga mondja: inkább „kiemeléseket” tartalmaz arról a senkiföldjéről, „ahol a próza már nem próza s a vers még nem vers. A legkevésbé sem gondolom, hogy prózaíróból bármivé is át tudnék vagy akarnák vedleni.” ; Kétségtelen viszont, hogy Mészöly prózájában gyakran adódnak szembetűnően szép költői képek (Tél; Porkoláb-völgy), zeneien érzékelhető lírai helyzetleírások: „Szüreti kárbid-durrogás, / madár-riadó. / A rétek fémszál hangjain túl / kosárszám érett gyümölcs, / néhány felszökkent nádtors.” Vannak továbbá olyan tömör pillanatelemzései (Dióverés után; Egy halott leányhoz; Ötperces esti havazás), melyekben az érzéki pontosság, a pszichológiai realitás és a szinte mértani absztrakció… (tovább)

Jelenkor / Kalligram, Budapest, 1997
Helikon, Budapest, 1991
36 oldal · ISBN: 963208098X

Mészöly Miklós: Elégia

„Persze, persze, jelentése van…”
„De várj csak – minek nincs?”

120.o., Cserepek, félálomban

Ahhh, de gondban voltam ezzel. Az első része az egy katasztrófa volt – ha a Polaroidokra 1 csillagot adtam, akkor arra se többet csak azért, mert Mészöly írta. Random mondatok, amik aláírom, hogy Mészölynek jelentenek valamit, de nem-Mészölyként blöffgyanús volt a dolog. Pedig voltak mögötte élmények, gondolatok, tartalom – csak hát a forma és a megvalósítás, ugyeugye, ami nekem most nagyon nem jött át.

Aztán az Appendix. Az az utolsó, áldott 30-40 oldal. Az csodálatos volt; pár sorokban kis világok és filozófiák. Na azért megérte. Az megkapta volna az 5 csillagot; átlagból lett végül 3. miért nem adhattam meg én erre az ötöt?

augumaug

"[18]
Csak türelem, gondolom –
és soha nem fejeződik be a vége"

Nagyon vegyes forma és tartalom, egységesen borzalmas színvonal. Nem tudom, mit szerettem legkevésbé, az elégiákat, az ódákat, a nevenincs szerkezetű megnyilatkozásokat vagy azokat a szösszeneteket, amik Simon Mártonnak méltó alapot teremtettek a Polaroidokhoz.
Ilyet jobb helyeken bárki tud.

PandaSára P
Mészöly Miklós: Elégia

Szomorúan vallom be, semmit nem tudtam Mészöly Miklós munkásságáról, mielőtt ezt a könyvet elolvastam volna. Nehezen tudnám meghatározni, hogy pontosan milyen is ez a könyv, bölcsességek, versszerűség, költői képek? Mindenesetre engem nagyon megfogott, néhol Pilinszky jutott róla eszembe.
Sajnálatos, hogy kevesen ismerik.
„Tenger, nyár. A só lepereg. A víz sose rab.”

Mese

Egy isten a keresztútnál,
batyu a hátán
ujjai közt pénzt pörget
feldobja, lehajol
megnézi a porban

Sorok a lövészárokból

Tétova az is, aminek lenni muszáj
Így nézzük egymást
Megejtő létszünet

12.
Elfáradtál, hang.
Lassú árnyék göngyölődik az erdő tetőszerkezetén,
néhány felizzó ághegy, némán maradt szó –
itt ilyen a kézfogás, az érkezetlen távozás melege.
Aztán ki-ki a dolgára –
s az arc ismét reménybe keményedik.

Erotica naturalis
Szél fújja vissszájára a leveleket
Mint a lány-nyakak,
mikor feldobja, előre dobja hajukat a szél
Mikor a keskeny ív kitakarózik
Eső-utáni
megilletődött ragyogás a leveleken –
ha most lehullanának!
Megvakítana
az ágak hüvelyből kirántott
paráznasága

„menjetek innét kamerával!”
„ember haldoklik itt nem valaki!”

Elsie

(párbeszéd) „ Magára hagyott világ…!” – „Egy hitetlen számára igen, de egy hívő…” – „ De én hitetlen vagyok…!” – „Akkor mért vagy jó?” – „Isten helyett.”

Szerelem

Örökké építkezem. Ahány táj, mindenhová házat, horgonyt, erődöt, védtelen sátorlapot. Nem érhet meglepetés, a letelepedési kérelem éjjel-nappal a zsebemben, minden címre. Megbocsáthatatlanul szeretem a földet – nincs erőm megcsalni egyetlen pontját sem. Ha megállnék, a felszarvazott tájak bosszúja ölne meg. Így is – hitegetés minden pillanat. Útközben lakom. Így őrzöm a hűség látszatát
Mégis, itt kell hagynom; atomjaimra szedne különben.

Ama rekedt dallam

Már-már halkabban, mint lehet,
a fül templomában belül,
ama rekedt dallam, mit annyit fényesítettél –
most keveredik a széllel
Lehetnél már a harsogásával is tele!
De csak őrt állnak némán kottafej kopjafáid,
és te csapódsz közöttük, mint az ághegy

Világosan a homályt.
Szándéktalanabbul, mint lehet.
Keskenyebben, mint a pillanat.

Kívülről nézd,
hogyan tépik szét –
széttépve magad.

55. oldal, Ars Poetica

PandaSára P

a birkákról
Ők azok, akik akkor is hozzátartoznak a természethez és kikezdhetetlenek, ha a farkasok megeszik őket. És ha egy se marad belőlük.