Vágod? 38 csillagozás

Mészöly Ágnes: Vágod?

Lara és Petra óvodás koruk óta a legjobb barátnők. Egyszerre kezdtek táncolni, ugyanazt a gimnáziumot választották, és ugyanabba a fiúba szerettek bele. Csakhogy Áron Lettivel kezd járni, az osztály legbalhésabb csajával, aki türkizkékre festi a haját és bakancsot hord. Egy véletlennek és Petrának köszönhetően Lettire terelődik a gyanú, hogy ellopta Petra méregdrágra fejhallgatóját, és Lara is falaz a barátnőjének.

Mi a fontosabb, a barátságuk, vagy a szolidaritás valakivel, akit ki nem állhatnak?
A történetet a két főszereplő lány szempontjából olvashatod egymás után, előbb az egyik szereplő, majd a könyvet megfordítva a másik szereplő szemszögéből is, vagy úgy, hogy összefonod a két szálat. Bármelyik történettel indulsz is neki, ha eljutsz az Ellenpontok felirathoz, akkor átlapozhatsz a másik részbe és megnézheted, hogy ugyanazt a történést mennyire másként látják a szereplőink.
És hogy mi lesz a történet vége? Vágd fel a középső részt, és ez is kiderül!

Eredeti megjelenés éve: 2018

Tagok ajánlása: 14 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ellenpontok Menő Könyvek

>!
Menő Könyvek, Budapest, 2018
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634034780

Kedvencelte 2

Most olvassa 3

Várólistára tette 19

Kívánságlistára tette 15

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

CsakSimánDorka>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Ha tini lennék imádnám, és ha lenne egy kamasz leányom biztos, hogy a kezébe nyomnám.

A történet egyszerű, teli igazi tini problémákkal, amikkel remekül tudnak azonosulni a mai kamaszok, ezért közelebb is érezhetik magukhoz a szereplőket és cselekményt. Ilyen korban a külsőség sokkal jobban számít, amint a belső érték, ez adja a fő konfliktusforrást. A regényben persze tökéletesen megjelenik az is, hogy túl kéne lépniük ezen a fiataloknak és nem külcsín alapján barátkozni, szerelmet keresni, hanem igenis fontos a belbecs is. Tetszett, hogy a tinikhez illő módon a bolhányi bajból elefánt méretű katasztrófa lett, ami pedig valóban probléma volt, azt próbáltak eltusolni. Annyira tinis megoldás!

A két főszereplő lányon is átjön ez az üzenet, mert Lara/Laura szinte csak a külsőt nézi, ez alapján ítélkezik, míg legjobb barátnője Petra képes ezen felülemelkedni és meglátni a belső értékeket is. Nagyon nagy a kontraszt a két lány között, mégis a legjobb barátnők, de nem Lara miatt. Az is tökéletesen meg van formálva, hogy milyen egy egyoldalú baráti kapcsolat.

Ha ezt a könyvet elolvassa egy kamasz, bízom benne, hogy ő is ráébred arra, ami a könyv üzenete.

Ennyi pozitív gondolat után pedig elmondom, mi nem tetszett felnőttként az olvasmányban:
– a sok csúnya beszéd: értem én, hogy a mai fiatalok így beszélnek, na de na… Engem zavart.
Ennyi negatívat tudok felhozni, mert ezen kívül baromira élveztem.

sztinus>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Szeretem ezeket a könyveket, szerkezetileg, újító a különböző betűkkel, és irkafirkákkal. Olyan, mint egy napló. A történet Lara szemszögèből mèg elfogadható, Petra viszont nagyon idegesített. Én nem fejezetenként olvasom, de legközelebb kipróbálom úgy is. Barátságuk elég érdekes, az tetszett, hogy a két anyuka is jóban van/volt. Nem tudom, hogy tényleg ez a való vilàg; két tizenèves nulla felügyelettel? Értem, hogy az édesanya a családfenntartó, de én inkább magammal vinném őket. Tudom, a muszáj nagy úr, és ismerek olyat, aki abszolút magát látta el 18 évesen, de nem látom ez a nagy átlag-e ilyesmi helyzetben. Aztán valahogy az egész nem állt össze, nekem még a megoldás is felemás. Sok infót kaptam már Mészöly Ágnes könyveiből a kamaszokról, sokminden nem vàltozott a saját kamaszkorom óta sem, kutatom tovább a témát, mert ketyeg az óra, és ebben lesznek a sajátaim is.

h_orsi>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Összességében szerintem az Ellenpontok még mindig egy jól felépített és kitalált sorozat. Az ötlet zseniális, hogy felváltva két szereplő szemszögéből olvashatjuk a történetet, a közepén pedig egy harmadik ember gondolatait is megismerhetjük.
A sztori nagyon egyszerű, és a tanulsága/mondanivalója is rögtön átjön. A vége kiszámítható volt, de most az egyszer megbékéltem a happy end-del is.
Mészöly Ágnes nagy erőssége, hogy írásai olvasmányosak és nagyon ért a karakterformázáshoz. Nem volt két egyforma ember, és a mellékszereplők is (az is, aki csak két mondat erejéig szerepelt a könyvben) rendkívül precízen voltak kidolgozva.
Egy kiskamasznak remek olvasmány, mert pontosan leírja azt a fusztrációt, ami ilyenkor a gyerekekben benne van. Nekem kicsit túl sok volt, a kamaszos panaszkodást elég itthon hallgatnom. Szerencsére a könyv elég sok helyen megmutatja, hogy ez nem vezet eredményhez.

bagie P>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Egyre jobban tetszenek ezek két-három szemszögből feldolgozott történetek.
Jelen esetben egy fülhallgató „ellopásának” történetét olvashattuk Laura/Lara és Petra szemszögéből.
A két 15 éves lányka éli a kamaszlányok életét, csonka családokban, mindketten másként feldolgozva a Élet megpróbáltatásait.
A történet egy menő fülhallgató körül bonyolódik, amelyet Petra spoiler
Petra barátnője, Lara spoiler
Érdekes volt a két lány szemszögét váltogatva olvasni a történetet – olykor örülni, hogy létezik még lelkiismeret, máskor meg kissé/nagyon kiakadni, hogy a tini lányok hogyan tudnak viselkedni.

Kicsibogár>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Érdekes kamasztörténet, sok szempontból életszagú. A történet nyelvezete is tetszett, éreztem, hogy a mai szleng is sokszor előkerül, de ez nem ment a minőség rovására. A karakterek problémái valósak, és bár az alapkonfliktus nekem picit szürreális volt, ahogy haladtunk előre a történetben, egyre inkább el tudtam fogadni, nemcsak az alap konfliktust, hanem az ebből kibontakozó összes többi történést is. A történet zseinálisan mutatja be azt, hogy nem vagyunk hibátlanok, és az is hibázhat, aki csak sodródik az árral, nem feltétlenül kell tényleges elkövetőnek lenni. De ugyanolyan fontos a megbocsátás is, és az önkritika is, hogy be tudjuk ismerni ha hibáztunk, még ha nem is nyílt színen, legalább magunknak, vagy a hozzánk közel állóknak.
Ami nem tartozik szorosan a történethez de plusz élmény volt, én vághattam fel a könyvtári könyv közepét rejtő sztorit, és ennek nagyon örültem! :)

Szimirza>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Kifejezetten jó történet, jól megírva, tini nyelven, burkolt és kevésbé burkolt tanulságokkal, meg elgondolkodtató fordulatokkal, meg az azokból származó érzelmekkel.

MrBones>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Azt gondoltam, hogy a Darwin játszma maximalitását nem tudja meg ugrani, de tévedtem. Számomra az egyik legjobb magyar kortárs szerző, főleg a tininek-tinikről szóló könyvei miatt, a gyerekeknek szólókból is olvastam, de a kamasz könyvei mindent visznek. Ez is, brutálisan jó volt. Gratulálok .

kisboszorka>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Nagyon kikapcsolt a könyv:magával sodort a történet, beszippantott a bff hangulat, amikor azt sem tudja az ember, mi van a kis buborékján kívül. Tinédzser éveimből már ezek az emlékek is megkoptak és már csak a szép képek ugornak vissza néha-néha. Pedig mint minden kapcsolat a barátság is kiáll próbákat, változik, formálódik és ez néha nagyon kemény, mint most a főszereplők esetében is. Tetszett az írónő karakteralkotása, a történet szövése és a könyv felépítése is.
Ha valaki hezitált, mit hozzon a Jézuska a gimis lányának, bátran veheti-viheti :)

Laihla>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Egy remek ötlet hogy a fiataloknak mit kellene és mit nem tennk. Tetszett hogy próbált úgy irnk hogy a fiataloknak szóljon, viszont a káromkodásokat egy picit lentebb vittem volna. Jó kis tanulótörténet hogy kellene viselkedni baránőknek, osztálytársaknak :)

zöldmedve>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Mészöly Ágnes az idei könyvhétre három remek kötettel jelentkezett. A tizenéveseknek szóló Vágod? a barátságot állítja a középpontba. Vajon kibír-e egy nagyon is átlátszó hazugságot két lány barátsága? A szerző remekül ismeri a tizenéveseket, jól ábrázolja minden apró lélekrezdülésüket, s a családi viszonyokat is. Az előítéletek működéséről is hiteles képet kapunk. Ajánlott olvasmány pedagógusoknak is.


Népszerű idézetek

>!

„Nem az az igazi társ, akivel harcolnod kell, hanem akivel csendben tudsz haladni a közös úton.”

Lara, 67. oldal

cukorborsoooooo>!

– […] Ha valami bajod történik, szerinted kit vesznek elő?
Ez valószínűleg nem volt igazi kérdés, de a Tasnádi van olyan gyík, hogy válaszoljon.
– Miért, mit kellett volna csinálnom? Megkérdeznem Petrát, hogy nem kéri esetleg a telómat is?

Petra: 78. oldal

>!

Este hétkor kipattannak a szemeim, és úgy érzem magam, mint egy poraiból újjászületett főnixmadár. Már amennyiben a poraikból újjászületett főnixmadarak baromi éhesek.

Lara, 80. oldal

>!

„Az ellenállhatatlan álomlány benned él, de ha másokhoz méred magad, elbújik mindenki elől.”

Lara, 24. oldal

>!

„Néha ki kell lépnünk az életünkből, hogy tisztán lássunk.”

Lara, 82. oldal

>!

„Csak az érzelmeid őszinte felvállalása visz előre, minden más hátráltat az utadon. Légy bátor ma, és ne hagyd, hogy mások elvárásai határozzák meg, mit teszel.”

Lara, 85. oldal

>!

„Higgy abban, amit csinálsz, és az eredmény nem marad el.”

Lara, 106. oldal

>!

Próbálok nem gondolni semmire, de folyton az a hülye kis versike jut eszembe, amit Lara írt az emlékkönyvembe negyedikben (amikor ez volt a menő, és mindenki gnóm Ellát és Annát meg minyonokat rajzolt egymásnak), rengeteg szívecskével és még pár másik, baromi bölcs idézettel, amiket teljesen elfelejtettem.

Petra, 108. oldal

>!

„Akkor tekint rád a világ álomlányként, ha te is álomlánynak tartod magad”

Lara, 7. oldal

>!

„Az élet ösvénye hosszú és göröngyös, melyen könnyebb a járás, ha elismerő szemek kísérik lépteinket.”

Lara, 6. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Böszörményi Gyula: Szer'usz világ
Király Anikó: Jó a vége!
Ling-Balogh Erna: Amikor beüt a cukor
Papp Dóra: Tükörlelkek 2.
Gabriella Eld: Húsevők ketrece
Sáfrán Judit: Az írisz áldozata
Hajdú-Antal Zsuzsanna: Visszatérünk
Bosnyák Viktória: Elképesztő!
Heniko Sakka: Édesebb tini élet
Tiszlavicz Mária: Madarat tolláról