Vágod? 38 csillagozás

Mészöly Ágnes: Vágod?

Lara és Petra óvodás koruk óta a legjobb barátnők. Egyszerre kezdtek táncolni, ugyanazt a gimnáziumot választották, és ugyanabba a fiúba szerettek bele. Csakhogy Áron Lettivel kezd járni, az osztály legbalhésabb csajával, aki türkizkékre festi a haját és bakancsot hord. Egy véletlennek és Petrának köszönhetően Lettire terelődik a gyanú, hogy ellopta Petra méregdrágra fejhallgatóját, és Lara is falaz a barátnőjének.

Mi a fontosabb, a barátságuk, vagy a szolidaritás valakivel, akit ki nem állhatnak?
A történetet a két főszereplő lány szempontjából olvashatod egymás után, előbb az egyik szereplő, majd a könyvet megfordítva a másik szereplő szemszögéből is, vagy úgy, hogy összefonod a két szálat. Bármelyik történettel indulsz is neki, ha eljutsz az Ellenpontok felirathoz, akkor átlapozhatsz a másik részbe és megnézheted, hogy ugyanazt a történést mennyire másként látják a szereplőink.
És hogy mi lesz a történet vége? Vágd fel a középső részt, és ez is kiderül!

Eredeti megjelenés éve: 2018

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ellenpontok Menő Könyvek

Menő Könyvek, Budapest, 2018

CsakSimánDorka>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Ha tini lennék imádnám, és ha lenne egy kamasz leányom biztos, hogy a kezébe nyomnám.

A történet egyszerű, teli igazi tini problémákkal, amikkel remekül tudnak azonosulni a mai kamaszok, ezért közelebb is érezhetik magukhoz a szereplőket és cselekményt. Ilyen korban a külsőség sokkal jobban számít, amint a belső érték, ez adja a fő konfliktusforrást. A regényben persze tökéletesen megjelenik az is, hogy túl kéne lépniük ezen a fiataloknak és nem külcsín alapján barátkozni, szerelmet keresni, hanem igenis fontos a belbecs is. Tetszett, hogy a tinikhez illő módon a bolhányi bajból elefánt méretű katasztrófa lett, ami pedig valóban probléma volt, azt próbáltak eltusolni. Annyira tinis megoldás!

A két főszereplő lányon is átjön ez az üzenet, mert Lara/Laura szinte csak a külsőt nézi, ez alapján ítélkezik, míg legjobb barátnője Petra képes ezen felülemelkedni és meglátni a belső értékeket is. Nagyon nagy a kontraszt a két lány között, mégis a legjobb barátnők, de nem Lara miatt. Az is tökéletesen meg van formálva, hogy milyen egy egyoldalú baráti kapcsolat.

Ha ezt a könyvet elolvassa egy kamasz, bízom benne, hogy ő is ráébred arra, ami a könyv üzenete.

Ennyi pozitív gondolat után pedig elmondom, mi nem tetszett felnőttként az olvasmányban:
– a sok csúnya beszéd: értem én, hogy a mai fiatalok így beszélnek, na de na… Engem zavart.
Ennyi negatívat tudok felhozni, mert ezen kívül baromira élveztem.

sztinus>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Szeretem ezeket a könyveket, szerkezetileg, újító a különböző betűkkel, és irkafirkákkal. Olyan, mint egy napló. A történet Lara szemszögèből mèg elfogadható, Petra viszont nagyon idegesített. Én nem fejezetenként olvasom, de legközelebb kipróbálom úgy is. Barátságuk elég érdekes, az tetszett, hogy a két anyuka is jóban van/volt. Nem tudom, hogy tényleg ez a való vilàg; két tizenèves nulla felügyelettel? Értem, hogy az édesanya a családfenntartó, de én inkább magammal vinném őket. Tudom, a muszáj nagy úr, és ismerek olyat, aki abszolút magát látta el 18 évesen, de nem látom ez a nagy átlag-e ilyesmi helyzetben. Aztán valahogy az egész nem állt össze, nekem még a megoldás is felemás. Sok infót kaptam már Mészöly Ágnes könyveiből a kamaszokról, sokminden nem vàltozott a saját kamaszkorom óta sem, kutatom tovább a témát, mert ketyeg az óra, és ebben lesznek a sajátaim is.

h_orsi>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Összességében szerintem az Ellenpontok még mindig egy jól felépített és kitalált sorozat. Az ötlet zseniális, hogy felváltva két szereplő szemszögéből olvashatjuk a történetet, a közepén pedig egy harmadik ember gondolatait is megismerhetjük.
A sztori nagyon egyszerű, és a tanulsága/mondanivalója is rögtön átjön. A vége kiszámítható volt, de most az egyszer megbékéltem a happy end-del is.
Mészöly Ágnes nagy erőssége, hogy írásai olvasmányosak és nagyon ért a karakterformázáshoz. Nem volt két egyforma ember, és a mellékszereplők is (az is, aki csak két mondat erejéig szerepelt a könyvben) rendkívül precízen voltak kidolgozva.
Egy kiskamasznak remek olvasmány, mert pontosan leírja azt a fusztrációt, ami ilyenkor a gyerekekben benne van. Nekem kicsit túl sok volt, a kamaszos panaszkodást elég itthon hallgatnom. Szerencsére a könyv elég sok helyen megmutatja, hogy ez nem vezet eredményhez.

bagie P>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Egyre jobban tetszenek ezek két-három szemszögből feldolgozott történetek.
Jelen esetben egy fülhallgató „ellopásának” történetét olvashattuk Laura/Lara és Petra szemszögéből.
A két 15 éves lányka éli a kamaszlányok életét, csonka családokban, mindketten másként feldolgozva a Élet megpróbáltatásait.
A történet egy menő fülhallgató körül bonyolódik, amelyet Petra spoiler
Petra barátnője, Lara spoiler
Érdekes volt a két lány szemszögét váltogatva olvasni a történetet – olykor örülni, hogy létezik még lelkiismeret, máskor meg kissé/nagyon kiakadni, hogy a tini lányok hogyan tudnak viselkedni.

Kicsibogár>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Érdekes kamasztörténet, sok szempontból életszagú. A történet nyelvezete is tetszett, éreztem, hogy a mai szleng is sokszor előkerül, de ez nem ment a minőség rovására. A karakterek problémái valósak, és bár az alapkonfliktus nekem picit szürreális volt, ahogy haladtunk előre a történetben, egyre inkább el tudtam fogadni, nemcsak az alap konfliktust, hanem az ebből kibontakozó összes többi történést is. A történet zseinálisan mutatja be azt, hogy nem vagyunk hibátlanok, és az is hibázhat, aki csak sodródik az árral, nem feltétlenül kell tényleges elkövetőnek lenni. De ugyanolyan fontos a megbocsátás is, és az önkritika is, hogy be tudjuk ismerni ha hibáztunk, még ha nem is nyílt színen, legalább magunknak, vagy a hozzánk közel állóknak.
Ami nem tartozik szorosan a történethez de plusz élmény volt, én vághattam fel a könyvtári könyv közepét rejtő sztorit, és ennek nagyon örültem! :)

Szimirza>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Kifejezetten jó történet, jól megírva, tini nyelven, burkolt és kevésbé burkolt tanulságokkal, meg elgondolkodtató fordulatokkal, meg az azokból származó érzelmekkel.

MrBones>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Azt gondoltam, hogy a Darwin játszma maximalitását nem tudja meg ugrani, de tévedtem. Számomra az egyik legjobb magyar kortárs szerző, főleg a tininek-tinikről szóló könyvei miatt, a gyerekeknek szólókból is olvastam, de a kamasz könyvei mindent visznek. Ez is, brutálisan jó volt. Gratulálok .

kisboszorka>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Nagyon kikapcsolt a könyv:magával sodort a történet, beszippantott a bff hangulat, amikor azt sem tudja az ember, mi van a kis buborékján kívül. Tinédzser éveimből már ezek az emlékek is megkoptak és már csak a szép képek ugornak vissza néha-néha. Pedig mint minden kapcsolat a barátság is kiáll próbákat, változik, formálódik és ez néha nagyon kemény, mint most a főszereplők esetében is. Tetszett az írónő karakteralkotása, a történet szövése és a könyv felépítése is.
Ha valaki hezitált, mit hozzon a Jézuska a gimis lányának, bátran veheti-viheti :)

Laihla>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Egy remek ötlet hogy a fiataloknak mit kellene és mit nem tennk. Tetszett hogy próbált úgy irnk hogy a fiataloknak szóljon, viszont a káromkodásokat egy picit lentebb vittem volna. Jó kis tanulótörténet hogy kellene viselkedni baránőknek, osztálytársaknak :)

zöldmedve>!
Mészöly Ágnes: Vágod?

Mészöly Ágnes az idei könyvhétre három remek kötettel jelentkezett. A tizenéveseknek szóló Vágod? a barátságot állítja a középpontba. Vajon kibír-e egy nagyon is átlátszó hazugságot két lány barátsága? A szerző remekül ismeri a tizenéveseket, jól ábrázolja minden apró lélekrezdülésüket, s a családi viszonyokat is. Az előítéletek működéséről is hiteles képet kapunk. Ajánlott olvasmány pedagógusoknak is.

„Nem az az igazi társ, akivel harcolnod kell, hanem akivel csendben tudsz haladni a közös úton.”

Lara, 67. oldal

cukorborsoooooo>!

– […] Ha valami bajod történik, szerinted kit vesznek elő?
Ez valószínűleg nem volt igazi kérdés, de a Tasnádi van olyan gyík, hogy válaszoljon.
– Miért, mit kellett volna csinálnom? Megkérdeznem Petrát, hogy nem kéri esetleg a telómat is?

Petra: 78. oldal

Este hétkor kipattannak a szemeim, és úgy érzem magam, mint egy poraiból újjászületett főnixmadár. Már amennyiben a poraikból újjászületett főnixmadarak baromi éhesek.

Lara, 80. oldal

„Az ellenállhatatlan álomlány benned él, de ha másokhoz méred magad, elbújik mindenki elől.”

Lara, 24. oldal

„Néha ki kell lépnünk az életünkből, hogy tisztán lássunk.”

Lara, 82. oldal

„Csak az érzelmeid őszinte felvállalása visz előre, minden más hátráltat az utadon. Légy bátor ma, és ne hagyd, hogy mások elvárásai határozzák meg, mit teszel.”

Lara, 85. oldal

„Higgy abban, amit csinálsz, és az eredmény nem marad el.”

Lara, 106. oldal

Próbálok nem gondolni semmire, de folyton az a hülye kis versike jut eszembe, amit Lara írt az emlékkönyvembe negyedikben (amikor ez volt a menő, és mindenki gnóm Ellát és Annát meg minyonokat rajzolt egymásnak), rengeteg szívecskével és még pár másik, baromi bölcs idézettel, amiket teljesen elfelejtettem.

Petra, 108. oldal

„Akkor tekint rád a világ álomlányként, ha te is álomlánynak tartod magad”

Lara, 7. oldal

„Az élet ösvénye hosszú és göröngyös, melyen könnyebb a járás, ha elismerő szemek kísérik lépteinket.”

Lara, 6. oldal