Léna ​és a huszonhárom herceg 21 csillagozás

Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Léna mindennél jobban vágyik egy háziállatra, de sajnos otthonuk nem alkalmas állattartásra. Egy városi bérház legfelső emeletén lakik szeleburdi családjával, ráadásul a lakás telis-tele van növényekkel, hiszen anya gyűjti őket. Egy nap újabb szerzemény, egy tő zebracsíkos káka kerül Léna asztalára, ám a lány érdekes, áttetsző gyöngyöcskéket fedez fel növény gyökerei között…

Eredeti megjelenés éve: 2022

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Már tudok olvasni! Móra

Móra, Budapest, 2022
40 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636031138 · Illusztrálta: Maros Krisztina

Tarja_Kauppinen IP>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Lénát kis igazságtalanság éri: noha ő nem tarthat állatot, mert túl macerás, az anyukája benti tavat akar létesíteni a lakásban (mert az nem olyan macerás, nyilván). Végül mégis mindenki eljut a maga igazságához, ráadásul életszerű úton: anyuka rájön, hogy a tó nem a legjobb ötlet, Léna meg továbbra sem kap állatot, de legalább megérti, hogy miért. (Remélem, egy későbbi kötetben legalább egy pár rágcsálóval azért megszánják a szülei, azok gond nélkül tarthatók lakásban is.)

A cím viszont félrevezető, nincs benne szó valódi hercegekről. Nekem mondjuk így még jobban is tetszett.

nicosia P>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Ötletes mese az állattartásról és a hülye ötletekről. Léna hiperaktív családban élő, a körülményekhez képest nagyon nyugodt gyerek, aki nem tarthat állatot. Míg őt korlátozzák, mondjuk mindenki más azt csinál amit akar, anyuka pl. tavat a házban. Amikor elkezd tavi növényeket hazahurcolni, kínos meglepetés éri. Léna a felelős állattartás jegyében Bélapapa hathatós segítségével megmenti a helyzetet és egy jópofa csavarral 23 leendő herceg pótmamájává válik. Klassz, mai mese családról, állatokról és a körülöttünk lévő világról. A könyvecske végén feladatok, játékok és szómagyarázat segíti a szövegértést.

Nikolett0907 P>!

„– Az élet néha szomorú…
– Igen, de szép is […]”

Minden évben egyre több olyan kötet kerül a könyvesboltok polcaira, amelyek valamilyen formában fejlesztik a kis olvasók szókincsét vagy éppen az olvasás minőségét. A gyermekek számára ennek a típusú fejlődésnek rendkívül fontos szerep jut, hiszen ennek a módszernek a rendszeres alkalmazásával megszokják, hogy a tanulás lehet könnyed és szórakoztató is, ami később már sokat fog számítani az önálló tanulásnál is.

A Móra Kiadó – Már tudok olvasni sajátos sorozatának 3 szintjét különböztetjük meg. Természetesen a szintek mind nehézségben, mind pedig szövegértésben is eltérnek. A mostani mese a 2. fokozathoz tartozik, ahol már fejezetre tagolt történettel találkozik mindenki. Hosszabb szavakkal és 4-10 sorral találkozunk oldalanként, ráadásul a nehezebb szavak szótagolásának fukciója is kiemeli eme köteteket.

Mészöly Ágnes szerző nevét úgy gondolom nem kell bemutatni, hiszen számos történetet álmodott meg mind a kisebbeknek és a nagyobbaknak egyaránt.

Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg című mesekönyve 2022-ben jelent meg a Móra Kiadó gondozásában. A kiadvány egyik ékessége az a sok bájos illusztráció, amelyek jól illeszkednek a történethez és ezeket Maros Krisztina álmodta meg a számunkra.

Mesénk hősnője Léna, aki két testvérével, tudós nagypapapájával és furcsa szüleivel él egy bérházban. A szomszédok csak úgy emlegetik őket, mint „a szeleburdi Szekeresék”, hiszen minden családtagnak akad valami különc szokása. Egyedül kis hősnőnk érzi úgy, hogy egyszerű, hétköznapi leányka, akinek csupán egyetlen vágya van: egy saját háziállat. De, ahogy lenni szokott, a szülők nem nézik jó szemmel eme kívánságát, hiszen akad így is elég felfordulás a családban. Egyik nap édesanya – nagy növényrajongóként – egy új szerzeménnyel állít haza, amely egy idő után furcsán kezd viselkedni… Vajon mi történik igazából abban a virágos vázában? Nos, erre nem felelhetek, de ha kézbe veszed a könyvet, te magad is megtudod a választ!

A történet elsődleges célja az olvasás segítése és a felelős állattartásra hívja fel a figyelmet. Emellett megismerkedhetünk egy különleges békafajtával is, amelyet valószínű csak a biológia könyvekben láthatunk a legtöbbször.

A mese aranyos és bájosak az illusztációk, ellenben cseppet „sótlannak” éreztem. Valahogy olyan egy tucat érzésem volt a történetet olvasva és sajnos ez a végére sem múlt el. Ennek a kiadói sorozatnak olvastam már sokkal érdekesebb darabját is, amelyet örökre a szívembe tudtam zárni.

A fentiek ellenére, kisebb gyermekeknek olvasás gyakorlására vagy esti mese gyanánt remek kikapcsolódást ígérhet. És egy jó tanács a végére: „Hidd el, a természetben minden okkal történik.”

Móra, Budapest, 2022
40 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636031138 · Illusztrálta: Maros Krisztina
csgabi P>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

A címet elolvasva valamiféle valódi hercegeket felvonultató, hercegnős-királyfis, esetleg a múltban vagy egy alternatív világban játszódó történet volt az első elképzelésem, a Móra Kiadó Már tudok olvasni sorozatának második szintjéhez kapcsolódó kis történet azonban teljesen más irányba viszi az olvasót.

A kislány családja belőlem eléggé felemás érzéseket váltott ki. Kedveltem az édesapát, a nagypapát és a kislány öccsét és bátyját, az édesanya azonban nem volt képes még a történet végén sem megszerettetni magát velem. Természetesen mindezért bőséggel kárpótolt a többi családtag, már csak ha a két fiút nézem: Lóri a történet során folyamatosan dokumentálta és osztotta meg a kis ebihalak életének fontosabb eseményeit, míg Marcinak mindenről egy dal jutott az eszébe, így kommunikálva a családdal. Imádtam a kissrácot, mert általában nekem is mindenről eszembe jut egy dal vagy egy vers, esetleg egy regény.

A nagypapa volt azonban talán a leghelyesebb, ahogy segített Lénának, magyarázott neki, megosztotta vele a békákkal kapcsolatos tudását. Apropó, békák…
[…]

Még több: link

krlany I>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Én ezt kifejezetten bírtam. Egyfelől mert fricska anyának (a felnőttek néha olyan okosnak hiszik magukat a gyerekekkel szemben csak azért, mert felnőttek), másfelől a kétéltűekre vonatkozó biosz anyag izgi formában leadva… Élménypedagógia… Mégis azért ott a mesékbe vetett hit is, hátha egy puszi megváltoztatja a világot…:)

PTJulia P>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Kedves mesekönyv (másodikosoknak már önálló olvasásra alkalmas!) a felelős állattartásról. A történetből kiderül, hogy a családban nem Léna, a gyerek a felelőtlen, hanem ő az, aki nagyapa segítségével legjobban gondoskodik a meglepetés 23 hercegről. Az egyik kedvenc darabom az új Már tudok olvasni! kiadói sorozatból.

csucsorka IP>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Tyűű… A Pagony, Most én olvasok sorozatához szoktam, így nagyon nehezen rázódtam bele ebbe a kötetbe. Nem azért, mert a 2. szint még nehéz volt számomra, hanem mert próbáltam kitalálni, mégis hanyadikos, milyen olvasási szinten álló gyermeknek adjam ezt. off
Szintén a Pagony-kiadványoknál szoktam hozzá ahhoz, hogy valamennyire le kell egyszerűsíteni egy hosszabban lehet hogy remekül műkődő történetet, és ez bizony sokszor a minőség rovására megy. A Móra ebből a szempontból sokkal bátrabb volt. A 2. szintnek szóló Léna és a huszonhárom herceg inkább egy hosszabb mese, vagy nagyon kezdő meseregény, ami valahonnan valahová tart, kicsivel talán több idő van megismerni, megkedvelni a szereplőket és nem volt olyan érzésem, mintha egy epizódót olvasnék, kerek egészet kapunk – igaz, a végigolvasás is nagyobb kihívás, mint a Pagonynál tapasztalt 2. szint, de nem baj, ha a gyerekek megszokják, nem az a sikerélmény, hogy minél gyorsabban érjünk egy történet végére, hanem hogy a végére értünk.

Az irány egyébként jó: vékonyka, nagyon színes, a kép és szöveg aránya rendben. A puha, füles, sok információt tartalmazó borítás is nagyon tetszett.
A leírásnál azt mondja: a nehezebb szavakat szótagolja, igen ám, de nem a szövegen belül, hanem egy színes szövegdobozban az adott oldalon. (Azt már csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy az al-kat- ré-sze-ket megkapta a szótagolós kiemelést azon az oldalon, ahol felbukkan az „automata víztisztító rendszer”. Klassz! :D)

Mészöly Ágnes nagyon-nagyon kedves a szívemnek (,sokkal többet kéne olvasnom tőle). Szerencsére a könyvtár olvasói is szeretik, igaz, leginkább az eggyel nagyobbakat célzó regényeit.
Maros Krisztina illusztrációja viszont ezúttal nem nyert meg.

Próbálkozom tovább a Móra kezdő olvasós kiadványaival, mert az irányt üdvözítőnek tartom.
Szeretem azokat a gyerekkönyveket, amik komolyan veszik a legkisebb olvasókat is, és ez is ilyen lett. Mert attól, hogy rövid és kicsiket céloz, nem kell, hogy bugyuta is legyen!

Juca P>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

A címe miatt kíváncsi voltam a történetre. Sok mindenre gondoltam, miről szólhat, de békákra nem számítottam. Pedig rajta van egy a borítón!
Érdekes olvasmány, megismerhetjük belőle a békák fejlődését. Remek kis történet a kezdő olvasóknak.

Ancsúr>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Áhá! Szóval ezért „Léna és a huszonhárom herceg" a könyv címe! És ezért van béka a borítón! Ötletes. Nagyon ötletes erről írni. Egyszerű, cuki és tanító jellegű. Nekem nagyon tetszett ez a könyv. A rajzok a békákról is nagyon megnyerőek voltak.

CsaJu G>!
Mészöly Ágnes: Léna és a huszonhárom herceg

Nagyra értékelem, hogy létezik egyáltalán ez a sorozat, mert sokat segít az olvasás tanulásban. Az illusztrációk szépek, a történet érdekes. A békák fejlődését mutatja be, mesés keretek között. A sorozatból ez volt az első olyan kötet, ahol a nehéz szavakat, amiket szótagolva ki is emelnek, teljesen öncélúnak éreztem. Karvastagságú, borsszemnyi, kissujjkörömnyi. Ezeket kezdő olvasókkal olvastatni szerintem nettó szivatás. A korábbi kötetekben is voltak hosszabb szavak, mindig úgy kezeltük ezeket a gyerekkel, hogy kihívás, vágjunk bele. De amikor a gyerek kiböngészte, hogy kecskebékapete aztán pedig kérdőn rám nézett, már én is csak megvontam a vállam.
Marci volt a legjobb fej a történetben, a dalokat mind meghallgattuk, elénekeltük. Az eperfagyi tényleg finom.

Nikolett0907 P>!

Nem is olyan messze, nem is olyan rég élt egy kislány.

csucsorka IP>!

– Ez meg mi? – kérdezte feldúltan. – Megmondtuk, Léna, hogy nem hozhatsz állatot a lakásba!
-Ezeket az állatokat te hoztad – oktatta ki a lányát Bélapapa. – A kákával. A kecskebéka szívesen tapasztja a petéit vízinövények szárára.
– Akkor azonnal ki is dobom őket – mondta anya.
– Nana! – Bélapapa fenyegetően felemelte az ujját, mintha anya még mindig kisgyermek lenne.