A ​fiú, akit elvarázsolt a zene 61 csillagozás

Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

A kisfiút, akit Bartók Bélának hívtak, elvarázsolta a zene.
Azt akarta, hogy mások is megismerjék azt az örömöt, amit a hangok harmóniája nyújt.
Egy életre elkötelezte magát a muzsika mellett, írt zenét felnőtteknek és gyerekeknek, tanulni vágyóknak és hangszeren gyakorlóknak.
    A kisfiú, akit népdallal altatott el az édesanyja, felnőve a vidéket járta és gyűjtötte, mentette, rendszerezte a magyar népdalkincset.
    A kisfiú, akit első fellépése után csokorba kötött édességgel leptek meg a barátai, később beutazta Európát és Amerikát, koncerteket adott a világ nagyvárosaiban.

A kisfiú, aki esténként a cselló és a zongora hangjaira aludt el, valóra váltotta minden álmát.

Eredeti megjelenés éve: 2019

Kiadói ajánlás: 6 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Róla szól: Bartók Béla

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A lány/fiú, aki... Naphegy

Naphegy, 2019
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634760245 · Illusztrálta: Bertóthy Ágnes

Bartók Béla

Tarja_Kauppinen IP>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Merítés-díj gyermekirodalmi zsűrizés, I. etap/2.

Ebből a könyvtári adagból ez a kötet fogott meg a legkevésbé, pedig Bartók Béla életét dolgozza fel, ráadásul szép, békebeli hangulatú rajzokkal. Csak néhol egy kicsit unalmas meg száraz, persze kell bele tényanyag is, meg idővel javul is a helyzet, az eleje a legszárazabb, aztán már kevésbé.
Szemlélődő, introvertált művészlélek volt BB, s amint az ennél a személyiségtípusnál lenni szokott, nagyon pedáns is. Volt benne egy eredendő igény a rendre, mindig vigyázott a cuccaira, ez tök jó példa. Költözésük után hiányoztak neki a régi barátai, ez a mai gyerekek számára is átélhető probléma közel hozza őt az olvasókhoz, segít áthidalni az akkori és a mai kor közötti kulturális különbségeket. Aztán persze megszokta új környezetét, feldolgozta a változást – ez a könyv leghasznosabb pontja, itt tudunk vele azonosulni leginkább, mert az információk átadásánál egy gyerekkönyv esetében fontosabb a nevelés, és az leginkább itt valósul meg, amikor arról esik szó, miként is birkózott meg BB érzelmileg a költözéssel.
„Csendes kívülállás” – így jellemzi BB attitűdjét a könyv, de azért lázadozott ő is, méghozzá a zenében: folyton új ötletekkel állt elő, amit a tanára nem mindig fogadott kitörő örömmel. A kreativitás már csak ilyen: a merész, formabontó elképzeléseket fel lehet fogni lázadásként is, és akként is, amik: új ötletekként, egy kibontakozó, találékony elme megnyilvánulásainak, amelyeket nem megnyirbálni kéne, hanem inkább csiszolgatni – ami meg is történt később BB-nél, ugye.
Amikor népdalokat gyűjtött, hamar rájött, hogy egy pohár bor után szívesebben énekelnek neki a népek – ezt igazán kihagyhatták volna. Ne buzdítsunk senkit semmilyen indokkal az alkoholfogyasztásra, és ne is próbáljuk megmagyarázni, hogy az miért jó, mert nem az.
BB egész életét elmeséli, szerelmek, család, tanulmányok, külföld. Felmerül a politika szó, ezt, gondolom, el kell magyarázni a gyereknek, mi az, hogy BB politikai okokból vándorolt ki, szóval van itt szókincsbővítés is rendesen, mindegy, egyszer úgyis meg kell tanulniuk.
Ami szuper, hogy a végén van egy zenelista: felsorolja tételesen a könyvben említett zeneműveket, hogy meg lehessen őket hallgatni. Ez alighanem sokat hozzátesz az olvasmányélményhez.

Kiss_Julianna>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Bartók Béla életét ismerhetjük meg. Szép rajzokkal. Könnyen olvasható szöveggel.

icu79>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Nagyon tetszik az ötlet, hogy híres magyarok életét vigyük közelebb a gyerekekhez. Ez a kötet is jól sikerült, tömören, és kisiskolások számára is érthető módon ragadták meg a géniusz életének főbb állomásait, személyiségének lényegét. A könyv végén található zenelista is nagyon hasznos, magamtól nem kerestem volna rá ezekre, de így összegyűjtve mindbe belehallgattam. Bartók Béla nekem a népdalok miatt fontos igazán. Szerintem ők ketten Kodály Zoltánnal felbecsülhetetlen értékű munkát végeztek, hogy az utókor számára megmentsék és megőrizzék ezeket a kincseket.

bagie P>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Szerintem nagyon szép kiadvány; tartalmában azonban kicsit alatta maradt a „Lány, aki orvos akart lenni” című kötetnek. Persze azért nekem, aki szinte semmit sem tudott Bartók Béláról, még így is informatív volt.
A könyvtári olvasás közben kedvem lett a könyv végén megadott zenelistában szereplő műveket meghallgatni. Szerintem hasznos ez a kiadói sorozat.

Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

A fél csillag levonás a kissé száraz szövegnek tudható be, egyébként ez egy nagyon szépen illusztrált, informatív gyerekkönyv az egyik leghíresebb zeneszerzőnkről.

krlany I>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Nekem nagyon tetszett ez a könyv. Röviden összefoglalja Bartók életútját, de minden életeseményhez kapcsol egy-egy zeneművét is, amit annál a résznél érdemes meghallgatni, és az így kiegészíti az olvasottakat, és ezzel közel hozza azt a gyerekhez. Tök jó, hogy nemcsak beszél a művekről, hanem meg is mutatja azt.
Az illusztrációk is tetszettek, és bár nem rajongok a lila színért, itt mégis hatásos volt ez a tónus. Szerintem kiváló bevezetés a komolyzene birodalmába. Ovisoknak még nem feltétlenül való, mert sok minden esetleg magyarázatra szorul (gramofon, harmónia stb.), de kisiskolásoknak mindenképpen a kezébe adnám.

PTJulia P>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Minhárom gyerekem zongorázik, és áhítattal hallgatták Bartók Béla élettörténetét. A két nagy már játszott is tőle darabot – a könyvben is említett Mikrokozmosz valóban kiváló a zongorázni tanulóknak.
Érdekesen és informatívan megírt élettörténet, amely mindenre kitér, mégis meg tud maradni a kb alsós gyerekek nyelvi-gondolati világánál.

danlin>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

A rajzok kellemesek, a szöveg egyszer, de élvezetes. A könyv segítségével megismerhetjük Bartók Béla életét és kapunk egy kis útmutatást műveihez.

Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Kedvelem ezt a sorozatot, akarom mondani a Naphegy kiadó ebbéli köteteit, melyek bemutatnak egy-egy arra érdemes hírességet!
Gyermeknyelven, jól átláthatóan, egyértelműen adja a fontos információkat az adott neves személyről – jelen esetben Bartók Béláról – , az életéből fontos mérföldköveket kiemelve.
A rajzos illusztrációk szemléltetőek. Ajánlom olvasásra!

Kicsibogár>!
Mészöly Ágnes: A fiú, akit elvarázsolt a zene

Szépen megírt. érdekes és olvasmányos történet Bartók Béláról. Izgalmasabb, mint a száraz tankönyvek. Jó volt az életét újra megismerni, és sok érdekfeszítő tényt megtudni az életéről és a munkásságáról.

Sippancs P>!

A muzsika már csak ilyen, megszépíti a világot, megkönnyíti a szívünket, magával ragad, meghat és megnyugtat.

Kapcsolódó szócikkek: zene
Sippancs P>!

Bélának ösztönös érzéke volt a harmóniához, de hamar rájött, hogy sokkal érdekesebb időnként véteni a szabályok ellen, mint mindig betartani őket.

Kapcsolódó szócikkek: Bartók Béla
Trudiz >!

Négyéves korára egy-két ujjal már ügyesen elpötyögött hallás után bármit.
[…]
Ötödik születésnapjára különleges ajándékot kapott édesanyjától: végre elkezdhette az igazi zongoratanulást!

Trudiz >!

[…] a második világháború újra megrémisztette a muzsikust. Hiszen ő épp azt próbálta a zene nyelvén bizonyítani, hogy minden nép egymás testvére!