Az ​orvoslás jövője 20 csillagozás

Ember és technológia
Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője

Melyek a legizgalmasabb orvosi technológiák?
Lecserélik-e a robotok és algoritmusok az orvosokat?
Olcsóbbá teszi-e a technológiai fejlődés az egészségügyi ellátást?
Mit kezd az orvostársadalom az e-páciensekkel?

Meskó Bertalan az orvosi jövőkutatás nemzetközi szinten elismert szakértője. Az orvoslás jövője – Ember és technológia című könyvében a gyógyítás és az egészségmegőrzés jövőbeli tendenciáit tárja elénk, a már ma is elérhető fejlesztésektől haladva a távoli jövő science fictionbe hajló elképzeléséig. A felvázolt trendeket az adott terület elismert szakértőinek nyilatkozataival támasztja alá, így az olvasó hiteles képet kap olyan izgalmas területekről, mint például a 3D-nyomtatás, a nanorobotok alkalmazása vagy a személyre szabott gyógyítás jelenlegi állása.

Eredeti megjelenés éve: 2014

HVG Könyvek, Budapest, 2016

Nikolett0907 P>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Több, mint érdekes volt ez a könyv. Kicsit olyan, mintha képekben (melyek persze csak a fejemben játszódtak le olvasás közben) látni véltem a jövőt, és már szinte tapintható volt egyes „jóslatok” érzete.
Nagyon fontosnak érzem ezeket a változásokat, fejlődéseket. Bár voltak részek, melyekről már hallottam, ennyire szépen összeszedve, és részletezve még nem láttam sehol sem.
Aki otthon van a témában, vagy érdeklődik iránta feltétlenül olvassa el, valószínűleg mindenki megtalálja a maga számára való „csemegét”.
Remélem azért legalább a fele megvalósul és nem csak egy kísérleti folyamat marad.

pat P>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Nem mondom, hogy a legolvasmányosabb könyv, amit valaha olvastam, de hogy az egyik leginspirálóbb, az biztos.
Nem nagyon volt benne olyan téma, ami ne mozgatott volna meg. Amit az e-páciensekről, az orvosképzésről, az egészségtámogató applikációról írt például, az már jelen időben, konkrétumok tekintetében is tettekre, de legalábbis további információszerzésre csábítja az embert – még ha a néhány éve megszületett fejezetek egy kissé már elavultak is mostanra.
A többi téma meg hát… nanotechnológia, robotok, genomika, cyborgok, 3D nyomtatás, és így tovább a szép transzhumán jövőig? Hát ezek már sci-fi rajongó énemet is lázba hozták. Még úgy is, hogy azért sűrűn eszembe jutott pl. Ito Projekt Harmóniája, Margaret Atwood Guvatja és Gazellája, meg még jópár könyv, amik a Szép Új Jövendő lehetséges buktatóira is felhívják a figyelmet.
A legjobb része a könyvnek véleményem szerint pedig a fejezetek végén található források, weboldalak, kapcsolódó filmek, egyebek listája. Újraolvasni nem fogom, de fel-felütni, ötleteket szerezni belőle a jövő trendjeinek figyeléséhez annál inkább.

Lenina942>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Mind orvostanhallagtóként (azaz leendő orvosként) mind pedig leendő páciensként nagyon érdekesnek találtam ezt a könyvet. Az már az eddigi egyetemi éveim alatt is felfedeztem, hogy a technológiai fejlesztések milyen gyors léptékben írják át a „korszerű orvoslás” fogalmát, és hogy egyre jobban teret hódít a személyre szabott medicina is. Elgondolkodtató, hogy az itt bemutatott fejlesztések mikor és hogyan kerülhetnek majd bevezetésre akár egy háziorvosi praxisba, vagy egy klinikán. Az is kérdéses számomra, hogy a kevésbé technikai beállítódottságú emberek hogyan fogadják majd az orvosok ilyen kezelési vagy monitorozási célú beavatkozásait. Azért ezt a könyvet olvasva még néhol nekem is borzongott a hátam – nem biztos hogy én személy szerint szeretném, ha ennyire „gépi vezérlésre” állnánk át. Főleg az utolsó fejezet kongatta meg bennem a vészharangot, ahol a technoszexualitás témakörét fejtette ki a szerző. Vajon az én unokáimnak mindez már természetes lesz? Kíváncsian várom hát a jövőt!

Boglarka_Torkos>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Izgalmas es érdekes könyv, remelem valamennyi felfedezést sikerült Magyarországon is gyakorlatba átültetni. Köszönöm az élményt!

ildiko_adam06>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Vannak benne durván futurisztikusnak tűnő dolgok, de természetes a Medical Futuristtől. Hiánypótló mű 2018-ban is a technológia gyors fejlődése ellenére. Számos olyan témát feldolgoz, amiről már hallottam, de nem találtam meg sehol elmagyarázva, hogy pontosan mi az a technológia. Meskó Bertaln munkásságát követem linkedinen is, örülök, hogy magyar nyelven is publikálta ezt a könyvet. Elgondolkodtató és számos vitát indító gyűjtés!

eszter1818>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Nagyon érdekes és elgondolkoztató könyv. Kíváncsian várom, hogy mi valósul meg belőle.

Zsolt_Babják>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Nagyon izgalmas és érdekes könyv. Bátran ajánlom mindenkinek!

mantin>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Inspiráló írás az orvoslás jövőjéről, illetve jövőbeli lehetőségeiről. A könyv elolvasása után olyan érzésünk lehet, hogy a határ valóban a csillagos ég. A technológia, köztük olyan triviális, napi szinten használt dolgok, mint a közösségi média, vagy a gépgyártásban keresztben-hosszában használt robotok még mindig alulértékeltek az orvoslásban, noha, ahogy a szerző kifejti, rengeteg lehetőség rejlik bennük.
A könyv elején még furcsálltam, hogy a szerző ebben az irányban indult el a diplomája megszerzése után, a könyv végén azonban már azon csodálkoztam, hogy miért nem sokkal többen tettek így.
Ha olvasás közben rendre ilyen-olyan sci-fi könyvek, filmek jutnak az olvasó eszébe, nem véletlen, sok-sok említett megoldás fordult már elő korábbi olvasmányokban, filmekben, de maga a szerző is megad a témába vágó filmeket egy-egy fejezet végén. Ez határozottan tetszett, láthatóan próbálta egy könyv jelentette kereteken belül amennyire lehet színesíteni a mondandóját. Ezzel együtt azért inkább kutató, mint író alkatnak érzem. Érdekes lenne, ha ugyanezt a témát újra feldolgozná ismét mondjuk tíz évvel az első könyv után megmutatva mi valósult meg azóta, és milyen újabb távlatok nyíltak az orvosi technológia előtt.

szejan>!

Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője Ember és technológia

Szerény véleményem szerint ezt a könyvet inkább szerkesztették, mint írták. A felépítés gyakorlatilag különböző orvostechnológiai újítások bemutatásából áll, 2-3 oldalas felosztásban. Ezeknek a rövid ismertetőknek a színvonalát azonban ugyanúgy hozza bármelyik mainstream hírportál „Tudományos-ismeretterjesztő” rovata, még magyar viszonylatban is. A könyvben található innovációk felszíni kapargatását végtelen számú internetes cikk reprezentálja, ezekhez képest a szerző hozzáadott értékkel nem szolgál.