Az ​elvek csapodár természete 81 csillagozás

Az érzelmek, az értelem és a hit erejéről
Mérő László: Az elvek csapodár természete Mérő László: Az elvek csapodár természete

Elveink ​nem tudnak olyan szilárdak lenni, mint naiv pillanatainkban gondolnánk, mert világunkat az érzelmek, az értelem és a hit folyton változó egyensúlya tartja össze.
Az ember hajlamos nagy titkokat sejteni ott, ahol egyszerűen csak nagyobb erők működnek, mint amiket uralni tud. Azonnal a nagy titkot keresi, amikor kiemelkedő tehetségekkel találkozik, amikor a hit alapvető kérdéseit firtatja, amikor a saját érzelmeit vizsgálja, és akkor is, amikor a tudomány eszközeivel igyekszik mélyebben megérteni a világot. Pedig: „A nagy titok az, hogy nincs titok”.
Új könyvében Mérő László az elvek, az érzelmek, a hit és a tudomány erejét valamint korlátait járja körül. A csattanós, „ötperces” esszék felvillantják a témák különféle arcait a mindennapi életben, a hosszabbak pedig bemutatják, mit tett mindehhez a modern pszichológia.

Az „ötperces esszék” nagy része korábban a Magyar Narancs című lapban jelent meg, majd a szerző alaposan átdolgozta, a könyv gondolati… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Mojzer, Budapest, 2013
ISBN: 9630974950 · Felolvasta: Mácsai Pál
Tericum, Budapest, 2008
Tericum, 2008

DaTa>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Mérő László: Az elvek csapodár természete Az érzelmek, az értelem és a hit erejéről

Egetrengető újdonságot nem mondott itt Mérő László, sőt, többször volt olyan gondolatom, hogy ezt én már olvastam, vagy hallottam tőle valahol, valamikor. Mégis élvezetes volt, és újra azt kell mondanom, nagyon szeretem Mérő stílusát. Azt, hogy tudományos témákat érthetően, könnyeden, olykor humorosan tud bemutatni. Pszichológia, matematika, érzelmek, hit, meg hát maga az ember. És a nagy titok: Az, hogy nincs titok! Remek!

borga>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Amíg hallgattam, Mácsai Pál hangja mögött a fejemben folyton kikandikált Mérő csintalan manómosolya, és sajátos hangja. Nagyon kedvelhető személyiség, és ez visszaköszön az írásai stílusából is. Amellett ezek a röpkék meglehetősen sok egyébként szinte fensőbbségesen triviálisan kezelt témáról is mondanak új megközelítést, és a paletta is színes. Szeretem az ilyen szemnyitogató kis ismeretmeséket.

Aurore>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Mérő publicisztikák Mácsai Pál előadásában. Ismeretterjesztőek, szórakoztatóak, gondolatébresztőek, gondolkodtatóak. Aki olvasta/hallgatta más írásait is, az ráismerhet a szerző vesszőparipáira is. Nem tudom külön kezelni a másik két eddig meghallgatott hangoskönyvemtől a szerzőtől, egybefolynak.

Mojzer, Budapest, 2013
ISBN: 9630974950 · Felolvasta: Mácsai Pál
Szédültnapraforgó>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Mérő Lászlót a tv-ből „ismerem”. Sokáig nem is tudtam róla, hogy könyveket is ír. Azt hittem „csak” matematikus. A könyv eleje nagyon jól indult, vicces is volt, megmosolyogtam, aztán kissé tudományossá alakult és időnként unatkoztam. Elővett egy érdekesebb témát – játékgyártókról szóló története – és megint megmosolyogtatott.

Nagyon szerettem az elmés gondolatait:
„Az idők során egyik fő vezérelvemmé vált, hogy távolról sem kell mindenben egyetérteni, épp attól érdekes a világ, hogy sokan sokfélét gondolunk róla. ” (ezt sokáig nem tudtam elfogadni)

„Az ember könnyen csinál magának egy öncsalási rendszert, ha nagyon akar valamit, ami ellenkezik az elveivel – minél okosabb valaki, annál rafináltabbat csinál, és minél butább valaki, annál kevesebb elég neki, úgyhogy ez mindenkinek megy.”

„Egy japán az ellenfelet eszköznek tekinti, aki hozzásegíti ahhoz, hogy ő maga jobbá váljon. Egy amerikai a versenytársat mércének tekinti, akinek segítségével beméri és megtalálja a maga helyét a világban. Mi Kelet-Európában az ellenfelet feltétlenül, bármi áron legyőzendő ellenségnek tekintjük.” (milyen elgondolkodtató)

„Ha valaki hisz abban, hogy meggyógyul, az pozitívan befolyásolhatja az állapotát, míg ha abban hisz, hogy semmi és senki nem segít rajta, az nocebóként hathat, és akár a végzetét is jelentheti. Ha például valaki hisz az ima erejében, ezzel is sikerrel ösztönözheti az immunrendszerét a betegség leküzdésére. ”

„Ahhoz, hogy egy valláshoz tartozzunk, igazából nem is hinni kell benne, hanem a dogmáit kell elfogadni.”

„Lelkiismeretünk érzelmeink alapján működik, és automatikusan tiltakozik minden igazságtalanság ellen. Eszünk (legalábbis elvileg) a logika alapján működik, amelynek segítségével végiggondoljuk a lehetséges cselekedetek következményeit, hogy ezek ismeretében dönthessünk.”

„A lelkiismeret sokszor sikerrel akadályozza meg a rideg racionális ész hibáit, máskor viszont a racionális ész segít, hogy érzelmeink vagy lelkiismeretünk szavára ne ragadtassuk el magunkat túlságosan. Nincs általános szabály, amely megmondaná, mikor melyiknek van igaza.”

„Megmérték jó néhány pletykabeszélgetés hosszát, és ezek együttese is viszonylag nagy pontossággal exponenciális eloszlásúnak bizonyult. Ez azt jelenti, hogy a beszélgetés ugyan előbb-utóbb véget ér, de hátralevő időtartama nemigen függ attól, hogy mennyi ideje tart. A pletykálkodás is örökifjú.”

Vicces tartalmak:
„Vietnamiaktól hallottam azt az elvet, hogy „ami mozog, az ehető”. Kivéve a tank és a repülőgép.”

„A Jack Daniels whisky és a kommersz cseresznyepálinka között nem az a különbség, hogy másképp rúgsz be tőle, hanem az, hogy az előbbitől nem fáj másnap a fejed. Ezért annyival drágább.”

„Ha arra gondolok, hogy nem gondolok semmire, akkor gondolok valamire?”

Nagyon tetszett Lavoisier pislogási kísérlete is (96. oldal) :D
Fogok én még tőle másik könyvet olvasni. Összességében nem volt rossz :)

metahari P>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Ugy tunik, az elso fejezetek mint egy bemelegiteskent kerultek ebbe a valogatasba, majd aztan varjuk, hogy az eget rengetes megtortenjen. Vegul kozepes coelhoba fordul. Voltak azert mondatok, amelyek gondolkodasra piszkaltak, ezert vegul is megerte az olvasas, illetve hallgatas. A felolvaso, Macsai Pal jo.

Bet P>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Esszéválogatás elgondolkodtató történetekkel, szociológiai, pszichológiai összefüggésekkel, humoros, rendkívül szimpatikus, barátságos stílusban.

Imre_Kázmér>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

A matematikusokban azt nem bírom, hogy nem értem amiről beszélnek! :)
Mérő László a kivétel. Fantasztikusan érthető, követhető és ugyanakkor tudományos minden amit eddig olvastam tőle. Matematikus, közgazdász, pszichologus és mindezt zseniálisan tudja vegyíteni. Igazi nagy gondolkodó, aki gondolkodni és nem vitatkozni tanít a könyveivel.

kulcsi>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Mérő László kiváló blogger. Kár, hogy csak könyvben jelenteti meg a blogbejegyzéseit. Inspiráló, logikus, élvezetes olvasmány! Ajánlani tudom.

rensaman>!
Mérő László: Az elvek csapodár természete

Nagy gondolatok kis adagokban. A Mérőtől megszokott szellemi színvonalat kapjuk, nekem speciel ez a „pár perces” forma nagyon tetszett.

Zizzer>!

Egy japán az ellenfelet eszköznek tekinti, aki hozzásegíti ahhoz, hogy ő maga jobbá váljon. Egy amerikai a versenytársat mércének tekinti, akinek segítségével beméri és megtalálja a maga helyét a világban. Mi Kelet-Európában az ellenfelet feltétlenül, bármi áron legyőzendő ellenségnek tekintjük. Európa nyugati felén rendszerint megjelenik valamiféle szolidaritás is a legyőzött ellenféllel.

24. oldal - Kooperáció és versengés

Zizzer>!

A világ legősibb mestersége nem az, amire az olvasó most gondol a fenti cím láttán. Van egy még annál is ősibb mesterség. A tanácsadói mesterség legelső képviselője ugyanis a kígyó volt az Édenkertben.

14. oldal - A világ legősibb mestersége

danaida>!

Esterházy Péter egyszer régen egy riportban megemlítette, hogy nehéz a szépirodalomból megélni Magyarországon. A riporter erre megkérdezte, miért nem ír egy lektűrt? Akár álnéven, fő, hogy abból akár egy évig is megszűnnének az anyagi problémái. Egy hónap alatt megírná, és utána írhat, amit akar. Esterházynak meg sem fordult a fejében, hogy felháborodjon a méltatlan felvetésen. „Mert nem tudok. Ahhoz tudni kell!”

Kapcsolódó szócikkek: Esterházy Péter
Zizzer>!

Amerika nagy titka nem az, hogy „jót s jól”, ez ugyanis minimálkövetelmény. A nagy titok az, hogy nincs titok. Egy átlagos amerikai tudja, hogy aki okos és tehetséges, az akaratlanul is jobban csinálja azt, amit csinál, mint ő. Ezért nem irigyli a nála jobbakat, hanem árgus szemekkel figyeli, azok mit és hogyan csinálnak. Nem ellesni akarja a titkukat, még kevésbé leleplezni, hanem csak leutánozni, amit és ahogyan csinálnak, akkor is, ha esetleg nem érti pontosan, mi is az és miért csinálják úgy. Az amerikaiak kulcsfogalma a best practice, a legjobban bevált gyakorlati megoldások – ezt igyekeznek követni, iskoláikban ezt elemzik és rendszerezik, azaz: ezt emelik az elmélet szintjére.
Egy átlagos képességű amerikai számára természetes, hogy nem kell mindent értenie, elég, ha csinálni tudja, lehetőleg úgy, mint azok, akik a best practice-t alakítják. Azért kell az iskolákban elemezni és rendszerezni a best practice-t, hogy a kevésbé okosak és tehetségesek is közel ugyanannyira hatékonyak lehessenek. A legjobbak azután úgyis mást fognak csinálni, titok nélkül, pusztán okosságból és tehetségből, és azt majd megint lehet elemezni és rendszerezni. Holnap mást fogunk tanítani, mint ma.

9. oldal - A nagy titok

Zizzer>!

Ők [japánok] úgy vélik, hogy győzzön az, aki az adott meccsen jobban küzd. Ezt azonban lehetetlenné teszi, ha túl nagy a tudásbeli különbség, ezért a jobb adjon annyi előnyt a gyengébbnek, amennyivel kiegyenlítődnek az esélyek, és tényleg az győz, aki jobban küzd.

17. oldal - Játék és küzdelem

danaida>!

Nem kell mindig minden jogos kérdést feltenni.

danaida>!

Ami ma zseniális új eszme, az holnapra a legalapvetőbb tudásanyag részévé válik. Ehhez ugyanúgy kellenek a korántsem zseniális tanáremberek, mint a sohasem látott, a korábbi gondolatokból egyáltalán nem következő, mégis helytálló eszméket megalkotó zsenik. A zseni olyan új utakat tör, amelyeken azután a kiemelkedő tehetségek, majd nyomukban a közepesen tehetségesek is tudnak járni. A zseniben az a legcsodálatosabb, hogy megérthető.

danaida>!

Akinek a könyveit százezer példányban el tudják adni, az valamit nagyon kell hogy tudjon – akkor is, ha egyesek, például a „magas irodalom” hívei, ezt kevéssé értékelik.

danaida>!

Mindig is elképesztett, hogyan jöhetett rá az emberiség arra, hogy közvetlen kapcsolat van két annyira távoli esemény között, mint a közösülés és a gyerek születése. A következmény még hosszú hetekig egyáltalán nem látszik, és ezalatt annyi minden történik, hogy ember lánya legyen a talpán, aki rájön, mi lehet az oka a szokatlan jelenségeknek, amelyeket a szervezetében tapasztal.

danaida>!

A logika ugyan erős és nélkülözhetetlen eszköze az emberi gondolkodásnak, de nem tud mindent megoldani. A világ komplexitása időnként szükségessé teszi egyéb gondolkodási eszközök bevetését is, olyanokét, amelyek nem a tiszta rációra, hanem inkább érzésekre, képzetekre alapulnak. Az emberi nyelv nem a színtiszta logika alapján építkezik. Nem is teheti, mert gondolkodásunkban óhatatlanul megjelennek az érzéseink, érzeteink is a dolgokról, sőt a hiteink is. Ha egyszer ezek is megjelennek, akkor a nyelv nem tehet mást, mint igyekszik ezek kifejezését is lehetővé tenni, amivel automatikusan eltávolodik a tiszta logikától. Niels Bohr, a nagy dán fizikus mondta egyszer, amikor egy kiránduláson éppen mosogatott: „Ez a mosogatás is olyan, mint a nyelv. Piszkos a vizünk, piszkos a törlőruhánk, és valahogy mégis megtisztítjuk az edényt meg a poharakat. Így állunk a nyelvvel is: tisztázatlan fogalmakkal dolgozunk, és olyan logikát használunk, amelynek nem ismerjük a pontos érvényességi körét; ennek ellenére reménykedünk, hogy mégiscsak tisztaságot teszünk a természet megértésében.”