Az evolúció logikájának megértése csattanós választ ad napjaink néhány bonyolult kérdésére. Miért olyan nagyhatalmú a globális tőke? Veszélyes-e a globalizáció? Mennyiben fog különbözni az információs társadalom polgára, a homo informaticus elődjétől, a homo sapienstől? Mérő László új könyvében a kérdésekre adott válaszok egységes képpé állnak össze, amelyből sok érdekeset megtudhatunk a bennünket körülvevő világról, az ember és a pénz viszonyáról, a vállalkozások működéséről és szerepünkről a világ működésében. A könyvet – amelyben a kiváló szerző eddig ismeretlen arcát mutatja – ugyanaz jellemzi, mint korábbi könyveit: szórakoztató, szellemes és elgondolkodtató.
Az élő pénz 33 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 2004
Enciklopédia 2
Kedvencelte 1
Most olvassa 2
Várólistára tette 11
Kívánságlistára tette 15
Kölcsönkérné 3

Kiemelt értékelések
Népszerű idézetek




4. A mémek
A mém azon kevés szavaink egyike, amelyek első felbukkanási helyét pontosan ismerjük. Ezzel a szóval Richard Dawkins: Az önző gén című könyvében találkozhattunk először 1976-ban. Dawkins könyve az utolsó fejezet kivételével csakis a biológiáról szól, arról, hogy az élőlények, az embert is beleértve, nem egyebek, mint önző génjeik közös túlélőgépei.
[…]
A gének, írja Dawkins az utolsó fejezetben, létrehoztak maguknak olyan túlélőgépeket is [ezek az emberek], amelyek hatalmas agyában gondolatok tömkelege tud jelen lenni. Ezek a gondolatok arra is képesek, hogy egyik agyból a másikba átkerüljenek.
[…]
…akárcsak a gének, a gondolatok is képesek valamilyen úton-módon önmaguk reprodukálására. A különböző gondolatok versengenek azért, hogy minél több agyban lehessenek jelen, mint ahogy a különböző gének versengenek azért, hogy minél több élőlényben lehessenek jelen.
[…]
Mi a mém?
A mém rendkívül sikeres mémnek bizonyult. Egyszerűen divatba jött. Az interneten fórumok, levelező listák, topikok és persze egyedi publikációk sokasága szól a mémről, a legkülönbözőbb színvonalon, akárcsak a génről vagy bármi más érdekes dologról. Húsz év telt el, és a szó az Oxford English Dictionaryba is bekerült – aminek feltétele, hogy elég sokan, elég sok helyen használják minden magyarázat, vagy a szó eredetének említése nélkül. Idézzük fel az Oxford szótár meghatározását – azaz a szó „köznyelvi” jelentését:
mém: A kultúra eleme, amely genetikán kívüli eszközökkel – elsősorban utánzással – adódik át.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana ·
Összehasonlítás - Csíkszentmihályi Mihály: A fejlődés útjai 83% ·
Összehasonlítás - Bagdy Emőke – Kalo Jenő – Popper Péter – Ranschburg Jenő: A család 82% ·
Összehasonlítás - Barabási Albert-László: Behálózva 84% ·
Összehasonlítás - Hidasi Judit: Na és, hogy tetszik Japán? 92% ·
Összehasonlítás - Parti Nagy Lajos: A vak murmutér 89% ·
Összehasonlítás - Lőrincz L. László: Nagyszakállú Kecskeapó 86% ·
Összehasonlítás - Rónai Egon: Húzós ·
Összehasonlítás - Kármán Gábor: Egy közép-európai odüsszeia a 17. században ·
Összehasonlítás - Juhász Kató: Cinci egér kalandjai ·
Összehasonlítás