Közösségek ​rejtett hálózata 11 csillagozás

Szociometriai értelmezés
Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata

Ennek a kötetnek a világújdonsága a szociometriai adatok értelmezésének, elemző módszerének leírása volt első megjelenésekor, 1971-ben. A könyv a szociálpszichológiai gyakorlat számára készült, pontos útmutatást ad a szociometriai felméréshez, a szociogramok készítéséhez, a társkapcsolati mutatók kiszámításához. Módszert ad a kisebb-nagyobb közösségekben kialakult kötődések, választások , csoportosulások, társas viszonylatok, konfliktusok feltárásához. A mikroszociológia elvei és történeti ismertetése mellett a könyv négyszáz intézmény felmérésével alapozza meg a szociometria technikájának vizsgálati, számítási és értelmezési lehetőségeit.

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris Könyvtár - Pszichológia

>!
Osiris, Budapest, 2006
348 oldal · ISBN: 9633894581
>!
Osiris, Budapest, 2004
346 oldal · ISBN: 9633894581
>!
Osiris, Budapest, 2001
352 oldal · ISBN: 9633791995

3 további kiadás


Most olvassa 3

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 21

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Hrszcpds>!
Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata

A magyar irodalomban ebben a témakörben ez egy alapmű, ami jól hasznosítható a szociometria készítéshez és értelmezéshez. Egyszerűen alkalmazható, aki meg szeretne ismerkedni ezzel a módszerrel és alkalmazni, annak nagyon jó elindulni az úton és segítségül hívni később a munka során. Egyetemi évek alatt is olvastam, amikor tanultunk erről a módszerről, most más az alkalmazom a gyakorlatban a tanultakat.

Blissenobiarella>!
Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata

A témában egyértelmű választás. Szvsz zseniális, nagy örömmel ástam bele magam.


Népszerű idézetek

spinakker>!

A csoportban való jó közérzet az együttességnek és a szerep szerinti elkülönülésnek az egyensúlya. Az előbbi az együvé tartozás biztonságával járul hozzá az átélés színezetéhez. Az egyensúly akkor teljes, ha az együttességnek és a szerepnek az élménye figura-háttér viszonylatban vannak egymással: mindkettő jelen van, de az átélést hol inkább az egyik, hol inkább a másik uralja.
A biztonsági érzésben jelentkező csoportdinamikai egyensúlynak az igénye feszíti és tereli a csoport tagjait abba az irányba, hogy mindenképpen kiküzdjenek maguknak egy szerepet, mégpedig olyat, amelyben személyes vonásaik, tulajdonságaik, képességeik megnyilvánulhatnak. Mivel a személyes vonások a csoportképződés szintjén nagyrészt véletlenek, gyakran előadódik, hogy ugyanabban a csoportban több, egyforma készségekkel rendelkező személy törekszik lényegében azonos szerep kialakítására. Ehhez természetesen az kell, hogy a csoport szentesítse a szerepet. A szentesítés módja az, hogy az elvárás kifejezésre jut.

233-234. oldal, A szociometriai szerep (Osiris, 1996)

3 hozzászólás
spinakker>!

[…] a szociometriai szerep a személy arculata a csoportban: azok a vonások, amelyeknek alapján ráismernek, nyilvántartják, számon tartják. Akinek nincs szociometriai szerepe, annak nincs arculata a csoportban, ahová formailag tartozik, attól nem várnak semmit, az a csoportjában jellegtelen, névtelen, az társas szempontból jóformán nem létezik. A szerepnélküliséget feszültségként éljük meg, pánikélményünk van, nyomasztó egzisztenciális szorongásérzésünk.

236. oldal, A szociometriai szerep (Osiris, 1996)

14 hozzászólás
tothmozerszilvia I>!

A mikromiliő nem földrajzi egység, hanem élettéri hálózat; kiterjedése is rendkívül változatos lehet, mert bármilyen egységek is legyenek benne,mindegyikben vannak véletlenszerűen átvonuló, alig nyilvántartható személyek (amilyen például az egyetemista az iskolaválasztó gyerek esetében).
Helyétől és kiterjedésétől függetlenül azonban a mikromiliő olyan közeg, amelyben a társadalmi hatás eléri az embert.

15. oldal

tothmozerszilvia I>!

A mikromiliő tehát olyan kitüntetett tartománya a társadalmivá válás folyamatának, amelyben a személy mint a társadalmi értékek hordozója és alakítója, mint társadalmi indítékok alapján önszabályozó, autonóm lény kialakul.

12. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Máté Gábor – Máté Dániel: Normális vagy
Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról
Varga Judit: Éjfél után
Bagdy Emőke: Álmok, szimbólumok, terápiák
Kaló Zsuzsa: Bevezetés a szerhasználó nők világába
Kamarás István: Az irodalmi mű befogadása
Pataki Ferenc: Érzelem és identitás
Hankiss Ágnes: A bizalom anatómiája
Popper Péter: A kriminalitásig súlyosbodó személyiségzavarok pszichikai tényezőinek vizsgálata
Lányi Gusztáv: Politikai pszichológia – politikai magatartásvizsgálatok