Birthday ​– Születésnapok 69 csillagozás

Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Két ​legjobb barát. Ugyanaz a születésnap. Hat év…

ERIC: Eljött a nap, amikor megszülettünk. Eljött a perc is, amikor Morgan meg én eldöntöttük, hogy életünk végéig a legjobb barátok leszünk. Évekig szinte összenőve éltünk; de Morgan anyukája meghalt, ő átköltözött a város túlsó felére, én bekerültem a focicsapatba, és a szüleim között egyre gyakoribbá váltak a veszekedések. Néha azonban aggódom, hogy nem maradunk örökre legjobb barátok. Hogy eljön a nap, a perc, a pillanat, amikor minden széthullik, és az időt nem lehet visszaforgatni.

MORGAN: Tudom, hogy minden születésnapot új kezdetként kellene megélni, de csapdába estem ebben az elcserélt testben, a téves életben, Tennessee államban, Istenhátamögött, és minden csak körbejár. Az apámat jobban érdekli a foci, mint én; az anyám mindennél jobban hiányzik, és a legnagyobb titkomat még a legjobb barátommal sem oszthatom meg. Talán eljön a nap, hogy azzá a valakivé váljak, aki legbelül vagyok. Azzá a lánnyá. Hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vörös pöttyös könyvek Könyvmolyképző

256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635970193 · Fordította: Miks-Rédai Viktória
256 oldal · ISBN: 9789635971558 · Fordította: Miks-Rédai Viktória
256 oldal · ISBN: 9789635971565 · Fordította: Miks-Rédai Viktória

Eric McKinley · Morgan Gardner

Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Ezt a transzneműeknek mindenképp el kéne olvasniuk, aki meg akarja érteni őket, nekik szintén. (Meg persze a többieknek is, de nekik kifejezetten ajánlom.) Egyszerre fájdalmas, de nagyon szép könyv.

kellyolvas P>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Nagyon érdekes a regény szerkezete, Morgan és Eric, a két egy napon született elválaszthatatlan barát születésnapjai kerültek a regénybe a tizenharmadiktól a tizennyolcadik születésnapjukig. Évente egyszer találkozunk velük, ezen a bizonyos szeptember eleji napon, külön-külön saját szemszögükből mesélik el mi történik éppen velük, hogyan ünneplik a nagy napot.
Röviden spoiler
Különös volt számomra ennek a könyvnek az olvasása, mert ugyan nincs a közvetlen környezetemben érintett, mégis nagyon érdekel a téma, mert néhány transz átváltozásnak tanúja lehettem a közelmúltban, mint például a híres színész Elliot Page vagy a magyar instagrammos FajtAlex. Mellettük állok és szeretném, ha az én gyerekeim megérnék azt, hogy ezeket a dolgokat természetesként vegye a társadalom, ahogy az LMBTQ-ban érintetteknek is teljesen egyenlő elbánás jár. Morgan szála volt a könyvben, ami jobban megragadott. Nehéz volt olvasni, mennyire össze volt zavarodva, nem volt segítsége, aki elmondta volna neki, hogy mi is történik vele és ezzel mit lehet kezdeni. Nem volt vele tisztában, hogy ez betegség vagy állapot. Fokozta az érzelmi zavart a veszteségfeldolgozás, ami hosszú és fájdalmas.
Nagyon szépen mutatta be a szerző a két srác barátságát. Eric minden körülmények között elfogadta Morgant, a barátságuk elsőbbséget élvezett akármi másnál. Mindig is több volt ez egy szimpla barátságnál, kimondatlanul.
Nagyra értékelem a szerzőt, hogy ehhez a tabutémához mert nyúlni, ráadásul főszereplővé téve egy transznemű embert. Erőteljes volt az írás, nem szépített, nem finomított az érzéseken, első kézből adta át a fájdalom és kétségbeesés fázisait ugyanakkor reménykeltő is ez a történet. Nagyon megszerettem a főszereplőket, közel tudta őket hozni a szerző a szívemhez, nagyon ért az érzelmek megjelenítéséhez és én imádom, ha egy könyv ilyen módon hat rám. Egy valamit hiányoltam, spoiler
Aki elolvassa ezt a regényt, változni fog a véleménye, érzékenyedik, és pont ez a cél. Nagyon tetszett a vége, spoiler Lényeges, hogy megtalálják az érintettek a megfelelő fórumokat, és ezt csak a széles információnyújtással lehet megvalósítani.
Nem tudom nem szóba hozni az Euphoria sorozatot, spoiler
Nagyon ajánlom a könyvet mindenkinek, szó szerint mindenkinek.

DzsDzs88 IP>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Aludtam rá egyet, hogy összeszedjem a gondolataimat, de még most sem igazán sikerül.
Ez a könyv úgy segített kicsit összerakni magamat, hogy előtte nem tört össze.

Morgan elképesztően mélyre zuhant, és a szívem szakadt meg érte off. Megértettem az érzéseit, a gondolatait, az indokait. És nagyon büszke voltam rá, hogy végül képes volt mindezeket uralni. Hogy mert önmaga lenni. Hogy bár úgy érezte, csapdába esett a saját testében, végül belátta, hogy nincs egyedül. Nincs magányra ítélve. És nincs fogságban.
És hogy erős, elképesztően erős.♥️
És szerettem Ericet, amiért végig ilyen jó barátja volt. Hogy ő is megjárta a maga útját, de nem engedte, hogy az eltávolodjon Morganétől. És örültem, hogy végül ő is ráébredt, hogy a kettő végül miért is egy. :-)
Kellett a lelkemnek ez a HE. Ez a beteljesülés.♥️

Molymacska>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Én az az ember vagyok, aki szereti a nem mindennapi témaválasztást. Mivel az LMBTQ vonalon elsősorban a melegekkel találkozunk, így nagyon érdekesnek tűnt egy olyan könyv, amiben a transznemű a főszereplő.
A történet szerint Morgan születésnapjait követhetjük végig, a kistini korától kezdve egészen a 18. széletésnapjáig, ahogyan fejlődik, gondolkodik, és ahogy a transzneműség egyre több problémát okoz számára. Eközben Eric, a barátja egyre kétségbeesetebb, hiszen csak annyit lát Morganből, hogy valamit titkol, de azt nem tudja, mit.
Én most beszélhetnék Morganről, Ericről, meg a történet szövevényeiről, de igazából mindez nem fontos, mert a szerző célja (szerintem) nem az volt, hogy egy konkrét esetet követhessünk végig, hanem az, hogy megmutassa a különböző éveken keresztül, hogy milyen megküzdési stratégiái vannak egy transzneműnek, amíg a saját, „rossz” testében kell élnie. Ezért is fontos, hogy egész évet nem látjuk a szerepőket, hiszen ez tered ad arra, hogy teljesen megváltozzon, és így nem lesz „furcsa” az olvasónak, hogy az előző évben totál ellentétes karakter volt Morgan.
Az első évek még inkább szólnak a felfedezésről és magáról a transzneműség érzésének éléséről, és a coming out nehézségeiről (ez utóbbi végigköveti a kötetet is), míg ezután lesznek olyan évek, amik radikálisan más Morgan fellépése, hiszen ezek a fejezetek mutatják meg a különféle életstílust attól függően, hogy milyen a környezete. Ami számomra pozitívum, hogy nem megy el totálisan a falig (akármennyire is úgy látszik), hanem megmarad egy bizonyos még biztonságos szegmensben, ahonnan vissza lehet fordítani Morgan elhibázott döntéseit.
Igen, ez másodsorban egy szerelmes történet, és kicsit fura abból a szempontból, hogy az emberek nem gondolnák, hogy ilyen tényleg létezik, hogy férfit „nőkként” lát az ember, mikor nincs is átalakítva, meg semmi ilyesmi. Mégis nekem azért volt ez a szál nagyon mély, mert tényleg ilyen az élet: amikor transznemű, vagy szimplán nem bináris ember áll előtted. Nem feltétlenül látod szó szerint, de ahogy Eric követi, ő végig érzi ezt a változást, ami egy igazán új ízt ad a kötetnek. Nem csak, hogy nem egyszerű szerelemeskötet, de a legnagyobb része igazából sötétben tapogatózás, ahol az ember próbálja dekódolni a másikat (ahogy ezt írom, igazából ilyen egy normál kapcsolatban is a megismerkedés, csak hát sokkal… finomabban).
Ami nagyon erős volt ebben a kötetben az érzelmek átélhetősége. Sok-sok olyan rész volt a könyvben, amit nem tudtam úgy olvasni, hogy ne sírtam volna el magam rajta off és nagyon könnyű volt beleélnem magam a szereplők helyzetébe. Az érzelmek nagyon erősen csaptak fel (hiszen egy évben egyszer láthatjuk a srácokat), és ezzel az erős érzelmi hatással akar hatni ránk a szerző. Nálam teljesen működött, és bevallom őszintén, pokoli volt emiatt olvasni a könyvet (hiszen alapvetően még akkor is, ha a vége jó, nem mindig pozitív a történet).
Ettől függetlenül nem mindenkinek ajánlom, mert valljuk be, a téma már önmagában nem való mindenkinek. Aki viszont úgy érzi, hogy szeretne többet megtudni egy fikción keresztül a transzneműekről és a Váltóláz neki túl egysíkú, és egyszerű, akkor a Birthday lesz az a könyv, amelyet élvezettel forgathat. Nekem nagyon tetszett, minden szempontból (a magyar piacon) egyedi, és csak remélni merem, hogy hasonló zseniális köteketet kihoz még a kiadó.

Csobanka_Magdika>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Nagyon fel tud bosszantani amikor látom a könyveken az Lmbtq vagy Lmbtq mellékszereplő címkét, mert sokszor azt tapasztalom, hogy csak divatból és a hype miatt hozza be a szerző a történetébe ezt a témát és sokszor feleslegesnek találok egy-egy ilyen szereplőt , mert nem ad semmi pluszt a történetnek. Nem találkoztam még eddig olyan történettel amelyikben megszerettem volna vagy együtt tudtam volna érezni egy ilyen közösség tagjával, épp amiatt mert nem volt kidolgozva a karaktere. Ez a könyv viszont sokmindenre megtanított, és sokféle érzéseket váltott ki belőlem, aminek nagyon örülök. Empatikusan, együttérzően tudtam szemlélni a főszereplőket, mind a két karaktert nagyon megszerettem. Úgy gondolom hogy ilyen formában van értelme erről írni, amikor az egész történet erre fókuszál és semmi értelmét nem látom bevinni ezt a szálat olyan történetébe, ahol a cselekmény miatt abszolút irreleváns hogy van benne vagy sem Lmbtq szereplő.

Trice29 P>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Határozottan egyedi ez a történet. Nagyon tetszettek a szereplők, a mondanivaló pedig nagyon fontos. Jó lenne, ha minél több fiatal olvasná és megértőbb lenne.
Az érzelmek is átjöttek, sokszor nyeltem a könnyeimet.
Amiért viszont nem tudok kedvencet avatni az a szerkezet. 5 év születésnapjai köré húzták a történetet, ez valahogy számomra olyan szinten megtörte a gondolatmenetet, hogy zavart. Most sokkal jobban örültem volna +100 oldalnak és részletesebb, nagyobb időszakokat átívelő kidolgozásnak.
Összességében nagyon ajánlom ♥

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Készülj fel, ez a regény egy igazi érzelmi hullámvasút. Megnevettet, sírni is fogsz, dühös leszel majd párszor, sokszor fogod azt érezni, hogy bemásznál a lapok közé megölelni a szereplőket, de ígérem, a végén te is egy nagy mosollyal az arcodon csukod majd be ezt a könyvet. Kétségkívül Morgan és Eric története volt az egyik legnagyobb kedvencem idén.

Bővebben a blogomon:
» https://sorok-kozott.hu/2022/07/konyvkritika-meredith-r…

Bookaholic77 >!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Elképesztően rendhagyó és nehéz témát ölel fel Morgan és Eric története!!! A fülszöveg alapján is azt éreztem, hogy el kell olvasnom! Nem csalódtam! Zseniális volt. Morgan-ért a szívem szakadt meg és többször szerettem volna megölelni őt. A kisváros nehézségei is csak gátolták őket önmaguk kiteljesedésében. Hihetetlen hullámvasút volt a történet az elejétől a végéig, és egyfolytában azért drukkoltam, hogy mosolyogva csukjam be a könyvet… spoiler Mint szülő, szívből ajánlom mindenkinek!

AniTiger P>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Nagyon érdekes elbeszélésű történet ez, hiszen azonos napon született főszereplőinket csak és kizárólag a születésnapjuk napján „látjuk”, és bár Morgan transzneműsége adja a sztori gerincét, mégis nagy teret kap az is a történetben, hogy miként alakul az élet körülöttük.

Szeretném, ha nem lenne már tabutéma a transzneműség (se), ha nem kéne egyes fiataloknak kiállnia ezt az elveszettség érzést, megélnie ezt az érzelmi zűrzavart, ha nem kéne a kamaszoknak a maguk letaglózó és érzékeny időszakában még olyasmikkel is törődniük, hogy vajon elfogadják-e őket másnak…

Szerintem ez a regény csodásan van megírva és felépítve, egyszerre tud bájos és nyomasztó, aranyos és torokszorító lenni. Nagyon tetszett az évenkénti találkozás Morgannel és Eric-kel, élveztem azt, ahogy szinte mágnesként húznak egymás felé a születésnapjukon. Nem mondom, hogy újra szeretném olvasni, de tetszett, és örülök, hogy megjelent magyarul – még sok, sok hasonlót!

Bővebben:

FAngie>!
Meredith Russo: Birthday – Születésnapok

Hű, hát nagyon örülök, hogy ez a könyv a kezembe került, mert nagyon szerettem. Nem szokványos sem a történet, sem a karakterek, de még az írásmód sem, és pont emiatt volt ekkora élmény számomra. Tele volt érzésekkel, egyszerre tudtam nevetni és meghatódni is Morgan és Eric életén, kapcsolatuk alakulásán. Komolyabb témákat érint ez a történet, amik mind szívszorítóak a maguk módján. Mindenkinek ajánlom, nekem kedvenc lett! :D

FeketeAlex I>!

Az emberek idősödnek és változnak, hiszen különben a balerinák és űrhajósok országa lennénk.

FeketeAlex I>!

Többé nem leszel 14 éves, úgyhogy menj és csinálj valami őrültséget!

FeketeAlex I>!

Megmondom neki, hogy lánynak kellett volna születnem, hogy már nem bírok fiúként élni, hogy mindennap egy kicsit meghalok belül.

FeketeAlex I>!

A videós lány azt mondta, használjuk a szempilla-göndörítőt, de én úgy döntöttem, kihagyom, mert inkább tűnt középkori kínzóeszköznek.

DzsDzs88 IP>!

Ki gondolta volna, hogy az ember akkor is magányos lehet, ha ott ül mellette valaki?

FeketeAlex I>!

– De azért kérlek, lehetne, hogy ne pátyolgass? Kérlek! Tizennyolc éves vagyok.
– Az is csak tízessel kezdődik – mormolja.

FeketeAlex I>!

Mit tehetsz, ha nem úszhatsz felfelé, de lefelé sem, ugyanakkor ha egy helyben maradsz, megfulladsz? Hol a segítség? Miért nem jött rá senki, hogy segítségre van szükségem?

FeketeAlex I>!

Békák udvarló brekegése, tücsökciripelés, a nyár utolsó kabócái.

FeketeAlex I>!

Hirtelen idétlen ötletnek tűnik, hogy tortát sütöttem, és elhoztam. Mintha, nem is tudom, azt akarnám mondani neki, hogy figyelj, én igazából lány vagyok, de itt egy torta.