A ​lenyírt hajú lány 5 csillagozás

Menandrosz: A lenyírt hajú lány

Századunk ​első évtizedéig Menandrosz alig volt több puszta névnél: műveit csak idézetgyűjteményekből és római átdolgozásokból ismertük. 1906-tól kezdve Egyiptom földje Menandrosz vígjátékait tartalmazó papiruszleletekkel ajándékozta meg az ókori irodalom kedvelőit, s máig négy, többé-kevésbé teljes és tucatnál is több töredékes vígjátéka került napvilágra. Kötetünk az újjászületett ógörög író nyolc drámáját mutatja be, többségük először olvasható magyarul.
    A görög újkomédia az 5. század politikai vígjátékával szemben a hanyatló athéni társadalom családi életét állítja előtérbe, a generációk közti ellentétet, a szerelem és házasság kérdéseit, a helyes nevelés ma is időszerű problémáit. Ennek megfelelően szelíd vagy mogorva apák, kikapós vagy felelősségtudó ifjak, hetvenkedő katonák, ravasz rabszolgák, kerítők, örömlányok, szakácsok és áldoktorok népesítik be a színpadot.
    A műfaj legnagyobb mestere finom pszichológiával ábrázolja hőseit, és még a tipikus alakokat… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az ókori irodalom kiskönyvtára Európa, Magyar Helikon

Európa, Budapest, 1986
364 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630737892 · Fordította: Devecseri Gábor, Kerényi Grácia, Tegyey Imre, Trencsényi-Waldapfel Imre

anesz P>!
Menandrosz: A lenyírt hajú lány

A csillag csak azért három, mert most olvasás után közvetlenül sem nagyon emlékszem belőlük semmire, egy hónap múlva pedig még kevésbé. Nekem nem volt maradandó élmény.
A vígjátékok a tévedésekre épülnek, elcserélt, elhagyott gyerek (a drámák alapján a görög társadalom 70%-t kitették csecsemőkorban, aztán 20 év múlva kezdte el a szülő keresni a gyerekét) a fő motívum. A szolgák szinte főszereplőkké válnak, hiszen ők oldják meg a konfliktusokat, az ő ravaszságuk, tettrekészségük a mozgatórugója a drámáknak.

PAN
[…]
Korán érik, kinek nehéz az élete.

10. oldal, Düszkolosz - Első felvonás (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: élet
lzoltán IP>!

Te szakács, az istenekre, én nem is tudom,
mi végre hurcolsz késeket, hisz nyelved is
képes mindent apróra vágni!

83-84. oldal, A szamoszi lány

Sli P>!

Ha nem veszed magadra, semmi baj sem ért.

341. oldal, Ítéletkérők (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: baj

KHAIREASZ
[…] E bölcs szabályhoz tartsd magad:
akármihez fogunk, a kellő alkalom
visz célhoz.

15. oldal, Düszkolosz - Első felvonás (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: cél
lzoltán IP>!

Ki érti, hogy mi nem tetszik benned neki?
Antipatikusnak nem vagy mondható – igaz,
szerény zsoldodról jobb, ha megfeledkezünk!
Az arcod vonzó, szellemes vagy és csiszolt –
viszont korod, ha nézzük, akkor persze már…

258. oldal, A gyűlölt férfiú

[…] Kelleténél több beszéd
férfihoz nem illenék […]

51. oldal, Düszkolosz

Norpois>!

A harcosnak túlélésre jó okot
találni nehéz, a pusztulásra – semmiség.

206. oldal, A pajzs

Sli P>!

E nagyobb leletekhez társuló kisebb terjedelmű, de nem kisebb jelentőségű papiruszok közül a legkülönösebb A sziküóni férfiú sorsa: az i. e. 3. században leírt (tehát ez idő szerint legrégibb) Menandrosz-papirusz valahogy a makulatúra sorsára jutott: csíkokra szabdalták és összeragasztották, hogy a ptolemaioszi Egyiptom szokása szerint múmiákat védő dobozokat készítsenek belőle. A lapokat 1964-ben sikerült a Sorbonne laboratóriumában szétválasztani és elolvasni.

321. oldal, Utószó (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: 1964 · i. e. 3. század · Menandrosz
anesz P>!

Ezúttal nem is jártam rosszul. Csak jogot
kell, úgy látszik, tanulmányozni, semmi mást:
mert mostanában mindenen csak ez segít.

139. oldal Ítéletkérők

Norpois>!

Nem hihető dolog
a halandó ember életében nem lehet.

A lenyírt hajú lány