Négy ​lakoma 10 csillagozás

Meir Shalev: Négy lakoma

Zajdét három férfi is a fiának tekintette,és mind a három ráhagyta mindenét. Mindhárman halálosan beleszerettek Juditba,és szerelmük nem is marad viszonzatlan.Így Zajde valodi apjának kilétét homály fedi,bár az "apák"rendszeresen megajándékozzák a fiút a születésnapján:pompás lakomáktól roskadozó asztal körül gyűlik össze a furcsa család,nevetnek,veszekszenek,szeretnek és siratnak,mintha másból sem állna az élet,csak ünnepnapokból.Shalev elbűvölő regényben számos apró történet példázza a szeretet és a szerelem győzelmét a kegyetlenül múló idő felett.

Ulpius-ház, Budapest, 2007
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639752641 · Fordította: Gálvölgyi Judit

Nagyfehérasszony>!
Meir Shalev: Négy lakoma

Azt hittem tudok majd írni róla valami érdemlegeset, de annyira megfoghatatlanul tényszerű és annyira kemény a történet, hogy nem hagy kapaszkodót, sem elvarratlan szálat, amit felgombolyítva értékelhetném a könyvet….. Kegyetlen, és kegyetlenül jó! Csak ajánlani tudom.
+1tipp: Az utolsó lapokat egyedül és teljes odafigyeléssel olvasd, különben hiányérzeted lesz az elmulasztott hangulattól!

Meir Shalev: Négy lakoma

Csodálatos történetek, különleges emberek. Más kultúra, más világ.
Micsoda figurák vannak ebben a regényben. Judit, a kőkemény, Mose a szögeivel, meg a hajfonatával, Jakob a bolond szerelmével, az albínó és a kanárik, Rahel a tumtum, Odin meg az ordítása, a trágár Globerman. Az álözvegy Betsabe, Menahem és a ribancok.
És Zajde, a nagyapa nevű kisfiú. Nem mindennapi mesék egy különleges világból a Negev mellől, nem messze Jeruzsálemtől.

rosa_canina>!

-Nem is tudom, miért adok neked tanácsot. De sajnállak, Seinfeld, mert hülye vagy, és össze vagy zavarodva. Az apám azt szokta mondani a hozzád hasonlókra, hogy Isten könyörületes volt hozzád, amikor a golyóidat zacskóba tette, másként elveszítenéd azokat is.

rosa_canina>!

Meleg napokon a tej finom illata árad a házam falaiból.

rosa_canina>!

Mindig így történik minden szerelem végén. A kezdete mindig más, és a közepe mindig bonyolult. De a vége mindig egyszerű, és annyira egyforma. A végén mindig van valaki, aki jön, és valaki, aki megy és valaki meghal, és valaki, aki megmarad.

rosa_canina>!

Jakob megjegyezte, hogy a kanárik is fölöttébb hűségesek a párjukhoz, és ekkor a megvetés rózsaszínű mosolya terjedt szét az albínó arcán.
– Már csak így van, amikor a párt együtt zárod kalitkába – mondta.

rosa_canina>!

Mert öregembernek mije van a korán kívül? Ereje nincs, és érzékei nincsenek, és asszonya sincs. Csak egy kis emlékezete van, ami megtöri az egész testét.
Pár másodperccel később hozzátette:
– És ha Isten több esztendőt ad neked, végül is csak több esélyt ad rá, hogy ostobaságokat kövessél el.

vvera>!

Mose szerette az emlékköröket, amelyeket a gólyák az égboltra rajzoltak, a csillagvirág hűségét a földjében és szárának vibráló vágyakozását. Sosem volt ékesszóló. És azok ketten, a csillagvirág meg a gólya, határozták meg – az egyik a szárnyával, a másik a hagymájával – az idő múlását és a hely örökkévalóságát, amelyet szavak nem írhattak le.

vvera>!

Ha a Halál Angyala eljön, és meglát egy Zajde nevű kisfiút, nyomban rájön, hogy tévedés történt, és elmegy máshová.