Mica ​enciclopedie lykke 1 csillagozás

În căutarea celor mai fericiți oameni din lume
Meik Wiking: Mica enciclopedie lykke

Lykke ​(Luu-kah) (s): Fericire

Este usor sa intelegi de ce Danemarca este deseori numita cea mai fericita tara din lume. Nu numai ca au un concediu parental egal pentru barbati si femei, educatie superioara gratuita si trenuri care ruleaza la timp, dar ard mai multe lumanari pe gospodarie decat oriunde altundeva.

Si nimeni nu stie mai multe despre fericire – pe care danezii o numesc lykke – decat Meik Wiking, director al Institutului de Cercetare a Fericirii din Copenhaga si autor al senzationalului bestseller Mica enciclopedie Hygge. Dar el crede ca, desi putem invata de la danezi despre cum sa iti gasesti implinirea, cheile spre fericire se afla, de fapt, raspandite pe tot globul.

Meik ne poarta intr-o vanatoare de comori pentru a deschide portile catre o viata mai buna.
De la cum ne petrecem timpul atat de pretios, la cum relationam cu vecinii si cum sa gatim cina, aduna dovezi, povesti si ponturi din cele mai fericite colturi ale lumii. Iata… (tovább)

Litera, 2017
288 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786063322624 · Fordította: Valentina Georgescu

Meik Wiking: Mica enciclopedie lykke

Meik Wiking: Mica enciclopedie lykke În căutarea celor mai fericiți oameni din lume

Be kell valljam, hogy néha kissé felületes vagyok, és szarkaként csapok le az ilyesfajta vonzó borítóval rendelkező könyvekre egy-egy könyvesbolti portyázás során, általában csak lapozgatás céljából. Az előző részt is lapozgattam már, a Hygge-ről szólót, de azon kívül, hogy egy nagyon csinos könyv, annyira nem fogott meg.
Ez a második rész sokkal kidolgozottabb, számomra hasznosabb és érdekesebb is volt, mint a Hygge (amit végül is nem olvastam végig, úgyhogy nem kéne véleményt formáljak róla).
A szerző annak akar utánajárni, hogy tulajdonképpen mik is a boldogság, elégedettség kötelező hozzávalói. Meik Wiking (végig röhögtem a nevén, de tényleg így hívják) szerint a boldogság hozzávalói: együttlét (társak, barátok), pénz, egészség, szabadság, bizalom, jóság (egymás segítése). Ezeknek mind egy-egy külön fejezetet szentel, érdekes statisztikákat mutat be, összehasonlít különböző kultúrákatés népcsoportokat.
Sajnos azt nem mondja meg, hogy milyen arányban érdemes keverni őket, hogy boldogság legyen belőle – valószínűleg mindenkinek a saját szájíze szerint.
Volt egy különösen emlékezetes és fájó rész benne, mikor kissé mentegetőzve arról ír, hogy bár Dániában nagyon magas a jövedelemadó (40% felett), az emberek mégis szívesen fizetik, mert nem úgy tekintenek rá, hogy valamit elvesznek tőlük, hanem úgy, mint egy befektetésre: kiváló egészségügyi szolgáltatások, ingyenes oktatás, megbízható szociális háló jár cserébe. Itt sajnos nem tudtam nem arra gondolni, hogy mit kapok én cserébe a hasonlóan magas adómért…
De persze erről nem a dánok, a lykke és ez a könyv tehet, érdemes lapozgatni, olvasgatni, amellett, hogy tényleg nagyon szép kivitelezés, hasznos és érdekes információk vannak benne.

ÁrnyékVirág>!

Danemarca are unele dintre cele mai mari cote de impozitare din lume. […]
Cu toate acestea, eu cred că danezii sunt fericiți nu în ciuda impozitelor mari, ci datorită impozitelor mari – și majoritatea danezilor ar fi de acord cu mine. Aproape nouă din zece oameni care trăiesc în Danemarca spun că își plătesc bucuros impozitele, conform unui sondaj de opinie realizat de Gallup, în 2014. Totul vine din înțelegerea faptului că a fi fericit nu înseamnă a avea o mașină mai mare, ci a ști că toți cei pe care îi cunoști și pe care îi iubești vor fi sprijiniți de sistem, la nevoie. De mare succes, în țările nordice, este înțelegerea legăturii dintre viața bună și binele comun. Noi nu plătim taxe – noi cumpărăm calitatea vieții. Contribuim la comunitatea noastră.

ÁrnyékVirág>!

Când văd copii de șapte ani îndreptându-se în siguranță, pe biciclete, către școală, neînsoțiți, zâmbesc. Când văd părinți lăsându-și copiii să doarmă nesupravegheați în cărucioare în fața cafenelelor, fără să-și facă griji pentru ei, zâmbesc. Când văd oameni înotând în apele limpezi ale portului din Copenhaga, zâmbesc.