4. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Hygge 101 csillagozás

A dán életérzés, amely boldoggá tesz
Meik Wiking: Hygge

Egyre ​többször halljuk, hogy Dánia a világ legboldogabb országa. Mi lehet a dánok titka, ami a legboldogabb nemzetté teszi őket? Meik Wiking, a koppenhágai Boldogságkutató Intézet igazgatója többéves munkája során arra jutott, hogy a válasz nem más, mint a hygge.
Ezt a kifejezést fordították már a meghittség művészetének, a lélek otthonosságának és a megnyugtató környezet élvezetének is, ám ahhoz, hogy valóban megértsük ennek a különleges életérzésnek a lényegét, néhány kifejezésnél többre lesz szükségünk.
Ennek a gyönyörű és inspiráló könyvnek a segítségével lépésről lépésre sajátíthatjuk el a hygge – és általa a boldogság – titkát: megtudhatjuk, milyen szerepet játszanak ebben a fények, a jó ételek, a társas kapcsolatok, a karácsony vagy éppen az öltözködés.
A rengeteg érdekes információ és összefüggés melletta a gazdagon illusztrált kötet gyakorlati tanácsokkal (konkrét példákkal, receptekkel, ötletekkel) is szolgál, melyek segítségével bárki könnyedén… (tovább)

Eredeti mű: Meik Wiking: The Little Book of Hygge

Eredeti megjelenés éve: 2016

Kossuth, Budapest, 2017
288 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630988759 · Fordította: Vágó Nándor

Deres · Dánia

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Szinte már a bevezetőt olvasva is rám telepedett egyfajta jó-várás, nyugalom. A hygge érzésének megfogalmazására tett próbálkozások is elvarázsoltak.
Úgy érzem, a dán életérzésnek egyik titka az, hogy fokozottabban tudnak örülni az egyszerű dolgoknak, megélt kedves pillanatoknak. Másik alapvető elvük az, hogy a munka- és pihenőidőt tudatosan beosztják, és megadják a módját az igazi pihenésnek, kikapcsolódásnak. Fontos az az elgondolásuk is, mely szerint mindenki egyenlő.
A természetszeretetük is meghatározó.
Csepegtet még a kultúrából, ötleteket, recepteket ad, színes fotóival, rajzaival felvidít.
Szerintem mindannyiunknak lehet egy kis minidániája, boldogsában való kiteljesedése, ha tudunk örülni mindennapi kis dolgoknak. :)

brygusz P

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Kellemes kis olvasmány volt.
Érdekes, hogy egy olyan dolog, mint a boldogság ilyen szinten körülírható.
Az ember nem is gondol bele, mennyi boldog pillanatot szalaszt el az életében pusztán azért, mert rohan. Sajnos én is bűnös vagyok, de ez a könyv egy kicsit rávilágít arra, hogy az élet apró örömei, a boldogság tényleg a kis dolgokban rejlik. Az éppen megélt pillanatokban!

Sajnos ettől függetlenül nekem kicsit sok volt a könyv közepénél az ismétlés/visszautalgatás emiatt a minusz fél csillag.

Baráth_Zsuzsanna MP

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

A dánok a legboldogabbak a világon, vajon mi lehet a titkuk? Na persze a magas életszínvonal, a nem túl stresszes mindennapok adottak náluk, mint minden skandináv államban, de ők mégis tudnak valamit, amit a többiek nem. Meg tudják találni a boldogságot a hétköznapokban, van is erre egy szavuk: hygge. Meik Wiking boldogságkutatóként dolgozik, és ebben a meglepően olvasmányos és kedves könyvben összefoglalja nekünk, mit is jelent ez a kifejezés, hogyan hatja át a dánok életét ez a gondolkodásmód. Semmi túltolt életmód tanácsadás, amelyekkel teli a padlás, ez egy laza és minimalista kötet, amelyben benne van mégis minden, amiért a dánok annyira jól érzik magukat a bőrükben. Aki eddig nem érzett ingerenciát arra, hogy ellátogasson Koppenhágába, viharsebesen felül fogja vizsgálni ezt az álláspontját, mert bár nagyon sok pratikus tanácsot és receptet kapunk a boldog(abb) élethez, azért mégiscsak tennénk egy hyggetúrát a városban, ennénk egy finom sütit a La Glace cukrászdában, sétálnánk egyet az új kikötőben, a Tivoli-kertben, csónakáznánk Christianshavn-ban, és a könyvtár bár sem maradhat ki a sokszínű programból. Addig is, amíg ezt a túrát sikerül kivitelezni, nagyon sok jó ötletet kapunk arra, hogyan érezhetjük magunkat jobban, sokkal egyszerűbben, mint gondolnánk.
A teljes kritika itt olvasható:

K_A_Hikari P

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Az biztos, hogy igazi kikapcsolódást nyújt a könyv, ráadásul a rengeteg fotó és rajz is feldobja. Egyben is el lehet olvasni, de úgy is, hogy csak random belelapoz az ember, és elolvassa egyik-másik részt.
A hatás azonos lesz.
Azon gondolkodok, hogy nekem mi jelent hygge érzést? A családom. A barátaim. A kutyám szuszogása a lábamnál. Jól elkészített kávé, megspékelve tejszínhabbal. Az első tavaszi napsütés. Klasszikus zene Mosolyok. Fecskék. Könyvek.
Számodra mit jelent a hygge, elárulod nekem?

Egy gondolatnyit bővebben:

Jeffi SP

Röviden, és tömören:
Dániába akarok költözni! A dánok jó fejek, tök jó felfogásuk van, és annyi jó dolog van ebben a könyvben, ami meghozza az ember kedvét, hogy fogja a cókmókját, és költözzön a dánokhoz :D

Bővebben: http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2017/06/meik-wiking-hygge.html

Nefi P

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Sok érdekes dolog van benne felsorolva, de a spanyolviaszt mégsem ők találták fel… viszont rendületlenül alkalmazzák. Jó egy kicsit tudatosítani magunkban azt, hogy mi is kell ahhoz, hogy egy kicsit jobban érezzük magunkat, figyeljünk arra, hogy mitől lesz jobb a hangulatunk. Lazításnak és kikapcsolódásnak is jó ez a könyv. Néhány dolgot én is elraktároztam magamban :))

Coralie

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Azzal kezdeném, hogy a molyon jelenleg a 4. legjobb életmód könyvként szerepel, többek között ezért is lettem kíváncsi rá, hogy vajon mi lehet a titka. Szeretem a meghitt pillanatokat, a nyári esőt, a forró kakaót, az olvasást egy csendes kuckóban, és kedvelem a dánokat, nosza, tegyük hyggésebbé az életet!
Gondoltam én, hogy ez majd így fog történni, de ez a könyv egy nagy csalódás volt. Leginkább a 4500 Ft-os árát nem értem (vagyis értem, mert divatból úgyis sokan megveszik majd), szerintem senki ne adjon érte ennyit, inkább kölcsönözzétek ki. Nagyon szívesen összefoglalom a mondanivalóját: ha jó körülmények között élsz és nem vagy stresszes, akkor egy kis gyertyával, finom sütikkel, lágy lámpafénnyel, egy jó könyvvel hangulatosabbá teheted az otthoni pillanatokat. Vagy elmehetsz kirándulni a haverokkal, szervezhetsz családi találkozót, esetleg egy pikniket a parkba, és máris boldogabb leszel! Aham, hát köszönjük Emese! Szerintem idáig a világon mindenki eljutott már magától is, ehhez nem kell ezt elolvasni. Mi is a problémám ezzel a könyvvel?
Először is végig az volt az érzésem, hogy Meik Wiking ezt az egész hygge dolgot úgy állítja be, mintha ez valami dán sajátosság lenne, mintha egyedül a világon ők lennének képesek ilyen hangulatot teremteni maguk körül. Igaz, hogy más országokat is felhoz példaként, de mégis csak a dánok a legjobbak ebben. Mondjuk engem az is érdekelne, hogy az előtt vagy az után jöttek rá erre, hogy beszedték azt a rengeteg antidepresszánst, amit állítólag ott elfogyasztanak. Ez kicsit olyan, mintha azt mondanánk, hogy „Józsi nagyon boldog ember, mert Józsi mindig mosolyog. Igaz Józsi minden nap füves cigit szív, de biztos nem attól mosolyog, hanem mert boldog.” De lépjünk is tovább, szóval a dánok a legboldogabbak. Vajon mi lehet az oka? Biztos nem az, hogy Európa, sőt a világ egyik olyan országáról beszélünk, ahol a legmagasabb az életszínvonal, ingyenes az egészségügyi ellátás, családbarátok a munkahelyek, és még sorolhatnám. Már az első pár fejezet alatt világossá vált számomra, hogy ez a könyv egészen egyszerűen a Maslow-piramis csúcsát írja le. Aki nem tudja mit jelent ez az elmélet, ne csüggedjen, a 277. oldalon a könyvben is megjelenik a magyarázat, elismerve, hogy szép-szép ez a könyv, csak épp semmit sem ér, ha nem olyan országban élsz, mint a dánok, vagyis ha napi anyagi problémáid vannak, stresszes a munkahelyed, rossz az egészségügyi helyzet, rosszak az iskolák, a túlélésért küzdesz stb., akkor hyggézhetsz amennyit csak akarsz, csupán pár boldog pillanatot nyerhetsz vele, hosszú távon az életminőségedet nem fogja megváltoztatni. Vagyis 300 oldalon keresztül olvasol egy már-már utópisztikus országról, és egyre csak az tudatosul benned, hogy nálunk ez nem így megy. Egy példa a könyvből: 2014-ben egy cég 16 ezer db (szerintem nem túl szép) vázát dobott piacra, egy évforduló alkalmából. A lakberendezés-mániás dánok elárasztották a boltokat, összeomlott a cég honlapja, majd a vevők dühösek lettek, hogy nem jutottak hozzá a VÁZÁJUKHOZ! Idézet: „Lehet, hogy bár jól illet volna a legtöbb dán otthonba, túl nagy volt a hisztéria egy húszcentis, rézcsíkos vázáért? Talán, de a dánoknak viszonylag rövid a munkaideje, ingyenes az egészségügyi ellátás és a felsőoktatás, mindez az évi öt hét fizetett szabadságon felül – hogy nem juthattak hozzá a vázához, az volt a legrosszabb dolog, ami évek óta történt velük.” Ó, de szörnyűséges, mindjárt megsajnálom őket! Az afrikai és szíriai gyermekek illetve az utcára kidobott állatok nevében is köszönöm, hogy a felesleges pénzüknek ilyen hasznos felhasználási módot sikerült találniuk, mert a hygge mindenek felett! Állatokról jut eszembe, hogy vegetáriánusoknak / vegánoknak nagyon nem ajánlom a könyvet, mert szinte csak húsos ételek receptjeit ajánlja (ja igen, a kolbásztöltés is annyira hygge!), és szerinte nagyon meghitt, ha a meleg bundából készült takarókkal van tele a ház, de „ne felejtsük el beborítani a padokat, a székeket, az ablakpárkányokat bőrrel az extra hygge hatásáért! Itt váltogathatjuk a bárány- és rénszarvasbőrt, míg a tehénbőr maradjon a padlón”. Mindezt úgy állítja be, hogy így behozzák a természetet a lakásba. Hát NEM, ez az ANTIhygge csúcsa. Úgy látszik a nagy jólét mellett azért mégsem sikerült felvilágosulttá is tenni a hyggézést. Az meg legalábbis vicces, hogy úgy állítja be, mintha a dánok értenének a legjobban a letisztult, természetközeli, harmonikus szépségű lakberendezéshez. Japánról még biztos nem hallottak. Azzal is tisztában vannak, hogy a túlzott gyertyázgatás sem egészséges („kutatások kimutatták, hogy már egyetlen gyertya meggyújtásával több mikrorészecske kerül a levegőbe, mint egy forgalmas utcán”), de carpe diem. Azt is tanácsolja, hogy a hygge érdekében „meleg fényű” lámpát használjunk, mert az megnyugtató. Aham, és rontja a látást is, mert a kutatások azt is bebizonyították, hogy a „hideg” fény a természetes napfény hőmérséklete, és tapasztalatból tudom, hogy amióta ilyenre cseréltük a „sárga” fényt a lakásban, sokkal jobb a hangulata a szobáknak! De mindenki azt vesz, amit szeretne. Majd a gyengébbek kedvéért azt is összeszedték 13 pontban, hogy mi kell egy hyggés estéhez. Lássuk: gyertya, csoki, tea, könyv, kedvenc film, meleg zokni, levelek kedves emberektől, pulcsi, jegyzetfüzet, takaró, papír és toll, zene, fényképek. Csak hogy értsük: a világ többi részén olyan nyomi emberek élnek, akik nem tudják, hogy teával/kakaóval a kezükben, meleg takaróba bújva milyen jó könyvet olvasni vagy filmet nézni. Ezt biztos nem így szokta kb MINDENKI, amikor egy jó kis estére vágyik akár egyedül akár a családdal. Az egyik kedvencem volt a „hyggetipp a munkahelyre” rész, amely szerint ha finom sütiket viszel be, akkor minden sokkal jobb és hangulatosabb lesz a munkában, de nem árt elhelyezni pár kanapét is a tárgyalóban, hogy kényelmesen lehessen olvasni a jelentéseket. XD Azt is megtudhatjuk, hogy kerékpározni nagyon egészséges, és sokkal boldogabb az, aki autó vagy busz helyett ezzel közlekedik. Nos, ha majd kedves országunkban is felfedezik a kerékpárútnak nevezett valamit (meg a közlekedési kultúrát), és nem érzem úgy, hogy kamikaze küldetésen vagyok a munkahelyem megközelítése során, akkor tuti veszek egyet, addig viszont maradok a tömegközlekedésnél és csendben rettegek tovább még a gyalogátkelőhelyen is.
A biztosíték mégis a karácsonyi résznél kezdett kiégni nálam: „Sokak számára – a dánokat is beleértve – a karácsony csodálatos időszak. A "csodálatos” azonban messze nem az egyetlen jelző az ünnepek jellemzésére. Bármely nemzet képviselőit kérdeznénk arról, hogyan írnák le a karácsonyt egy szóban, olyan jelzőket hallanánk, mint „boldog”, „vidám” és „szeretetteli”. A dánok egyetértenének a legtöbbjével, de – vetnék ellen – a legtalálóbb szó hiányozna. A hyggelig kimaradt!" Na jóó, kész, itt feladtam. Szóval minden nemzet számára a szeretet a legfontosabb, de ez smafu, mert a dánok olyan királyok, hogy nekik még ott a hygge is! „… csak a dán otthonokban hallhatunk megkönnyebbült sóhajokat, amikor valaki arról biztosítja a többieket, hogy "minden olyan hyggelig”. Abban a pillanatban mind a vendéglátó, mind a vendég érzi, hogy a karácsony megérkezett, sikerült a hygge valódi szellemét megidézni." Hát vesszek meg, de én a karácsony szellemét szeretném megidézni, és a család közösen eltöltött percei a fontosak, és kb teszek rá, hogy van-e gyertya, ajándék, hygge világítás, meg tökéletesen díszített asztal.
Lehet, hogy nem én vagyok a könyv célközönsége, vagy valaki számára úgy jön le, hogy csak a rossz dolgokat láttam meg benne, de nem szeretem, ha hülyének néznek olvasóként. Kedvelem az életmód könyveket, szeretek tanulni belőlük, ez viszont nem az, ebből semmit sem tanulhatunk meg, amit amúgy ne tudna mindenki.
Összefoglalva: A könyvben leírt dolgokat lehet alkalmazni. Jó tipp is lehet olyannak, aki magától nem mindig tud ellazulni, jó hangulatot teremteni. Átjön a dán boldogság belőle, megtudhatjuk milyen egy olyan országban élni, ahol az embereknek zömében nincsenek napi gondjaik. Az egész úgy van beállítva, mintha valami nagy titkot, valami nagyon dán sajátosságot adnának el nekünk, miközben a könyv nem szól semmi ilyesmiről. A képek nagyon szépek, hangulatosak, de a szöveg egy idő után annyira idegesítő, hogy nem „hygge” olvasni.

Honey_Fly P

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Nem világrengető felfedezések gyűjteménye, igazán újdonság nincs is benne. Tél közeledvén különösen jó volt olvasni mert békességet és melegséget áraszt. Olyan, mint egy megnyugtató lista szép képekkel (helló OCD). Egy csillag levonás a sokszor furcsa, magyartalan mondatokért jár. Most mindenesetre megyek és főzök egy kakaót vagy egy kávét. Kakaós kávét.

kávésbögre P

Meik Wiking: Hygge A dán életérzés, amely boldoggá tesz

Cuki, cuki, DE: a végére már kicsit untam, hogy ugyanazokat a dolgokat emeli ki a szerző… Ami pozitívum, hogy jó tippeket adott a hideg esték felturbózásához, és ráadásul ehhez jön a tudat, hogy igen, a világon vannak emberek, akiknek erre külön szavuk van, külön iparágat építettek fel erre, és bár távol vagyunk egymástól, szinte láthatatlan közösséget alkotnak a hygge kedvelők… Az összetartozás érzése pedig jó :) A könyv nagy erénye, hogy rendkívül esztétikus, bevallom, jól esett esténként egy takaróval bekuckózva olvasgatni, nézni a szép képeket, grafikonokat, táblázatokat… Valószínűleg ez is volt a szerző célja, hogy már olvasás közben átéljük a hygge-t :)

lilaköd P

Ez lehet az új őrület.
A dán életérzés.
Élvezni a pillanatokat, tudatosan figyelni a mindennapokban megbújó apró örömökre. Esküsznek a fény hangulatjavító hatására, a finom ételekre, italokra valamint a jó társaságra. De mindezt a lehető legegyszerűbb, minimalista stílusban.

Jeffi SP

Azt mondják, a szuperhőseink sokat elárulnak rólunk. Az amerikaiaknak ott van Superman, Pókember és Batman. A dánoknak pedig… nos… a Sütiember.

76. oldal, Negyedik fejezet - Evés és ivás / Kagemand (Kossuth, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Pókember · Superman
theodora

A kávé és a hygge közti kapcsolat nyilvánvaló a dán nyelvben. A kaffehygge – egy újabb összetett szó, ezúttal a „kávé” és a „hygge” főszereplésével – mindenütt felbukkan. …
Így azt mondhatjuk, hogy bár el lehet képzelni a hyggét kávé nélkül, nem érdemes. Van abban valami megnyugtató, ha egy csésze forró kávét tartunk a kezünkben. Határozottan elvezet a hyggéhez.

Kapcsolódó szócikkek: kávé
Trudiz P

(…) a biciklizés egészségesebbé és boldogabbá tesz.

Kapcsolódó szócikkek: kerékpár
grgrnt

Korunk egyik legnagyobb filozófusát idézve – tudniillik Micimackót –, akitől azt kérdezték, hogyan kell betűzni egy bizonyos érzelmet: „Azt nem betűzik, azt érzik".

6. oldal (Kossuth, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Micimackó
theodora

A hygge a felelősségteljes, stresszes, törtető felnőtt énünknek ad pihenőt. Nyugi, csak egy kis ideig. Arról szól, hogy egy egyszerű élvezetben megéljük a boldogságot, és tudjuk, minden rendben lesz.

Kapcsolódó szócikkek: hygge
Nadjaa

Cundoko (Japán): Állandóan könyveket vásárolni, amiket soha nem olvasunk el.

39. oldal, 2. fejezet - Tíz egyedi szó és kifejezés a világ körül (Kossuth, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Nadjaa

Pár éve meglátogattam egy barátomat és a családját. A kislánya négyéves volt akkor, és vacsora közben ezt kérdezte tőlem: „Neked mi a foglalkozásod?”
„Azt keresem, mitől lesznek az emberek boldogok”, válaszoltam. A kislány megvonta a vállát, és így felelt: „Ez egyszerű, az édességtől.”

theodora

A hygge az a faja együttlét, ami illik az introvertáltakhoz: anélkül tölthetnek el egy pihentető és meghitt estét néhány baráttal, hogy túl sok társaságban és tevékenységben lenne részük.

Nadjaa

A dán nyelvről sok mindent elmondhatunk, de azt, hogy szép, aligha. Ha beírjuk a Google-be, hogy „a dán nyelv olyan, mint a…”, az első két találat a „német” és a „krumpli” lesz.Külföldieknek a dán úgy hangzik, mintha egy német beszélne forró krumplival a szájában.

Trudiz P

Egy jó könyv társaságában kikapcsolódni: ez a hygge gondolatának egyik sarokköve.

Kapcsolódó szócikkek: hygge