Micsoda ​társaság! 19 csillagozás

Méhes György: Micsoda társaság! Méhes György: Micsoda társaság!

Méhes György családi nyaralás-beszámoló sorozatának első darabja.

A család, Nagyfőnök, Anya, Öcsi és Krisztnka együtt nyaral egy másik, baráti családdal, Vilmos atyával, Pindur nénivel, Vilikivél és Bogárkával.
S megesik, aminek meg kell esnie: kacagtató kalandok, kacagtató, nagy mesélőkedvvel előadott történetek…

A könyv utolsó oldalain csak két dolgot sajnálunk, hogy vége van, s hogy nincs sokkal több ilyen szerethető, kedves könyvünk!

Eredeti megjelenés éve: 1966

218 oldal · Illusztrálta: Cseh Gusztáv

Quintusz doktor · Vilmos atya

fióka P
Méhes György: Micsoda társaság!

Sok nem változott, csak én vénülgettem közben, de a könyvet ugyannyira élveztem, mint gyerekkoromban. Felettébb ajánlatos olvasmány nyaralóknak, hogy lássák, miért is kell nyaralni s főképp: hogyan, otthonülőknek, hogy tudják, mit mulasztanak, gyerekeseknek, hogy örüljenek, másnak is érdekes élmény volt kölkökkel kirándulni, társas kirándulásokra befizetőknek, hogy meggyőződjenek, jövőre már másképp csinálják, mit nekik a bornírt nyugalom, ide az izgalmakat! Kár itt sorolgatnom egyébként, ez mindenkinek nevetős, kedves könyv, igazán kár lenne kihagyni. Örülök, hogy újra kiadták, a régieket már lehetetlenség beszerezni, s az új kiadások illusztrációi nagyon jók!

ÁrnyékVirág
Méhes György: Micsoda társaság!

Jópofa és nagyon nosztalgikus olvasmány volt ez. Egy családos-barátos nyaralás története azokból az időkből, mikor még vonattal és rengeteg csomaggal utaztak az emberek, nem volt AirBnb, Tripadvisor és booking, hanem ismerősök ismerőseinek a kiadott szénapadlása, távoli rokonok meglátogatása, hegyvidéki üdülők gombaszedéssel, patakba eséssel és szamárháton kirándulással.
Mivel én még emlékszem a távoli gyerekkoromból hasonlókra, nem volt nehéz azonosulni a helyzettel. Szeretem ezt a társaságot :)

Méhes György: Micsoda társaság!

Méhes György ifjúsági könyveinek elsője a sorban. Aztán jött még a Tatárok a tengeren, a Leleplezem a családomat, és a Kilenc vesszőparipa.

Mondanám, hogy családtörténet, de nem lenne igaz. Egy család csetlés-botlásai, szeretettel, kedves alakokkal, derűvel, röhögéssel.

Kamaszkorom alapműve volt mind, és olyan jókat kacagtam rajtuk Lóka (később Pipi névre hallgatott, 2016-ban három éve, hogy már nem tudok vele beszélgetni) barátommal, hogy csak na!

És igen, és igen: tegnap, 2012. március 21-én egy újpesti könyvbögrecsárdában (értsd: utcai árus) 100 azaz száz forintért ráleltem! Mondja valaki, hogy nincsenek örömök az életben!

Újraolvastam, két nap alatt felfaltam. S még mindig ugyanannyira tetszett, mint korszakokkal ezelőtt: a humora az a finom, mindennapi humor, ami mára kiveszőben van, és ami az önmagunkon kacagás isteni adománya.

Ifjúsági, Bukarest, 1966
218 oldal · Illusztrálta: Cseh Gusztáv
Uzsonna
Méhes György: Micsoda társaság!

Két család, négy szeleburdi gyerek + 1 hóbortos Quintusz doktor egy nyaralóhelyen a havasokban = sok-sok kalamajka és kacagtató kaland.
Jelszó: nem szabad senkinek sem bosszankodni!
Aki elolvassa a könyvet nem is fog! :-)

DTimi
Méhes György: Micsoda társaság!

Mit is mondjak Méhes György ifjúsági könyveiről? Sosem volt elég belőlük. Vilike, Öcsi, Vilmos atya, meg a többiek hozzám nőttek. Annyi fantasztikus órát adtak nekem valamikor réges-régen. Újra együtt nyaralni velük a hegyekben, bár csak virtuálisan, igazi élmény volt.

Méhes György: Micsoda társaság!

Ezt a könyvet egy verseny elemeként választottam, mert jó kritikákat olvastam róla. Érdekes volt. Néha kicsit sok(k) volt az 1-1 tett, illetve gondolat körüljárása, túl-elmélkedése. Quintusz színre lépése sokat segített a továbbolvasásban és a humor is pozitívan belejátszott.

Simiréka I
Méhes György: Micsoda társaság!

Kiskoromban nagyon szerettem Méhes György könyveit, köztük a Micsoda társaságot is. Jó lenne újra elővenni őket. Szerettem a stílusát, a humorát, az állandó, kifogyhatatlan kalamajkákat.

tzsuzsi
Méhes György: Micsoda társaság!

Jó volt, jó volt, de nem igazán az én stílusom. Igazából csak azért olvastam el, mert ezt kaptam a biziért… Nem az igazi.

matilda
Méhes György: Micsoda társaság!

Gyerekkorom meghatározó könyve. Olyan humorral megírt történetek, amikben mindenki magára és a családjára ismerhet.

nandras
Méhes György: Micsoda társaság!

Fiamnak olvastam fel esténként és mindketten élveztük. Persze vannak benne dolgok amiket a megjelenés óta bekövetkezett technikai fejlődés miatt kicsit meg kellet magyarázni, mégsem tűnt porosnak sem a történet sem a stílus. Jöhet a többi Méhes ifjúsági regény is.

Trudiz P

Az igazi turista nem andalog, hanem igenis gyalogol.

Trudiz P

Az én agykérgem olyan érzékeny, hogy a mások gondolatait is felfogja.

mohapapa I

Ha akarják tudni az őszinte véleményemet, akkor szerintem el kellene tiltani a kirándulásokon a fényképezést.
Főleg a Vilmos atya-féle fényképezést. Mert mi van az ő képein? Homályos foltok, két-három fejű emberek árnya.
Megmutat neked egy képet, méghozzá micsoda diadallal.
– Tessék, nézd meg Nagyfőnök!
– Hm… igen… igen… Mi ez? Tömeggyilkosság ködben? Valami ilyesféle?
Erre ő megsértődik, visszaveszi a képet.
– Vagy megvakultál, vagy egyszerűen csak bosszantani akarsz. Nagyon jól lehet látni, hogy ez az a kép, amit a strandon készítettem rólatok.
Jól emlékszem, a strandon vakító napsütés volt. Fogalmam sincs, hogyan sikerült annyi ködöt idevarázsolnia a képre. S a végén még nekem kell őt engesztelnem.

Kapcsolódó szócikkek: Vilmos atya
Trudiz P

(…) a világ tükör, mindig olyan arcot vág, amilyent te vágsz neki.

fióka P

Aztán itt vannak a tétovázók, akik nem tudják eldönteni, mit tegyenek; meg a kényelmesek, akik az utolsó pillanatban lépnek fel a mozgó szerelvény lépcsőjére (egyébként belőlük kerül ki a féllábú emberiségnek körülbelül az egyharmada).

38. oldal (Cerkabella, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: vonat
mohapapa I

– Nem, nem – mondta szelíd határozottsággal Anyu. – Ezt aztán semmiképpen sem szabad megírnod. Tedd meg a családod kedvéért. Ha megírod a békaügyet, ez rossz fényt vet Öcsire, de rád is, aki képtelen voltál őt megnevelni.
– Ééén? De hiszen te nevelted. Vagyis, hogy te nem nevelted.
– Na látod – zárta le a vitát a feleségem. – Szóval beismered, hogy hibás vagy.

mohapapa I

– Szívem, tedd meg a kedvemért, hogy legalább most, amikor a saját családodról írsz, mérsékeld kissé a fantáziádat.
– Például?
– Például amikor magadról írsz. Muszáj megírnod az én férjemről, hogy százkilós? Írj hetvenötöt, legfeljebb nyolcvanat.
– Százkettő!
Én ettem a flekkent, mégis a feleségem torkán akadt meg a falat. Végül is, ahogy ez szerető házasfelekhez illik, megegyeztünk kilencven kilóban.
– Aztán a lányok… – duruzsolt tovább Anyu. – Tudod, hogy az ilyen serdülő korú lányok milyen érzékenyek. Galambpihével is megsérted őket.
– Jól van. Mit írjak róluk, diktáljatok.
– Legelőször is azt, hogy szépek.
– Rendben van – szépek.
– Csinosak. Jól neveltek. Tisztelik a szüleiket…
– Biztos?
– Te csak írd, amit mondunk – sötétült el a feleségem tekintete.
– Szerények, szelídek, nem vihognak, nem pletykálnak.
– Igen, igenis, igen… – jegyeztem a napiparancsot. – Több nincs?

– Mi az? Lavór?
– Pontosan, egy alumínium mosdótál. Felszereltem a fára.
Vilmos atyával lapos pillantásokat váltottunk: Quintusz doktor kétségkívül megőrült. Eddig sem volt teljesen normális. De most már lassan kezdi túlzásba vinni.

Kapcsolódó szócikkek: Quintusz doktor