Merülj ​alá, ha nem félsz! 84 csillagozás

Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Rachel ​Krall az igazságot keresők utolsó reménysége. Neve azután válik ismertté, hogy bűnügyi műsorának köszönhetően egy ártatlan férfi szabadlábra kerül. Már hozzászokott, hogy a hangja, és nem az arca alapján ismerik fel, ezért is találja furcsának, hogy valaki üzenetet hagy az autója szélvédőjén, és így kér tőle segítséget.
Neapolis városát egy nemi erőszakkal kapcsolatos bűnügyi tárgyalás rázza meg. A város nagy reményű, Olimpiára készülő fiatal úszóját azzal vádolják, hogy megerőszakolt egy középiskolás diáklányt, aki nem mellesleg a rendőrkapitány szeretett unokája. Annak érdekében, hogy a műsor sikeres legyen, Rachel mindent latba vet. Interjúkat készít, és nyomozásba kezd. Csakhogy a rejtélyes levelek mindig a legváratlanabb helyen érik őt utol. Valaki követi a nőt, és nem adja fel, amíg Rachel ki nem nyomozza, hogy mi történt az illető testvérével huszonöt évvel azelőtt. A hivatalos álláspont szerint Jenny Stills vízbe fulladt, a levelek tanúsága szerint viszont… (tovább)

Álomgyár, Budapest, 2021
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635701773 · Fordította: Goitein Zsófia
Álomgyár, Budapest, 2021
384 oldal · ISBN: 9789635701780 · Fordította: Goitein Zsófia

Hannah Stills · Jenny Stills · Rachel Krall

Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

„Mitch Alkinst szemlátomást dühítette, hogy az esküdtek az ebédszünet után ásítozva tértek vissza a tárgyalóterembe. Kis híján leragadt a szemük, és úgy ültek le a székre, mintha délutáni szunyókáláshoz készülődnének.”

Nagyjából én is így voltam az olvasással.
Igaz, hogy komoly témát boncolgat, de a stílusa annyira langyos volt. Szinte semmivel nem motivált, hogy haladjak a könyvvel.

Adott két bűntény. Az egyik egy nemrég történt nemi erőszak. Ennek az ügynek a bírósági tárgyalása teszi ki a cselekmény nagy részét. A másik egy 25 évvel korábbi, szerencsétlen balesetként elkönyvelt haláleset.
Nagy meglepetést nem kapunk. A fülszövegből is tudhatjuk, de amúgy is evidens, hogy a két eset valamilyen módon összefügg.
Váltakozva, szép lassan bontakozik ki előttünk a két történet. Bőven időt adva arra, hogy jóval előre összerakjuk a képet.
Ennyi.
A befejezés meg nem is lehetett volna másmilyen. Különben nem illett volna bele a pártatlan nézőpontba. Ami teljesen nem is volt az. De szerintem nincs olyan ember, aki abszolút pártatlan tudna maradni egy ilyen témát illetően.

BoneB P>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Elég komoly témáról szólt a könyv, az események is több szálon futottak. A végén pedig jött a nagy meglepetés is. Szóval volt benne tényleg minden. A bírósági jeleneteket még mindig nagyon kedvelem. Maga a történet a két fő szál elég lehangoló és kegyetlen, az emberben felmegy a pumpa, hogy ott van ez a két tinédzser és nemhogy megvédik még őket állítják be rossznak és rájuk tolják, hogy ők a hibásak mindenért.

Örülök, hogy nyertem ezt a könyvet, mert összességében meg voltam vele elégedve.

BertaPalikSzilvi P>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Nehéz megszólalni ez a történet után.Nagyon bátor az írónő,hogy a nemierőszak és bántalmazás témáját választotta.Nem könnyű úgy írni a témában,hogy az ne legyen előítéletes vagy vádaskodó.Úgy érzem ezt remekül megoldotta az írónő,és az olvasóra bízta,hogy az olvasottak fényében mit gondol.Ami igazán szörnyű volt,az a szereplők egymásra mutogatása,ahogy sok esetben az áldozatot hibáztatták még a nők is,mintha magának kereste volna a bajt az áldozat.
A történet érdekessége,hogy a jelenben játszódó nyomozással párhuzamosan,ami miatt a bűnügyi podcast készítő Rachel Neapolisba érkezik,egy 25 évvel korábban történt erőszak és gyilkosság miatt is nyomoznak.
Hannah levélben kéri Rachel segítséget,hogy kiderüljön mi történt a nővérével hosszú évekkel korábban.A bírósági tárgyalással párhuzamosan zajló nyomozás közben megdöbbentő titkokra derül fény,és kiderül, hogy a két eset nem csak az elkövetett erőszak miatt hasonló.
A feszültséget jó tempóban adagolja az írónő,de olvastam már ettől pörgősebb és ütősebb thrillert is.
Lélektani szempontból viszont zseniális.A tárgyalóteremben zajló részek hol gyomorforgatóak,hol pedig megrendítőek.A Hannah által levélben csepegtetett múltbeli események szívszorítóak.
Összességében a téma miatt és az érdekes felépítés miatt azt mondanám, hogy nem rossz,de a rengeteg helyesírási hiba és elgépelés sokat ront az olvasási élményen.

szindilu>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Ez a könyv azt a fajta olvasmányélményt nyújtotta, ami egyszerre töltött el elégedettséggel (hisz remekül van megírva) és félelemmel (mert olyan szinten hatott rám érzelmileg).

Két fiatal lány, egy kisváros, 25 év eltérés és egy podcast gyártó újságíró, aki szeretné kideríteni az igazságot mindkét ügyben. A jelenbeli bűncselekmény részletei egy bírósági tárgyaláson és podcast epizódokon keresztül tárulnak elénk, míg a múltbeliek egy 10 éves kislány emlékeit hívják életre, aki szentül hiszi, hogy a nővére halála nem baleset volt.

A bírósági tárgyalás témája egy olyan bűnügy, ami szerintem sokakat (főleg a nőket) szíven üt: nemi erőszak. Megan Goldin hihetetlenül szemléletesen és részletesen képes bemutatni a szexuális bántalmazás áldozatainak lelki tusáját, hogy mennyire traumatizáló élmény nemcsak maga az erőszak, hanem az utána következő időszak is, amikor a tárgyalóteremben kell bizonyítania az igazukat. A múltbeli szál pedig még inkább szíven ütött, a gyermeki ártatlanság és tudatlanság állt szemben azzal, hogy az olvasó pontosan tudja, mi is történik. Teljesen a bőröm alá mászott a kegyetlensége és a fojtott hangulata.

Mindkét szál végtelenül realisztikus volt, nekem, mint olvasónak is traumatikus élmény volt végig követni őket. Szerintem ugyanis a legtöbb nő lelkében van egy apró félelem szilánk. Amikor sötétedés után egy kietlen utcán tartunk épp haza és meglátunk egy férfit közelíteni felénk, megmarkoljuk a kulcscsomónkat, a kezünk ügyében tartjuk a telefonunkat. Mert sosem lehet tudni….Mert annyiszor hallani erről a hírekben…Mert ez nem az írók által kreált fikció, hanem napi szinten a valóságban is elkövetett bűncselekmény. Szerintem ezért talál be ennyire ez a történet. Ezért remegett a kezem, amikor becsuktam a könyvet és ezért éreztem olvasás közben folyamatos szorongást és dühöt.

Merülj alá ebben a történetben, ha nem félsz…
– dühöt és undort érezni embertársaid iránt, akik szexuláisan bántalmaznak másokat,
– csalódni az igazságszolgáltatási rendszerben, amiért az áldozatot szétcincálják a tárgyalóteremben, arra kényszerítve, hogy újra és újra átélje a vele történteket,
– hitetlenkedni, mert sok helyütt a tárgyalóteremig sem jutnak el a bántalmazók,
– megkönnyebbülni, hogy ez a történet kivételesen nem a híradóban hangzott el,
– végtelenül elszomorodni, mert tudod, hogy valahol, valakivel már megtörtént, éppen megtörténik vagy meg fog történni mindez.

nagydianagloria>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Nagyon sok témát boncolgat a könyv, amit én nagyon szerettem. Thrillernek nem igazán mondanám, mivel nem volt benne olyan feszültség, ezt leszámítva viszont azért végig nagyon figyeltem a „jelekre”, nehogy lemaradjak valamiről. Szerintem túl korán rá lehetett jönni a csavarra.
A borító gyönyörű, és illik is a könyvhöz.

miluminal P>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

2022 számomra abszolút fordulópont és ez a választott könyveimben is megmutatkozik. Sokkal bátrabban nyúlok új zsánerek felé és régi barátaim (különösen a YA könyvek) egyre nehezebben csúsznak. Nincs is ezzel semmi gond, bár azt azért tényleg nem gondoltam volna, hogy ennyi thriller és erőszakot bemutató könyv fog becsúszni az életembe így hirtelen.

A Merülj alá, ha mersz-t az egyik kedvenc kanadai booktuberem ajánlására olvastam el, és már meg sem lepődtem, hogy ismét nehezebb témájú könyvbe futottam bele.
Ebben a könyvben különösen két téma borzolta az idegeimet, melyek amúgy is fájó pontjaim:

1, Áldozathibáztatás: amikor egy nő egy éjszakai órában nem sétálhat végig egy városon / parkon úgy, hogy ne kelljen erőszaktól és/vagy gyilkosságtól félnie. Ha pedig valóban bekövetkezik, akkor „meg is érdemelte”, hisz tudhatta volna, hogy ne sétáljon egyedül késő este.
???????
Ennek a másik alja verziója, amikor a lány elmegy randira, de a randi végén a fiatalember nem éri be egy csókkal, hanem szexuálisan ráerőlteti magát a lányra, ami végül erőszakba torkollik. „De hát minek ment el akkor randizni, há'? Most meg mi baja van akkor?”
Hihetetlenül dühít és felidegesít ez a hozzáállás és mindazok, akik ezt a csoportot képviselik.

2, Nők anti-bajtársiassága: Sokszor, ahogy a nők egymással tudnak bánni, az bicskanyitogató a számomra. Ahogy a féltékenység, irigység megmérgezi és a legrosszabbat hozza elő belőlük, az sokszor eléri nálam, hogy szégyelljem, amiért én is nő vagyok. Mintha nem lenne épp elég nehéz nőként megfelelni és bizonyítani, teljes életet élni, de akkor még kezelje az ember a sok rosszindulatú megjegyzést nőtársaitól…

Igen, ez a könyv sokszor ad okot a mérhetetlen dühre és sajnos arra emlékeztetett, hogy mennyi baj van az emberi fajjal és a rendszerrel, ahogy működtetjük világunkat.
De ettől függetlenül jó könyvnek tartom, én egy cseppet sem untam. Az író stílusát eléggé minimalistának nevezném, nincs túlbonyolítva a szöveg. Ez nekem speciel ennél a történetnél nem jelentett problémát, de nem biztos, hogy mindenki így vélekedne.

Jó, oké, de mire készülj? Egy tárgyalásra, ahol a központi téma a nők elleni erőszak.

L_Sandra P>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

A Merülj alá, ha nem félsz egy megosztó bűncselekmény miatti tárgyalás és nyomozás története. Az írónő a nemi erőszak és a bántalmazás témáját veszi elő, megmutatva, mennyire másként gondolkodnak az emberek erről a témáról, mennyire megosztó ez a téma. Számomra még mindig megrázó olvasni egy-egy könyvben, hogy nem a tettest hibáztatjuk ilyen esetben, hanem az áldozatot, és igen, sokszor mi nők is. Hiszen miért ment arra a sötétben egyedül este, nem tudta, hogy bármi megtörténhet vele?!
A könyv két szálon fut, Rachel részt vesz a tárgyaláson, ahol egy jelenbeli bűntényt tárgyalnak, de közben egy levél hatására nyomozni kezd egy hasonló bűntényt után a múltból. Szép lassan feltárul előttünk, hogy a két esemény hasonlít és össze is függ egymással.
A könyv két hasonló bűncselekményről szól, melyek kapcsolódnak egymáshoz, de közben megmutatja, mennyire változik meg egy-egy ember élete – főleg az áldozaté – egy ilyen támadás után. Szép lassan csepegteti a könyv az információkat, lassan adagolva a feszültséget, a fordulatokat.

Athensia70 P>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Mikor megvettem ezt a könyvet nem olvastam el miről is szól. Csak mertem remélni hogy izgalmas lesz. Az is lett nem is kicsit. A könyv két szálon fut. A múltba és a jelenben. Egy olyan büncselekményről nyomozásáról szól mely megossza közvéleményt elég rendesen. Borzasztó volt olvasni min is megy keresztül az áldozat mit érez és hogy változik meg az élete is. Sírtam fájt lelkem a a főszereplő lányért .
A történet iszonyú jól van megírva, könnyű köbetni az eseményeket és végig azt akarod tudni ki a bűnös mikor derül ki valami. Csak azert tettem le mert dolgoznom.kellet amúgy simán elolvastam volna egy húzasra ☺.
Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek aki szereti a relytéjt az izgalmat és kivételes történetek.

Erzsébet_Károly>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Teljesen ismeretlen volt ez a könyv számomra, az írónő másik könyve után vakon bizalmat szavaztam neki. Egy jelenkori és egy 25 évvel ezelőtti bűntény között von párhuzamot. A könyv közepén már kitaláltam a végső csavart, de ettől függetlenül végigizgultam a könyvet. A téma nagyon kemény, kegyetlen. Érdekes volt megismerni az amerikai bíróság működését.

Szédültnapraforgó>!
Megan Goldin: Merülj alá, ha nem félsz!

Első olvasásom az ausztrál írónőtől. Nekem nagyon tetszett, zseniálisan hozta össze a szálakat egy friss és egy 25 évvel ezelőtti történet kapcsán.
Rachel egy podcast-et készít Bűnös vagy nem bűnös címmel, miközben egy nemi erőszak ügye folyik a bíróságon. Közben levelet kap egy lánytól, Hanna, aki kéri a segítségét egy bűnügyben. Ez a két eset kapcsolódik össze a végére.
spoiler
spoiler

pribrgre P>!

Úgy gondolták, hogy egy nőnek igenis joga lenne késő éjjel félelem nélkül sétálni az utcán. Ha átvágnak egy parkon, nem kéne őket hibáztatni vagy elítélni. Megerőszakolni és megölni végképp nem.
[…]
Miért van az, hogyha egy nőt megtámadnak, rögtön rá hárítanak minden felelősséget?

Mónika_T P>!

– Van, hogy az embernek meg kell szólalnia, különben élete végéig viseli a hallgatás következményeit.

Athensia70 P>!

Azt mondta, sokkal nemesebb úgy adni, hogy az emberek nem tudják, kitől származik az adomany.

Mónika_T P>!

Ez a baj a hibákkal. Nem mindegyiket tudjuk jóvátenni. A halottakat nem támaszthatjuk fel, hiába szeretnénk.

MKDóri>!

Ilyen egy tárgyalás. Középkori. Messze nem arról szól, hogy eljutunk az igazsághoz. Inkább az a kérdés, ki a tehetségesebb színjátékos az ügyvédek közül.

Mónika_T P>!

Amióta kiderült, hogy egy nemi erőszakkal kapcsolatos tárgyalásról fogok tudósítani a harmadik évadban, folyamatosan azt kérdezik tőlem, miért. Anyám. A bátyám. A producerem. Még az exem is felhívott, hogy kifejezze a nemtetszését.
„Megőrültél, Rachel?” – hallom mindenfelől. Szerintük akárhogy tálalom az egészet, biztos, hogy sok embert magamra haragítok vagy megbántok. Azt mondják, fenyegető levelek százait fogom kapni. És ami még rosszabb, a közösségi médiában is engem fognak gyalázni.
Mindezt azért, mert a nemi erőszak kérdése mindig megosztja az embereket.
Ehhez képest a gyilkosság semmi. Ott mindenki azt mondja, kegyetlen dolog. Ebben nincs vita. Nincs véleménykülönbség. A tízparancsolat is kimondja: ne ölj!
Amikor nemi erőszakról van szó, valahogy a Biblia sem ad egyértelmű iránymutatást.

Kapcsolódó szócikkek: nemi erőszak · Rachel Krall
Mónika_T P>!

Egy mezőn állok, csak fű vesz körül. Amit hallanak, az a fű, amit megállás nélkül fúj a szél. Sokszor elfelejtjük, milyen hangos tud lenni a természet, amikor nincs kocsizaj, ami elnyomja ezt a csodát.

Kapcsolódó szócikkek: természet
Mónika_T P>!

Amikor egy ember ilyen szörnyű traumán megy keresztül, az elme próbálja elfelejteni, ami történt. A trauma következtében fellépő emlékezetkiesés önvédelmi mechanizmus. Segít, hogy az ember épelméjű maradjon.
Ebben az esetben egy tizenhat éves lányt arra kérnek, hogy nyilvánosan, egy rakás vadidegen előtt idézze vissza annak az éjszakának az összes borzalmas percét, és akkor talán – de még mindig nem biztos – az állítólagos erőszaktevő büntetést kap.