Szex, ​drogok, Facebook 8 csillagozás

Internethasználati kalauz szülőknek
Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook

„Az ​internetet könnyű rosszul adagolni, túladagolni, akár mérgező is lehet, de egy biztos: nem lehet élni nélküle.”

Egy átlagos gyerek — a saját gyerekünk is — másodpercenként kényszerül arra, hogy döntést hozzon a monitor előtt. Milyen szöveget posztoljon a Twitteren? Melyik fürdőruhás képét töltse fel a Facebookra? És vajon elárulja-e ország-világ előtt, hogy kivel jött össze a tegnapi bulin? Egy biztos: a helyes netezési szokások kialakításában nekünk, felnőtteknek kell segítenünk. Megan A. Moreno kutatásai számos kamasz és egyetemista bevonásával jöttek létre, akik minden témáról kifejtik hiteles véleményüket. A friss tudományos eredményekkel alátámasztott, rövid fejezetek az óvodáskortól az egyetemig tekintik végig az internet szerepét a fiatalok személyiségfejlődésében. A szerző többek között olyan problémák megoldására tesz segítő javaslatokat, mint az online szexuális zaklatás, a netfüggőség és egyéb járulékos betegségek (a depressziótól az evészavarokig). Megan A.… (tovább)

Eredeti cím: Sex, Drugs 'n Facebook

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Móra családi iránytű

Móra, Budapest, 2015
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631197655 · Fordította: Zöldi Anna

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

A könyvtár ajánlópolcán bukkantam erre a könyvre és a címe miatt választottam ki.
Alapvetően hasznos könyvnek tartom, bár a stílusa szájbarágós és bő lére eresztett. Úgy készült, hogy azok is megértsék, akik nem tájékozottak a témában, ezért több ismerettel rendelkező szülőknek helyenként unalmas lehet, én az első két fejezeten kifejezetten szenvedtem. A harmadik fejezettől azonban izgalmasabb lett, főleg a megtörtént esetek és valós szülői/fiatal/gyermek vélemények miatt.
A háttérben tudományos kutatások és felmérések állnak, ezek emlegetését nem találtam érdekesnek, azonban így hitelesebb lesz, amit leír.
A lényeges pontokhoz többször visszatér, megismétli őket, így ezek első olvasásra megragadnak. A 200 oldal sok térközzel van írva, gyorsan lehet haladni vele.
Nem mindennel értettem egyet, de nem is erőltet rá véleményt az olvasóra, lehetőségeket, szempontokat ad, amelyeket a családra, a gyerekre kell alkalmazni. Nagyon pozitívnak tartom, hogy a gyerekek oktatását közös feladatnak minősíti (szülő, iskola, egészségügy) és azt is kihangsúlyozza, hogy a szülő ismeri a legjobban a gyermekét és még főiskolás/egyetemista korban is hatással van rá a véleménye, ezért egyáltalán nem felesleges erről beszélgetni (megfelelő stílusban).

Risus P>!

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

Azt gondolom, hogy ez a könyv nem csak a szülőknek való, sőt!
Rengeteg személyes történet található benne, amiből rengeteget lehetne okulni, ha mindenki elolvasná.
Kifejezetten tetszett, hogy korcsoportokra bontja a fiatalokat, így áthatóbban részletezheti az internetes szokásaikat és azokból fakadó problémákat és veszélyeiket.
Örülök, hogy elolvashattam ezt a könyvet, mert igen is beszélni kell arról, hogy az internetnek számos árny oldala van.
DE! Van pár rész, amit abszolút nem tartok teljesen igaznak. Volt rész, ahol azt említik, hogy a közösségi oldalak önbizalmat adnak, én ezzel nem értek egyet, mert elég sokszor láttam, sőt tapasztaltam, hogy épp, hogy rombolja, mint javítani. Rengetegen posztolnak különböző képeke és életeseményeket, amik nem minden esetben valósak vagy teljesen igazak, de mi, szemlélők elhisszük. Majd belegondolunk abba, hogy pl: én nem így nézek ki, nincs ilyen nagy baráti körök, nem kap a képem 100 likeot és még folytathatnám. Ezen kívül szerintem a könyv elsősorban tényleg olyan szülőkre épült, aki minden idejét a gyerekével és az internet előtt ül. Tény, hogy komolyan oda kell figyelni a gyerekek internetes szokásaira, de amikor azt olvastam, hogy a gyerekkel le kell ülni és keresőbe beírni a buli és a pia kapcsolatát még egyetem előtt, nos szerintem ez bár abszolút a középiskola előtt lenne kötelező, de nem vagyok szülő, ez csak megjegyeztem.

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

Gyakorló közösségi média fogyasztóként nekem kicsit túl szájbarágós a stílusa, sok benne az ismétlés; látszódik, hogy rábeszélős könyv.
Viszont ezzel abszolút egyetértek:
'Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy együtt fejlődjünk az online világgal, amennyire csak lehetséges. Muszáj, hogy egy szülő ismerje a legnépszerűbb oldalakat és játékokat, amikkel a gyereke az ideje nagy részét tölti. Most épp a Facebookot, a Twittert, a Tumblrt, az Instagramot, a Pinterestet, a Minecraftot… Még ha nem is érdekelnek bennünket ezek az oldalak, oda kell rájuk figyelnünk, meg kell őket ismernünk, mert hozzátartoznak a gyermekeink mindennapjaihoz.'
1. fejezet – A világ hálójában, 23. oldal, egy anya véleménye

Morn>!

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

Felesleges időpocsékolásnak éreztem, a végén már inkább csak átlapoztam. Nyilván nekem túl szájbarágós volt, elvégre nem ismeretlen a Facebook meg társai (itt azért zavaró volt nekem, hogy itthon kevésbé ismert alkalmazásokat is felsorolt), de aki szülő már érdeklődik a gyermeke internetezési szokásai iránt, el is jut a könyvtárig, kétlem, hogy ennyire bő lére eresztett, agyon ismételt és alapvető (milyen okos, hogy azt mondja, beszélgess a gyerekeddel, legyenek határok és egyensúly a valódi élet és a netezés között, te ezt gondoltad volna? nahát.. pf) szövegelésre lenne szüksége. Célszerűbb, ha járatosabb ismerősökhöz, barátokhoz fordul, vagy akár az iskolai szociális munkásokhoz. Persze az sem akadály, ha ő maga normálisan szörfözget kicsit (elvégre a szülők többségének is van okostelefonja, akinél a gyereknek is van, és messengerezni biztos tud, akik meg mélyszegénységben élnek, tuti nem is fognak soha tudni ennek a könyvnek a létezéséről, meg az internet nem is hiszem, hogy olyan közeli dolog számukra), vagy használja a józan paraszti eszét, hogy nem tesszük ki az életünket a facebookra, ahogy otthon az ablakban sem állunk neki mutogatni magunkat… Bár, sajnos, ez sok embernél hiányzik.
A szülő felelőssége, hogy erről beszélgessen a gyerekeivel, de sajnos tudjuk, hogy vannak, akiknél falra hányt borsó lenne, hogy odafigyeljen. Fontosnak tartanám az iskolában a tájékoztatást, hogy legyenek ilyen prevenciós órák (szerencse, hogy vannak már erre alkalmazott személyek, kár, hogy kevés óraszámban tudnak csak egy-egy iskolában ténykedni) a gyerekeknek, de legyenek felzárkóztatók a szülőknek is! Jó lenne, ha minél több emberhez eljuthatna ez a lehetőség… A nagyszülőket is be lehetne vonni. A munkahelyemen volt ilyen tabletes tanulós foglalkozás nagyszülőknek, tartottam én is, jó tapasztalat volt, szerették, és jobban meg tudtak ismerkedni az okos kütyükkel, amiket az unoka adott, kapcsolatba tudtak egymással lépni és az internet veszélyeivel is tisztába kerültek, meg meg tudták, mi a fene is az a TikTok, amiről az unoka folyton beszél. Több ilyen is lehetne.
Nehéz a gyerekekről beszélni erről hatalmi pozícióból, ezért a közösségi tereket is jó lenne erősíteni. Úgy éreztem, ott könnyebben, szabadabban tudtunk erről beszélgetni, elvégre inkább barát vagyok ott, mintsem egy kontrolláló, irányító felnőtt, de így is nehéz volt velük a felelősségről, következményekről beszélgetni, pedig voltak konkrét példák, amiken keresztül el lehetett indulni az ő kis életükre vonatkozóan is.
Hasznos lenne, de sajnos nem éreztem erősnek ezt a könyvet. Túlírt. Akinek azonban segít, annak hajrá, az csak biztató, hogy foglalkozik ezzel a témával.
Óh, és amit hiányoltam (bár nem tudom, a honlap indulása és a könyv kiadása elkerülte-e egymást), az a yelon.hu. Kamaszoknak való. A szülőknek meg a hintalovont érdemes olvasgatni. :)

Móra, Budapest, 2015
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631197655 · Fordította: Zöldi Anna
Nihilchan>!

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

Hasznos kis könyv egy olyan témáról, amiről többet kéne beszélni a gyerekekkel; otthon és az iskolán belül is. (Utóbbit nem is nagyon észlelem a környezetemben, sajnos.) Könyvtárosként rengeteg dolgot tapasztalok, hogy mi mindenre képes, ha a szülő egyáltalán nem figyeli gyermeke online tevékenységeit, illetve mennyire nincsenek tisztában a pedagógusok azzal, mit művelnek a gyerekek akár tudatosan, akár véletlenül (tisztelet a kivételnek). Nem egyszer látok bele Facebook, Twitter, Ask.fm és miegyéb profilokba, mert a gyerekek elfelejtenek kilépni, és nem egyszer ijedek meg attól, amit látok, és nem elég, ha csak a könyvtáros nénivel beszélget ilyesmiről a gyermek. Azért olvastam el ezt a könyvet, hogy lássam, nyugodt szívvel ajánlhatom-e a felnőtteknek és igen; a könyv mindenképpen hiánypótló és nagyon mostani még akkor is, ha nem értek egyet minden tanácsával. Különösen tetszett, hogy nem démonizálja az internetet, ugyanúgy rávilágít annak előnyeire és hasznára is, mint a hátrányaira és veszélyeire. Úgyhogy legalább belenézésre ajánlom a könyvet minden kedves szülőnek, tanárnak, nagytesónak is.

Megan A. Moreno: Szex, drogok, Facebook Internethasználati kalauz szülőknek

Az ötletek jónak tűnnek, de a könyv felépítése nem annyira tetszett.

HASZNOS WEBOLDALAK

Erőszakos szexuális bűncselekmények áldozatainak segítésével, jogvédelemmel, szociális kérdésekkel, bűnmegelőzéssel foglalkoznak:
www.saferinternet.hu
www.eszteralapitvany.hu
www.kek-vonal.hu
www.biztonsagosinternet.hu

Gyermekbarát internet honlapja:
www.bibianeten.
www.bigyoo.hu

Jogellenes és kiskorúak számára káros tartalmak bejelentését lehet megtenni, hasznos szűrőprogramokat letölteni, kiadványok, szakmai kérdések pedagógusoknak:
biztonsagosinternet.hu
www.internethotline.hu

„Egyszervolt” internetről szóló oldala. Külön fejlesztve kisebbeknek-nagyobbaknak és szülőknek:
egyszervolt.hu/hellohalo
www.baratsagosinternet.hu

Online bullying kézikönyv pedagógusoknak:
Szex, szabadidő, kapcsolatok, hobbik s a többi, kamaszoknak és felnőtteknek is. Tesztekkel, programajánlókkal, fórumokkal, szavazásokkal:
www.tinivagyok.hu

Bloggyűjtemény, szakember válaszol rovat, tippek és trükkök, tematikus anyagokkal a testi-lelki kérdésekről, iskoláról-munkáról, táplálkozásról, káros szenvedélyekről, szexről:
www.kamaszpanasz.hu

204. oldal, Hasznos weboldalak

kte P>!

E három pillér: az egyensúly, a határok kijelölése és a beszélgetések, magukban foglalják mindazt, amire egy fiatalnak szüksége van ahhoz, hogy biztonságosan mozogjon az internet világában.
FONTOS
Az a fiatal, aki megőrzi a helyes egyensúlyt az online és a valós élmények között, nem lép t bizonyos határokat, és hajlandó őszinte beszélgetésekre egy számára megbízható felnőttel, már biztonsággal élvezheti az internet előnyeit.

49. oldal, 3. fejezet Az egészséges internetezés modellje: az egyensúly, a határok kijelölése és a beszélgetések

Risus P>!

Régen telefonon vagy egy kávé mellett beszéltük meg az élet nagy kérdéseit, ma a Facebookon vagy SMS-ben.

gjudit8 >!

Ezt a generációt digitális bennszülötteknek hívják, és nem alaptalanul, előbb tudnak SMS-t írni, mint járni, a pelenkával együtt kapják az okostelefont is. Én azt gondolom, hogy amikor először egy ilyen készüléket a kezükbe vesznek, el kell kezdeni beszélgetni velük a biztonságról. Ha megtörtént a baj, akkor már késő. Akinek telefonja van, az használja is.

Kapcsolódó szócikkek: okostelefon
Mariann_Czenema P>!

Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy együtt fejlődjünk az online világgal, amennyire csak lehetséges. Muszáj, hogy egy szülő ismerje a legnépszerűbb oldalakat és játékokat, amikkel a gyereke az ideje nagy részét tölti. Most épp a Facebookot, a Twittert, a Tumblrt, az Instagramot, a Pinterestet, a Minecraftot… Én a lányommal végignéztem ezeket az oldalakat, és megbeszéltük, hogy mit és hogyan lehet velük kezdeni. A lányom barátnőin keresztül rengeteg szülőt ismerek, akik nincsenek fent a Facebookon, és tudom, hogy nem is ellenőrzik, hogy a gyerekük mit posztol ki oda. Még ha nem is érdekelnek bennünket ezek az oldalak, oda kell rájuk figyelnünk, meg kell őket ismernünk, mert hozzátartoznak a gyermekeink mindennapjaihoz.'

1. fejezet - A világ hálójában, 23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Facebook
Mariann_Czenema P>!

Az interneten garázdálkodó szexuális ragadozóknak alapvetően négy típusát szokás megkülönböztetni, bár az internetezési szokások változása ezt később felülírhatja. Az első csoportba a 'gyűjtők' tartoznak, ők képviselik ennek a műfajnak a kezdő szintjét: pornográf fényképeket kérnek gyerekektől, vagy ilyen képeket töltenek le pornográf oldalakról. A második az online kalandorok, vagy 'voyagerek' csoportja, akik először online beszélgetést kezdeményeznek a gyerekekkel, majd szisztematikusan a bizalmukba férkőzve becserkészik őket. Az online kalandorok esetenként megpróbálják személyes találkozásra kényszeríteni áldozataikat. A harmadik csoportba a profik tartoznak, akik maguk is gyermekpornót készítenek, és rendszerint már visszatérő bűnözők. A negyedik típus a chatelőké. Ők jellemzően chatszobákban vadásznak áldozataikra, majd a bizalmas kapcsolat kiépítése után webkamerán keresztül szexuális tartalmú párbeszédet vagy cselekményeket kezdeményeznek. Az interneten garázdálkodó szexuális 'ragadozók' nagy veszélyt jelentenek a sebezhető fiatalokra.

5. Fejezet - Szex határok nélkül, 79. oldal

Mariann_Czenema P>!

Az online tartalom tények, vélemények, igaz és hamis állítások tömegéből tevődik össze. Lehetetlen, hogy egy kamasz, de akár egy felnőtt is át tudja tekinteni az egészet. Csak egy példa: a Google az influenza szóra 148 millió találatot ad ki. Binggel keresve a fogyókúrára 513 millió találatot kapunk. A Yahoo a pubertásra 42,9 millió eredményt kínál.

4. Fejezet- Te meg mit nézegetsz? Hogyan kezeljük a neten a káros tartalmakat? 67. oldal

gjudit8 >!

Idejében kell gyerekeinket megtanítanunk a biztonságos internethasználatra, holnap már késő lesz! Tanulmányok sora bizonyítja, hogy még a szokások kialakulása előtt be kell avatkoznunk, ha befolyásolni akarjuk a kiskamaszok netezési szokásait. Ha ezt a lehetőséget elszalasztottuk, a kamaszkor későbbi fázisában, amikor az internethez jutás lehetőségei és csábításai nőnek, már csak új stratégiával tudjuk a hibákat korrigálni, vagy a tanultakat megerősíteni.

gjudit8 >!

A mi generációnk a fejében őrzi a sok szép emléket, csalódást, sikert, az érzések viharát, ami a fiatalságunkat végigkísérte egészen a felnőttkorig. Ám mi a helyzet akkor, ha az ifjúság idejének tiszta lapjai helyébe egy monitor kerül, a ceruzát pedig a billentyűzet helyettesíti? A válasz magától értetődik: digitálisan rögzítjük a múló érzéseket.