Vérvörös ​szonáta (Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4.) (Dampyr 4.) 32 csillagozás

Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

Oroszország, a Szovjetunió összeomlását követő zűrzavaros időkben.
Maffiózók, gerillaharcosok és élőhalottak kíméletlen harcban állnak egymással, és a véres eseményeket a színfalak mögül egy legendás, félelmetes lény irányítja: a Vurdalak! Harlan Draka, a Dampyr és barátai olyan küzdelem előtt állnak, amelyben a győztesnek talán már nem is csak az ellenségen kell felülkerekednie…

Fumax, Budapest, 2007
94 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638760630 · Fordította: Puller István · Illusztrálta: Maurizio Dotti

Ferger_Jolcsi P>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

Ebben a kötetben lényegében semmi új dolgot nem tudunk meg Harlanról és azon kívül, hogy elpusztítanak egy újabb gonoszt, semmivel előrébb nem kerülünk a cselekményben. Tesla ezúttal is megmenti Harlan életét, Harlan pedig egyre erősebbé válik és egyre inkább rájön, hogy ki is ő valójában. Kíváncsi vagyok a befejező kötetre, Harlan annyira vágyik találkozni az apjával, kíváncsi vagyok, hogy sikerül-e neki, és ha igen, akkor milyen véget ér a találkozó.

Th3DarkKn1ght>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

A negyedik kötetben újra együtt van Draka, Kurjak és Tesla hármasa. Az egyik rajtaütésük során vámpír gyilokpornóra bukkannak, melynek a forrása Oroszország. El is indulnak, hogy az ottani szervezett bűnözésbe beépülve felderítsék ezt az ügyet. Kicsit lazább és sokkal akció dúsabb, mint az előzmények. Voltak harci helikopterek, motoros támadás és rengeteg lövöldözés. Szórakoztató is volt, de én hiányoltam a horrorvonulatot. Vámpírokon kívül (akik sorra elhullanak) semmi extrát nem kapunk. De legalább a fő karakterek kicsit kibontakoztak. A rajzok most is kiválóak, az akciók látványosak. A harmadik kötet horror központúsága után egy akciótörténet következett, de itt is elfért volna némi misztikum. Kicsit visszalépésnek érzem.

mohapapa I>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

A bejegyzésem eredeti megjelenési helye a blogom. S mivel ismét képregényről van szó, sokkal jobban járhatsz az olvasással amott. Ajánlom magamat!

Olvasnom kellene már a Benyák Zoltán által átküldött fantasy-könyvet is, ha már druszám olyan kedves volt és gondolt rám! A könyv megjelenése után, a marketing kellős közepén bevállalta, hogy ajánlót nem, csak véleményt fogok írni róla. (Azóta, tegnap megírtam, befejeztem végre az értékelést. Phű! [Verejtéktörlés.]) Nem csupán ezeket a „Dampyrokat” kéne folyton lapozgatnom!

Meg aztán ott vannak a Napkút Kiadó által küldött könyvek is. Nem is kevés. Meg kellene dolgoznom értük! Én meg itt láblógatok ezekkel a nem is kedvelt műfajú horror-vámpíros képregény-könyvekkel, de már hetek óta. Mert nem elég, hogy elolvastam egyet, majd ötöt, majd még egyet, és még van egy… Még irkálok is róluk!

Nem beszélve a netes szerkesztő ajánlatáról, ami az új Presser-könyvről szólt… Tény, elsöpörte a „Dampyrokat”, pedig legutoljára érkezett.

– Morzsám, van regisztrációd a Líránál? Egy ügyfélnek kellene megrendelnem egy könyvet.
– Van, ez és ez, kedvesem. De nézz körül itt és itt [neki persze konkrét cégneveket mondtam], ők olcsóbbak szoktak lenni.
Rövid keresgélés.
– Ez a Líránál olcsóbb volt.
– „Dampyr” van náluk?
Szünet, majd kisvártatva:
– Van. Ezerötszáz körül egy-egy.
_– Melyik?
– Morzsám, dolgoznom kellene.
Gép előkap, addig könyv volt a kezemben. Nézegetés. Ide-oda kattintgatás.
– Tényleg jó áron vannak. Csak egy antikvár volt drága náluk. Bepakoltam a hiányzókat a kosárba, nem semmi ár lett a vége.
– Ezek ilyen kis vékonykák mind?
– Nem. Csak az, amit mutattam, a többi olyasféle, mint „A testépítés Bibliája.
Az olyan Ytong-tégla méretű.
Szerelmetesfeleségtársam szeme igen nagyra kerekedik. Teszek rá még egy lapáttal.
– A többi gyűjteményes kötet, az olaszoknál már egy raklappal megjelent belőle.
– Komolyan akkora? – még tart az elképedés.
– Dehogy… Csak tréfáltam. Olyan mind, mint ami a kezedben volt.
– Mennyit pakoltál a kosárba? Jó, akkor megkapod karácsonyra őket!
– Tényleg? Igazán, de nagyon hurrá! Köszönöm szépen! Mondtam már, hogy szeretlek?
– Eddig még soha!
– Úgy hazudsz, mint a vízfolyás!

A negyedik kötetnél szerzőt is váltunk meg nem is. Maurizio Colombo ott volt a Dampyr születésénél, Bosellivel ők fektették a történetek alapjait az első két számban.

Maurizio Dotti új fiú a pályán, de nem a semmiből érkezett, régi motoros a Sergio Bonelli Editore-nál: a kiadó két legnagyobb példányszámú képregényének, a Zagor-nak és a Tex-nek az alkotója. (A két Maurizio akár tesó is lehetne, és Zacher Gáborral én is bevehetném őket a családba.) Előbb az író, Colombo, majd a rajzoló Dotti fotóját láthatod.

Mármint itt nem csak, de a blogomon igen.

HOL VAGYUNK, MIT CSINÁLUNK?
(Én itthon és értékelést írok. Te olvasol, nem tudom, hol. Hehehe…!)

A dapmpyr (tudod, emberanya, vámpír apa öszvér-gyermeke, akinek a vére halálos a vámpírok számára) Harlan Draka és barátai, Tesla Dubcek, a cseh nevű, német vámpír, aki a saját állapota miatti dühtől vezetve átállt a jó oldalra, és Kurjak, az egykori szabadcsapat-vezető most az orosz maffiával és egy, az ő területükön gonoszkodó sötétség urával, Grigor Vurdalakkal kűzdögetnek.

Én mondom, Vurdalak az eddigi legjobban megformázott ellenfél. Emberi annyira, hogy a démonisága még inkább félelmetes legyen.

Ezen a helyen amott képek vannak, hogy lásd, milyen figura is ez a Vurdalak.

Ahogyan mondtam, a volt Szovjetunióban vagyunk, a birodalom szétesése után. Az országot maffiavezérek és véreskezű oligarchák uralják. (S miért, nem így van?) Őket meg Vurdalak. Van tehát tennivaló rendesen, kicsit tán több is, mint az lenni szokott. Tempóban olyan, mintha egy Szállító filmet néznénk.

A történet részleteibe nem is megyek bele. Ahogyan például A szállító filmek történetét sem érdemes mélyen elemezgetni. De voltaképpen nem is az a lényeg. Van itt más, amire felfigyelhetünk.

VÁLTOZÁSOK
A rajzok hozzák a Dampyr-dizájnt. Nem annyira részletgazdagok mint Majo rajzai voltak, de az ő ábrázolásmódjával szemben van egy nagy erényük. Nem mintha bármi baj lett volna velük, mert ha lett volna, nem habarodok bele a sorozatba. (Tudod, horror, vámpír, nagyon pfúj a számomra. Erre másról sem írok hetek óta.)

Dotti elismerésre méltón erős az akciójelenetek megjelenítésében. Úgy tűnik, ezzel az író, Colombo is tisztában lehetett, mert eddig ez a Dampyr sikeredett a legakciódúsabbra. Kevés benne a beszélgetés, megérteni sem kell túl sok mindent. Vurdalak személyén keresztül persze jelen van a normális esetben láthatatlan világ, de a misztika is kevesebb teret kapott az eddigiekhez képest. Van helyette egy mindenkire mindennel lövöldöző, folyamatosan mozgásban levő maffia.

[Ja, jól gondolod, itt is képek vannak. Ott.]

A dinamikán túl a rajzoló erénye még az arcok, arckifejezések plasztikus, roppant beszédes megjelenítése. Vissza-visszalapoztam, hogy újra láthassam őket, annyira tetszettek a rajzok.

(Is.)

De fikarcnyi panasz sem lehet az életképek ábrázolására sem. A részletgazdagság viszonylagos hiánya ellenére sem. Mert ami Dotti esetében Majoval összevetve ennek a hiánya, azért más rajzolók kisebbségi érzéstől gyötörten sírdogálnak, Dotti munkáit nézegetve.

VÖRÖS SZONÁTA
Szonáta: Zenei forma, amely két v. több témából és azok visszatéréséből áll. A ~forma általában valamely nagyobb lélegzetű zenei műforma (pl. szimfónia) egyik tételére jellemző. Szokásos felépítése: bevezetés (témák bemutatása), kidolgozás, visszatérés.
(kislexikon.hu)

S akkor most lehet gondolkodni, agyalgatni, miért ez a címe ennek az epizódnak.

Azt, hogy ez az epizód egy nagyobb egész része, ahogyan a fenti meghatározás mondja, nem kell magyarázni. Azt sem, merre tart az egész, mert ezt ez a rész is hangsúlyozza: Harlan Draka egyre inkább magára talál, miközben egyre mélyebben kutatja, végső soron kicsoda is az, akire rátalál magában. S közben pusztítja a Sötétség Urait. Nem kár értük.

De vajon mi lehet az ismétlődő téma a volt SZU-történetben? Hacsak nem az öldöklés maga. De nem valószínű, hogy ez lenne a megoldás. Hacsak nem az, hogy Harlan egy vámpírral csatázik a kötet elején. S persze a végén is, csak akkor már a rész remekül sikerült főgonoszával.

A vörös színt ebben az esetben nem kell nagyon fejtegetni. A vörös a vér színe és a kommunizmusé is. Ami így vagy úgy, a szocialista országok bukása után vastagon tovább él. Kelet-Európában az egykori urak hatalmon maradásával. Az Európai Unióban pedig a birodalmi eszmén túl a központi irányítás, az elosztás és elsősorban a neoliberalizmus eszetlenségének egyre vaskosabb diktatúrájában. Erről persze egy szó sincsen ebben a kötetben, ezt már csak én toltam össze.

A történet, ahogy szóltam már róla, simán akciótörténet. Az orosz oligarcha felvillantásával, hogy cinkosan összekacsintsunk, így megy ez, meg az egyik a mellőzött, bosszúért lihegő, meg a másik, hatalomképes fia, aki akár apu hátán és vére árán is, aztán majd döbben… De semmi részletgazdagság, a szükséges dramaturgiai sablonokon túl! Mondom, akció-képregényben vagyunk. Mindenki mindenki ellen, az elejétől a végéig. Unatkozni nem fogsz, az bizonyos. Igaz, ebben az esetben más sincsen, kizárólag a fejkapkodás a pörgő csatározások miatt, meg elismerő cöccintések a rajzok okán.

inci81 P>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

Harlan egyre erősebb lesz, egyre inkább tisztában lesz képességeivel. A kis csapata segítségével legyőz egy legendás vámpírt.
Tulajdonképpen olyan nagy újdonság nem történik ebben a részben, mégis azt érzem, hogy lassan, de halad a történet előre.
Kíváncsi vagyok, hogy végül majd találkozik-e Harlan az apjával.

Razor P>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

A cornwalli nyomozás után Harlan barátaival együtt visszatér a jó öreg vámpírírtáshoz. Útjuk Moszkvába vezet, ahol hamarosan a helyi maffiózók és a vámpírok közti harc kellős közepén találják magukat. A történet ez miatt inkább az akciódús fajta, kevésbé a rémisztgetésre megy rá, ráadásul nekem kicsit böki már a csőröm, hogy lépten-nyomon egy Sötétség Ura kategóriás vámpírba futnak, bár ahogy látom, a következő kötetekben már visszafogták őket.

Fumax, Budapest, 2007
GreggDoUrden>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

A Cornwall-ban töltött idő után, Harlan Draka társaival; Kurjak-kal és Tesla-val újra felveszik a küzdelmet a Sötétség Uraival és az őket szolgáló teremtmények gonosz hordáival.

Hőseink története a Dampyr negyedik kötetében egyenesen Oroszországba vezet. Ebben az időszakban az alvilág befolyásos emberei üzletelnek a korrupt katonák csapataival. Azonban Harlan-ék más okból érkeznek ide, hiszen itt tevékenykedik egy legendás vámpír, aki hihetetlenül nagy erőknek képes parancsolni. Ez a lény nem más, mint a Sötétség egyik Ura; Grigor Vurdalak.

Nekem személy szerint eddig ez volt az egyik kedvenc részem, mivel amellett, hogy kaptunk egy nagyon pörgős cselekményt, jobban megismerhettük Harlan ellenségeit. Ezenkívül persze most már jobban kirajzolódik az a kép, hogy ebbe a végeláthatatlan vámpír vadászatba milyen szervezetek, emberek és helyszínek lettek érdekeltek. A történet gyönyörűen fejlődik, még mindig nagyon szuper!

pelikanbence>!
Maurizio Colombo: Dampyr: A Sötétség Gyermeke 4. – Vérvörös szonáta

Ééééés megjöttem ismét ! :)))))) A negyedik kötetet 2007-ben vettem meg Magamnak csak úgy ! :) Ismét háborús övezetben vagyunk ezúttal Moszkvában, ahol maffiózók és gengszterek randalíroznak és még ott van Vurdalak és a fenevadjai. Harlan, Kurjak és Tesla ismét akcióba lendülnek Ringo barátjukkal és legyőzik a fenevadakat. A Dampyr, a Sötétség Gyermeke attól tetszik még annyira, hogy elég sok üzenetet tartalmaz a háborúellenességről. Ezt is tisztelem az írókban ! :))))))) IMÁDOM EZT A KÉPREGÉNYT !!!!!!!!! :)))))))))

Razor P>!

– Már csak egy kocsmai verekedés hiányzott! Ha nem vámpírok rondítanak bele a napunkba, valami idiótának mindig sikerül.
– Sosem volt még ilyen változatos az életed, valld csak be!

Dávidmoly>!

– Kiskoromban az apám mindig vele fenyegetett, ha nem voltam tisztelettudó. A Vurdalakkal, az elveszett lelkek urával!

17. oldal, Az elveszett lelkek ura

Dávidmoly>!

– Hiéna, ez a kupac puding be akar állni a csapatba… dolgozzátok meg egy kicsit!
– Örömmel. Na, kisfiam, engem azért hívnak Hiénának, mert dögöt eszem.

37. oldal, Az elveszett lelkek ura

Dávidmoly>!

– Jól döntöttetek. Itt egy mindenre elszánt ember huszonnégy óra alatt dúsgazdag lehet. Másnapra meg halott!

43. oldal, Az elveszett lelkek ura

Dávidmoly>!

– Neked sajnos semmit sem hoztam. Tudsz lőni egyáltalán?
Nem. Én harapok!

43. oldal, Az elveszett lelkek ura

Dávidmoly>!

– Köszönöm a történelemórát, nemes harcos, de egyszer ugyebár mindent el kell kezdeni. Meg fogod látni, hogy a koszos kis fattyú több bajt okozhat neked, mint Oroszország-anyácska összes maffiózója együttvéve!

56. oldal, Az elveszett lelkek ura

– Két pisztolyod volt?
– Igen, de nem fogom használni. Győztél. Már halott vagyok.

70. oldal, Az elveszett lelkek ura

Dávidmoly>!

– Folyton meg kell mentselek. Ne csinálj rendszert belőle!
– Kösz, Tesla, egy angyal vagy. Hol van Kurjak?
– Dolgozik! Ha jól látom, elég hatékonyan.

79-80. oldal, A boszorkány gyomra

Dampyr: A Sötétség Gyermeke sorozat · Összehasonlítás