Eugénie ​császárné vallomásai 1 csillagozás

Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai

Eugénie spanyol nemes kisasszony 1826-ban született és házassága révén lett III. Napóleon felesége és Franciaország császárnéja. Művelt és intelligens asszony volt – neki köszönheti a Louis Vuitton márka a felemelkedését – szépsége és egyénisége nagyban hozzájárult a császárság csillogásához. A második császárság bukását követően Angliába menekült. Hosszú életében végig megőrizte politikai tisztánlátását. 92 éve korában, a Versailles-i békeszerződés aláírását követően megjegyezte: ez nem béke, hanem egy új háború magvainak elvetése… Csillogó elméje és a nagypolitikában játszott szerepe és tapasztalata miatt manapság is igen érdekes és elsődleges forrás véleménye, visszaemlékezése, amit az ugyancsak kiváló francia diplomata, író és történész, Maurice Paléologue jegyzett le. A kötetet Szini Gyula fordította, és kiadónk számos friss jegyzettel látott el.

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2012
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633299227 · Fordította: Szini Gyula
Genius, Budapest, 1929
224 oldal · keménytáblás · Fordította: Szini Gyula

Timi_Kállai>!
Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai

Magam sem hittem volna,hogy ennyire tetszeni fog ez a könyv. Be kell vallanom, hogy nem erősségem az önéletrajzok olvasása, sőt…….
Ráadásul ez a könyv nem igazán mai darab.
És aztán meglepődtem. Maurice Paléologue stílusa (és természetesen Szini Gyula fordítása) zseniális.
Szigorúan véve ez nem is önéletrajz, hanem kétszereplős kamaradarab. Szemünk előtt zajlik a második császárság története.
Sajnos III. Napoleon így sem lett szimpatikus uralkodó számomra :( (finoman szólva elképzelhető, hogy Franciaország jobban járt volna, ha a felesége, mint régens kormányozta volna az országot). Egyszerre követhetjük nyomon a francia történelem 1850-től 1870-ig tartó időszakát, és az 1900–1920-ig terjedő időszakát, közben figyelve, hogy értékelődnek át a múlt történései az I. Világháború viharában. Eugénie császárné kétségkivül nagyszerű jellemű hölgy volt, és őszintén megértem, hogy a jellemében ugyancsak nagyszerű diplomata író Maurice Paléoguet kérte fel emlékiratai, sőt beszélgetéseik megörökítésére. Nagyszerű munkát végzett.