Az ​odvas tű titka (Arsène Lupin 3.) 29 csillagozás

Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

Egy vidéki kastélyban a ház népe szörnyű zajra ébred, a gróf titkárát meggyilkolták. A nyomok betörésre utalnak, ám minden a helyén van. Miféle betörő követ el gyilkosságot, hogy aztán ne lopjon el semmit?

Az első nyomozó a helyszínen Isidore Beautrelet, egy éles eszű kamasz, aki álszakállal igyekszik leplezni fiatalságát. Bár a többi nyomozó nem veszi komolyan, ő bukkan először az úri betörő, Arséne Lupin nyomára. Mint kiderül, Lupin a legértékesebb tárgyat üldözi, amelyet volt alkalma ellopni: az odvas tűt, mely királyról királyra öröklődött és olyan titkot rejt, mely véget vethet a köztársaságnak. Lupin terveit még senkinek nem sikerült megakadályoznia, de talán most Beautreleté a kezdők szerencséje.

Maurice Leblanc klasszikus krimije most új, modern fordításban jelenik meg.

Kivájt tű címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1909

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gabo kiadó - Arsène Lupin GABO

GABO, Budapest, 2021
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635661800 · Fordította: Bittner Gábor
GABO, Budapest, 2021
288 oldal · ISBN: 9789635662630 · Fordította: Bittner Gábor

Arsène Lupin · Seneca · Ganimard · Herlock Sholmes · Isidore Beautrelet (az eredeti) · Raymonde de Saint-Véran

ViraMors P>!
Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

A királyok és a kalandor törekvései végső soron egy tőről fakadtak, ugyanazok az energiák és erőforrások táplálták és újították meg őket.

* * *

Szemben a másik két Lupin kötettel, amiket eddig olvastam, ezzel kissé hadilábon álltam. Maga a történet végeredményben tetszik, de a tálalás, az valahogy nem volt az igazi. Isidore Beautrelet elsőre érdekes nézőpontnak tűnt, de ahogy haladtunk előre, nem egyszer éreztem azt, hogy az író inkább csak kínlódik vele, mint ténylegesen megtartja a neki szánt szerepkörben, és így lassacskán… elvesztette a bizalmamat. Pedig az elején tényleg jó ellenpontnak tűnt Lupinnel szemben, és nem spoiler van a gond, mert ezt valahol el is várom, hanem azzal, hogy egy idő után inkább éreztem rétestésztának, amit olvastam, mint regénynek. Pedig az összetettsége és a többszörös csavarok mindent megadtak ahhoz, hogy egy újabb izgalmas, élvezetes történetet kapjunk.
Azért összességében nem volt rossz, de messze elmarad a korábbi Leblanc-olvasásaimtól. Remélem, a következővel javít az arányokon :)

anesz P>!

borítóí. 5
tartalom: 4
stílus: 4
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

A címszereplőt érdekes módon ebben a kötetben egyre kevésbé szerettem. A ravaszság, az agyafúrtság még tiszteletre méltó lehet, de az arrogancia és a felfuvalkodottság semmi esetre sem. Maga a rejtély és a háttér most is érdekes volt, a történelmi személyek beleszövése a fikcióba konzekvens és különös. Jól adagolta az író az információkat, megvolt az olvasó aha- élménye. A borító nagyon tetszik, ez a szín különben is az egyik kedvencem. Változatosak a helyszínek, és érdekes volt a narrátor szemszöge is. A vége azonban nem teljes happy end, így kicsit keserű szájízzel tettem le a regényt.

Belle_Maundrell>!
Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

Az Arséne Lupin Herlock Sholmes ellen nem tetszett annyira, de örömmel nyugtáztam, hogy visszatért a színvonal. Az úri betörő hozta a formáját, és Isidore Beautrelet is méltó párja volt. Az elején kicsit furcsálltam, hogy inkább ő tűnt a főszereplőnek, de érdekes volt egy más szemszögből nézni Lupin ténykedését.

A történet nagyon izgalmas és csavaros (néha már-már túlságosan is), végig fenntartotta az érdeklődésemet. Nekem kimondottan tetszett a történelmi vonatkozás, szépen beleillett a sztoriba. Halvány gőzöm sem volt, mi lehet az odvas tű, de végül nagyon bejött a megoldása.
Viszont fura, hogy néha visszautalnak olyan ügyekre, amik nem szerepeltek az első két kötetben, szóval talán jobb lett volna, ha előbb azok jelennek meg. De fogalmam sincs, milyen az eredeti sorrend.

Lupint még mindig szeretem, bár ebben a kötetben néha elég fura képet kapunk róla. spoiler A romantikus szál tetszett, nem számítottam rá, de jó volt megint hősünk emberibb, esendő oldalát látni.

A befejezés meglepett, egyáltalán nem számítottam ekkora drámára. spoiler Így egy kicsit fájó szívvel tettem le a könyvet, de nagyon szép a vége. Ezek után biztos még jobban kiéleződik majd a feszültség Lupin és Sholmes között, és arra is kíváncsi leszek, hosszútávon milyen hatással lesznek az átéltek Arséne személyiségére.

langimari>!
Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

Talán valami rémlett a gyerekkoromból, amikor pár éve az Arséne Lupin nevet újra meghallottam, azután gyorsan meg is vettem ezt a kötetet a családi könyvtárat gazdagítandó. A párizsi egyetemista lányom ugyanis nem sokkal korábban tett egy pár napos kiruccanást Normandiába, és persze Étretatban is járt, éppen ahol ez a regény is játszódik. Étretatban van egyébként Arsene Lupin múzeum, és fesztivál is..A könyv nekem tetszett, de tartok tőle, hogy a fiatalabb korosztálynak már egyáltalán nem elég pörgős. Néhány diákom ugyan érdeklődött a könyvtárban a könyvekről is, a hasonló című nemrégiben készült Arséne Lupin filmek kapcsán.

Dorci89>!
Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

Ismét egy érdekes, rejtélyes történet. A jól megszokott Lupin csavarokkal, megoldásokkal.
Kicsit furcsa volt ebben a könyvben, hogy úgy tűnt, mintha itt nem is Lupin lenne a lényeg, a főszereplő, hanem a fiatal Isidore Beautrelet.

Baci9>!
Maurice Leblanc: Az odvas tű titka

Több Lupin könyvet is olvastam már. Számomra nem ez a legjobb Lupun történet, de rossznak sem mondanám :)

Dávidmoly>!

– Uraim, minden jel arra enged következtetni, hogy a sebesült itt van egy karnyújtásnyira tőlünk, mondom, minden jel, kivéve a tényeket.

30. oldal, 1. A lövés

Kapcsolódó szócikkek: tény

– De most hova indul?
– Utánanézek, hogy a tények megfelelnek-e annak az átfogó elképzelésnek, amely kezd kirajzolódni előttem.
– De mi van, ha nem felelnek meg?
– Ó, vizsgálóbíró úr, az az ő bajuk – mondta nevetve Beautrelet. – Akkor keresek majd szófogadóbb tényeket.

72. oldal, 3. A holttest

Kapcsolódó szócikkek: Isidore Beautrelet (az eredeti) · tény
Dávidmoly>!

– Hát olyannak ismer, mint aki csak úgy meghal? Így meghalni, csak azért, mert egy fiatal hölgy hátba lő? Maga tényleg tévesen ítél meg engem! Mintha bizony hajlandó lennék elfogadni egy ilyen végzetet…

101. oldal, 4. Szemtől szemben

Kapcsolódó szócikkek: Arsène Lupin
Belle_Maundrell>!

– […] A lényeg a gondolkodás. Annyira ritka, hogy a tények önmagukban nem tartalmazzák a saját magyarázatukat.

27. oldal, 1. A lövés

Dávidmoly>!

És mit számít a valóság egy Beautrelet állításával szemben?

96–97. oldal, 4. Szemtől szemben

Dávidmoly>!

Mikor felébredt, Lupin olvasott. Beautrelet előredőlt, hogy megnézze a könyv címét. Seneca, a filozófus írta: Levelek Luciliusnak.

205. oldal, 7. Értekezés a Tűről

Dávidmoly>!

Aztán beleveszett a sűrű sötétségbe.

286. oldal, 10. A királyok kincse, utolsó mondat

Dávidmoly>!

Feltételezései tökéletesen passzoltak ehhez a Lupin nevű bámulatos jelenséghez. Mi másra lehetne számítani ettől az embertől, mint hatalmas, eltúlzott emberfeletti dolgokra?

214. oldal, 8. Az odvas tű titka

Kapcsolódó szócikkek: Arsène Lupin
Dávidmoly>!

– Maga tényleg kemény legény, fiam.
– Ó – felelte Isidore –, hát igazság szerint szerencsém volt.
– Hát, neki meg nem volt – mondta a nyomozó, aki mindig úgy beszélt Lupinről, hogy nem ejtette ki a nevét, de ünnepélyes képe vágott hozzá.

238. oldal, 9. Szézám, tárulj!

Dávidmoly>!

Különös dolog, de Beautrelet tényleg nem haragudott rá. Nem érezte magát megalázva. nem volt benne keserűség. Olyan súlyosan nehezedett rá ellenfele óriási fölénye, hogy bele sem pirult a legyőzetésbe. Így aztán megrázta a felé nyújtott kezet.

253. oldal, 10. A királyok kincse

Arsène Lupin sorozat · Összehasonlítás