Niki ​Lauda 22 csillagozás

Maurice Hamilton: Niki Lauda

A ​William Hill sportkönyv-díj 2020-as jelöltje „A leghitelesebb életrajz a háromszoros világbajnokról” – Matt Dickinson (The Times) „Lebilincselő olvasmány… méltó emléket állít Laudának” – Justin Marozzi(Sunday Times) Niki Lauda az autósport ünnepelt sztárja volt, és a személyisége is sokakat elvarázsolt. A Hajsza a győzelemért című filmben is feldolgozott, James Hunttal folytatott ádáz küzdelme, majd a Mercedesnél, Lewis Hamiltonnal végzett munkája hozzájárult a modern Forma-1 megalapozásához. Hat héttel azután, hogy a hírhedt nürburgringi pályán 1976-ban súlyos égési sérüléseket szenvedett és már a legrosszabbra készült a rajongótábor, Lauda Monzában visszaült a Ferrarijába, hogy megvédje világbajnoki címét. Jackie Stewart, a háromszoros világbajnok Forma-1-es pilóta így fogalmazott: „Ez a legbátrabb tett, amit valaha láttam egy sportolótól.” Az év utolsó versenyén, Japánban, a szörnyű időjárási körülmények közepette a minimális előnnyel rendelkező Laudának fájdalmas döntést… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2021
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635431137 · Fordította: Surányi Géza
Athenaeum, Budapest, 2021
342 oldal · ISBN: 9789635431441 · Fordította: Surányi Géza

Niki Lauda

Alvarando P>!
Maurice Hamilton: Niki Lauda

Ugyan a kötet alcíme azt jelöli, hogy egy életrajzzal van dolgunk, sajnos a szerző egyből az alsóbb osztályokban átélt versenyzői élményekkel foglalkozik, így azt nem tudhatjuk meg előtte, hogyan élte gyermekkorát az osztrákok legendás autóversenyzője. Ezt leszámítva egy nagyon alapos és olvasmányos kötettel van dolgunk, amelyben a szereplő magát a címszereplőt és a főbb érintetteket is megszólaltatja. Láthatjuk hogyan lesz Niki Laudából sikeres Forma-1-es versenyző, a Ferrari világbajnoka, és részletesen foglalkozik az 1976-os év eseményeivel, Hunt és Lauda rivalizálásával és a nürburgringi balesettel és annak hatásaival, Lauda gyógyulásával. Végigkövethetjük, ahogy a második világbajnoki cím után búcsút int a Ferrarinak és megpróbálkozik a Brabham csapatnál, ahol kevés időt tölt és először visszavonul. Megismerhetjük a Lauda Air működését és a 004-es járat tragédiáját és ez hogyan érintette Laudát. Láthatjuk ahogy visszatér a Forma-1-be és megnyeri minden idők legszorosabb világbajnokságát Alain Prosttal, aztán végleg befejezi a versenyt, folyamatosan a Forma-1 közelében marad. Megismerhetjük tanácsadói tevékenységét a Ferrarinál és a Jaguarnál, majd azt, hogy oroszlánrészt vállalt a Mercedes csapat mostani sikereiben és Lewis Hamilton megszerzésében. Olvashatunk pilóták, csapatvezetők és újságírók hozzá fűződő kapcsolatáról és a végén kicsit a gyerekeit is megismerhetjük. Megtudhatjuk, hogy egy nagyon precíz, alapos, ugyanakkor egy nagyon jó humorú ember volt a háromszoros világbajnok. Külön érdekesség volt olvasni arról, hogyan készült a Hajsza a győzelemért című film és Daniel Brühl hogyan próbálta minél jobban megformálni Lauda személyiségét. A kötetet fényképek egészítik ki, amelyek még közelebb hozzák hozzánk a címszereplőt. A kötet ajánlható minden érdeklődőnek, akit érdekel a Forma-1 története!

Maurice Hamilton: Niki Lauda

Kiválóan ábrázolja a könyv, hogy mi volt számára igazán fontos és mi nem, hogy mennyire pragmatikus volt, nyers, őszinte, és ebből kifolyólag nem éppen píszí. Voltak olyan megnyilvánulásai, melyeken sokan – főleg manapság – vélhetően megsértődnének, de ha az embernek van némi önreflexiója, rájön, hogy mindig okkal mondja, amit mond, és többnyire igaza is van. Nem is volt jellemző, hogy valaki nagyon zokon vette volna, hogy az osztrák nem bájologva, vagy mondandóját szépen becsomagolva kommunikált volna vele, hanem kristálytisztán, tömören kibökte, amit gondolt. Ehhez persze az is kellett, egy rendkívül karizmatikus és intelligens emberről beszélünk.

Bővebben: https://racingline.hu/forma-1/lauda-aki-tulelte-a-tulel…

Renáta_G>!
Maurice Hamilton: Niki Lauda

…Laudán kívül barátok, családtagok, riválisok, kollégák, újságírók és számos, az autósportban fontos szereplő mesél a sportikon útjáról. Egy elhivatott, alapos, precíz, őszinte és humoros embert ismerhetünk meg a könyv segítségével, aki rengeteg változást, fejlődést hozott a sportágba, akit sokáig fognak még hiányolni a sportág rajongói és képviselői egyaránt…

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2021/11/a-forma-1-egyik-legen…

Papp_Bence_Gábor>!
Maurice Hamilton: Niki Lauda

A valaha olvasott F1-es könyveim közül az eddigi legjobb! Minden fejezet megéri a maga pénzét. Biztos nem volt egyszerű dolga a fordítónak, és pár bakitól eltekintve ez a szöveg (az eredeti és a műfordítás is) igen magas minőségű. Sikerült közelebb kerülnöm egy igazi legendához, akit szerencsére még rendszeresen láthattam – legalábbis tévén keresztül. Niki erős karaktere és személyisége nem a legszerethetőbb és legszimpatikusabb versenyző képét festi, de soha nem is volt célja, hogy azzá váljon. Ezáltal pedig azzá vált, aki önmaga is – mennyien szeretnénk ezt az önkifejező és érvényesítő erőt és tartás a saját életünkben. Egy fenomén volt, és mindig az is marad.

vivaldi>!
Maurice Hamilton: Niki Lauda

Ez egy nagyon rosszul megírt könyv tele lektorálási hibával egy nagyszerű emberről, sportolóról.
Lauda élettörténetét nagyon nehezen ismerhetjük meg belőle, pályatársak nyilatkozatai vannak jellemzően töltelék szöveg köré ollózva. Aki napi szinten nem követte a Forma 1-et, az nem is biztos, hogy a sok név között el tud igazodni. Egyes témákban az egyik megszólaló ezt mondja, a másik meg amazt. Mivel kiragadott gondolatok vannak összefércelve, így nincs egy koherens kép, nincs egy értékelhető életút, nincs szinte semmi a magánéletéről.
Bármikor újra olvasnék egy igazán értelmes könyvet róla. Ezt a könyvet csak és kizárólag azért ajánlom, mert Lauda tényleg nem volt egy hétköznapi figura a szó semmilyen hétköznapi értelmében.

N_Renata17>!

Ha rám nézel, és nem tetszik, amit látsz, az nem az én problémám, hanem a tiéd!

anditajthi P>!

Egy szót sem szólt hozzám. Bejött, feladta az utolsó kenetet, és elment. Azt hiszem, ez a legrosszabb, amit valakivel tenni tudsz. Legalább annyit mondhatott volna: „Drága gyermekem, most itt vagy. Eléggé le vagy robbanva, de ne aggódj, Isten segítségével helyrejössz.” Csak mondani kellett volna nekem valamit. De semmit sem csinált.

erahurka>!

Lauda a maga utánozhatatlan stílusában azonnal munkához látott a Ferrarinál. Közölte velük, hogy az autó szar.

anditajthi P>!

Nem szeretném megbántani a jelenlegi versenyzőket, de jelentős részük nem rendelkezik olyan intelligenciával, hogy jó döntéseket hozzon.

Zakuro>!

Mire Lauda kiért a bolognai repülőtérre, a hír kiszivárgott. Amikor engedélyt kért a hajtóművei beindításához, azt a választ kapta: „Majd két óra múlva. Többé nincs elsőbbség, nincs VIP-bánásmód. Elhagyta a Ferrarit, maga gazfickó!” Lauda gyorsan kapcsolt, és közölte a légi irányítóval, hogy ne vicceljen, az Alfa Romeónál fog versenyezni, ami szintén olasz. Erre megkapta a felszállási engedélyt.

Kapcsolódó szócikkek: Niki Lauda
N_Renata17>!

A trófeák a legszomorúbb dolgok a világon. Egyrészt csúnyák, egyetlen trófea sem néz ki jól. Valamiféle vicces dolgok, amelyeket egyáltalán nem kedvelek. Másrészt pedig mit kapsz a trófeákkal? Nézegetheted, de nekem semmit sem ér, mert számomra valaminek az emléke sokkal többet ér, mint a trófea. De vannak emberek, akik kedvelik őket. A helyi benzinkutat üzemeltető fickó egy nap megkérdezte, hogy odaadnám-e neki a trófeákat. Szóval ott vannak nála kiállítva, mindennap megpucolja őket, és van két kutyája, akik őrzik. Úgy látom, hogy örül nekik. Időnként lemossa a kocsimat ingyen, szóval mindketten boldogok vagyunk.

N_Renata17>!

Egyedül az szomorít el, hogy James már nem él. Ha itt lenne velem, igazán boldog lennék.

Zakuro>!

– Épp arról beszéltem [Robin] Herddel és Maxszel [Mosley], hogy miként oldják meg ezt, és hogy nekem kell a motor, amikor besétált James, és tipikus brit stílusában közölte, hogy az övé lesz a motor, ez nem is lehet kérdés. Amikor megkérdeztem, hogy miért, azt felelte: „Azért, drága barátom, mert először én vágtam tönkre az enyémet!”

Kapcsolódó szócikkek: Niki Lauda
Zakuro>!

Lauda kifejtette, hogy nagyon megérintette az a kézzel írott levél, amelyet a négyszeres világbajnoktól, a Ferrarival versenyző Sebastian Vetteltől kapott:
Az egyik olyan dolog, aminek a legjobban örültem, az a levél volt, amelyet Sebastian küldött nekem. Saját kezével írta, és tele volt kedves szavakkal és szeretetteljes figyelmességgel. Nem számítottam rá. A versenyzők általában nem tesznek ilyet, ők csak vezetnek. De ő egy jó ember.

Kapcsolódó szócikkek: Niki Lauda · Sebastian Vettel