A ​vaskirály / A megfojtott királyné (Az elátkozott királyok 1-2.) 32 csillagozás

Maurice Druon: A vaskirály / A megfojtott királyné Maurice Druon: A vaskirály / A megfojtott királyné

Az ​olvasó e kötettel az utóbbi évtizedek legsikeresebb történelmi regényciklusának első kötetét veszi kézhez. Az író Az elátkozott királyok összefoglaló címen hat könyvben megeleveníti a XIV. század Franciaországát: Az utolsó Capetingek uralmát és a százéves háború kezdetét. Ebben a kötetben A Vaskirály Szép Fülöp uralmának utolsó szakaszát dolgozza fel lebilincselően. A király már megfékezte a feudális nagyurak harcos gőgjét. legyőzte a flamandokat, legyőzte az angolokat Aquitániában, még a papságot is legyőzte, s erőszakkal Avignonba telepítette. E higgadt és kegyetlen uralkodó egyetlen célt követett: meg akarta teremteni az egységes Franciaországot. Szép Fülöp halála után a francia trónra legidősebb fia, X. Lajos került. Környezete Civakodó Lajosnak nevezi. Képtelen a nehezen, annyi áldozattal helyreállított rendet fenntartani. A király egyetlen gondja: szabadulni akar hűtlen feleségétől, és új házassága révén biztosítani akarja az örökösödés rendjét. A bárók ligája új erőre… (tovább)

Európa, Budapest, 1992
492 oldal · ISBN: 9630754994 · Fordította: Gyáros Erzsébet
Európa, Budapest, 1982
532 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630716135 · Fordította: Gyáros Erzsébet

Vörös_Rébék>!
Maurice Druon: A vaskirály / A megfojtott királyné

Ismerős az az érzés, amikor pontosan olyan könyv került a kezedbe, amilyet olvasni szerettél volna? Már nagyon vágytam egy ízig-vérig történelmi regényre, a szövevényes intrikákra, az ellentmondásos szereplőkre, akiknek egyszerre lehet szurkolni és gyűlölni őket és egy olyan történetre, ami annyira izgalmas, hogy a „csak még egy fejezetet”-nevű veszélyes hurokban létezel napokig. Ebben a könyvben mindez megvolt, egyértelműen öt csillagot érdemel, sőt szerintem mostantól mérceként fog szolgálni számomra, ha történelmi regényt olvasok. Mert imádom őket, mégis kevésnek szavazok bizalmat, mert nekem a jó történelmi regény semmilyen szinten nem bulváros, abból pedig manapság nem sokat láttam. Itt most elsősorban arra gondolok, amikor a törénet nem a nagyhatalmi politikáról és a meghatározó eseményekről szól, amik hosszú évszázadokra határozták meg egy-egy ország sorsát, hanem hogy X szereplő hogy jön össze Y-nal, Z uralkodónak meg milyen szexuális perverziói voltak. Itt kérem az ország sorsa a tét, azért lehet izgulni. És még úgyis izgulok, hogy előre tudni a végét. Szerintem sokat elmond, hogy egyből elkezdtem olvasni a második kötetet.

emotive>!
Maurice Druon: A vaskirály / A megfojtott királyné

A könyv egy másik kiadásához írt értékelésemet másolnám ide, mert rosszul jelöltem az olvasást korábban:

Pont néhány nappal azelőtt láttam a tv-ben egy műsort a Capetingek-Plantagenetek viszonyáról, a francia nőstényfarkasról egy műsort, mielőtt elkezdtem a sorozatot olvasni. Így még inkább érdekelt az egész mű, mivel tudtam, ki kicsoda volt, és mi volt a tetteinek következménye. Ennek ellenére (vagy pont ezért?) borzasztóan lekötött az egész, letehetetlen volt, és még most is ez jár a fejemben. Mesterien megírt regény egy olyan korról, amikor a korona és az ármánykodás szinte kéz a kézben járt. Nagy emberek aljas cselekedetei, kisemberek nagy cselekedetei, és mindezt az egészet tulajdonképp az élet írta, Druon csak ilyen izgalmas formába rendezte. Hát kedvenc lett!

Maurice Druon: A vaskirály / A megfojtott királyné

Három kötet és hat regény után, azt kell mondjam Maurice Druon alaposan összefoglalta a 14. század Franciaországának történelmét, persze nemcsak azt.
A Vaskirály: Az elátkozott királyok története IV. Fülöp uralkodásának alkonyán veszi kezdetét. Nem bocsátkoznék részletekbe, mert a fülszövegek sokat elárulnak – számomra lényegesen többet a kelleténél.
Vitathatatlan, hogy a Vaskirály egy gazdaságilag és politikailag is stabil Franciaországot hagyott örökül. Az viszont, hogy ezt miképpen, kiknek a kárára érte el, annak etikai helytállósága megkérdőjelezhető. Persze evidens, hogy ha a történelemről van szó, nem beszélhetünk igazságosságról, mert a cselekedetek mozgatórugója többnyire a hatalom és a pénz megszerzésére irányul.
A megfojtott királyné: X. Lajos kapcsán merült fel bennem, hogy ilyen esetekben szoktuk azt mondani: messze esett az alma a fájától. Még föl sem tudta dolgozni hűtlen feleségének árulását, máris uralkodnia kellene. Rosszul irányítani egy országot, az a képesség hiánya, de elkótyavetyélni, kiengedni a hatalmat a kezünkből, az már ostobaság. Viszont az örökös nemzés, igen erős mozgatórugó tud lenni.
A háttérben lázas tevékenység folyik, mert mi sem könnyebb, mint befolyásolni a célszemélyt, azt a látszatot keltve, hogy mindez, csak az Ő személyes vágyainak teljesülését szolgálja. A haszonleső emberekből pedig több van, mint kellene!
Tetszett mindkét rész, de az első erőteljesebb volt: 4,5 csillag

Nymeria994>!

Az erős emberek sajátja nem az, hogy nem ismerik a habozást és a kételyt, amelyek az emberi természet alaptulajdonságai, hanem az, hogy gyorsabban felülkerekednek rajtuk.

231. oldal, III. fejezet - Egy uralkodó okmányai (Európa, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet · erő · kétely
Aquarius >!

A történelemben mindig akad egy különös és folyton megújuló nemzetség: a rend megszállottjainak sora. Ezek egy elvont és korlátlan hatalmú bálvány előtt hódolnak, az emberi élet mit sem számít szemükben, ha szembeszegül az intézmények dogmáival…

Nymeria994>!

Az egyetlen dolog, amit nem lehet újra fellelni: az ifjúság és az erő, amellyel az ember befuthatja a világot.

378. oldal, IV. fejezet - Szent Lajos lába (Európa, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: erő · fiatalság
Aquarius >!

[…] a szenvedélyt gyakran az öli meg, ami gerjesztette.

Aquarius >!

Azok az emberek, akiken egy ízben már felülkerekedtünk, jelenlétünkben rendszerint már előre legyőzöttnek érzik magukat. Ha megpróbálnak is szembeszállni, ez semmit nem jelent, hiszen a víz mindig lefelé folyik.

397. oldal, A megfojtott királyné

Aquarius >!

A trón magasában mindig tudjuk, hogy kire sújtunk le […], de soha nem sejtjük, hogy az általunk akart jót valóban megtettük-e, s ha igen, kivel tettünk jót.

Nymeria994>!

Minthogy minden ember azt hiszi, hogy a világ vele egy időben született, ha távozni készül az életből, szenved attól a gondolattól, hogy befejezetlen világot hagy maga után.

271. oldal, IX. fejezet - Sötét árnyék a királyságon (Európa, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Nymeria994>!

Minden igaztalan tett, még ha igaz ügy érdekében követik is el, magában hordja önnön átkát.

486. oldal, VI. fejezet - Út a Montfauconra (Európa Könykiadó, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: igazság · igazságtalanság
Aquarius >!

[…] a sorsok lassan alakulnak, és senki nem tudja, hogy véletlenül elvetett cselekedeteink közül melyek csíráznak ki, hogy aztán szárba szökkenve kibomoljanak, akár a fák.

Aquarius >!

Akié az arany és a fegyver, azé az igazi hatalom.

340. oldal, A megfojtott királyné

Az elátkozott királyok sorozat · Összehasonlítás