Maga-ura ​parasztok és uradalmi cselédek 2 csillagozás

Mátyus Aliz – Tausz Katalin: Maga-ura parasztok és uradalmi cselédek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

Magvető, Budapest, 1984

Mátyus Aliz – Tausz Katalin: Maga-ura parasztok és uradalmi cselédek

Földműves-sorsok két falu, két közösség, kétféle múlt, kétfajta mentalitás tükrében. Történetek az első világháborúig visszapillantva, s a hetvenes évekig felgombolyítva. Hasonlóságok és különbségek.

Az egyik település Pusztafalu, a Zempléni-hegység völgyében, nem messze a füzéri vártól, a szlovák határon. Ez a maga-ura parasztok falva, azoké a nyakas kálvinistáké, akik magukat tatárok ivadékainak vallják. A másik község neve nem hangzik el, csupán annyit tudunk meg róla, hogy egykori uradalmi terület, a Tisza partján, országos főút szeli ketté, s vasútja is van (meg hogy a jószágot innét tavasztól őszig a Hortobágyra hajtották legelni). E falu lakói zömmel a régi birtok volt cselédei, akik 45 után, a földosztás révén lettek csupán önálló gazdálkodók.

S a két szociográfiából – melyek rövid összekötő szövegekkel egybefűzött interjúsorozatok – kibontakozik az eltérő múltból, a népesség különböző mentalitásából fakadó, máig (kb. a nyolcvanas évek elejéig) érezhető eltérés a közösség sorsában.

A maga-ura parasztok életét szigorú íratlan törvények szabályozták: kemény munka, takarékosság, az adok-kapok pontos számbavétele, nehéz időkben összetartás, tíz körömmel kapaszkodás a földbe. Ez teszi lehetővé a nehéz idők túlélését, s jut túl a legnagyobb trauma – a téesz megszervezése, a saját föld beadása – megrázkódtatásán is úgy, hogy a falu népe újra és újra alkalmazkodik a külső kényszerekhez, anélkül, hogy azokat feltétel nélkül elfogadná. Ezekben az interjúkban érződik a közös értékrendből fakadó összetartás, az önálló gazdálkodás, a saját döntések révén megmaradt magabiztosság. Kíváncsi lennék, mi a helyzet a faluban manapság…

A volt uradalmi cselédek élete másként alakult. Jól érzékelhető az önállótlanságból fakadó bizonytalanság: a 45-ös földosztás után sokan képtelenek az önálló gazdálkodásra; számításokat végezni, tervezni, munkát önállóan beosztani nem tudnak, felsőbb parancsra, irányításra várnak. A felemelkedés útja nem közösségi, hanem egyéni – ki-ki a maga módján próbál boldogulni. A téeszesítés érdekes módon a pár éves ’újgazdáknak’ néha nagyobb lelki csapás, mint a régóta önálló gazdáknak: a földosztás és a kollektivizálás gyors egymásutánját nehezebben emésztik meg. A többség mégis némi megkönnyebbüléssel megy be a ’közösbe’, mentesülvén ezzel az önálló döntések felelősségétől, ami – úgy tűnik, a cselédlétből fakadóan – az itteniek közül sokaknak még mindig nagy teher. Itt is érdekes lenne – több mint harminc év elteltével – újra megvizsgálni: hogy illeszkedik a föld népének mentalitása a visszatérő nagybirtokok világához.

A kötet stílusa – elemzések és statisztikák helyett javarészt interjúk – nekem tetszett. Így az elbeszélt sorsok kövecseiből az olvasó maga rakja egybe az összképet.

Nagy szükség lenne hasonló könyvekre manapság is: a sok posztmodern fikció mellé némi kozmetikázatlan földhözragadtság… Kár, hogy a Magyarország felfedezése sorozat kipusztult. Lenne itt még felfedezni való bőven.

kaporszakall >!

A kényszer végül megérlelte a maga gyümölcsét. 1951 február 24-én, Mátyás-napkor a falu termelőszövetkezeti község lett. Mindenkit rávettek valahogy a társulásra. A falu határában, a helységnévjelző táblákon hivalkodóan virított a felirat: Szocialista Község. Még ma is azt mondják keserűen tréfálkozva, ha megkérdezi az ember, mit is jelentett a téeszcsé rövidítés: tovább szolgáló cselédek.

150. oldal (...uradalmi cselédek)

kaporszakall >!

De a gyerekek csak szépen felnevelődtek. Az egyik fiam itthon van, most a téeszben brigádvezető, a másik fiam vasöntő, de párttitkár is ottan. Aztán egy fiam meg építésztechnikus, ő sincs itthon. A lányom az irodán dolgozik. Az egyik fiamat én tuszkoltam el innen, mert mikor gyerek volt, ha egy kis idő akadt, már ütötte a vasat. A kőműves fiam itt tanult a gazdaságban, de mondom, itt mindig csak a tehénólat meg ezeket az épületeket csinálja, hát mondom, egy házat sem tudsz megcsinálni majd rendesen, mert a ház nem olyan, mint egy hodály, ő most már építésvezető Debrecenben. Hát ilyen volt a mi életünk. Sok minden megtörtént velünk, egy regényt lehetne írni róla. De ne is tudják meg soha, hogy mennyit szenvedtünk. Nem csak mi, hanem a többi ember is, aki cseléd volt. Én azt mondom mégis, kedves, nagyon becsüljék meg ezt a helyzetet, ami most van, ezért nagyon harcoljanak, hogy még egyszer olyan ne legyen, amilyen világ volt.

191-192. oldal (...uradalmi cselédek / részlet az interjúból Csereg Andrásnéval)

kaporszakall >!

A suliban, hát ott nekünk olyan hülyeségeket kell tanulni, hogy az már nem is igaz. Megáll az ember esze tőle. Tanulunk ott történelmet, irodalmat, matekot, hát meg persze a szakmai ismeret, hogy mit hogyan kell, meg miért van. Mindent ki kell tudni számítani, van anyagismeret is, hát szóval, nem tudom én ezt. De hát hogy muszáj, mert a szakmunkás-bizonyítványhoz csak azt adják. Pedig hát ott a gyárban van egy csomó, akinek nincs meg a bizonyítványa, oszt mégis úgy hegesztenek, hogy az öreg szakik se különbül. Pedig hát nem tanulták, hogy mikor halt meg István király. Meg ezeket a marhaságokat. Nem is tudom, hogy egy hegesztőnek miért kell ilyeneket tudni. Meg ott van a matek. Hogy mennyire utálom, azt ki se tudom mondani. Legszívesebben megfojtanák mindenkit, aki ilyesmit akar tanítani. De hát hogy muszáj, valahogy csak elkínlódunk vele. Hogy mi az istennek kell? Teljesen felesleges ez az egész.

68. oldal (Maga-ura parasztok / részlet az ifjabb Kós Sándorral készült interjúból)

kaporszakall >!

Tatár István igyekezete nem találkozott a megye elképzeléseivel. Kapóra jött nekik, hogy Tatár István felindultságában leharapta a főkönyvelő ujját, mert az többet akart a tagoknak osztani, ő meg beruházásra többet félre akart tenni, s nem tudtak dűlőre jutni. Ez lett a megye indoka, hogy leváltotta. Oka, hogy egy dobzse-elnök kellett nekik téeszelnöknek, akivel könnyebb a téeszösszevonás hasznosságát megértetni.

113. oldal (Maga-ura parasztok)