Hód ​küldetése (Hód 2.) 51 csillagozás

Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

– ​Baj van! – vakarta meg az üstökét a sofőr.
– Kevés a szemét, nem teljesítik a normát – vigyorgott Török Feri.
– Nem, de az igazgatóság utasítást adott, hogy írjuk össze, melyik házban van kazán – pattogott a sofőr. – Értesíteni akarják a rendőrséget.
– A rendőrséget? – képedt el Szabó.
– Igen. – A sofőr körülnézett, majd halkabbra fogta a hangját. – Állandóan ezt a területet járjuk, és a jó múltkor a mi kocsinkból kiürített szemétben emberi csontokat találtak.
Szabónak leesett az álla.
– Emberi csontokat?
– Bizony. A guberálók fedezték fel. Mielőtt a szemetet összekaparják és prizmába rakják, átguberálják. A KÖJÁL-tól éppen kint volt egy orvos. Annak megmutatták a megégett csontot. Azt mondta, lábszárcsont, méghozzá emberé. Az orvos azonnal kihívta a vállalatunk vezérkarát. Mindenki ott nyüzsgött. Újra átvizsgálták az aznapi szemetünket. Még több apró csontot találtak. Azt mondta az orvos, ezek is embertől származnak. Most… (tovább)

Megjelent A B.112-es ügynök kötetben is

Kossuth, Budapest, 1969
162 oldal · puhatáblás

MissFortune>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

A szocialista hangulat továbbra is maradt, a nyomozás is izgalmas volt. Valamiért engem most nem varázsolt el annyira, mint az első, kicsit nyűgnek éreztem az olvasást. Az most is tetszett viszont, hogy Hód személyét a végéig rejtély övezi és lehet találgatni, hogy vajon hogyan épült be.

Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Vörös farok ide, vörös farok oda, ez akkor is ugyanolyan olvasmányos, mint amikor először olvastam.
Bár nekem ezek a hángérien dzsémsz bond sztorik inkább kalandregények, mint krimik, de elfogadom a hozzáértők szocialista krimi címkézését is, mert belefér.
Mattyasovszky történetei sohasem lesznek a krimiirodalom remekei, de igazán jól szórakoztatnak.
…és őszintén, ennél néha nem is kell több.

Kossuth, Budapest, 1969
162 oldal · puhatáblás
sztinus>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Szeretem ezt a korhangulatot, a történeteket, szövevényesek kellőképpen.

Szédültnapraforgó>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

A rendőrség részéről ismét felbukkantak a már „megszokott” szereplők: Bana ezredes, Pintér alezredes, Zimonyi alezredes, Beck őrnagy, Beleznay őrnagy, Rozs százados, Kovács hadnagy stb. Egy-két új szereplővel is megismerkedünk az aktuális kémügyben felbukkanók személyében.
Itt is felbukkannak a nyugat és Magyarország közti vagyoni különbségek. (egy évig gyűjtenek egy kocsira nyugaton, M.o-on pedig egy évig egy tv-re)
Nem is gondolná az ember, hogy milyen bűnesetek voltak már abban az időben és milyen kiterjedt kémhálózat működött Bp-en.
Azért durva volt, hogy 2 embert megöltek, kettőt megsebesítettek a történet alatt.
Nagyon jó stílusa van M. J-nek.

gesztenye11 >!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

A kemény krimik után (Éjféli szállítmány, Golden Gate, Az eredet), meg a görög regék között egy kis lazításnak elővettem pár Hód és Delfin könyvet (persze, nem az állatosokat:-)). A Hód küldetése kb. 50 évvel ezelőtti, gyerekkoromat idézi, volt IBUSZ, meg Ikka (valaki még tudja, mi az?), meghívólevél, Nyugat-Németország stb. A Hód-könyveket azért szerettem, mert mindig volt „beépülés”, persze, most is van, a csavar az benne, hogy nem lehet rögtön tudni, ki a beépülő kémelhárító. De azért izgalmas, ha az ember már nem emlékszik a részletekre. És minél régebbiek ezek a könyvek, annál hitelesebbek – amik már a rendszerváltás környékén íródtak, nem annyira jók, kicsit zavarosak.

KBCsilla P>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Érdekes, hogy a második részt olvasom, és még mindig tetszik.
Még mindig sok a név, még mindig rejtély – másoknak –, hogy ki a Hód, ennek ellenére szerethető.
Gyerekkoromban én is írtam kis házi-krimiket. Előtte sokat elolvastam, és sokszor említettem keresztneveket, most furcsa, hogy ezt a lehetőséget a Nagyok is használják.
Jesszus, mi lehetett volna belőlem, ha túllépem a kockásfüzet határait…

kuliga>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Nagyon sok Hód könyvet olvastam a 80-as években, de ezt pont nem. Nagyon hasonlít a Bond történetekre, csak számomra jobban hihető. Nosztalgikus, vicces, hogy ebben éltünk. Az a bizonyos mondat illik rá, amelyik szintén ebből a korszakból, egy ikonikus filmben hangzik el. „Az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a mienk.” Minden történet, úgy tűnik, hogy egyszerű, de mikor eljutunk az első harmadáig letehetetlenné válik. Tudunk mindent, Hód személye nem lehet kétséges, majd megjelenik egy másik szereplő. Az is új dolgozó. Elbizonytalanodunk. Talán mégis ő az ügynök? De nem lehet ő. Aztán az utolsó 10 oldalon kiderül, hogy mégis.

Szelén>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Érdekes történet volt, csak nekem egy kicsit már megmosolyogni való, ahogy a CIA próbál betörni és baromira fontos katonai gyakorlótereken kémkedni. Anyu a katonai film stúdióban dolgozott annak idején, úgyhogy tudom, hogy mentek a szuper titkos gyakorlatok annak idején, most már úgy látom, hogy felnőtt férfiak ólom katonák helyett ezzel játszottak.
Szerintem az, hogy ki volt a Hód, teljesen egyértelmű volt, viszont van, amire nem kaptam választ a történet végén sem. Szóval fél nap alatt kiolvasható langyos kis történet volt.

Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Nem gondoltam volna, hogy egy több mint négy évtizede megjelent kémkönyv ennyire leláncol. Az aktualitást vesztő dolgok ellenére is, szövevényes, rendkívül izgalmas, pergő történetet olvashattam. Bár még csak a harmadik Hód könyvem volt, eddig ez tetszett a legjobban. Élveztem a beleszőtt humort, az új szereplőket, és… megint félrevezettek.
Nem is lehet más, csak öt csillag.

Almost_Zed>!
Mattyasovszky Jenő: Hód küldetése

Időutazás volt ez nekem a hatvanas évek világába.
Egyszerű stílus, mérsékelten izgalmas történet, mintha korabeli tévéfilm kockái peregtek volna a szemem előtt.

regulat>!

Elfordította a kulcsot. Az aktatáska a fiókban lapult. Benne egy nylonzacskó, élelemmel. mellette fehér műbőrkötésű könyvet talált. Pierre Boulle: „Híd a Kwai folyón”.

84. oldal (Kossuth, 1969)

Aquarius>!

– […] Mondd – fordult Zimonyihoz –, van még valamilyen felfedezésed? Ki vele, mert leharapom a fejed, ha csak félóra múlva rukkolsz elő a következővel.
– Nem akartam egyszerre rátok zúdítani minden felfedezésünket – nevetett Zimonyi. – Csak szép lassan, hogy legyen időtök a tények megemésztéséhez és értékeléséhez.

32. oldal (Kossuth, 1969)

Aquarius>!

Bana Dénes ezredes nagyot sóhajtott.
– Több mint két órát késett – bökött a műszerfalon világító órára. – Az idegeim már vitustáncot jártak. Már azt hittem, baja történt.
– Miért gondol a legrosszabbra?
– Hát mire gondoljak?

85. oldal (Kossuth, 1969)

laszlonv>!

…Hód kenyeret, vajat, szardíniát tálalt.
– Hohó, barátom, csak italról volt szó.
– A megváltozott körülmények miatt el kell térnünk az előzetes megállapodástól – védekezett a fiatalember.
– Miféle megváltozott körülmények?
– Hát közben reggel lett.

– Nos, kedves főhadnagy elvtárs, vége az akciónak. Véget ért Hód küldetése – mosolygott az ezredes.
– Éppen ideje volt… Már kezdtem rászokni a pálinkázásra. Minden reggel felhajtottam egy decit.
– Ki mondta magának, hogy igyon?
– Senki – nevetett a fiatalember –, de konspirációnak jó volt.

Aquarius>!

– […] a tény az tény. Békés Ágin megakad minden férfiszem. Gondolom, a magáé sem kivétel. Maguknak, férfiaknak mind egyforma a szemük, csak a színe más.

59. oldal (Kossuth, 1969)

A szekrényből skót whisky került elő. Ittak egy pohárkával. Aztán még eggyel. Hód kiment a főzőfülkébe. Amikor visszajött a szobába, a főnöke az ablaknál állt, és a tájat nézte.
– Szép innen a kilátás – mondta az ezredes.
– Nemsokára kész a kávé.

regulat>!

Éjfél után szél seperte végig a kihalt utcákat, s hamarosan kitört a zivatar.

Hód sorozat · Összehasonlítás