Hód ​és a manézs titka (Hód 8.) 22 csillagozás

Mattyasovszky Jenő: Hód és a manézs titka Mattyasovszky Jenő: Hód és a manézs titka

Kíváncsiságot ​mímelve lassan a roncshoz ment és lassan körbelesett.
Nem volt senki a közelben.
Behajolt az összegyűrődött lemez jókora résén, és a csavarhúzó lapját beszorította a hamutartó keretébe. Erősen megfeszítette a szerszámot. A hamutartó reccsent, majd az oldalkárpit egy része kiszakadt. Kis hirtelen megmerevedett, azt hitte, káprázik a szeme. Az oldalkárpit mögött ötszázforintos pénzkötegek voltak láthatók. Elvesztette időérzékét, döbbenten bámult. Kisvártatva bedugta a csavarhúzót a résbe és megfeszítette a kárpitot.
Újabb kötegek tűntek fel, mintha a roncs hátuljának az egész kárpittal borított oldalát pénzzel bélelték volna ki. Arra eszmélt, hogy a remegő kezében tartott csavarhúzó kocogni kezd a karosszéria lemezén. Két ujjával a résbe nyúlt és a legközelebbi kötegből kihúzott egy bankót. Valóban ötszázas volt. Munkásruhájának a zsebébe gyűrte a pénzt. Egy mozdulattal visszanyomta a meglazult oldalkárpitot, s szinte futólépésben ment a javítandó… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1975

>!
Táncsics, Budapest, 1980
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633213061

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Lálóczki_Gergő>!
Mattyasovszky Jenő: Hód és a manézs titka

Akkor szoktam elővenni a Hód gyűjteményt, ha pihenni vágyok két nehezebb, vagy csak gyökeresen eltérő stílusú olvasmány között. Ez körülbelül a hatodik olvasás lehetett a sorozatból. Kikapcsolódásnak ideális, mert attól, hogy elvileg krimi műfajhoz tartozik, nem nagyon igényel agymunkát. Inkább csak elmesél egy történetet úgy, hogy csak sodródni tudjon vele az olvasó. Minden karakter szerepe didaktikusan szájba van rágva, és ha valakinek mégsem az volt a szerepe, amit előre megjósoltak, akkor az csak az utolsó pillanatban derül ki, de az is körítés nélkül. Nem akarom az egész ~30 könyves sorozatot hat könyv alapján leegykaptafásozni, de eddig úgy fest, hogy nem túl széles sávon belül változtatja könyvei felállását és lefolyását. Csak akkor nem lehet előre kitalálni, hogy 'ki a gyilkos', ha esélyt sem hagy rá az író, például a könyv utolsó negyedében elővesz semmiből egy új szereplőt. De ez igazából nem is feltétlenül baj. Szomorú lennék, ha minden könyvtől agyérgörcsöt kellene kapni. Nagyon szórakoztat például a korrajz, valahogy furcsa elegye van benne annak, hogy milyen volt a világ, és hogy mit szerettek volna, milyen legyen. Egyértelműen propaganda szaga van, de baj ez? Természetesen nem, a Tizedes meg a többiek című film is tömény propagandafilm, mégsem haragszunk rá. Sőt, elszomorító, hogy régen sokkal kevesebből mennyivel jobb propagandát tudtak készíteni. A könyvekben előkerülő technikai vívmányok leírása is gyakran vicces, nem tudom sokszor, hogy az író ironizált, vagy komoly 'High tech shit'-nek szánta a leírtakat.
„Ennek az volt a lényege, hogy egy lehallgatásra alkalmas rejtett technikai berendezést helyeznek el a cirkuszigazgató irodai célra használt kocsijában”
A legnagyobb kihagyott ziccernek azt tartom, hogy a maguk korában nem filmesítették meg ezeket a könyveket (tudtommal). Tökéletesen illettek volna a kor tévéfilmes felhozatalába, és viszonylag kevés munkát kellett volna a forgatókönyvátiratba ölni. És a nyakam rá, hogy filmben jobban működtek volna, mint könyvben.


Népszerű idézetek

arsenal0522>!

– Jó estét, Hód – szólalt meg.
– Jelentkezem, ezredes elvtárs…

53. oldal

arsenal0522>!

– Szerencsés ember.
– Egyszer majd nem leszek az.
– Előbb-utóbb mindenki elveszti a szerencséjét, még az is, aki sohasem részesült ebben a kegyben.

63. oldal


A sorozat következő kötete

Hód sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Zajácz D. Zoltán: Véres Balaton
Kristóf Attila: A menyét éjszakája
Berkesi András: Útlevél a pokolba
Ittzés Laura: Nyolc perc
Szentiday Klára Mária: A táncoló betyár
Berkesi András: A 13. ügynök
Kondor Vilmos: A budapesti kém
Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben
Cserhalmi Dániel: Csengőfrász
Kondor Vilmos: Második Magyar Köztársaság