Elegáns ​megoldások nyomában 4 csillagozás

Matthew E. May: Elegáns megoldások nyomában

Mitől ​lett a Maffiózók befejező része a televíziózás történetének egyik legnagyobb visszhangot kiváltó eseménye? Miért okoz függőséget a sudoku, és miért olyan pokolian ellenállhatatlan az iPhone? Az ok egy szóban kifejezve az elegancia.
Az üzleti életben nincs megállás. A különleges, innovatív, kreatív képességre egyre nagyobb szükség van a kiélezett piaci versenyben. A dizájngondolkodás szinte létkérdés a mai gazdasági életben. De vajon mi kell egy jó termékhez, vannak-e szabályai a tudatos dizájngondolkodásnak?
A szerző életútját és karrierjét gyökeresen megváltoztatták azok a feltételezések, hogy a valóban kreatív ötletekhez inkább a teendők stoplistájára, mint toplistájára van szükség; hogy az innovatív és kreatív ötletek nem abból indulnak ki, mit kell tenni, hanem abból, mit nem kell tenni; és ehhez mindenekelőtt az kell tisztázni, mi az, amit feltétlenül abba kell hagyni. Azért, hogy a végére járjon ezeknek a furcsa, szokatlan gondolatoknak, éveken át gyűjtötte… (tovább)

Eredeti cím: In Pursuit of Elegance: Why The Best Ideas Have Something Missing

HVG Könyvek, Budapest, 2011

JUEX
Matthew E. May: Elegáns megoldások nyomában

Az egyszerűsítési példák között ír egy kereszteződésről, ahol levették a jelzőlámpákat és a jelzőtáblákat illetve megszüntették az autósokat a gyalogosoktól és kerékpárosoktól elválasztó akadályokat, és láss csodát a balesetek száma tizedére csökkent.
Laweiplein: http://g.co/maps/47u4y
Szintén említ egy a végletekig lapos szervezeti felépítésű céget, a francia FAVI-t, ami nagyon jól prosperál. (személyzeti osztály sincs)
A könyv szemlélet formáló, segít kilépni a dobozból.

FRISSÍTÉS: A FAVI-ról és más hasonló cégekről még több olvasható a Jövő szervezetei című könyvben: https://moly.hu/konyvek/frederic-laloux-a-jovo-szervezetei

blianhun
Matthew E. May: Elegáns megoldások nyomában

Nem mindegyik példa győzött meg, de kétségtelenül jó gondolatébresztő.
Az „elegáns” közlekedés? Egy 40 ezres kisvárosban, ahol egy tökéletesen belátható óriási téren évente csak 1 baleset van, mert csináltak egy körforgalmat? De azért ugyanúgy van táblázás, felfestés, szintkülönbség (padka), burkolatváltás, stb… Ugyan már.
Vagy Lance Armstrong, akiről mi már tudjuk, hogy nem az apróságok és az elegáns megoldások segítették, hanem a kőkemény dopping…

kulcsi

idézet a szerzői előszóból:

Ez az a pont, ahol az elegancia kérdése érintkezik a dizájngondolkodással és érthetővé válik, mit jelent az „abba kell hagyni” stratégia, és hogyan lehet minimális erőfeszítéssel maximális hatást elérni. Ez a könyvem központi kérdése, amely segít, hogy közelebb kerüljünk az elegáns megoldások megértéséhez. Amikor üzletemberekből álló közönség előtt tartok előadást a dizájngondolkodásról, útravalóul hét pontban szoktam összefoglalni az elegáns megoldásokról alkotott legfontosabb tételeimet:

1. Ami nincs, az hatásosabb lehet, mint ami van.

2. A legegyszerűbb szabályok teremtik a leghatékonyabb rendet.

3. Kevesebb információ nagyobb izgalmat kelt.

4. Csökkentéssel is növelhető az érték.

5. A fenntartható innováció igazi eredői a korlátozott erőforrások.

6. Cselekedni nem mindig jobb annál, mint ha nem teszünk semmit.

7. Kikapcsolódás után mindig gyorsabban kapcsolunk.

Könyvem lényegi eleme gyakorlatilag ez a hétdimenziós heurisztika: a hiányzó elem.

pulse

Minél több a szabály, annál kevésbé gondoljuk, hogy a rendszer részeként használnunk kell saját ítélőképességünket.

82. oldal, A szimmetria természete