Skandináv ​mítoszok 17 csillagozás

Istenek, hősök és mitikus teremtmények a vikingek világában
Matt Ralphs: Skandináv mítoszok

Fedezd fel a tűz és a jég világát, ahol istenek versengenek a hatalomért, óriások harcolnak szörnyekkel és trollok bújnak meg a barlangokban. A több mint 20 gyönyörűen illusztrált történetből megismerheted az északi istenek és teremtmények fantasztikus kalandjait.

Eredeti megjelenés éve: 2021

HVG Könyvek, Budapest, 2022
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635652075 · Illusztrálta: Katie Ponder

nicosia P>!
Matt Ralphs: Skandináv mítoszok

Matt Ralphs: Skandináv mítoszok Istenek, hősök és mitikus teremtmények a vikingek világában

A vikingek világa csupa rejtély. Pár éve Norvégiában járva egy viking hajó múzeumban fedeztem fel, hogy gyakorlatilag a kora északi népek kultúrája alig hasonlít bármelyik általam ismert kultúrához. Viszonylag keveset tanultam művészettörténetet, talán összesen két félévet, de még említésszinten sem vettük az Észak-Európai országokat. Maximum az Asterix mesék, vagy a Monty Python –Erik a Viking filmek során találkoztunk a vikingekkel, mással meg még ott sem. Némi változást hoztak ugyan a Thor filmek és a Marvel univerzum ami ráirányította a reflektorfényt az északi mitológiára, de még így is felderítetlen és izgalmas világ ez, teli különös mesékkel.
Ha egyszerűen történetekként kezeljük a mítoszokat, akkor érdekes és furcsa mesék. Találunk itt mindent, nőnek beöltöző férfiakat, hallá változó isteneket, óriások és isteneke szerelméből születő farkasokat. Némelyik mese elég kegyetlen, a halál és a gyilkosság természetes része az összes mítosznak. Pont mint a vikingek életének. A kegyetlen életkörülmények tükröződnek a nép hiedelemvilágában. Ugyanakkor játékos, néhol vicces történetek is szerepelnek a gyűjteményben, s az Istenek jelleme ugyanolyan változatos, mint az embereké. Thor például meglehetősen ostobának tűnik.
Ha komplexebben, hiedelemvilágként és ősi hit alapjaként tekintünk a mítoszokra, akkor fel kell ismerni, hogy meglehetősen természetközeli olt a vikingek hitvilága. Elsősorban arra épült, amit láttak és tapasztaltak, de mégsem hasonlít igazán a világ többi természeti vallására. Természetesen vannak hasonló elemek, de a világkép összetettsége, és a mesés elemek száma szerintem egyedülálló.
A vikingek istenei korántsem hatalmasok. Gyarlók és emberiek, talán amiatt, hogy az emberek közel érezzék magukat hozzájuk.
Furcsa felfedezés volt, hogy az északi-istenek megjelennek az angol nyelvben, a hét napjaiban, és hogy az elfek és trollok tulajdonképpen a vikingektől származnak. Bár aki járt Norvégiában az tudja, hogy a trollok tökéletesen a nemzeti kultúra alapját képezik.
A könyv külalakja impozáns. A rajzok és a színvilág visszaadja a vikingek kissé darabos és hűvös világát, mégsem fagyos. Sok az aranyszín, a barna és a piros, amik kicsit felmelegítik a meséket. Az egyes mítoszokat csoportokba foglalja a könyv, és a csoportok közt az isteneket mutatja be egyenként, illetve a világfelépítést. Mindezt rengeteg grafikával, nagyon szemléletesen teszi, és természetesen a vikingekről is sok kiegészítő tájékoztatást tartalmaz a kiadvány.
Jellemzően a könyv inkább rajzos és szemléletes bevezetés az északi mítoszok világába, segít tájékozódni gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, könnyen érthető, és laza olvasmány. Egy-egy mítosz többnyire 2-3 oldal, és viszonylag rövid szövegű. Általános iskolás gyerekek is bátran ismerkedhetnek vele.
Összességében a @HVG_Könyvek Kiadóra jellemző igényes munka ez a könyv, sok érdekes információt tartalmaz és kicsit fellebbenti a fátylat a vikingek titokzatos világáról.

ppuummukli>!
Matt Ralphs: Skandináv mítoszok

Gyerekeknek és felnőtteknek is bátran ajánlom, főleg azoknak, akik most ismerkednek a skandináv mitlógiával. Gyönyörű könyv kívül-belül, szemkápráztató illusztrációkkal.

FSzK>!
Matt Ralphs: Skandináv mítoszok

Igényes, szépen illusztrált, és tömör.
Ezzel a három kifejezéssel tudnám összefoglalni erről a könyvről a véleményem.
Nekem a görög mitológiás jobban tetszett, de lehet, hogy csak azért, mert azokat a történeteket jobban ismerem.