A ​mókusbőrtől az euróig 0 csillagozás

Pénznevek etimológiai szótára
Maticsák Sándor: A mókusbőrtől az euróig

A ​pénz fontos szerepet tölt be az emberek életében. Van, aki boldog a meglététől, van, aki szenved a hiányától. Mindennap használjuk, de vajon elgondolkodunk-e azon, honnan származnak a pénznevek? Tudjuk-e, hogy mi köze van a forintnak Firenze városához? Mi a kapcsolat a garas és az euró bevezetése előtt használt osztrák Groschen között? Melyik országban őrzi pénznév Kolumbusz Kristóf emlékét? És egy egzotikus madár neve hol került rá a bankjegyekre?
Azt könnyű megfejteni, hogy a korona a hátoldalán lévő uralkodói szimbólumról kapta a nevét, de azzal tisztában vagyunk-e, hogy a krajcár ugyanígy nyerte nevét német nyelvterületen a rajta lévő keresztről? Eszünkbe jut-e, hogy honnan eredhet a dollár neve, s vajon kapcsolatban van-e a mi tallérunkkal vagy netán a szlovén tolárral? A font pénznemként ugyanarról a tőről fakad-e, mint a súlymérték neve? És azt tudjuk-e, hogy a német márka, a spanyol peso, a görög talentum és drakhma is súlymérték volt valaha? És azt, hogy a lengyel… (tovább)

Tinta, 2018

Kiss Dénes: Emberszám
Vörös Éva: A magyar gyógynövények neveinek történeti-etimológiai szótára
Benkő Loránd (szerk.): A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára I-IV.
Rácz János: Növénynevek enciklopédiája
Benkő Loránd – K. Sal Éva (szerk.): Az etimológia elmélete és módszere
Jankovicsné Tálas Anikó (szerk.): Etimológiák, szóelemzések a Czuczor-Fogarasi szótárból
Tótfalusi István: Idegenszó-tár
Kiss Gabriella – Klima László (szerk.): Ünnepi könyv Bereczki Gábor 70. születésnapja tiszteletére
Pais Dezső – Benkő Loránd (szerk.): Szótörténeti és szófejtő tanulmányok
Eőry Vilma (szerk.): Értelmező szótár+