Zacharias ​Lichter élete és nézetei 8 csillagozás

Matei Calinescu: Zacharias Lichter élete és nézetei

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Kriterion, Bukarest, 1971
162 oldal · Fordította: Szilágyi Domokos

János_testvér I>!
Matei Calinescu: Zacharias Lichter élete és nézetei

A mű címe félrevezető: Zacharias Lichter életéről nagyon keveset tudhatunk meg. A főhős egy (fiktív) vélhetően bukaresti zsidó próféta, filozófus, prédikátor, költő. Van benne valami Szókratészből, Diogenészből, Kantból. Cinizmus és emberszeretet, zsenialitás és elmebaj határa, hajléktalanság és haszid prófétaság egyszerre. Az ő tanításait és verseit olvashatjuk a tanítványa tolmácsolásában, utalva ezzel a Jeremiás – Báruk és Szókratész – Xenophón viszonyra. Velük ellentétben azonban Zacharias Lichternek kifejezetten ellenére van, hogy róla írnak: Most pedig hadd kérdezzek tőled valamit: hogyan is jutott eszedbe, hogy életrajzomat megírd? Nem veszed észre, hogy énnekem legkevésbé „életrajzom” lehet?

Az út, mely szóba-fogható,
nem az öröktől-való;
a szó, mely rája-mondható,
nem az örök szó.

Többször felbukkan a műben a rút esztétikája. Zacharias Lichter kifejezetten csúnya, a város, ahonnan alig mozdul ki páratlanul ronda (kérem jegyzőkönyvbe venni, hogy nem én mondom Bukarestről, sosem jártam ott, a 143. oldalon mondja Anselmus).

Tulajdonképp egy jól sikerült összegyúrása a Tao te kingnek, Az arany virágcserépnek, a fenti filozófusok és tanítványaik életének és műveinek. Ha ismersz, ismertél olyan figurát, aki hasonlít Zacharias Lichterre, akkor valószínűleg úgy fogsz a műhöz viszonyulni, mint ehhez az emberhez és ezekhez a művekhez. Talán rám is ezért volt ilyen hatással, egy kedves, már elhunyt barátom miatt, aki bármikor képes lett volna Lichterhez hasonlóan újságpapírba csomagolt kanállal enni az aludtejet és a barna kenyeret közparkokban.

Krasznahorkai is ajánlja, én is, már ketten vagyunk.

anett86>!
Matei Calinescu: Zacharias Lichter élete és nézetei

Zacharias Lichter bizonyos nézeteit, valamint barátait ismerhetjük meg ezekben a különböző hosszúságú fejezetekben. Akad egészen rövid verses formájú, illetve több oldalas elmélkedés is. Némelyik nagyon filozofikus, bonyolult megforgalmazású, némelyik pedig könnyedebb, humoros.