Yotengrit ​1. (Yotengrit 1.) 7 csillagozás

A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka
Máté Imre: Yotengrit 1.

Az első kötetben ama hajdani magyarság szellemi értékeit adjuk vissza a nemzetnek, mely képes volt hont foglalni, és államot alapítani.

Püski, Budapest, 2016
178 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633021668 · Illusztrálta: Darázs Mária
Püski, Budapest, 2006
178 oldal · ISBN: 9789637692116 · Illusztrálta: Darázs Mária
Palatia, Győr, 2004

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ennek a könyvnek se úgy álltam neki, hogy „na, most aztán mindennel azonosulni kell, ami benne van, és 100%-ig elhinni”, és lehet, hogy épp ezért mégis sok olyat találtam olvasás közben, ami megérintett.
Azt hittem, majd tele lesz túlzásokkal, de kellemesen csalódtam :)

Lione IP>!

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Nehezen jutottam át az elején, az előre-magyarázatokon. Azt se tudom megmondani, mennyire hitelesek a benne foglalt információk. A történelmet a győztesek írják, így torzíthatnak rajta, és mivel régen történt, nem voltunk ott, semmit nem tudhatunk biztosra, csak feltételezhetünk és elfogadhatunk valami logikusnak tűnőt. Talán épp ezért nem szerettem a történelem órákat, amúgy meg a rockoperában (óvodásként) is Koppánynak szurkoltam (<3). :)

Viszont tény ami tény: ha kitartasz és átrágod magad a Hihetetlen magazin jellegű hosszas bevezetőn, és eljutsz a „künvek”-ig, egy magávalragadó utazásban lesz részed, mely csurig van mai modern (?) gondolatokkal (nemek egyenlősége, odafigyelés, nem ártás, természetvédelem, a tanulás fontossága…) népiesen, olykor ízes humorral megfogalmazva.

Egyébként meg ők maguk is mondják:
Ki jó úton jár, kétkedik, mérlegel, meggyőződik. Nem hiszi, ez így van maradandón, az úgy van kétségbevonhatatlanul, mert mondták, rótták, kötötték érte az ebet, vagy mert „írva vagyon"

Razide>!

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ez a könyv magyarázatot ad arra, miért kellett a „nyugati”, elnyomáson alapuló kereszténységgel leigázni a Pannóniába áramló szabad magyar népet. Nem csupán vallás, hanem életmód, szemlélet, ami az élet minden területét áthatja. Nem tiltás, hanem ajánlás. Nem „Ez van”, hanem „Ez lehet”.

eeszter>!

Asszony ékesíti a völgyet – van értelme a világnak!
Asszony nélkül lakhely a ház, asszonnyal Otthon.
Vele, íme megteremtetett a szépség, általa gyönyör hívatott életre!

eeszter>!

Aki mást kihasznál, embert eszik részletekben!

eeszter>!

Jó katonává legjobban akkor lehet a férfit nevelni, ha megingatják benne a nőhöz ragaszkodást. Ehhez pedig a nőt értéktelenné kell nyilvánítani.

Vadölő vadaitokhoz irgalmasak legyetek,
ne egyétek el azok részét,
mert azoknak csak mancs, fog meg köröm adatott,
nektek ÉSZ is.

nagytimi85>!

“A HALÁL nem az ÉLET ellentéte. A SZÜLETÉS ellentéte, a földi élet hátsó kapuja.”

Ikerörvény, erők forgataga - A hőgyészi mondatöredék

Kapcsolódó szócikkek: halál
nagytimi85>!

Nem az ellentétek vonzzák egymást, hanem a hiány-többlet kiegyenlítődésének törekvése.

Dualitás a teremtésben és a nemek viszonyában

_Andrea_>!

Mert az Istenek úgy rendelék és úgy rendezék, hogy minden viruljon, amíg nincs más fajta végső veszedelmére. Az ÉG-nek kedves a gaz is, dúvad is —talán ezért is nehéz irtani!
Barázdákból, szántók forgóiból a gyomot írmagostul elirtani ezért nem szabad, miképpega tikölő kánya fészkétfosztogatni is lázadás az ÉG ellen.
Vadölő vadadnak rész jár csibéidből, juhaidból, amíg módjával dézsmál. Azért jár neki rész, mert az ő barmai legelőjét tetted barmaid legelőivé.
Te azonban szaporítod, eteted telente barmaidat, a tikölő kánya, a farkas, a medve meg nem, ezért csak rész jár nekik, módjával – osztalék nem.

nagytimi85>!

Az ember cselekedeteinek, vágyainak, érdekeinek ott a határa, ahol valaki más cselekedeteinek, vágyainak, érdekeinek határába ütközik.
E világképben az ember nem a teremtés koronája, hanem a teremtmények egyike. Az ember azon túl azonban, hogy az állatok egyike, az istenek próbálkozása az alkotó szellem megtestesítésére.

Jó szomszédok szabadsága

nagytimi85>!

Mert nem a gyerek iránti vágyért áll meg a nőstény hímjének, hanem azért szaporodik, mert megáll!

nagytimi85>!

A BÜÜN vallás Isten-párja nem semmiből teremt, hanem saját szellem-anyagából. Minden Istentől és Istenből van, ezért ami nincsen vele összhangban, az kárba veszik, ami “elkárhozik”, az gyöngíti erejét és növeli az örök ártásét.
Isten ezért rá van utalva az ember szellemi erejére, arra, hogy az ember törekvése összhangban, harmóniában legyen az övével.

Viszony a kereszténységhez

Máté Imre: Yotengrit 2. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka