Yotengrit ​1. (Yotengrit 1.) 7 csillagozás

A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka
Máté Imre: Yotengrit 1.

Az első kötetben ama hajdani magyarság szellemi értékeit adjuk vissza a nemzetnek, mely képes volt hont foglalni, és államot alapítani.

Püski, Budapest, 2016
178 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633021668 · Illusztrálta: Darázs Mária
Püski, Budapest, 2006
178 oldal · ISBN: 9789637692116 · Illusztrálta: Darázs Mária
Palatia, Győr, 2004

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ennek a könyvnek se úgy álltam neki, hogy „na, most aztán mindennel azonosulni kell, ami benne van, és 100%-ig elhinni”, és lehet, hogy épp ezért mégis sok olyat találtam olvasás közben, ami megérintett.
Azt hittem, majd tele lesz túlzásokkal, de kellemesen csalódtam :)

Lione P>!

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Nehezen jutottam át az elején, az előre-magyarázatokon. Azt se tudom megmondani, mennyire hitelesek a benne foglalt információk. A történelmet a győztesek írják, így torzíthatnak rajta, és mivel régen történt, nem voltunk ott, semmit nem tudhatunk biztosra, csak feltételezhetünk és elfogadhatunk valami logikusnak tűnőt. Talán épp ezért nem szerettem a történelem órákat, amúgy meg a rockoperában (óvodásként) is Koppánynak szurkoltam (<3). :)

Viszont tény ami tény: ha kitartasz és átrágod magad a Hihetetlen magazin jellegű hosszas bevezetőn, és eljutsz a „künvek”-ig, egy magávalragadó utazásban lesz részed, mely csurig van mai modern (?) gondolatokkal (nemek egyenlősége, odafigyelés, nem ártás, természetvédelem, a tanulás fontossága…) népiesen, olykor ízes humorral megfogalmazva.

Egyébként meg ők maguk is mondják:
Ki jó úton jár, kétkedik, mérlegel, meggyőződik. Nem hiszi, ez így van maradandón, az úgy van kétségbevonhatatlanul, mert mondták, rótták, kötötték érte az ebet, vagy mert „írva vagyon"

Razide>!

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ez a könyv magyarázatot ad arra, miért kellett a „nyugati”, elnyomáson alapuló kereszténységgel leigázni a Pannóniába áramló szabad magyar népet. Nem csupán vallás, hanem életmód, szemlélet, ami az élet minden területét áthatja. Nem tiltás, hanem ajánlás. Nem „Ez van”, hanem „Ez lehet”.

eeszter>!

Asszony ékesíti a völgyet – van értelme a világnak!
Asszony nélkül lakhely a ház, asszonnyal Otthon.
Vele, íme megteremtetett a szépség, általa gyönyör hívatott életre!

eeszter>!

Aki mást kihasznál, embert eszik részletekben!

eeszter>!

Jó katonává legjobban akkor lehet a férfit nevelni, ha megingatják benne a nőhöz ragaszkodást. Ehhez pedig a nőt értéktelenné kell nyilvánítani.

Vadölő vadaitokhoz irgalmasak legyetek,
ne egyétek el azok részét,
mert azoknak csak mancs, fog meg köröm adatott,
nektek ÉSZ is.

nagytimi85>!

“A HALÁL nem az ÉLET ellentéte. A SZÜLETÉS ellentéte, a földi élet hátsó kapuja.”

Ikerörvény, erők forgataga - A hőgyészi mondatöredék

Kapcsolódó szócikkek: halál
nagytimi85>!

Nem az ellentétek vonzzák egymást, hanem a hiány-többlet kiegyenlítődésének törekvése.

Dualitás a teremtésben és a nemek viszonyában

_Andrea_ P>!

Mert az Istenek úgy rendelék és úgy rendezék, hogy minden viruljon, amíg nincs más fajta végső veszedelmére. Az ÉG-nek kedves a gaz is, dúvad is —talán ezért is nehéz irtani!
Barázdákból, szántók forgóiból a gyomot írmagostul elirtani ezért nem szabad, miképpega tikölő kánya fészkétfosztogatni is lázadás az ÉG ellen.
Vadölő vadadnak rész jár csibéidből, juhaidból, amíg módjával dézsmál. Azért jár neki rész, mert az ő barmai legelőjét tetted barmaid legelőivé.
Te azonban szaporítod, eteted telente barmaidat, a tikölő kánya, a farkas, a medve meg nem, ezért csak rész jár nekik, módjával – osztalék nem.

nagytimi85>!

Az ember cselekedeteinek, vágyainak, érdekeinek ott a határa, ahol valaki más cselekedeteinek, vágyainak, érdekeinek határába ütközik.
E világképben az ember nem a teremtés koronája, hanem a teremtmények egyike. Az ember azon túl azonban, hogy az állatok egyike, az istenek próbálkozása az alkotó szellem megtestesítésére.

Jó szomszédok szabadsága

eeszter>!

Vadölő vadadnak rész jár csibéidből, juhaidból,
amíg módjával dézsmál.
Azért jár neki rész,
mert az ő barmainak legelőjét tetted barmaid legelőjévé.
Te azonban szaporítod, eteted telente barmaidat,
a tikölő kánya, a fakas, a medve meg nem,
ezért csak rész jár nekik, módjával – osztalék nem.

A JÓ TÖRVÉNY nem Téged bánt –
másokat oltalmaz Tőled!