Yotengrit ​1. (Yotengrit 1.) 6 csillagozás

A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka
Máté Imre: Yotengrit 1.

Az első kötetben ama hajdani magyarság szellemi értékeit adjuk vissza a nemzetnek, mely képes volt hont foglalni, és államot alapítani.

Püski, 2006
178 oldal · ISBN: 9789637692116 · Illusztrálta: Darázs Mária
Palatia, Győr, 2004

_Andrea_

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Nem szép dolog a borítójáról ítélni meg egy könyvet, de magamtól ugyan a világért sem nyitottam volna ki és olvastam volna végig, ha nem jön szembe velem inenn is-onnan is mostanában. Főleg a „tudja, mi szökteti kapubálványra a görgő macskát" részt olvasom a neten, hallom egyre többször, (ami zseniális, valljuk be,) és a gyűjtés szerelmi etikára vonatkozó részét emlegetik az emberek. Ha mást nem is, ezt a részt tényleg érdemes elolvasni, mert sokkal emberibb erkölcsöt és útravalót ad a szexualitáshoz, mint a keresztény etika. Na de ne szaladjunk ennyire előre.
Mi az a Yotengrit? Első istenség/végtelenség, az egységes isten és teremtőerő, mielőtt még kettévált volna férfi és női princípiumú teremtőre.
Miért érdekeljen ez engem? Mert a Rábaközben rejtve fennmaradt (állítólag) egy echte magyar sámáni kultúra, mely egy komplett őstörténetet, gyógyítói hagyományt és „etikai kódexet" és egy alternatív őstörténetet is megőrzött – és ezt jelentették meg ezen a címen.
Miért higyjem én ezt el? Olvasás közben elég erős deja vue érzés fogott el: velem ez már egyszer megtörtént. Anno magyar szakosként egy teljes félévig verték belénk a magyar-finnugor rokonságot, s akkor az északi népek közül néhánytól el kellett olvasnunk az ő alternatív teremtés és őstörténetüket. (Szégyen, hogy arra sem emlékszem már, konkrétan melyiket.) Nem vettem éppen komolyan azt sem, de nem látok elvi különbséget a kettő között.
Miért nem foglalkozik ezzel senki? A neten akárhogy is nézelődtem, nem találtam egy lehúzó kritikát sem, mely komolytalannak titulálná, de megerősítést sem. Pláne mikor ugyanez az anyag lement anno 1986-87-ben a Szabad Európa Rádióban Magyar Ősvallás-címen. Nem tudom, milyen lehetett a rádiósorozat, de a könyv szerkesztése némileg megmagyarázná, miért nehéz helyén kezelni.
Máté a könyv végén leírja, hogy sokáig gondolkozott azon, tudományos vagy ismeretterjesztő formában közölje ezt az anyagot és valami átmeneti dolgot választott, ami szerintem a lehető legrosszabb megoldás, mivel a hellyel-közzel pontosan közölt interjúszövegeket ő maga kezdte el félig-meddig tudományosan magyarázni, amiből egy óriási katyvasz keletkezett – és ezzel a kötetet nagyjából az ősmagyarkodó-spiri-agymnések sorában lehet kezelni, de mintha annál több lenne benne.
Még egy ilyen botcsinálta történészként, kiugrott irodalmárként és nyelvészként, – amilyen én vagyok – is borzasztónak tűnik, amit csinál, anakronisztikus visszavetítésekkel magyaráz dolgokat, és olyan meredek szövegekkel ágyaz meg a forrásoknak, hogy mire odáig eljutna, az olvasók fele megszökik. Nálam is erősen rezgett a léc, de el akartum jutni legalább a kapubálványra szökő görgős macskáig – és hát az bőven a kötet felén túl volt.
Nagyon szeretném, ha megjelenne ebből az anyagból egy hiteles forrásdokumentum, minden értelmezési keret és magyarázat nélkül, amit kicsit komolyabban lehet venni. Mert igaz, hogy a nép száján fennmaradtak olyan történetek, amelyeket jól bele lehet illeszteni egy alternatív magyarságtörténetbe, és ez egy jó apropót nyújt a szerző teljes világképének és történetszemléletének bemutatására – de ezekben a történetekben benne lehet egy teljesen természetes és magától értetődő eufemizmus is, egy is szépítés és kerekítés – amely minden népnek sajátja, a nacionalizmus eszméin innen és túl. A magyar őstörténet egyébként is ingoványos talaj, erre építkezni óvatosan kell, ha nem szeretne persona non gratavá válni az ember. spoiler
Szóval szomorú vagyok a kötet miatt, mert az, amiből kiindul egy gyönyörűen humánus etikát képvisel, olyan irányelveket, amelyeket bármely jóérzésű ember magáénak vallhat – és egy valljuk be nagyon is pikáns és betartható szerelmi etikát is!

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ennek a könyvnek se úgy álltam neki, hogy „na, most aztán mindennel azonosulni kell, ami benne van, és 100%-ig elhinni”, és lehet, hogy épp ezért mégis sok olyat találtam olvasás közben, ami megérintett.
Azt hittem, majd tele lesz túlzásokkal, de kellemesen csalódtam :)

Razide

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Ez a könyv magyarázatot ad arra, miért kellett a „nyugati”, elnyomáson alapuló kereszténységgel leigázni a Pannóniába áramló szabad magyar népet. Nem csupán vallás, hanem életmód, szemlélet, ami az élet minden területét áthatja. Nem tiltás, hanem ajánlás. Nem „Ez van”, hanem „Ez lehet”.

Lione

Máté Imre: Yotengrit 1. A rábaközi tudók (sámánok) szellemi hagyatéka

Nehezen jutottam át az elején, az előre-magyarázatokon. Azt se tudom megmondani, mennyire hitelesek a benne foglalt információk. A történelmet a győztesek írják, így torzíthatnak rajta, és mivel régen történt, nem voltunk ott, semmit nem tudhatunk biztosra, csak feltételezhetünk és elfogadhatunk valami logikusnak tűnőt. Talán épp ezért nem szerettem a történelem órákat, amúgy meg a rockoperában (óvodásként) is Koppánynak szurkoltam (<3). :)

Viszont tény ami tény: ha kitartasz és átrágod magad a Hihetetlen magazin jellegű hosszas bevezetőn, és eljutsz a „künvek”-ig, egy magávalragadó utazásban lesz részed, mely csurig van mai modern (?) gondolatokkal (nemek egyenlősége, odafigyelés, nem ártás, természetvédelem, a tanulás fontossága…) népiesen, olykor ízes humorral megfogalmazva.

Egyébként meg ők maguk is mondják:
Ki jó úton jár, kétkedik, mérlegel, meggyőződik. Nem hiszi, ez így van maradandón, az úgy van kétségbevonhatatlanul, mert mondták, rótták, kötötték érte az ebet, vagy mert „írva vagyon"

eeszter P

Aki mást kihasznál, embert eszik részletekben!

Vadölő vadaitokhoz irgalmasak legyetek,
ne egyétek el azok részét,
mert azoknak csak mancs, fog meg köröm adatott,
nektek ÉSZ is.

eeszter P

Jó katonává legjobban akkor lehet a férfit nevelni, ha megingatják benne a nőhöz ragaszkodást. Ehhez pedig a nőt értéktelenné kell nyilvánítani.

eeszter P

Asszony ékesíti a völgyet – van értelme a világnak!
Asszony nélkül lakhely a ház, asszonnyal Otthon.
Vele, íme megteremtetett a szépség, általa gyönyör hívatott életre!

nagytimi85 P

“A HALÁL nem az ÉLET ellentéte. A SZÜLETÉS ellentéte, a földi élet hátsó kapuja.”

Ikerörvény, erők forgataga - A hőgyészi mondatöredék

Kapcsolódó szócikkek: halál
_Andrea_

Mert az Istenek úgy rendelék és úgy rendezék, hogy minden viruljon, amíg nincs más fajta végső veszedelmére. Az ÉG-nek kedves a gaz is, dúvad is —talán ezért is nehéz irtani!
Barázdákból, szántók forgóiból a gyomot írmagostul elirtani ezért nem szabad, miképpega tikölő kánya fészkétfosztogatni is lázadás az ÉG ellen.
Vadölő vadadnak rész jár csibéidből, juhaidból, amíg módjával dézsmál. Azért jár neki rész, mert az ő barmai legelőjét tetted barmaid legelőivé.
Te azonban szaporítod, eteted telente barmaidat, a tikölő kánya, a farkas, a medve meg nem, ezért csak rész jár nekik, módjával – osztalék nem.

nagytimi85 P

Az pedig, hogy a társadalomban szolgaság uralkodik-e vagy szabadság, már a családban eldől.

Éghajlati viszontagságok, duális családrend

Hellion

[…] a BÜÜN-nek nevezett magyar ősvallás az ős-európai eszmeiség hordozója. Azé az etikáé, mely a német Michael Stolleis professzor szerint az európai embert abban különbözteti meg más kultúrák népeitől, hogy „az elnyomást, a zsarnokságot nem fogadja el magától értetődőnek”, fatalistán természetesnek. Szenzáció maga a világkép, az hogy a világ mozog, örvénylik és az energia változó alakot ölt, nem veszik el. A teremtésmondák nem ölégesznek meg az isteni akarattal, hanem isten eredetét is kutatják.

eeszter P

Vadölő vadadnak rész jár csibéidből, juhaidból,
amíg módjával dézsmál.
Azért jár neki rész,
mert az ő barmainak legelőjét tetted barmaid legelőjévé.
Te azonban szaporítod, eteted telente barmaidat,
a tikölő kánya, a fakas, a medve meg nem,
ezért csak rész jár nekik, módjával – osztalék nem.

A JÓ TÖRVÉNY nem Téged bánt –
másokat oltalmaz Tőled!